Зустріч Тезе у Львові: долучитися може кожен!

Організатори запрошують приймати учасників у свої домівки на ночівлю, бути відкритими та допомагати зорієнтуватися в місті, а також долучатися до спільної молитви

Вже понад 40 років спільнота Тезе організовує зустрічі для молоді з усього світу не тільки в самому селі Тезе, що у французькому регіоні Сона і Луара, а й по всьому світу. За цей час мільйони молодих людей отримали нагоду зустрітися на спільній молитві, щоб разом у тиші своїх сердець по-новому усвідомити себе, своє місце в світі, взаємини з Творцем. Чимало побувало там і паломників з України. І от нарешті вперше така зустріч відбудеться в Україні: 27 квітня – 1 травня Львів прийматиме регіональну зустріч молоді. На неї вже зареєструвалося понад 2000 учасників не тільки з України, а й з Білорусі, країн Балтії, Євросоюзу.

Трішки історії

А почалося все 1940 року, коли 25-літній брат Роже покинув Швейцарію, країну де народився, щоб жити у Франції, звідки походила його мати. Він важко хворів на туберкульоз і відчув покликання створити спільноту.
З початком Другої світової хатина, в якій він оселився, стала місцем переховування біженців. Згодом він придбав будиночок із прибудовами, де роками ніхто не проживав. Разом зі своєю сестрою приймав усіх потребуючих, в тому числі євреїв. А оскільки це були люди різних віросповідань, а також невіруючі, молитися він ішов до лісу, що неподалік. Те саме пропонував робити іншим.
Восени 1942 року брата Роже попередили, що їх викрили і що всім треба негайно виїхати. До кінця війни брат Роже жив у Женеві, де й започаткував спільноту з іншими братами. А в 1944-ому їм вдалося повернутися до Тезе.
Поступово інші молоді чоловіки прибували і приєднувалися до групи. А на Пасху 1949 року семеро братів назавжди присвятили себе життю разом у цілковитій простоті й целібаті. Взимку 1952 – 1953 років засновник спільноти написав Правила Тезе.
Сьогодні спільнота Тезе налічує понад сто братів, католиків і тих, що належать до різних протестантських конфесій, із близько 30 країн світу. Брати живуть лише зі своєї праці й не приймають пожертв. Також вони не приймають особистих спадків на власний рахунок – усе це спільнота роздає найбіднішим.
Деякі брати приєдналися до людей, які живуть у несприятливих умовах та страждають від бідності й розділення в різних країнах світу.
З кожним роком до Тезе приїжджає щораз більше паломників, щоби взяти участь у щотижневих зустрічах. Організувати побут паломників братам допомагають сестри-монахині кількох католицьких згромаджень.
Не раз відвідував спільноту святий Іван Павло ІІ – спершу як архиєпископ Краківський Кароль Войтила в 1961 та 1968 роках, а в 1986-ому як Папа Римський. Побували тут і чимало єпископів та священиків різних конфесій світу.

Зустріч передусім

Під час етапів паломництва довіри, яке звершується під час регіональних чи міжнародних зустрічей, учасники та ті, що їх приймають на ночівлю в своїх домівках, мають нагоду зустріти один одного. Часом так зустрічалися люди, країни, які нещодавно воювали між собою. Завдяки спілкуванню та гостинності всі погоджуються долати бар’єри та розбіжності задля того, щоби приймати і збагачувати один одного.
“Паломництво – це подія для тих, що вирушають у нього, для тих, що наважуються залишити свою домівку та ризикнути, не задумуючись над можливою поразкою, але також для тих, що приймають гостей, пізніше усвідомлюючи, що здобувають набагато більше. Тисячі молодих паломників приєдналися до тисяч людей, які погодились відкрити свої домівки для незнайомців. Вони поділилися більше, аніж просто своєю власністю – вони поділилися своїм життям, вірою, надією”, – подає офіційний сайт спільноти враження одного паломника після зустрічі в Порто.
Після таких зустрічей молоді люди у своїх містах регулярно зустрічаються для спільних молитов, співаючи пісні з Тезе, і так створюють зв’язок із місцевою церквою.

