Знову до школи: які зміни чекають на учнів?

Навчання школярів розпочнеться з понеділка, 3 вересня. А проведення свята Першого дзвоника – на вибір школи

Чи не на всіх школярів чекають зміни в освіті. Найбільше, як і торік, їх буде в початкових класах. Цього року дітей до перших класів набирали за територіальним принципом, тобто першочергове право на зарахування мали ті, що живуть поблизу тої чи тої школи. Далі на цих дітей чекатиме “найцікавіше” – вони вчитимуться за новою системою освіти і ходитимуть до школи 12 років! Проте, як запевняють освітяни, певних змін варто чекати не лише першокласникам, а й учням середньої та старшої школи. 
Отож, що нового підготувала школярам та їхнім батькам реформа освіти, коли прозвучить цього року Перший дзвоник і чи буде він узагалі, а також чи всім учням вистачить підручників, дізнавалася “Львівська Пошта”.

Перше чи третє вересня?

Оскільки цього року 1 вересня припадає на суботу, батьки цікавляться, коли саме відправляти дітей до школи, чи буде урочиста лінійка, а чи відразу уроки. У Міністерстві освіти і науки повідомили: кожен навчальний заклад самостійно вирішуватиме, коли провести свято. “Оскільки питання організації освітнього процесу у закладі  загальної середньої освіти належить до виключної компетенції закладу освіти, рішення про проведення свята Першого дзвоника приймає заклад освіти. Тому таке свято може бути проведене як 1 вересня, так і 3 вересня”, – зазначили у відомстві.
“Визначати роботу школи у повноваженні самої школи. Рішення про початок навчального процесу найближчим часом повинна прийняти педагогічна рада школи. Тож уточнювати час проведення свята Першого дзвоника варто безпосередньо в своїй школі! Також педагогічна рада сама визначатиме формат проведення першого навчального дня, який їй буде зручний. Можу сказати точно одне – ті діти, які не йдуть у перший клас, розпочнуть навчання з понеділка, 3 вересня”, – зазначила директор департаменту освіти і науки Львівської ОДА Любомира Мандзій.
У школах Львова ситуація приблизно така ж – дату і формат проведення першого навчального дня визначатиме кожна школа самостійно. Та все ж, як сказала головний освітянин Львова Зоряна Довганик, міське управління освіти рекомендує розпочати навчання з понеділка, 3 вересня. “Організувати урочисті заходи ми рекомендували лише для першокласників, аби вони могли ближче познайомитися зі школою, швидше адаптуватися до неї і запам’ятали свій перший день у школі щонайкраще. Наприклад, вони можуть провести його у форматі цікавих зустрічей, ігор, квестів чи майстер-класів”, – пояснила вона.
Для інших класів, зі слів Зоряни Довганик, навчання рекомендовано починати з уроків толерантності. “У наших школах дуже багато дітей із особливими потребами, і щороку їх кількість збільшується. Також маємо багато прикладів нетолерантного ставлення до людей інших національностей, приклади непривітного ставлення учасників виховного процесу один до одного. Тому хочемо, аби перший урок був саме про толерантність, повагу один до одного, – каже співрозмовниця. – У понеділок як таких уроків ще не буде – учням проведуть урок толерантності, вони запишуть розклад уроків”.
А ось перший урок у навчальних закладах Львівщини цього року проведуть під гаслом “Я – українець”. Зі слів Любомири Мандзій, він матиме патріотичне спрямування: у першому класі може бути проведений на теми “Я люблю свою країну”, “Діти об’єднують Україну”, а в старших класах ці теми можуть бути поглиблені.

