Чому школи Львова стали ліцеями?

Чим спричинена зміна назв навчальних закладів, які це матиме наслідки для учнів і тих дітей, які підуть у перший клас

У Львові не стало спеціалізованих шкіл. Чимало львівських школярів повернулися додому з повідомленням, що відтепер вони… ліцеїсти. 25 січня під час сесії Львівської міськради депутати прийняли ухвалу про зміну типів і назв загальноосвітніх навчальних закладів міста Львова. Назагал 33 навчальні заклади міста відтепер називатимуться по-новому, серед них 24 ліцеї, дві гімназії та сім початкових шкіл.
Батьки, діти яких підуть у вересні в перший клас, переживають, адже планували віддати їх саме в спеціалізовані школи. До прикладу, Галина, син якої цього року піде до школи, переймається тим, що старшу доньку возить у спеціалізовану школу, а синові доведеться йти до найближчої. “Так чекала, що вони разом ходитимуть, а не як тепер – донька до школи, а син – до садочка. Доведеться далі розриватися. Доньку переводити не хочу, бо і вона, і я дуже задоволені обраною школою”, – каже жінка.
“Моїй Даринці у вересні йти в перший клас, – розповідає Марія. – Я сама закінчила спеціалізовану школу і вважаю, що в житті мені це дало значну перевагу. Тож і доньку хотіла віддати саме в цю школу, вона поблизу чоловікової роботи та й мама моя живе неподалік – могла б забирати її зі школи. Але, як я довідалася, тепер це буде непросто. Переконана, що школи, які багаторічною працею здобули визнання і престиж, намагатимуться їх зберегти, адже потенціал школи – її педагоги. Тож не так проблема в зміні назви, як те, що ми живемо в іншій частині міста. Думаємо, чи не зареєструвати доньку в бабці, бо наша найближча школа мені не надто подобається, хоч вона теж була дотепер спеціалізована. Відгуки знайомих про неї не найкращі, а експериментувати не хочеться. І так ці діти будуть першими. А як показує досвід, кожна реформа є стресом”.

Причина – освітня реформа

Як пояснила “Львівській Пошті” начальник управління освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міськради Зоряна Довганик, у вересні 2017 року набув чинності Закон України “Про освіту”. Відповідно до нього, нема такого типу навчальних закладів, як спеціалізована школа і навчально-виховний комплекс. Відтак усі школи мають бути однакові, тому виникла необхідність внести зміни до типів і назв навчальних закладів – передусім тих, які до цього часу були спеціалізованими або мали в своїй назві зазначення, що це школа з поглибленим вивчення тої чи тої іноземної мови.
“Законом “Про освіту” внесені зміни й до закону “Про загальну середню освіту”, де передбачається, що загальна середня освіта здобувається на трьох рівнях – початкова школа, гімназія і ліцей. Просто на нинішній день не було нагальної потреби змінювати їхню назву і тип, оскільки вони й так мають територію обслуговування. Тобто в недалекому майбутньому – до п’яти років –  усі наші школи будуть перейменовані в ліцеї, гімназії або початкові школи залежно від того, освіту яких ступенів вони надають. Якщо школа реалізує навчальні програми на різних рівнях, то тип навчального закладу визначається за найвищим рівнем, якщо школа до 9 класу, тобто І-ІІ рівнів, то вона буде гімназією, якщо ж І-ІІІ ступенів, тобто до 11(12) класу – ліцеєм. Школу І ступеня чітко можна буде впізнати за назвою “початкова школа”. Наразі може виникнути певне непорозуміння, допоки всі заклади не перейдуть на єдину систему”, – пояснила Зоряна Довганик.

