Святкування з присмаком політики

В Україні відзначатимуть 1030-річчя Хрещення Русі. Кожна конфесія окремо. Томос – в режимі очікування

Уже традиційно в день пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира  – 28 липня в Україні відзначають річницю Хрещення Русі. Цього року – 1030-ту. Окрім релігійних і патріотичних настроїв, в суспільстві наростає напруга – як би чого не сталося, бо ж відомо, що з нагоди хресної ходи і під видом паломництва до Києва прибуває чимало екстремально налаштованих віруючих, готових доводити свої переконання силою. 

На томос зачекаємо

Цього року такі побою­вання мають ще більше підстав, адже представники влади, УПЦ КП та різноманітних громадських організацій неодноразово висловлювали бажання, аби томос про автокефалію Православної церкви в Україні, який уже став темою року, був проголошений у Києві саме в контексті цих святкувань. І якщо проукраїнські сили перебувають в його очікуванні, то, як відомо, є й сили, які категорично проти нього і обіцяють “боротися проти автокефалії до крові”. Тож анонсування томосу до цієї дати зумовило “мобілізацію усіх москвофільських сил”. Як стверджує в своєму блозі на lb.ua відомий релігіє­знавець Олександр Саган, за “рознарядками” по єпархіях до столиці прибудуть тисячі віруючих не лише з регіонів України, а й під приводом паломництва до Києво-Печерської лаври з російських земель (декотрі з “богомільних” російських бабусь уже чи не тиждень “моляться” у Києві в очікуванні “свята”).
Релігієзнавець переконаний, що той факт, що томос ще не наданий, має свої переваги, бо “боротися ніби й нема з чим”. Константинопольський патріархат розумно зробив паузу: з одного боку, це дозволить йому побачити силу протидії томосу всередині України, з другого – як інші помісні православні Церкви відреагують на позицію Вселенського патріарха в українському питанні. Індикатори дуже прості – кількість учасників ходів (цього року свій хресний хід проведе й УАПЦ) та рівень провокацій під час їх проведення, а також кількість і рівень представництва делегацій православних Церков, які приїдуть до Києва на запрошення УПЦ МП”.

Коли ж буде томос?

Предстоятель УПЦ КП Філарет зазначив, що Вселенський патріарх Варфоломій надасть томос про автокефалію, коли всі помісні Церкви будуть поінформовані про таке рішення. Про це він сказав у інтерв’ю виданню LB.ua: “Була створена спеціальна комісія з трьох митрополитів Константинопольського патріархату, які й об’їжджають усі помісні Церкви. Важливо розуміти: вони не просять згоди на надання томосу – просто інформують про відповідний намір Константинополя”.
Патріарх Філарет також зауважив, що Вселенський патріарх може й сам надати томос без попередньої згоди на те інших православних Церков: “Оскільки делегація ще не об’їхала усі помісні Церкви, оголошення рішення щодо томосу трохи затягується. Згідно з процедурою, за результатами об’їзду делегація повинна підготувати відповідний звіт, який розглядатимуть на засіданні синоду. І вже за фактом прийматимемо рішення”, – пояснив процедуру предстоятель УПЦ КП.
Директор Департаменту в справах релігій та національностей Міністерства культури України Андрій Юраш у ефірі “5 каналу” спрогнозував, як розвиватиметься ситуація із наданням томосу: “Найближчим часом, у першій половині серпня, відбудуться ще два візити до Албанії та Чехії, після цього буде написаний звіт про обговорення і думки помісних православних Церков. Цей звіт продискутують на найближчому засіданні Вселенського патріархату, і тоді вже фактично почнеться обговорення та узгодження тексту надання томосу Українській Церкві”.
На його думку, доволі реалістичним є прогноз, що вже восени будуть якісь конкретні кроки: “Ми ж бачимо, що до проблеми української автокефалії підходив багато хто: і президенти всі попередні, і Патріарх Варфоломій уже кілька разів, але ніколи не йшов Вселенських патріарх так далеко, як це зробив зараз. Тобто фактично розпочата процедура… Процес пішов уже глибоко, зокрема інформування, консультування. Я впевнений, що вже є і редакційна група Вселенського патріархату, яка готує відповідні документи, і зупинити це вже неможливо”.

Три хресні ходи

Отож, святкування відбуваються почергово. 24 липня – в день пам’яті блаженної княгині Ольги – відбулася хресна хода віруючих Української автокефальної православної церкви. Маршрут ходи проліг від Андріївського узвозу, де височіє голов­ний храм УАПЦ, через Десятинну вулицю, Михайлівську площу, вулицю Трьохсвятительську до Володимирської гірки. Відбулися молебні біля пам’ятника княгині Ользі та на Володимирській гірці.
27 липня хресну ходу проведе й Українська православна церква Московського патріархату, а 28 липня – Українська православна церква Київського патріархату. Організатори задекларували до 100 учасників у кожній. Про це повідомив начальник Головного управління Націо­нальної поліції Києва Андрій Крищенко агентству Інтерфакс-Україна, зазначивши, що заходи безпеки будуть такими, як торішні. Зокрема, правоохоронці встановлюватимуть рамки металошукачів та здійснюватимуть перевірки.
Своєю чергою, перший заступник міністра внутрішніх справ Сергій Яровий на селекторній нараді зазначив, що на допомогу столичній поліції в забезпеченні правопорядку на масових заходах у п’ятницю та суботу, 27 і 28 липня, залучать 5 тисяч військовослужбовців Національної гвардії.

