Школа: навчання без стресів

Як допомогти дитині адаптуватися до шкільного життя після літнього відпочинку – поради фахівців

Навчання у львівських школах цього року розпочнеться з 3 вересня. Традиційних лінійок не буде. Для першокласників проведуть флешмоби, майстер-класи та екскурсії, а для старшокласників – святкові концерти, а також уроки толерантності, аби навчити їх будувати стосунки на основі доброзичливості. З вересня в Україні стартує навчання за новим державним стандартом – Нова українська школа. На Львівщині до першого класу підуть 30 тис. 282 дитини, а в самому Львові – 9 тис. 132.
Незважаючи на те, що канікули для учнів трохи подовжилися, більшість дітей все одно підуть до школи неохоче. Неабияк переживають і самі батьки. Найчастіше їх цікавить те, як їхнім синам і донькам звикнути до прокидання вранці, уроків, оцінок, змін у режимі дня і харчування, а також, як встигнути обійти всіх лікарів, аби вчасно принести до школи медичну довідку. Дитячі лікарі, психологи і дієтологи заспокоюють: незалежно від того, де були діти цього літа – в таборі, селі чи байдикували вдома, стресів та істерик, пов’язаних з початком навчального процесу, можна уникнути! Просто варто знати кілька важливих правил.

Яким повинен бути режим дня школяра

Першим пунктом у підготовці до школи є дотримання режиму дня. Не важливо, йде дитина у перший клас чи у п’ятий. Раціональний режим здатний вберегти дитячий організм від перевтоми, дратівливості, збудження, а також зміцнити здоров’я і зберегти працездатність школяра впродовж дня.
Поради терапевта Уляни Іванченко:
* Графік важливий! Разом із дітьми встановіть чіткий і зрозумілий розпорядок дня: коли вони лягатимуть і вставатимуть, коли робитимуть уроки тощо.
* Будьте привітні зранку до дітей, навіть якщо вони не хочуть прокидатися, частіше усміхайтеся, кажіть їм приємні слова.
* Раніше лягайте і прокидайтеся. За кілька днів до закінчення канікул подбайте, щоби дитина лягала спати трохи раніше, щодня скорочуючи час неспання на 10 хвилин. Робіть це спокійно, без примусу. Уже віднині будіть дитину раніше.
* Ліжко в дитини має бути рівне, не провисати, із невисокою подушкою. Кімнату потрібно добре провітрювати.
* Молодші школярі повинні спати не менш ніж десять годин, підлітки – не менш ніж дев’ять.
* Обмежте час перегляду телевізійних програм і сидіння за ґаджетами. Пильнуйте, щоб діти не бавилися в рухливі ігри за дві години до сну. Увечері спільно почитайте книжку, влаштуйте сімейне чаювання, з меншими побавтеся в спокійні ігри. Це заспокоїть дітей, і вони швидше заснуть.
* Подбайте, щоб стіл, за яким дитина робитиме уроки, був правильно розміщений: сонячне світло повинне падати зліва (якщо дитина шульга – навпаки), аналогічно повинно бути налагоджене й повноцінне штучне освітлення.
* Якщо в перші дні навчання діти приходитимуть зі школи втомлені, сонні, запропонуйте їм подрімати 40-60 хвилин або ж погуляти, помалювати, почитати.


Що приготувати, аби розуму додати

Діяльність школярів пов’язана зі значною розумовою активністю. А оскільки ці процеси надто енергозатратні, то вимагають насиченого і якісного раціону. Тому якщо ваші діти три місяці харчувалися нерегулярно, час навчити їх споживати “правильну” їжу, бажано за графіком.
Поради дієтолога Зоряни Білецької:
* На початку вересня додайте до раціону дитини вітаміни, включіть у меню більше салатів і фруктів. 
* Дитина повинна харчуватися чотири-п’ять разів на день, споживаючи гарячі страви на сніданок, обід і вечерю.
* Сніданок обов’язковий! Приготуйте те, що подобається дитині: чай із канапкою, йогурт, кашу чи запіканку. За 10-15 хвилин до цього дайте їй випити склянку води для “запуску” шлунково-кишкового тракту.
* Примушуйте дітей їсти супи, м’ясні страви, овочі та фрукти.
* Як гарнір давайте не картоплю чи макарони, а тушковані або варені овочі (капуста, буряк, цибуля, морква, бобові). За день школяр має випивати не менш ніж один-півтора літра рідини, але не газованої води, а фруктових або овочевих соків.
* Можете дати дитині до школи фрукти, соки, булочки. Після уроків нагодуйте її теплою рідкою стравою, відтак запропонуйте якусь перекуску і лише потім приготуйте легку вечерю.
* Молоко, сир, молочні продукти загалом повинні стати основою правильного харчування дитини. Дефіцит кальцію і фосфору допоможуть заповнити рибні страви. Крім цього, до раціону повинні входити: магній (міститься в горіхах, насінні, бананах, гречці, какао, бобових, зелені), який підвищує стійкість до стресів і заспокоює нервову систему, а також холін і лецитин (є в яйцях, печінці, рибі, молоці), які забезпечують нормальну роботу мозку та нервової системи.
*Давайте дитині щодня жменю горіхів, які допоможуть полегшити розумові навантаження, а також чорний шоколад, який є помічним у інтелектуальній діяльності.


