Не вгледіли…

Щоби тривалі шкільні вакації не завдали клопоту, батькам треба навчити дітей, чого варто остерігатися і як діяти в разі небезпеки

Для дітей літо – час канікул, відпочинку і розваг, а для батьків – тривог. Бо  саме влітку, зі слів медиків та рятувальників, збільшується кількість трагедій за участі дітей. Причому небезпека може чатувати всюди, на кожному кроці: удома, коли працюють електропобутові прилади та є вільний доступ до сірників, запальничок чи хімічних речовин, під час ігор на вулиці, на відпочинку у лісі, в горах та біля води.

Ризиковані ігри і ціла спецоперація

Усього, що може становити загрозу дітям, годі перелічити. Як каже прес-секретар Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області Ігор Курус, цього року рятувальникам уже доводилося допомагати дітям витягати ногу з віконних решіток підвалу, навіть із решітки зливової каналізації. А минулого тижня рятувальники провели цілу спецоперацію із визволення хлопчика, який запхав палець у петлю для колодки в хвіртці.
Як розповів “Львівській Пошті” керівник проведення робіт із порятунку дитини Олександр Войтович, десятирічний школяр зробив це з простої цікавості. “Як пояснив хлопчик, палець у петлю запхав, а вже самотужки витягнути не зміг. Що сильніше намагалася робити це, то більше набрякав палець”, – каже рятувальник.
Зі слів Олександра Войтовича, допомогу викликали друзі хлопця. “Приїхавши на виклик та оцінивши ситуацію, ми вирішили спочатку за допомоги болгарки зрізати петлю з хвіртки, аби дитина не була прив’язана до самих ґрат, а потім передали хлопця медикам. Та оскільки їм так і не вдалося зняти петлю з пальця, дитину знову привезли до нас. В одному з наших підрозділів пилкою по металу ми розрізали цю металеву петлю та вивільнили палець хлопчика, – веде далі співрозмовник. – Звісно, впродовж усієї рятувальної операції він був трохи наляканий, адже переживав, щоб із ним та його пальцем нічого не трапилося. Проте пообіцяв більше такого не робити, не наражати своє життя на небезпеку”.

Убивчі москітні сітки

Щороку, особливо влітку, стаються випадки, коли діти випадають із вікон. Їм стає цікаво, що ж там на вулиці. Відтак вилазять на підвіконня і часто, не втримавшись, летять донизу. “Цього року у Львові було вже два такі випадки, коли діти перехилялися через вікна. На щастя, висота була невелика – перший поверх, тож трагедії довелося уникнути, – пояснює Ігор Курус. – Також був випадок, коли довелося рятувати дев’ятирічну дів­чинку, яку залишили вдома саму. Налякавшись своєї ж собаки, вона вилізла на підвіконня і почала дуже плакати. Рятувальникам за допомоги автодрабини довелося визволяти дитину з вікна третього поверху”.
Чимало трагедій стається і через москітну сітку від комах. Через ілюзію безпеки дитина може на неї обпертися і навіть через легкий натиск полетіти вниз!


Небезпечні укуси комах і змій

Собаки, гризуни, бджоли, оси, кліщі, навіть змії влітку активізуються, стають агресивнішими і можуть кусати дітей. Зі слів Ігоря Куруса, цього року вже зафіксовані два випадки укусів зміями дітей – в Мостиському та Сколівському районах Львівщини.
Що стосується укусів комах, то, щоб їх уникнути, необхідно: збираючись на прогулянку, надягати світлий, нейтральний одяг; бути обережним на ринках і в овочевих магазинах, поблизу кубел; ніколи не пити з носика чайника, банок і пляшок, що стояли відкриті (треба спочатку налити напій у склянку); не наближатися до бджолиних вуликів і осиних кубел, а також робити різкі рухи, оскільки це провокує напад комах. Якщо оса виявляє нав’язливу цікавість, треба або завмерти і чекати, поки вона не відлетить, або різко переміститися в інше місце, але не махати руками. Коли ж оса сіла на рукав, треба просто струсити її, а не прихлопувати, інакше укус гарантований.