А гості хто?

У святкуваннях з нагоди 1030-річчя Хрещення Київської Русі візьме участь Президент Петро Порошенко. Прес-служба глави держави повідомила, що о 8.30 відбудеться державний захід в Маріїнському палаці. Об 11.30 (орієнтовно) розпочнеться хода “Молитва за Україну”. А приблизно о 13.00 відбудеться виступ Президента України на Володимирській гірці біля пам’ятника князю Володимирові Великому.
Вселенський патріарх Варфоломій і перші особи інших помісних православних Церков проігнорували запрошення УПЦ (МП) на святкування 1030-річчя Хрещення Русі-України. Проте не відмовив Президентові України: повноважна делегація від Церкви-Матері прибуде в Україну на святкування. Зі слів Олександра Сагана, інші помісні православні Церкви, щоб витримати вже усталений “церковно-дипломатичний протокол”, відправлять свої делегації до УПЦ (МП) на максимально можливому низькому рівні. 

Не протиставлятися!

На відміну від православних братів українські греко-католики хресної ходи в столиці не проводитимуть. Глава УГКЦ Святослав Шевчук у інтерв’ю з нагоди 1030-річчя Хрещення Русі-України зазначив, що УГКЦ завжди плекала в собі свідомість Церкви Володимирового хрещення і відзначала цю дату навіть у підпіллі, але 14 серпня, коли в усіх українських храмах традиційно святкують августівське водосвяття. 
“Наша Церква завжди відзначала це свято, і ми продовжуємо цю традицію. В московській Церкві це свято було забуте на довгі століття. Про нього згадали 1888 року, коли святкувалося 900-річчя Хрещення Київської Русі. Тоді синод московської Церкви встановив день, коли це потрібно святкувати, і поєднав його зі святом рівноапостольного князя Володимира. Тому ми вважаємо, що таке поєднання є саме московським звичаєм, і чомусь за цим звичаєм святкує наша держава, – сказав Блаженніший. –  І хоч древня традиція велить нам святкувати 14 серпня, проте 28 липня ми будемо єднатися в цьому святкуванні з Українською державою, оскільки це державне свято, а також із нашими православними братами. В період цих державних святкувань ми ніколи не організовували в Києві своїх акцій для того, щоб не бути “антитезою” для наших православних братів. Ми завжди намагалися цим святкуванням підкреслювати не те, що нас роз’єднує, а те, що єднає. А єднає нас саме це Хрещення, яке ми, власне, й святкуємо”.
Тож, як і щороку, 28 липня в усіх парафіях і монастирях УГКЦ відбудеться чин віднови хресних обітів. “Ми закликаємо наших вірних прийти до храму і відновити обіцянки, які ми склали в день нашого особистого хрещення. Через уста наших хресних батьків ми тоді відрікалися від зла, від диявола і всіх його діл та давали обіцянку об’єднатися з Ісусом Христом і Йому служити”, – закликав Блаженніший Святослав.
Богослужіння і відновлення хресних обітів відбудеться й у патріаршому соборі УГКЦ, опісля – освячення води у Дніпрі.
Окрім цього, в неділю, 29 липня, варто очікувати ще однієї знаменної події в Києві  – з’їзду Всеукраїнської молодіжної організації “Українська молодь – Христові”. Також у цей день приїдуть до Києва семінаристи з усіх семінарій УГКЦ в Україні. “Разом ми зможемо пережити цей момент святкування, а відтак вирушимо, щоби відслужити молебень до князя Володимира Великого на Володимирській гірці”, – сказав предстоятель. І нагадав, що один із важливих заходів УГКЦ з нагоди 1030-річчя Хрещення вже відбувся 14 і 15 липня – Загальнонаціональна проща до Зарваниці, у якій взяли участь десятки тисяч прочан, владики синоду, а також почесні гості: кардинал Гуалтьєро Бассетті, президент Єпископської конференції Італії, та Президент України Петро Порошенко.
А от 14 серпня в усіх храмах і монастирях УГКЦ відбудуться урочисті богослужіння з августівським водосвяттям, щоби, зі слів Блаженнішого, кожен вір­ний Церкви міг обновити своє християнське життя. 
Блаженніший Свято­слав привітав усіх християн України з нагоди 1030-річчя Хрещення: “Бажаю всім нам керуватися своєю вірою в Бога, коли ми приймаємо важливі рішення в житті, щоб у будь-яких обставинах ми завжди залишалися християнами, а також зберегли цей дар, який наш народ (як найбільший національний скарб) з покоління в покоління передавав своїм нащадкам. Бажаю, щоб наше християнство не було номінальним чи формальним, коли ми щось святкуємо, а щоб ми були християнами в нашому щоденному житті і нашою вірою в Бога керувалися тоді, коли ухвалюємо необхідні державні чи особисті рішення”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8377 / 4.44MB / SQL:{query_count}