З гарним настроєм до школи – чи це можливо?

Адаптація до школи – нормальний процес, і нам, дорослим, важливо не створювати проблем там, де їх може не бути.
Поради дитячого і сімейного психолога Антоніни Скоромної:
* Батьки, налаштуйтеся на позитив! Дитина відчуває ваш стан, настрій і якщо не бачить позитивних емоцій, труднощі адаптації проявляться сильніше.
* Шкільне навчання може бути різним, тому чесно скажіть дитині: “У школі цікаво і весело, там ти зможеш багато чого навчитися, знайти справжніх друзів, стати сильнішою та розумнішою. Щоправда, інколи буває так, що не все вдається, діти сваряться між собою, учителі дають важкі завдання. Якщо таке трапиться, ти можеш мені про це сказати, і ми подумаємо, що робити”. Приблизно такий текст (і підхід до навчання у школі) може стати опорою успішної адаптації дитини до навчального процесу.
* Не впадайте у крайнощі, ставлячись до дитини як до школяра. Це для неї нова “роль”. Не змінюйте кардинально в період адаптації режим і стиль життя учня – змін, яких вимагає відвідування школи, достатньо. Нові доручення давайте не в перші дні навчання. Це ж стосується й відвідування гуртків.
Пам’ятайте, що дитина не стане дорослішою з початком навчання, тож не розраховуйте на її самостійність в усьому. Не робіть замість дитини те, що вона може зробити сама. 
Якщо вона звикла дивитися мультфільми чи бавитися в ігри, а ви різко забороните їй це, мовляв, тобі потрібно вчитися, навряд чи це дасть хороший результат. 
* Знайдіть час для гри. Прогулянки та ігри важливі для першокласника. Дитина в шість-сім років повинна бавитися, адже гра залишається одною з провідних діяльностей цієї вікової групи. Поступово ігри змінюватимуться, ставатимуть “дорослішими”. Це нормальний розвиток дитини! Час для гри, особливо надворі, обов’язково повинен бути. Гра, фізичні навантаження можуть стати добрим способом зняти напруження під час адаптації і пройти  її швидше.


Чи потрібні медичні картки?

Багато батьків переживають через те, що не встигнуть обійти всіх потрібних  лікарів, щоби вчасно – в перші дні навчального року – принести до школи медичну довідку. Але це далеко не так.
Поради головного педіатра Львова Богдана Остальського:
* “Медична карта дитини” (форма № 026/о) більше не потрібна! Від березня 2018 року цей документ на купу сторінок, який заповнювали від руки медики і зберігали в школі, скасували!
* Уся інформація про результати огляду залишається і зберігається в стінах поліклініки.
* До школи потрібно буде подати лише медичну довідку форми № 086-1/о – “Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язково медичного профілактичного огляду”. Щоб її отримати, дитині разом із батьками потрібно піти до свого сімейного лікаря, який або скерує до вузьких спеціалістів (залежно від віку), або відразу зробить висновок і видасть довідку невеликого формату.
* У довідці лікар повинен зазначити: дані про дитину, чи вона здорова, щеплена, чи не мала контактів з інфекційними хворими і чи може відвідувати навчальний заклад. Тобто містити інформацію про результати медогляду та рекомендації щодо занять фізкультурою.
* Згідно з наказом Міністерства охорони здоров’я та Міносвіти, медичний огляд школярі можуть пройти будь-коли, але щонайменше раз на рік у зручний для батьків час. Тобто довідка дійсна впродовж одного календарного року і не прив’язана до 1 вересня.
* За необхідності лікар може скерувати дитину на вакцинацію чи базові аналізи.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6807 / 4.15MB / SQL:{query_count}