Поліклініки, (не)дружні до дітей

Коли в амбулаторіях і поліклініках Львова з’являться кімнати матері та дитини і де вже облаштовані спеціальні кімнати й куточки, у яких діти могли б цікаво та весело проводити час

Не так давно про спокійне відвідування з дитиною поліклініки батькам було годі мріяти. Стоячи в черзі, молодій мамі доводилося на звичайному столі у коридорі або взагалі просто на лавці і підгузки малюкові міняти, і грудьми годувати. Це не лише створює незручності матері, а й оточенню та ще й не дозволяє додержувати правил елементарної гігієни. Проте є шанс, що ситуація зміниться!
В амбулаторіях та поліклініках Львова можуть облаштувати кімнати матері та дитини. Відповідна петиція набрала необхідні 500 підписів містян.
Зі слів авторки петиції, молодої мами Наталії Сарканич, пропонується пристосувати усі поліклініки та сімейні амбулаторії Львова до потреб батьків із дітьми, зокрема, передбачити зручне та безпечне місце для зберігання візків, доступний заїзд, кімнати матері та дитини зі сповивальними столиками, умивальниками та місцями для годування.

Якщо не ми, то хто?

“Наприкінці січня я стала мамою. Раніше мені було важко уявити собі, зі скількома труднощами стикаються батьки маленьких дітей. Це і непристосовані під’їзди та громадський транспорт, і відсутність пандусів на тротуарах, і відсутність самого тротуару, яким можна проїхати візочком. Не стали винятком і поліклініки, – розповідає “Львівській Пошті” Наталія Сарканич. – Матері з немовлятами повинні відвідувати їх доволі часто, наприклад, для щомісячних оглядів чи профілактичних щеплень. Кожен з таких візитів забирав у мене багато часу на планування і коригування дитячого графіка – коли вкладати малюка спати, коли годувати його, коли міняти підгузки. Зокрема, з останніми двома пунктами в поліклініці можуть бути проблеми”.
Як зазначає співрозмовниця “Львівської Пошти”, у поліклініці, до якої належить її сім’я, погодувати дитину можна тільки в коридорі, де ходять десятки хворих. Там можна знайти і сповивальний столик. Така ситуація обурила жінку, і вона вирішила запитати у інших молодих матерів через Facebook про їхній досвід. Як виявилося, ситуація, в якій опинилася Наталія Сарканич, далеко не найгірша.
“Почасти сповивального столика в поліклініці не знайдеш, а про місце для візочків узагалі годі говорити. Інколи ситуація доходить до абсурду: туалети, в яких можна було б змінити дитині підгузок, закривають, а візочки змушують залишати надворі. Після прочитання всіх цих жахіть я і ще дехто з дописувачок взялися складати петицію, – згадує молода мама. – Та чомусь зібрати необхідну кількість підписів, а саме 500, було досить важко. Проте за останні чотири дні вдалося зібрати більш ніж половину голосів. Залучали і депутатів, і чиновників, я навіть до виконувачки обов’язків міністра охорони здоров’я Уляни Супрун писала”.
Основне, про що просить авторка петиції та інші молоді мами, це облаштування окремих кімнат, де стояли б сповивальні столики, на яких матері мали б змогу міняти дітям підгузки, а також умивальники, у яких під теплою водою можна було б помити малюків.
“Можливо, раніше такі кімнати не були потрібні. Наші поліклініки збудовані, як правило, ще за радянських часів. А хто тоді думав про грудне вигодовування? Матері годували за графіком: дитина кричить – соску до рота і все. Підгузків тоді теж не було. Зараз усе по-іншому, – запевняє жінка. – Організація кімнат матері та дитини є елементарною потребою і додатковим стимулом для матерів жити повноцінним соціальним життям. Це сприяє й поширенню ідеї грудного вигодовування, адже чимало матерів не готові годувати дітей публічно”.
На думку Наталії Сарканич, облаштувати кімнати матері та дитини з усім необхідним інвентарем у поліклініках і амбулаторіях міста цілком реально. “В більшості сучасних торгових центрів, супермаркетів чи навіть кафе є кімнати матері та дитини. А чим гірші поліклініки? Чому їх відвідування повинне призводити до більшого стресу, аніж похід у магазин?” – запитує вона.
Коли запустять процес облаштування таких кімнат, ще не відомо, адже петицію зобов’язані розглянути на своєму засіданні депутати міськради.
“Як мене повідомили у відділі громадського партнерства управління “Секретаріат ради” ЛМР, на підтримку електронної петиції підготували проект ухвали, який проходитиме необхідні погодження у виконавчих органах міськради та постійних депутатських комісіях. Після цього петиція буде винесена на розгляд депутатів. За його результатами міськрада зможе ухвалити рішення про відхилення чи підтримання петиції. Та коли це станеться, поняття не маю”, – резюмувала автор петиції.

