Найкращі вчителі, де ви?!

У Львові оголосили старт щорічної національної премії для вчителів Global Teacher Prize Ukraine 2018. Цього року освітян запрошують позмагатися за 250 тисяч гривень

Нерідко можна чути, що жодна реформа українській школі не допоможе, що все безнадійно, що учні не мають стимулу вчитися, а вчителі працювати відповідно до вимог часу. Зрештою, саме ставлення до освітян в нашому суспільстві не надто прихильне. Змінити ситуацію поставила собі за мету громадська спілка “Освіторія”, яка чимало робить не тільки для вчителів, а й для підвищення престижу вчительської професії. Торік вона започаткувала в Україні щорічну національну премію для вчителів Global Teacher Prize Ukraine.
А минулих вихідних “Освіторія” спільно з холдингом !FEST провела у Львові фестиваль освітян “Вчителі майбутнього” за підтримки департаменту освіти і науки Львівської облдержадміністрації та управління освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міськради.
У програмі фестивалю – надихаючі лекції з філософії освіти, практичні майстерки, презентації освітніх стартапів, ініціатив і проектів, а ще дискусії та вечірки. Суто львівський формат спілкування “за кавою” дав нагоду поспілкуватися в “Освітній кав’ярні” з посадовцями та цікавими людьми нашого міста і країни.
Серед спікерів були: Павло Хобзей, заступник міністра освіти і науки, Інна Большакова та Марина Пристінська, автори і тренери програми перепідготовки вчителів початкових класів, експерти громадської спілки “Освіторія”, Марина Вострова, психолог (Міжнародний інститут інтегрального розвитку), Стас Дрогаєв, експерт Лабораторії освітніх змін, Impact Hub Odessa та чимало інших.
Також під час фестивалю презентували старт нового етапу щорічної національної премії для вчителів Global Teacher Prize Ukraine 2018.

Як стати найкращим

Щоби позмагатися за звання найкращого вчителя та за 250 тисяч гривень, потрібно заповнити анкету для участі на офіційному сайті премії до 15 липня: http://globalteacherprize.org.ua.  Також на премію можна номінувати іншу особу, вашого колегу чи вчителя, якщо ви переконані, що ця людина має чим поділитися з іншими та варта того, аби про неї довідалася вся Україна. Буває, що вчитель чомусь соромиться номінуватися, а учні вважають його гідним шанування.
Переможець зможе поборотися і за мільйон доларів, адже отримає змогу поїхати на Global Education & Skills Forum у Дубаї, а також один рік безкоштовно навчатися від ГС “Освіторія”.
“Закликаю всіх учителів, особливо тих, що не подали заявку торік, використати шанс на перемогу та визнання, – зазначила у своєму відеозверненні до вчителів міністр освіти Лілія Гриневич. –  Ваші історії успіху можуть показати українцям, як ви змінюєте життя їхніх дітей, а колег надихнути на нові підходи. Новій українській школі потрібні педагоги, які підготують учнів до викликів майбутнього. До того ж участь у премії робить українських вчителів частиною міжнародної спільноти освітян, а значить дає можливість обмінюватися кращим досвідом та професійно зростати”.

Критерії відбору номінантів

Зі слів Зої Литвин, організатора премії Global Teacher Prize Ukraine, голови громадської спілки “Освіторія”, критерії відбору не змінилися. Вік учителя – від 18 років (він має бути саме вчителем!). Тобто за премію можуть змагатися вчителі, які наразі працюють та навчають дітей у рамках обов’язкової шкільної освіти або дітей віком від шести до вісімнадцяти років. Учителі, які продовжують викладання, навіть на позаштатних засадах, також мають право на участь, так само, як і вчителі онлайн-курсів. Премія може бути присуджена вчителям школи будь-якого типу та форми власності, а також викладачам коледжів, які навчають шкільних предметів.
Учитель повинен надати докази досягнення помітних результатів у навчанні учнів та показати застосування інноваційних і ефективних освітніх практик, які можна втілити у інших школах у тому самому контексті.
Досягнення вчителя повинні бути визнані в класі та поза його межами учнями, колегами, директорами шкіл чи членами ширшої спільноти.
Учитель має виховувати в молоді цінності розвитку навичок для життя та роботи. А ще номінант повинен мати досягнення поза межами безпосередньо викладацької діяльності та заохочувати інших учителів залишатися в професії, розвивати їхні навички, а також підтримувати прагнення молоді долучитися до вчителювання.