фото: прес-служба ЛОДА

Навчатися по-новому

Загалом по Україні 448 тис. школярів почнуть навчання за новим державним стандартом. На Львівщині до першого класу цього року підуть 30 тис. 282 дитини, що на 1941 більше, ніж торік. Порахували першачків і в самому Львові – їх буде 9 тис. 132!
Усі ці діти здобуватимуть середню освіту аж 12 років. Нагадаємо, що початкова освіта триватиме чотири роки. Після цього у 2022-ому дитина піде на п’ять років до гімназії. А закінчивши її, складе підсумковий іспит на кшталт ЗНО та в 2027-ому зможе вступити до ліцею чи професійного закладу освіти залежно від власних амбіцій. Це називатиметься профільним навчанням і триватиме три роки. Після закінчення дитина може вступати до вишу або почати працювати.
Наразі ж на першокласників чекає навчання, але не в звичному форматі. Усі знання і навики – читати, писати і рахувати – вони повинні здобути в першому класі! Нова українська школа (НУШ) створена саме для того, щоби навчити дитину вчитися.
Для впровадження НУШ у львівських школах за перерозподілом місто отримало 12,4 млн грн. З бюджету міста додали ще 9 млн. “Усе йде на придбання меблів, дидактичних матеріалів, комп’ютерної техніки. Власне тепер триває процес їх закупівлі та поставок у самі школи, – розповідає Зоряна Довганик. – Є школи, які матимуть усе належне до початку 1 вересня, а є й такі, яким докуповуватимуть необхідне ще впродовж вересня – жовтня. Скільки і чого саме вже придбано, сказати важко, бо інформація щодня змінюється”.
На Львівщині на підготовку вчителів до роботи в рамках проекту НУШ скерували 28,5 млн грн та підготували 3 тис. 806 педпрацівників, які з нового навчального року працюватимуть у перших класах.
Окрім того, Львівщина вже отримала від Міносвіти 30 тис. 156 ігрових наборів Six Bricks (LEGO) для кожного першокласника. Також тривають поставки у школи області ламінаторів, копіювальної техніки і комп’ютерів. “Ми подбали про те, щоб кожен клас був забезпечений комп’ютером, проектором та екраном. Крім цього, повинен бути багатофункціональний пристрій і ламінатор, – розповідає Любомира Мандзій. – Цього тижня комп’ютерну техніку вже отримали школи Турківського району, дидактичні матеріали школи Бродівського району, також школи в Городоцькому та Бродівському районах частково отримали нові парти. Усе відбувається поступово, щодня щось докуповують, довозять”.
На обладнання для Нової української школи в межах Львівської області отримали більш ніж 70 млн грн. Кошти розподілили пропорційно: 40% на дидактичні матеріали, 40% на меблі, 20% на комп’ютерну техніку.

фото: dyvys.info

У пріоритеті профільне навчання

Поступово певні зміни почнуться і в середній та старшій школі. Як пояснила Зоряна Довганик, кардинальних змін цього року ще не буде, та все ж вони не за горами. “Ми стартуємо з Нової української школи. Коли вона вже дійде до середньої і старшої, тоді можна буде докладніше розповідати про зміни і профільне навчання. А наразі лише в деяких школах впроваджуємо курси інтегрованого навчання”, – пояснила головний освітянин Львова.
На важливості змін для середньої і старшої школи наголошує і головний освітянин Львівщини. “Кожна дитина повинна мати право вибору, тому важливо почати змінювати програму для старшої школи. Наше основне завдання, на що орієнтуємо директорів шкіл, – збільшити школи з поглибленим вивченням природничих предметів та запровадити профільне навчання у старших класах. Це дозволить підвищити якість шкільної освіти”, – запевняє Любомира Мандзій.
З слів співрозмовниці, профільна освіта готуватиме учня до майбутньої професії. Дитина зможе вибрати те, що цікаве саме їй, та зосередити свою увагу на тих чи тих предметах замість того, щоб учити все потроху, як це є тепер. Якщо учневі видасться, що він помилився у виборі, впродовж першого року навчання у ліцеї він зможе змінити спеціалізацію. Тобто, по суті, профільна освіта повинна стати першим курсом ВНЗ.

Чи вистачить підручників?

Цього року учні перших, п’ятих і десятих класів мали б отримати нові підручники. Один із викликів – зробити їх сучасними як за змістом, так і за зовнішнім виглядом. Проте, як виявилося, нові книжки отримають далеко не всі та й то із суттєвим запізненням.
Наприклад, у школи Львівщини нові підручники в обсязі 60% від потреби надійшли лише для учнів п’ятих класів, решту чекають. У школах Львова ситуація така ж: невелика кількість підручників є для п’ятого класу, а ось для першого і десятого не надійшло жодного…
“Ці підручники друкують коштом Міносвіти, і це зобов’язання держави. Міністерство вже поінформувало, що до початку навчального року згаданих підручників, найімовірніше, не буде через затримку друку, – пояснює Зоряна Довганик. – Що стосується підручників, виданих у інші роки, то цього року місто виділило 2 мільйони 300 тис. грн, аби докупити їх для учнів, які цього потребують”. Єдине, що точно є, це електронні варіанти підручників. Їх можуть використовувати учні абсолютно всіх класів.

Більше шкіл і садочків

Побільшає на Львівщині шкіл і дитсадків. “Цього навчального сезону відкриємо ще три школи та шість садочків. Загалом на 416 об’єктах освітньої галузі проводимо ремонтні роботи. Для нас є пріоритетним розпочати навчальний рік у відремонтованих, підфарбованих і чистих класах”, – каже очільник Львівщини Олег Синютка. 
Нові школи запрацюють у селах Велика Рожанка і Лосинець. Закінчать реконструкцію ЗОШ І-ІІ ступеня в селі Оброшине. До початку навчального року відкриють дошкільні заклади у селах Пасіки-Зубрицькі, Гамаліївка, Підгайчики та у Винниках. Ще два садки в селах Новий Калинів та Мервичі введуть в експлуатацію до нового року.
Зі слів Олега Синютки, якщо процес підготовки до Першого дзвоника в навчальних закладах затримують, батькам необхідно повідомляти про це на гарячу лінію 112.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6563 / 4.17MB / SQL:{query_count}