Молитва, пісня, тиша

Мабуть, найбільше молодих людей у Тезе приваблює сам спосіб молитви. Брат Роже постійно переймався, аби жодна частина молитви не була складною, бо був переконаний, що читання довгого і складного тексту може ускладнити сприйняття любові, присутності Святого Духа, що промовляє через молитву.
Тож спільнота знаходила способи молитися простими піснями. Невеликі канти, що повторюються раз у раз, надають молитві медитативного характеру.  Всього лиш кілька слів, які дають змогу краще пізнати себе, свою віру і взаємини з Богом. Ці пісні живлять особисту молитву, а також продовжують “звучати в тиші нашого серця, коли ми працюємо, розмовляємо з іншими чи відпочиваємо”.
Спершу співали цілий псалом, а згодом стали зосереджуватися на одному куплеті чи кількох рядках, багаторазово повторюючи їх. Молитва піснями Тезе також є медитацією над Святим Письмом.
Тут практикують і мовчазну молитву в тиші, адже переконані, що спілкування з Богом можливе без слів: “Мовчання – це залишити Богові те, що поза моїми силами. Момент тиші, навіть дуже короткий – як священна зупинка, недільний відпочинок, кінець турбот”.

Зустрінемося у Львові!

Регіональна зустріч Тезе у Львові організована на запрошення трьох львівських єпископів: архиєпископа Мечислава Мокшицького (РКЦ), митрополита Ігоря Возьняка (УГКЦ) та єпископа Філарета (УПЦ МП).
Зі слів брата Бенуа, який займається організацією заходу, ця зустріч має на меті передусім дати нагоду молоді Європи та України разом молитися за мир, за спокій, за єдність, яких ми так потребуємо в житті.
 “У кожній зустрічі великого значення надаємо молитвам Тезе з нашими піснями, а також зустрічам у малих групах, де маємо нагоду поспілкуватися, ближче познайомитися один з одним. Під час семінарів та воркшопів, програма яких на цій зустрічі дуже різноманітна, разом зі спікерами обговорюємо та роздумуємо над різними питаннями нашого життя”, – каже брат Жан-Даніель.
Ще одним завданням цієї зустріч є відкрити реальність українських церков: у неділю всі учасники підуть до львівських храмів разом із сім’ями, в яких проживатимуть. А в суботу ввечері учасники матимуть богослужіння у храмах трьох різних конфесій: греко-католицькому соборі святого Юра, римо-католицькій катедрі та православному храмі на вулиці Короленка.
Зі слів організаторів, для більшості учасників уже вдалося знайти приймаючі сім’ї. На цей час ще не вистачає місць для ночівлі 150 осіб!
“Не потрібно нічого великого, аби стати приймаючою сім’єю. Не треба окремої кімнати, не треба євроремонту – лише відкрите серце і два метри на підлозі, бо  учасники їдуть зі своїми карематами і спальниками. А ще яку булочку на сніданок і запросити до спільного обіду в неділю. Ми, як спільнота і організатори, забезпечимо учасникам цікаву програму на весь день, тож “бавити” їх упродовж дня не треба. Не треба також знати англійську, адже можливості комунікації значно більші, ніж мова, маємо комунікацію любові!” – наголошує брат Бенуа.
Зі слів Тараса Косаря, координатора зустрічі Тезе у Львові, основною локацією заходу буде велотрек СКА (вул. Клепарівська, 39). Там відбуватимуться  загальні зустрічі й молитва. У парку Івана Франка двічі на день роздаватимуть їжу для всіх учасників. Ще близько 30 локацій будуть задіяні для проведення різноманітних семінарів, воркшопів, зустрічей.
“Вже маємо 350 волонтерів. Вони зустрічатимуть учасників, допомагатимуть їм зорієнтуватися в місті, вирішити побутові проблеми. Кожен учасник матиме мапу з позначенням головних локацій та буклет із програмою й усією необхідною інформацією”, – каже він.
Термінові питання можна буде з’ясувати, зателефонувавши на гарячу лінію міста – 1580. Картка учасника на час проведення зустрічі стане прототипом єдиного квитка в транспорті. Показавши її, учасник зможе безоплатно скористатися міським громадським транспортом.
Перекривати рух транспорту в місті не будуть, можливе ускладнення руху поблизу велотреку СКА 27 квітня, коли прибуватимуть учасники.
“Просимо, щоби львів’яни були відкриті для світу, щоби вони, навіть не будучи зареєстровані як учасники чи волонтери, допомагали нашій молоді під час цієї програми. Учасники зустрічі користуватимуться громадським транспортом, відвідуватимуть публічні місця, більшість із них вперше перебуватимуть у Львові. Якщо хто побачить, що молода особа не може дати собі ради, про щось запитує, просимо бути справді відкритими! Переважно молоді люди, які беруть участь в зустрічах Тезе, є спраглими вражень, запитань, дискусій, тому запитань буде багато, і кожен житель Львова буде тим інформаційним носієм про нашу державу, нашу релігію і про нашу віру!” – закликає Тарас Косар.
Вечірні зустрічі й молитва на велотреку СКА будуть відкриті для всіх охочих. “Запрошуємо всіх долучитися до нашої зустрічі, адже вона відкрита для всіх. У кожному місті, де наша спільнота організовує зустрічі, ми дуже раді, коли жителі приймаючого міста можуть взяти участь в молитві. Це видимий знак спільноти, братерства і того, що ми разом”, – каже брат Жан-Даніель.