Іти в ногу зі світом

Премії для видатних учителів Global Teacher Prize, яку громадська спілка “Освіторія” привезла в Україну, лише чотири роки. Її заснував син учительки – арабський мільярдер Санні Варкі. Щороку на освітньому форумі в Дубаї збираються найкращі вчителі-новатори з усього світу та відзначають переможця нагородою один мільйон доларів. Її вже назвали “Нобелівська премія для вчителів”.
У 2015 році найкращою викладачкою на планеті визнали американку Ненсі Етвелл, яка запропонувала викладати літературу у вигляді воркшопів. Її учні прочитують у чотири-п’ять разів більше книжок за рік, аніж їхні однолітки зі США. А 2017-го переможницею стала Меггі МакДоннел, яка боролася з проблемою самогубства серед підлітків у віддаленому селі на півночі Канади.
Цього року перемогу здобула Ендріа Зафіраку із Великобританії, яка викладає у школі, де навчаються діти різних національностей, а учні розмовляють 130 мовами світу.
“Україні теж є чим пишатися, – каже Зоя Литвин. – Торік ми отримали 632 анкети від прекрасних учителів і 2500 номінацій від учнів та колег українських педагогів. Цього року ми навчали в Дубаї учителів з усього світу, як популяризувати професію педагога”.
Варто зауважити, що організатори світової премії Global Teacher Prize зазначили, що ГС “Освіторія” найкраще провела Global Teacher Prize Ukraine серед 45 країн, які проводили національні премії.

Здобутки та новації

Торік учителі змагалися за премію 100 тисяч гривень. П’ятірка найкращих педагогів-новаторів мала зустріч із Президентом України, а переможець Global Teacher Prize Ukraine Паул Пшенічка потрапив до рейтингу “100 найвпливовіших українців” – уперше за 26 років незалежності. Однак найбільше “Освіторія” пишається тим, що більше українців стали поважати професію вчителя – всього за півроку показник збільшився із 39 до 54%.
Торік переможця обирали із 20 фіналістів, цього року найкращого вчителя України вибиратимуть із десятки фіналістів, які отримають рік безкоштовного навчання від ГС “Освіторія”. До речі, торік до ТОП-20 ввійшло четверо вчителів саме із Львівщини, і це найвищий показник серед усіх областей України!
До експертного журі національної премії ввійшли голова “Освіторії” Зоя Литвин, телеведуча “1+1” і куратор премії Наталія Мосейчук, ініціатор і натхненник освітнього руху EdCamp в Україні Олександр Елькін та переможець Global Teacher Prize Ukraine 2017 Паул Пшенічка. Імена ще трьох членів журі – наразі таємниця.
Цього року організатори українського етапу Global Teacher Prize сконцентрують свою увагу на історіях лідерів суспільства та видатних людях. Адже за кожною успішною людиною стоїть учитель.
Завдання премії – показати українцям історії дивовижних учителів, якими хочеться пишатися. Наприклад, минулорічний переможець – учитель фізики Паул Пшенічка є гостьовим професором у Гарварді та Оксфорді, педагогом, який входить до десятки найкращих викладачів фізики світу.

Етапи конкурсу

15.04 – 15.07 – Прийом анкет.
15.07 – 14.08 – Відбір за технічними та концептуальними критеріями. У цей час працюватиме три або чотири оціночні центри (торік вони розташувалися в Одесі, Києві та Харкові), а кожну з анкет перевірятимуть не менш ніж три особи, котрі виставлятимуть бали. Є докладна інструкція з критеріями нарахування балів за кожною анкетою. Наприклад, у чому вчитель демонструє інноваційність, який внесок у професію здійснив.
15.08 – Оголошення ТОП-50 вчителів.
01.09 – Оголошення ТОП-10 вчителів.
15.09 – 16.09 – Знайомство журі з учителями у Львові. Номінанти презентуватимуть себе і виконуватимуть цікаві завдання. Наприклад, проведуть урок на абсолютно нову тему в незнайомому класі.
06.10 – Церемонія нагородження та оголошення переможця.

Global Teacher Prize Ukraine шукає вчителів країни, які:

– не нарікають на обставини, не чекають з моря погоди й роблять Нову українську школу в своїх класах уже сьогодні;
– мають учнів, які зробили помітний крок уперед в своїх навчальних досягненнях;
– застосовують інноваційні освітні практики;
– мають значні досягнення в професійній сфері, які відзначають колеги та спільнота;
– виходять за межі класу;
– підтримують проекти, які відкривають доступ до якісної освіти дітям з усіх верств суспільства;
– займаються громадською роботою, роблять більше, аніж просто викладають предмет;
– змінюють своє оточення, готують учнів бути ефективними в глобалізованому середовищі та виховують їх громадянами світу.

