Мистецтво – найміцніша зброя

Пам’яті одного з найяскравіших представників української діаспори США, мецената нашої освіти і культури Осипа Цікало

Минуло сорок днів відтоді як відійшов у вічність великий патріот України, один із найяскравіших представників української діаспори США, багаторічний науковець НАСА, меценат нашої освіти і культури Осип Цікало. У повоєнні роки за океаном доля звела його із земляком, уродженцем села Кам’янобрід Яворівського району Львівщини, видатним українським художником, головою Об’єднання митців-українців Америки Петром Андрусівим. Понад 20 років тому Осип Цікало розпочав проект з увічнення пам’яті живописця на Батьківщині. Так в 1997 році Кам’янобрідській школі присвоїли ім’я  Петра Андрусіва, а в одному з будинків школи, відреставрованому та обладнаному за сприяння Осипа Цікала, створений філіал Новояворівської школи мистецтв. За два десятиліття випускники філіалу стали студентами художніх академій і коледжів України.
Завдяки зусиллям Осипа Цікала відкрили комп’ютерні класи в школі ім. П. Андрусіва, школі сусіднього села Добростани, значно поповнили художньою літературою шкільні бібліотеки.
Відбулися чотири великі художні виставки “Стежина Андрусіва” учнів Новояворівської школи мистецтв, Кам’янобрідського філіалу, городоцької Малої академії мистецтв ім. П. Андрусіва в залах Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького. До фондів цього музею Осип Цікало передав чотири оригінальні картини Андрусіва з приватних збірок української діаспори Нью-Йорка.
Важка хвороба і смерть на 87 році життя не дозволили йому: написати книгу спогадів про Петра Андрусіва, організувати велику художню виставку творів митця “Мистецтво – найміцніша зброя” з фондів музеїв США, храмів і приватних колекцій у музеях Львова та України, видати альбом мистецьких праць відомого львівського живописця Володимира Липового – послідовника творчості Петра Андрусіва.
„Якби кожен представник української діаспори поклав на вівтар нашої культури, мистецтва, освіти, науки хоча б один відсоток того, що зробив Осип Цікало,  історична правда про унікальних геніїв і непересічних талантів нашої нації підкорила і полонила б світ” –  сказав про нього колись Герой України Борис Візницький.
Вічна пам’ять і Царство небесне патріоту, науковцю, меценату.
Юрій Поморянський

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9755 / 4.35MB / SQL:{query_count}