Не панікувати, бути зібраним і уважним!

Як правильно мають поводитися діти під час пожежі удома, хто повинен вчити їх правил поведінки у екстремальних ситуаціях та на чому варто акцентувати увагу

Необережне поводження з вогнем, підпал квартири, полум’я в будинку, масштабні пожежі у дитячому і торгово-розважальному центрі… Наслухавшись і начитавшись розповідей про всі ці трагічні події, кожен із нас замислюється над власною безпекою, а ще більше над безпекою дітей. Але якщо про поведінку під час пожежі у великих розважальних центрах останнім часом було сказано дуже багато, то про те, як діяти під час пожежі дітям удома, коли батьків нема поруч, інформації все ж таки недостатньо. А дарма!
З усієї кількості пожеж, які виникають на Львівщині, 10-15% стаються з вини дітей, а точніше через їхні пустощі з вогнем, невміле й необережне поводження. Причини, зі слів вогнеборців, досить банальні – діти просто не навчені елементарних правил поведінки під час пожежі! До кінця не розуміють, що ігри з сірниками можуть спричинити трагедію, не знають, як діяти, коли загоряння вже сталося.
Експерти наголошують – знання про безпеку насамперед в зоні відповідальності батьків! Їм необхідно не лише нагадувати про заходи пожежної безпеки, а й самим неухильно дотримуватися правил запобігання пожеж.

Поки грім не вдарить…

Учити дітей правильної поведінки під час пожежі потрібно змалку, наголошує заступник начальника Оперативно-координаційного центру з питань оперативного реагування ГУ ДСНС у Львівській області Володимир Дубасюк. Та, на жаль, цього їх майже не вчать ні батьки, ні вчителі. Удома на це не вистачає часу, в школі – відповідної підготовки учителів.
А ось у більшості держав безпека дітей на першому місці. “Свого часу я мав можливість відвідати Південну Корею, де вивчав систему реагування на катастрофи. Одним із елементів запобігання великої кількості жертв є навчання населення. Школярів час до часу водять у спеціально побудовані центри безпеки – на кшталт наших розважальних центрів, де є макети і моделі усіх видів катастроф, у яких вони можуть опинитися, починаючи від землетрусу і закінчуючи пожежею чи повінню. Для менших дітей навчання проводять у ігровій формі, для старших – більш реалістично, – розповідає Володимир Дубасюк. – У наших реаліях маємо тут велику прогалину”.
Зі слів співрозмовника “Львівської Пошти”, аби не виникало неприємних чи трагічних ситуацій удома, батьки повинні щонайчастіше говорити про правила поведінки в надзвичайних ситуаціях, звертати увагу, що те чи те вони роблять задля безпеки, пояснити дітям, що може статися, якщо цих правил не дотримуватися. А в школах та університетах почати хоча б із того, щоб уроки безпеки життєдіяльності зробити практичнішими.

Знання, які рятують життя

Експерти наголошують, що оптимальним віком дітей для вивчення азів безпеки під час пожежі є вік три-чотири роки. Мовляв, саме в такому віці батьки вже мають пояснювати дітям, чому вогонь та дим небезпечні, як вони виникають, що робити в разі пожежі. Батьки з цим згодні, але додають, що про безпеку з дітьми повинні говорити і в навчальних закладах.
“Наш чотирирічний син про причини виникнення вогню і про те, як поводитися під час пожежі, дізнався у садочку. Вражень від почутого було стільки, що він ще довго нам із чоловіком розповідав про те, як варто діяти і як правильно евакуйовуватися. Спочатку думала, що це все знати йому зарано, але тепер бачу, що і в такому віці ці знання просто необхідні!” – каже мама хлопчика Оксана.
У віці п’ять-сім років дитина має чітко ідентифікувати рівень небезпечної ситуації, знати правила поведінки під час пожежі і як кликати на допомогу. Вивчення основ протипожежної безпеки повинне починатися із обговорення ситуації, гри (моделювання ситуацій, вікторини “можна-не можна”, повчальних історій) і прикладів.
Також батькам варто пам’ятати, що не можна залишати дітей самих удома, не можна класти на видному місці сірники, запальнички, пляшки з хімікатами та горючими речовинами. А ще необхідно навчити дитину відчиняти двері, не залишати її без ключів.
“У нашому помешканні ледь не сталася справжня трагедія. Вийшовши на кілька хвилин до магазину, я зачинила восьмирічну доньку вдома саму. А на плиті стояла невеличка каструля зі стравою. Повернувшись, я побачила страшну картину: баняк димить, повно диму в кухні, а в дитини паніка. Вона просто не знала, що робити. Лише моє вчасне повернення додому урятувало її від трагедії… Більше дитину саму в квартирі не залишаю. Виходячи з дому, кілька разів усе перевіряю”, – розповіла Інна.