Без конкурсного відбору…

 І якщо самі школярі сприйняли цю новину з гумором, то серед батьків чимало стурбованих: а що ж зміниться, чи позначиться це на навчальному процесі?
Посадовець пояснила, що ці зміни ніяк не стосуватимуться учнів, які вже навчаються, бо закон не має зворотної сили. Натомість зміни стосуватимуться тих учнів, які 1 вересня 2018 року підуть у перший клас.
“Звичайно, учні тої чи тої школи можуть надалі поглиблено вивчати певні предмети, в тому числі й іноземні мови, але такі речі мають бути прописані в установчих документах, тобто в статуті! Школам буде запропонований типовий статут, а вони вже самі визначатимуть, які напрямки чи предмети учні вивчатимуть поглиблено. Однак це стосується лише тих дітей, які підуть у перший клас і вчитимуться вже у новій українській школі. На відміну від попередніх років набір 2018 року в перші класи тих шкіл, які були спеціалізовані, відбуватиметься без конкурсного відбору. Жодна школа нашого міста набору на конкурсній основі не проводитиме! Проте це не стосується гімназій, які вже діють, і набиратимуть влітку дітей у 5-ий клас, оскільки закон не має зворотної дії. До них можна буде потрапити, як і раніше, лише на конкурсній основі. Ті ж діти, які цього року тільки підуть у перший клас, закінчивши 4-ий (якщо не буде внесено якихось змін!), таких вступних випробувань не проходитимуть”, – уточнила Зоряна Довганик.

…до найближчої школи

Згідно з новим освітнім законодавством, відтепер набір проводитимуть за територіальним принципом. Як пояснила начальник управління освіти, до того часу, поки це були спеціалізовані школи, вони не мали території обслуговування і набирали дітей на підставі конкурсного відбору. Тепер же вони набиратимуть дітей передусім із територій, закріплених за тою чи тою школою, як звичайні загальноосвітні школи. Довідатися, які території міста закріплені за конкретною школою, найпростіше на її сайті.
“В Законі України “Про освіту” сказано, що діти мають навчатися у тій школі, яка є найближчою до місця їхнього проживання. Це стосується всіх шкіл міста. Якщо ж хтось хоче віддати дитину в якусь іншу школу – не в ту, що закріплена за місцем проживання, то лише за умови, що в обраній школі будуть вільні місця. А це буде можливе лише після завершення набору. Наразі ми ще чекаємо, бо Міністерство освіти обіцяло приблизно у квітні надати розроблений порядок зарахування дітей до першого класу. Можливо, там ще будуть прописані якісь додаткові моменти. Закон України потребує розробки і впровадження ще великої кількості підзаконних актів, які допомогли б правильно реалізувати цей закон”.
Водночас батьки сподіваються, що правила будуть одні для всіх і що  пропозиція спонсорської допомоги школі не збільшить шансів дитини навчатися в престижному закладі.

ПЕРЕЛІК
загальноосвітніх навчальних закладів м. Львова, у яких змінюється тип та назва

Було

Стало

Галицький та Франківський райони

Львівська спеціалізована середня загальноосвітня школа №2 І-­ІІІ ступенів з поглибленим вивченням англійської мови

Ліцей №2 
Львівської міської ради

Львівська спеціалізована школа I ступеня №4 з поглибленим вивченням англійської мови Львівської міської ради

Початкова школа №4 Львівської міської ради

Львівська спеціалізована середня загальноосвітня школа І-­ІІІ ступенів №5 ім. Іванни та Іллі Кокорудзів з поглибленим вивченням англійської мови

Ліцей №5 ім. Іванни
та Іллі Кокорудзів
 
Львівської міської ради

Львівська спеціалізована середня загальноосвітня школа І-­ІІІ ступенів №28 з поглибленим вивченням німецької мови

Ліцей №28 
Львівської міської ради

Львівська спеціалізована середня загальноосвітня школа І-­ІІІ ступенів №45 з поглибленим вивченням англійської мови

Ліцей №45 
Львівської міської ради

Спеціалізована середня загальноосвітня школа 46 з поглибленим вивченням англійської мови ім. В’ячеслава Чорновола м. Львова

Ліцей №46 
ім. В’ячеслава Чорновола
Львівської міської ради

Середня загальноосвітня школа І-­ІІІ ступенів №51 ім. Івана Франка з поглибленим вивченням англійської мови м. Львова

Ліцей №51 
ім. Івана Франка 
Львівської міської ради

Львівська середня загальноосвітня школа  І-­ІІ ступенів “Школа радості” з поглибленим вивченням англійської мови

Початкова школа  “Школа радості”  Львівської міської ради

Спеціалізована середня загальноосвітня школа №52 ім. М. Лобачевського з поглибленим вивченням математичних наук