Зоя Литвин, організатор премії Global Teacher Prize Ukraine, голова громадської спілки “Освіторія”:
– Учнів можуть навчити лише ті вчителі, у яких вірять, яким довіряють. Тому з усіх напрямків нашої роботи найважливішим є розвиток і надихання вчителів. Вчитель, якого суспільство недостатньо поважає, не може ростити націю без комплексу меншовартості. Тому ми почали діяти і започаткували Global Teacher Prize в Україні. Адже нашим учителям також є чим пишатися. Проте в медіа до минулого року можна було знайти переважно негативну інформацію про вчителів, коли поведінка вчителя була некоректною, до прикладу, учитель вдарив учня чи виник якийсь конфлікт. Але щодня в класній кімнаті вчитель творить ті дива, за які йому рідко дякують, а результат видно значно пізніше. Ми хочемо, щоб у медіа говорили про позитивні приклади вчителів, щоб суспільство змінило контекст, у якому говорить про вчителів. Отож, бачимо для себе три місії: піднести престиж учительської професії; дати українським освітянам приклади для наслідування, представити тих учителів, які не чекають, а вже нині впроваджують інновації; зробити українських учителів частиною світового освітянського середовища. Оголошуючи цьогорічний конкурс, шукаємо амбітних мрійників, які надихають своїх учнів та колег, змінюють сьогодення навколо себе. Можна податися самим, а можуть номінувати й учні, колеги. Торік ми зв’язувалися особисто з учителями, яких номінували школярі. Для них це було сюрпризом, дехто казав: “Ну що ви, я ж просто роблю свою роботу”. У ТОП-20 вчителів за 2017 рік є кілька педагогів, які спершу не думали подавати заявку, але через те, що їх номінували колишні або теперішні учні, подалися на премію.
Оксана Окулова, вчителька хімії ЗОШ І-ІІІ ступенів із смт Івано-Франкове Яворівського району, яка ввійшла у ТОП-20. На своїх уроках активно використовує ІТ-технології, веде власний блог, задає домашнє відеозавдання та проводить відкриті уроки за допомоги скайпу:
– Коли я подавалася на конкурс, то мріяла потрапити в сотню кращих. Коли мені подзвонили і повідомили, що я потрапила до двадцятки, то не могла говорити. Цей конкурс додав мені впевненості, відчуття, що я все можу. З мого боку це було супернахабство – податися на конкурс з використання сучасних технологій, цих технологій не маючи. Супернахабство перелетіти через півсвіту і працювати там з іншими людьми, спілкуватися… Я, вчитель сільської школи, дуже багато отримала від цього конкурсу, а також показала приклад і дітям, і учителям, що провіційність – це не місце проживання чи місце праці, а стан свідомості. Якщо її позбутися, незалежного від того, де ти вчишся чи де працюєш, можна досягти дуже багато. Коли я була від ТОП-20 у Сінгапурі, відчула, що весь світ говорить нині однією мовою – мовою сучасних технологій. Ми трохи відстаємо… І така можливість поїхати й поспілкуватися з колегами – дуже добрий стимул змінюватися, аби йти в ногу з часом.
Ольга Зелінська, вчителька початкових класів Львівської загальноосвітньої школи №73, яка проводить уроки-екскурсії, щоби показати учням зв’язок із життям і прикладний характер знань. Понад 20 років розробляє інтегровані уроки на стику різних дисциплін і активно використов
– 2017 рік багато що змінив у мені. Нині я тренер Нової української школи. Я зрозуміла, що на кожен конкурс, куди є нагода, треба подаватися. Це дуже велика мотивація. Нині передаю свої знання і досвід іншим учителям. Важливо бути саме вчителем. Я мала нагоду працювати на різних посадах, довелося побути і завучем, і методистом міського управління освіти, але нині я працюю учителем в звичайній загальноосвітній школі зі звичайними дітьми. Щоби відбулися зміни, треба самим ставати тими змінами, бути відкритими. Сухомлинський казав, що діти щасливі тим, що можуть пізнавати багато нового, а я щаслива тим, що попереду ще багато нового, багато цікавого, і відкриття того нового дав мені цей конкурс. Мене надихає те, що треба бути чесними перед собою, перед дітьми, дати їм найкраще. Надихають дитячі очі, їхня цікавість. Хочеться показати дітям, що навчання – не самоціль, а частинка їхнього життя. Тож намагаюся робити так, щоб воно було яскравим, барвистим, трошки театралізованим.
Сергій Хараху, вчитель захисту вітчизни у Класичній гімназії при ЛНУ ім. І. Франка, навчає концепції глобальної безпеки на прикладі інших країн, способів протидії хакерським атакам, кіберзлочинності та світовому тероризму. Практичні військово-польові заняття проводить у