На варті власного здоров’я

У Львові вже три місяці працює тренінговий центр Invest. Головна його мета – навчити дітей надавати домедичну допомогу в разі будь-яких небезпек. За короткий час існування фахівці центру вже відвідали десяток шкіл Львова, зараз навчання триває й для пластунів.
Зі слів директора та засновниці тренінгового центру Invest Оксани Бенцак, мотивом для його створення став вибір старшого сина жінки. Будучи студентом Вінницького медуніверситету, хлопець активно їздить у зону АТО, є військовим медиком, разом із евакуаційними групами рятує поранених. Крім цього, у самій Вінниці він вчить інших надавати домедичну допомогу. “Одного разу, коли я розмовляла зі сином, у мене виникла ідея розпочати навчання львівських дітей надавати першу домедичну допомогу, – розповідає Оксана Бенцак. – Ми розробили проект під назвою “Маленький рятівник”, де вже є дві робочі програми – для дітей віку 6+ і 10+”.
Зі слів співрозмовниці “Львівської Пошти”, тренінг для молодших триває дві години. За цей час дітям пояснюють, що таке домедична допомога, навіщо вона потрібна і як зарадити собі в біді до приїзду “швидкої” чи пожежників. “Ми розповідаємо дітям про опіки, порізи, кровотечі, вчимо алгоритми дій. Що стосується пожеж, то вказуємо, що людина може отруїтися чадним газом і знепритомніти. Вчимо не класти людину на спину, а набік, бо язик може запасти та перекрити дихальні шляхи. Також наголошуємо, що під час пожежі можна отримати опіки, вчимо дітей нічим не присипати і не мастити рану, а найперше охолодити уражену шкіру під проточною водою”, – додає Оксана Бенцак.
Старшим дітям фахівці розповідають не лише про бинтування і зупинку кровотечі, а й показують, як накладати джгут, турнікет тощо. Є в центрі і лікар-педіатр, який вчить самих батьків надавати дітям першу домедичну допомогу.
Тренінговий центр Invest готовий до співпраці як на комерційній основі, так і на волонтерській! Охочі пройти тренінг “Маленький рятівник” можуть звертатися на сторінку тренінгового центру Invest у Facebook  або ж телефонувати на номер 067 298 4135.

Як правильно поводитися дітям, якщо виникла пожежа і поруч немає дорослих 

Поради працівників служби надзвичайних ситуацій:
* Не панікувати, бути зібраним і уважним.
* Викликати пожежну службу за телефоном 101. Повідомити своє прізвище, точну адресу, поверх, сказати, що і де горить.
* Сповістити про пожежу батьків та сусідів. 
* Не намагатися загасити сильний вогонь самотужки.
* Не ховатися під ліжко, у шафу, ванну кімнату, а намагатися щонайшвидше залишити квартиру.
* Якщо в приміщенні дим, закрити ніс і рот мокрим рушником, хусткою або шарфом, лягти на підлогу і повзти до виходу – знизу диму менше.
* Якщо пожежею охоплена одна з кімнат – щільно закрити двері кімнати, що палає, і постаратися ущільнити їх змоченими у воді ганчірками (там, де є щілини), щоб не поширювався дим.
* Якщо пожежа в коридорі – вийти на балкон, щільно зачинивши за собою двері, і кликати на допомогу.
* Якщо горить сусідня квартира і сходовий майданчик, немає можливості виходу сходами надвір – ущільнити вхідні двері до помешкання і поливати їх водою до приїзду пожежної бригади.
* Якщо доведеться пробиратися через приміщення, охоплене полум’ям, облити себе водою, намочити ковдру чи покривало, накритися ним, набрати в легені повітря і швидше пройти небезпечне місце.
* Якщо є молодші брати і сестри, старші повинні допомогти їм вибратися з приміщення.
* Якщо полум’я перекинулося на одяг – лягти на підлогу і гасити його перекочуючись.
* Під час пожежі не користуватися ліфтом: через знеструмлення він може відключитися, а дитина опинитися в пастці.