Ліцей 52 ім. М. Лобачевського Львівської міської ради 

Львівська середня загальноосвітня школа І ступеня “Джерельце” з поглибленим вивченням  англійської мови

Початкова школа “Джерельце”
Львівської міської ради

Спеціалізована середня загальноосвітня школа І-­ІІІ ступенів №66 з поглибленим вивченням англійської мови та інформаційних технологій  м. Львова

Ліцей №66  Львівської міської ради

Львівський навчально­-виховний комплекс ім. В. Стуса “Спеціалізована школа І ступеня – гімназія міжнародних відносин”

Ліцей міжнародних відносин  ім. В. Стуса  Львівської міської ради

Львівський навчально­-виховний комплекс імені В. Симоненка з поглибленим вивченням німецької мови “спеціалізована школа І ступеня­ –  гімназія”

Ліцей ім. В. Симоненка Львівської міської ради

Львівська спеціалізована школа “Надія” з поглибленим вивченням предметів еколого-правового профілю (Заклад I-­III)

Ліцей “Надія”
Львівської міської ради

Сихівський та Личаківський райони

Львівська спеціалізована загальноосвітня школа І-­ІІІ ступенів №8 з поглибленим вивченням німецької мови

Ліцей №8 
Львівської міської ради

Середня школа №21 м. Львова

Ліцей №21 
Львівської міської ради 

Львівська спеціалізована середня загальноосвітня школа №37 з поглибленим вивченням французької мови

Ліцей №37 
Львівської міської ради

Львівська спеціалізована школа І-­ІІІ ступенів №69 Львівської міської ради Львівської області

Ліцей “Інтелект”
Львівської міської ради

Середня спеціалізована загальноосвітня школа №93 з поглибленим вивченням англійської мови, ЗНЗ І­-ІІІ ступенів

Ліцей №93 
Львівської міської ради

Загальноосвітня школа “Первоцвіт”

Початкова школа “Первоцвіт”
Львівської міської ради

Загальноосвітня школа “Дивосвіт”

Початкова школа “Дивосвіт”
Львівської міської ради

Загальноосвітня авторська школа “Тривіта” м. Львова

Гімназія “Тривіта”
Львівської міської ради

Львівський навчально-­виховний комплекс школа – дитячий садок “Провесінь”

Гімназія “Провесінь” Львівської міської ради

Навчально-­виховний комплекс “Школа­ – садок “Софія” м. Львова

Ліцей №80  
Львівської міської ради

Шевченківський та Залізничний райони

Львівська загальноосвітня школа І ступеня “Світанок” Львівської міської ради

Початкова школа “Світанок”
Львівської міської ради

Львівська спеціалізована школа І-­ІІІ ступенів №15 з поглибленим вивченням англійської та французької мов Львівської міської ради

Ліцей №15  
Львівської міської ради

Спеціалізована середня загальноосвітня школа з поглибленим вивченням англійської мови №18 м. Львова

Ліцей №18 
Львівської міської ради

Навчально-­виховний комплекс “Школа –  ­садок І­-ІІІ ступенів №38  м. Львова”

Ліцей №38 
Львівської міської ради

Львівська спеціалізована загальноосвітня школа І ступеня 53 з поглибленим вивченням англійської мови

Початкова школа №53 Львівської міської ради

Львівська спеціалізована школа І-­ІІІ ступенів №57 ім. Короля Данила

Ліцей №57 
ім. Короля Данила
Львівської міської ради 

Спеціалізована загальноосвітня школа №75 ім. Лесі Українки з поглибленим вивченням англійської мови з 1-­го класу

Ліцей №75
ім. Лесі Українки
 
Львівської міської ради

Львівська спеціалізована середня загальноосвітня школа I-­III ступенів №81 ім. Петра Сагайдачного з поглибленим вивченням англійської мови

Ліцей №81 
ім. Петра Сагайдачного
Львівської міської ради

Комунальний навчально-­виховний комплекс школа­-садок №94 м. Львова

Ліцей №94 
Львівської міської ради

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.2552 / 4.63MB / SQL:{query_count}