У неділю, 22 квітня, в храмі Святої Софії – Премудрості Божої Українського католицького університету, що на вул. Козельницькій, 4 (біля Стрийського парку), буде молитва Тезе для сімей, які прийматимуть паломників у своїх домівках. Ця зустріч розпочнеться о 19.30. Після молитви організатори відповідатимуть на їхні запитання. Всі ті, що ще вагаються, приймати чи не приймати гостей, зможуть вирішити це питання вже після цієї зустрічі.

“У село Тезе я поїхала, щоби переосмислити власне життя”

Мадлен Андерсон, волонтерка, – про досвід Тезе, враження від Львова та очікування від зустрічі молоді в нашому місті

Три тижні – саме стільки студентка з Канади і волонтерка міжнародної екуменічної спільноти Тезе Мадлен Андерсон живе у Львові. Тут дівчина допомагає в організації регіональної зустрічі Тезе, яка триватиме з 27 квітня до 1 травня. Які очікування має Мадлен щодо цього зібрання та в чому секрет феномену Тезе, який надихає молодь з різних країн покинути на певний час студентські стіни та цілком присвятити себе молитві і волонтерству, довідалася “Львівська Пошта”.
–  Якими були ваші перші враження від Львова?
– Раніше я ніколи не бувала в країнах Східної Європи. Іноді незвично бачити блокові, ще радянські будинки, своєрідну архітектуру. Тут я навчаюся не оцінювати людей ззовні, намагаюся осягнути їхній внутрішній світ. Вже зараз познайомилася з численною львівською молоддю, яка готова відкрити свої домівки для паломників Тезе. Мене вражає і тішить українська гостинність.
– За яких обставин ви потрапили в село Тезе?
–  Я студентка, вивчаю у Канаді французьку філологію, але призупинила університетський курс для волонтерства. На початку наступного семестру планую знову повернуся до звичного життя.
Уперше я потрапила до Тезе, коли у Франції співпрацювала зі спільнотою “Лярш”, яка допомагає людям із особливими потребами. У той момент була досить стомлена й потребувала часу для відпочинку. В Тезе прагнула переосмислити своє життя. Була здивована, як багато там зібралося молоді. Мене зворушили молитви, які відбувалися тричі на день. Структура цих молитов дуже ніжна. Коли заходиш у церкву, то просто сідаєш на землю, молишся, лунає проста музика, є час тиші, і це дозволяє долучитися до молитви усім разом.
– Іноді люди не розуміють, навіщо їхати до іншої країни як паломник, а не з туристичною метою...
– Особисто я шукала місця, часу, людей, з якими можна обговорити свою віру. Для мене це було дуже важливо. День пілігрима в селищі Тезе на перший погляд дуже простий, але сповнений сенсу. Розпочинається він із молитви, потім – сніданок, згодом – біблійні навчання з одним із братів Тезе. Далі всі учасники діляться на групи по вісім осіб і обговорюють певні біблійні теми. Також паломники мають чимало завдань: прибирання, кулінарія тощо. Думаю, молодь у Тезе єднає необхідність познайомитися одне з одним,  а також дослідження та осмислення віри. Ця відкритість до інших важлива!
– А які ви мали волонтерські обов’язки в селі Тезе?
–  Упродовж багатьох місяців щодня готувала їжу для 60 осіб. Складність у тому, що кожного тижня ти отримуєш нову команду волонтерів, і не всі вони знають англійську, але потрібно усім пояснити алгоритм приготування страв, розтлумачити, які складники використовувати.
– Ви допомагаєте організувати регіональну зустріч Тезе у Львові. Які очікування маєте від цієї події?
– Хотіла б більше дізнатися про східну літургію і традицію. Крім того, було б цікаво зустрітися із християнами інших конфесій. У суботу ввечері (28 квітня) молитва відбудеться не на стадіоні СКА, а у трьох храмах: соборі святого Юра, римо-католицькій катедрі та церкві святого Георгія Переможця. Для молодих людей це буде особливий досвід, тим паче якщо вони з різних конфесій. Спільна молитва до Бога об’єднує.
Розмовляла Оксана Бабенко
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4311 / 4.11MB / SQL:{query_count}