Віталій Туровцев, начальник сектору зв’язків зі ЗМІ та роботи з громадськістю ГУ ДСНС України у Львівській області:
– Не можу сказати, що випадки пожеж за участі дітей є частими, а проте вони є. Пік припадає на літній період, оскільки саме в цей час діти залишаються самі вдома, без нагляду дорослих. За моїми спостереженнями, діти з кожним роком стають щораз обізнанішими з тим, як правильно поводитися під час пожежі, та все одно не на такому рівні, як би нам хотілося. Найчастіше діти гинуть уночі, коли не відчувають запаху горіння або виникає швидке загоряння, і вони ховаються. Цього категорично робити не можна, проте, на жаль, дитяча психологія саме така… А все через те, що діти просто не навчені, як діяти в таких ситуаціях. Тому найперше, що робимо, коли приїжджаємо на пожежу, з’ясовуємо, чи є там люди, зокрема діти, і обшукуємо приміщення. Насамперед шукаємо по всяких закутках, ванних кімнатах, під ліжками, у шафах, а вже потім безпосередньо проводимо гасіння. Навчити дітей правильної поведінки під час пожежі – прерогатива батьків. По-перше, вони самі повинні знати, як поводитися в надзвичайній ситуації, по-друге, навчити своїх дітей цього ще змалку. Далі знання мають підкріплюватися в садочку, згодом у школі. Наше управління проводить активну роботу в садочках і школах щодо цього. В кожному районі є інспекторський склад, який здійснює виїзди. Крім того, є відділ, який займається безпосередньо роботою з дітьми. Бачимо, що їм така інформація потрібна, вони уважно слухають і багато що запам’ятовують. Інколи наших інспекторів упізнають, кажуть, що пам’ятають їх ще зі садка. Це дуже приємно, бо це означає, що базові знання діти вже отримали, а зараз лише їх підкріплюють. Діти, які знають і пам’ятають елементарні правила поведінки, не лише можуть урятувати себе, а й інших. Наприклад, був випадок у Стрийському районі, коли семирічний хлопчик урятував із вогню свого нетверезого дядька! Із дітьми можна відпрацьовувати різні ситуації із садочкового віку, наприклад, у ігровій формі показувати, як можна урятувати лисичку, зайчика, як їх евакуйовувати. Все це дуже легко і добре сприймається. Варто наголошувати дітям на таких пунктах: якщо сталася пожежа, у жодному разі не варто ховатися по закутках, а відразу кликати на допомогу дорослих. Якщо їх немає, зателефонувати в службу 101. Інколи батьки лякають дітей міліцією чи пожежниками, а цього робити не треба! Діти повинні знати, що за потреби їм завжди прийдуть на допомогу. Повідомлення в разі пожежі від дітей має бути чітке: що сталося, де сталося і хто телефонує. Якщо диспетчерові знадобиться ще якась інформація, він сам уже ставитиме запитання. При правильній передачі інформації скорочується час доїзду і реагування на подію. Дуже небезпечно замикати самих дітей удома, а тим паче не залишати їм ключі, щоб вони могли вийти. Так діти опиняються в пастці. Лізти дитині до вогню та гасити його самотужки також не варто. Це не їхня справа!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.2298 / 4.48MB / SQL:{query_count}