Загрозливі водойми

З початком купального сезону люди масово вирушають на відпочинок до водойм. Проте інколи, забуваючи про обережність, наражають себе і своїх дітей на небезпеку. За даними рятувальників, з початку року на водоймах нашої області вже втопилася 21 людина, троє з них – діти.
Не варто вважати, що на водоймі або в басейні дітям безпечно, якщо дорослі поблизу. Згідно зі статистикою, велика кількість нещасних випадків стається саме тоді, коли навколо є дорослі. Проблема, як правило, у зниженні пильності та уваги. Здавалося б, нічого не трапиться з дітьми, якщо батьки на якийсь час залишать їх самих для того, щоби подзвонити комусь із мобільного або купити прохолодний напій. Дитина, знаючи, що дорослі поруч, теж забуває про небезпеку і починає бешкетувати на воді, запливати на велику відстань від берега. Проте, як наголошують рятувальники, варто пам’ятати, що дитині вистачить навіть кількох секунд, щоби втонути. Упродовж двох або трьох хвилин перебування на воді вона може знепритомніти, а за чотири-п’ять хвилин під водою отримати незворотні ушкодження головного мозку!

Смертельний вогонь і отруйні хімікати

Коли діти залишаються вдома самі, їм цікаво досліджувати помешкання. Маючи доступ до сірників чи небезпечних речовин, вони починають бавитися в дослідників, учених, експериментаторів. Отож, саме влітку збільшується кількість пожеж, а також різних отруєнь через споживання прального порошку, хімічних засобів для чищення духовок, ліків тощо.
Щоб уникнути трагедії, рятувальники радять батькам розповідати дітям про потенційну небезпеку того чи того предмета, суворо забороняти їм брати сірники і запалювати конфорки, а небезпечні речовини намагатися тримати в певному місці, найкраще закритими на ключ. Також треба навчити дітей не ховатися по закутках у випадку пожежі, а відразу ж кликати на допомогу.

Падіння із серйозними наслідками

Зі слів завідувача реанімаційного відділення міської дитячої лікарні Ігоря Лукасевича, щороку влітку збільшується кількість випадків дитячого травматизму.
Найчастіше діти падають із велосипедів, скутерів, скейтів, турніків, парканів та дерев. “Раніше діти були більш організовані, адже під час літніх канікул перебували переважно в таборах. І це трохи зменшувало кількість отриманих ними травм. Зараз діти більшість часу проводять удома, без нагляду дорослих, тому роблять все, що заманеться, – каже медик. – Найбільший відсоток літніх травм припадає на поверхневі ушкодження – удари, розтягнення зв’язок, травми верхніх і нижніх кінцівок. Певна частина травм пов’язана з переломами рук і ніг, передпліч, а також із черепно-мозковими травмами”.

Правила, які можуть урятувати життя

* Не залишайте дітей дошкільного віку самих, навіть на короткий час.
* Тримайте сірники в недоступних для дітей місцях, поясніть, що вогонь – не іграшка, що він може становити небезпеку.
* Забороніть дітям самостійно вмикати електронагрівальні прилади та користуватися газовими плитами.
* Не дозволяйте вмикати електропобутові прилади і користуватися ними за відсутності дорослих.
* Поясніть дітям, як користуватися дверним вічком, і не дозволяйте відчиняти двері незнайомцям, навіть тим, що одягнені в поліцейську форму.
* Навчіть дітей звертатися по допомогу до відповідних органів і змусьте запам’ятати номери телефонів для виклику екстрених служб – 101, 102, 103, 104.
* Забороніть підбирати на вулиці незнайомі предмети – вони можуть бути небезпечні.
* Не дозволяйте бавитися ріжучими, гострими та вибухонебезпечними предметами.
* Забороніть користуватися ліфтом без супроводу дорослого родича.
* Не дозволяйте дражнити тварин.
* Забороніть виходити на балкон, відчиняти вікно, якщо живете вище першого поверху, і визирати у вікно.
* Відсуньте від вікон дивани, столи, стільці, інші меблі, які дитина може використати як сходинку.
* Не заохочуйте дітей бавитися на підвіконні, навіть якщо воно дуже зручне та широке.
* Наголошуйте, що не можна торкатися, перекладати, розряджати і зберігати будь-які вибухонебезпечні предмети.
* Навчіть, що при виявленні вибухонебезпечного предмета треба одразу ж викликати поліцію.
* Дозволяйте дітям купатися лише в спецiально вiдведених для цього місцях і забороняйте заходити у воду глибше, анiж по пояс, особливо тим, що не вмiють плавати.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.0272 / 4.42MB / SQL:{query_count}