– На цьому конкурсі, та й після нього, я побачив, що в Україні дуже багато прогресивних учителів, перестав боятися за українську освіту. Раніше був переконаний, що українській освіті не допоможе ніяка реформа. Тепер зрозумів, що ми маємо великі шанси, що наша освіта вийде на високий рівень. Цей конкурс додав мені впевненості на рівних розмовляти з міністром освіти, заступником міністра. Спершу я прагнув висловити свій протест щодо гальмування реформ, нині переконаний, що зміни є і що дуже багато залежить не від міністерства, а від кожного окремого вчителя. І тут я знайшов багато таких прикладів. Робота вчителя – це чесна робота. І коли ти викладаєш і бачиш, що твої зусилля не є ефективними, то маєш або піти зі школи, або змінюватися. Я викладав інакше, аніж того вимагало міністерство. Мене навіть лякали, що перевірять, чи правильно я викладаю, зокрема історію війська, але “радянщину” я відмовився викладати, бо був і є переконаний, що дію правильно. І цей конкурс додав мені впевненості у підтримці колег.
Анна Савіцька, вчителька української мови, літературного читання, інформатики у початкових класах Червоноградської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1. Разом із учнями малює в смартфоні літери за допомоги Clarisketch, перевіряє знання через Siri з Apple iPhone, пр
– Моє життя змінилося, я перестала боятися успіху. Після цього конкурсу подавалася й на інші, зокрема у європейському Брюсселі ввійшла до числа переможців, а наша школа ввійшла до 50-ти кращих в Україні. Майбутнім конкурсантам раджу подавати заявку, яка стане першим кроком до успіху. Не варто відкладати – ви матимете потужну команду підтримки. Тепер я маю друзів по всій Україні. Коли приїхала на семінар до Брюсселя, там були здивовані, що ми працюємо на такому високому рівні.
Оксана Ратушняк, учитель математики із Хмельницького, ввійшла до ТОП-20, вчить дітей аналізувати інформацію, критично мислити, висувати гіпотези. У роботі застосовує інформаційно-комунікаційні технології Plickers, сервіс Prezi, Learning Apps. У 2016 році здобула нагороду
– Нам треба змінювати вчителя – тоді зміниться школа. Я дуже рада, що є такі фестивалі, конкурси, бо вони стимулюють і надихають наших учителів. А діти чекають змін, крутого і креативного вчителя, готового до змін. Чи хочуть діти вчитися, залежить від того, як їх мотивує до цього учитель. Коли кожен урок починається “сухо”, їм сумно і нудно, а коли приносиш у клас якісь креативні ідеї, вони летять до тебе, навіть на уроки математики. Я хочу ламати стереотипи сприйняття математики як “сухої” науки, тому намагаюся показати її “веселковість”, те, що математика присутня в усьому – у гармонії життя. Тому намагаюся на кожен урок принести якусь цікаву ідею, на кожному уроці щось досліджувати, бо кожна дитина від народження дослідник.
Владислав Качур, учитель англійської та німецької мов у Вінницькій гімназії, ввійшов до ТОП-5, розробив електронні посібники з країнознавства Welcome to the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, English with Pleasure і Deutsch mit SpaЯ за новою навчальною
– Зараз одне з моїх улюблених слів – “конфеті”. І цей конкурс – також конфеті: людського щастя, позитиву і радості від того, що вчитель нарешті здобув визнання, стимул робити щось для своєї держави. На цьому фестивалі вдалося зустрітися і поспілкуватися з багатьма людьми, яких знав раніше лише через соцмережі. А коли поговорив наживо, побачив, які це справді цікаві люди. Хочу подякувати організаторам за чудових спікерів! Нині відвідав кілька локацій і захоплений. Львів завжди зачаровує своєю атмосферою!0 Сподіваюся, що такі фестивалі освіти у Львові стануть традиційними. Ввійти до ТОП-5 мені допомогла щира праця. Ніколи не працював у школі задля перемог – ставив собі мету працювати чесно і добросовісно, з любов’ю до дітей. Мені допомогло те, що я щиро й відверто говорив про те, що роблю. Сучасний учень дуже вимогливий, очікує від учителя креативу. Перша моя спроба – розробка в 2012-ому електронних посібників. Мої учні здійснювали віртуальні екскурсії до Лондона у 3D-форматі. На уроці ми могли “побувати” в Національній галереї Лондона, у Британському музеї. “Походити” там, використовуючи сучасні технології. Якщо мої учні пишуть наукові роботи, то це обов’язково дослідження якихось живих речей. Наприклад, сайтів та чатів найкращих британських і американських вишів. Практичність знань, коли учні бачать, як можуть застосувати ці знання, допомогла втілювати в життя інновації. Майбутнім конкурсантам раджу писати переконливо, вірити у себе, бути впевненими у своїх силах, а також не боятися хвалити себе, не боятися розповідати, що ви зробили для освіти. У нас стільки талановитих креативних учителів, і я кожному бажаю бути самим собою та відверто говорити про речі, які вони роблять.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
3.4817 / 4.59MB / SQL:{query_count}