Куточок за куточком і ціла кімната 

Зі слів ще однієї мами, депутата Львівської міськради Уляни Пак, кімнати матері та дитини, в яких були б сповивальні столики, а також місця для годування дітей, справді дуже важлива і потрібна річ. “Батьки разом із дітьми не раз приходять на огляди до різних лікарів і часто їм доводиться довго стояти в чергах. За цей час дитину треба і перевдягнути, і нагодувати. У наших поліклініках приміщень, де можна було б усе це зробити, немає. Але облаштувати їх можна, навіть треба. Не обов’язково відкривати таку кімнату на кожному поверсі – бодай одну на приміщення, – розповідає “Львівській Пошті” Уляна Пак. – Мені відомо про петицію з проханням пристосувати усі поліклініки та сімейні амбулаторії Львова до потреб батьків із дітьми. Тішуся, що саме містяни порушили питання створення таких кімнат, облаштування їх усім необхідним. Це означає, що Львів справді стає більш дружнім до дітей”.
Зі слів депутата, можливість вирішити цю проблему в міста є. “Існує вказівка на проблему – петиція. Чиновники мають її розглянути, знайти вихід із ситуації, що склалася, і виконати побажання громади, – веде далі Уляна Пак. – Бюджет у нас плановий. Для створення таких кімнат потрібно організувати належне фінансування, аби зробити ремонт і закупити обладнання. Сподіваюся, цього року процес буде запущений, а його реалізація відбудеться уже наступного року”.
Що стосується облаштування кімнат матері та дитини саме в амбулаторіях і поліклініках, то в місті частково вже почали вирішувати цю проблему. Щоправда, наразі мовиться лише про дитячі куточки (там передбачені столик, стільці, кольоровий килимок і поличка для книжок) за гроші спонсорів.
“У травні спільно з одним ресторанним домом ми запустили спільний проект, аби реалізація цієї ідеї розпочалася щонайшвидше, – розповідає депутат. – Продаючи книгу в ресторані, скеровуємо вторговані за неї гроші на закупівлю необхідного інвентарю і облаштування куточків у поліклініках або інших медзакладах Львова. До речі, книжку, в якій розповідається про акулу, добро і дружбу, продаємо за 100 гривень. Її можна придбати в ресторані або звернутися безпосередньо до мене”.
Перший такий куточок вже облаштували у міській дитячій лікарні, що на вул. П. Орлика. Найближчим часом, зі слів депутата, в цій лікарні з’являться ще кілька таких куточків у різних відділеннях. Будуть вони і в інших медзакладах Львова.

Львів уже стає ближчим до дітей

Із 21 червня в приміщенні Львівської міськради почала функціонувати нова дитяча кімната, в якій відвідувачі Центру надання адміністративних послуг (ЦНАПу) та міськради можуть безкоштовно залишати своїх дітей на кілька годин. Розташована вона на першому поверсі ратуші (у кабінеті 117) і працює в будні з 09.00 до 17.00. Як зазначила ініціатор облаштування дитячої кімнати в міськраді, автор відповідної ухвали, депутат Уляна Пак, її створення у рамках стратегії “Львів, дружній до дітей” є елементарною необхідністю. “Зараз матері рідко засиджуються в декретних відпустках – виходять на роботу задовго до досягнення дитиною трирічного віку. Крім цього, в багатьох молодих батьків можуть виникати справи, які треба вирішувати одразу ж. Але в цей час вони не мають на кого залишити дітей. Тому хотілося б реалізувати щось таке, щоб і батьки не відривалися від роботи, і діти були під наглядом, – пояснює Уляна Пак. – Отож, батьки, вирішуючи свої справи у ЦНАПі чи міськраді, тепер можуть приводити дітей у дитячу кімнату. Тут є всі умови, аби діти від трьох до семи років почувалися комфортно. Менші не порушували свого розпорядку дня (пригадую, як минулого тижня в цій кімнаті заснув трирічний малюк), а старші могли б розважатися і розвиватися. За всіма дітьми пильнують няні. Одна з них, наприклад, добре знає англійську мову і в свою зміну часто проводить заняття з її вивчення”.
Як уже мовилося, відвідини дітьми цієї кімнати безкоштовні! Але одночасно перебувати в ній можуть не більш ніж семеро дітей, кожна дитина не довше двох годин. Щоби залишити дитину в дитячій кімнаті, батькам необхідно написати відповідну заяву в ЦНАПі.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.1301 / 4.16MB / SQL:{query_count}