Безкоштовно навчатися у Європі? Реально!

Що передбачають грантові та стипендіальні програми навчання за кордоном, як їх отримати та чому все більше українців обирають іноземні виші

З кожним роком чимало українських абітурієнтів віддають перевагу навчанню за кордоном. Адже освіта у вітчизняних ВНЗ не завжди гарантує працевлаштування за фахом та достойну заробітну плату. Тож все більше талановитих та розумних, а головне відважних, молодих людей шукають кращої долі у європейських вишах. Часто – це дорога в один кінець, тобто  закордонні знання на батьківщину не повертаються, бо молодь залишається там назавжди…
Водночас дозволити собі таку розкіш, як вступ до іноземного вишу, може далеко не кожен. Адже навчання за кордоном у рази дорожче, аніж в Україні. Та й окрім сплати за навчання також потрібні кошти на проживання, харчування, одяг тощо. Виручають міжнародні програми університетів, які сьогодні спрямовані на надання безкоштовної освіти студентам.
“Для навчання за кордоном насправді є багато можливостей. Серед безлічі програм варто виокремити Erasmus+ як одну з найбільш доступних. Львівські університети її підтримують і щороку відправляють своїх студентів вчитись у країни ЄС. Таке навчання триває або семестр, або рік, студент отримує європейську стипендію. Я був її учасником у Німеччині й отримував щомісяця 800 євро. Цього вистачало навіть для того, щоб відкладати собі гроші. За детальнішою інформацією варто звернутись у відділ міжнародної співпраці вашого університету”, – розповів журналіст, учасник програми Erasmus+ Остап Яриш.
З його слів, переваги освіти за кордоном очевидні – досвід життя в ЄС, вивчення іноземної мови, подорожі, а також хороший досвід і знання, отримані від якісної освіти. “Зрештою, це розширить ваш світогляд і зробить більш відкритим до світу!”, – запевняє Остап Яриш.

По диплом до Польщі!

При виборі країни, у виш якої вступати, українські абітурієнти надають перевагу Польщі. Звичайно, адже вона є найближчою до нас, та й польська мова є досить легкою у вивченні для українців. Отримати грант чи стипендію у польському виші українським абітурієнтам цілком реально. Польські виші пропонують достатньо безкоштовних місць для тих, хто добре володіє польською, має хороші знання, яскравий потенціал, який зможуть помітити представники університетів.
Гранти та стипендії на безкоштовне навчання надають такі ВНЗ, як Лодзинський технічний університет, Варшавський політехнічний університет, Економічний університет в Катовіцах, Сілезський університет в Катовіцах тощо.
Стипендії Європейського Союзу поділяють на два види: короткострокові програми мобільності за обміном на навчання та довгострокові програми для отримання ступеня магістра
“Сьогодні українські студенти обирають все ж польські виші. З одного боку, там справді дорожче вивчитись, аніж в Україні. Та з іншого боку, навчатись у Польщі дешевше, ніж у інших європейських країнах. До того ж, це близько. Вступав у Варшавську політехніку після закінчення школи. Насправді вступити до польського вишу на платне навчання дуже легко. Однак отримати грант, або ж стипендію, яка покриватиме витрати на навчання, складно. Конкурс великий, відбір серйозний. Зокрема, у моєму виші можна безкоштовно навчатися по програмі “Тераз Вроцлав”, яка фондується містом, та ще й отримувати стипендію”, – розповідає студент Варшавської політехніки Олесь.
З його слів, працювати вигідніше в Польщі, бо зарплати там вищі. Тому більшість студентів не повертаються на батьківщину.

Обери свою програму!

Для тих, хто хоче безкоштовно навчатись за кордоном, існує безліч грантів та стипендіальних програм, які покривають витрати на проживання, харчування та навчання. Проте знають про такі програми сьогодні далеко не всі. Чи то виші не інформують своїх студентів про такі можливості, чи самі студенти не цікавляться.
До студентів, які бажають отримати грант на безкоштовне навчання за рубежем, вимоги значно вищі, аніж до тих, хто готовий оплачувати навчання. Зокрема, кандидати на отримання гранту мають володіти іноземною мовою на відповідному рівні, деякі програми вимагають диплом бакалавра українського вишу та найголовніше – мати намір повернутися на батьківщину після навчання. До слова, навіть деякі програми безкоштовного навчання за кордоном на освітніх платформах представлені англійською мовою.
Отож, “Львівська Пошта” склала топ найбільш відомих та цікавих закордонних освітніх програм для студентів.
Lester B. Pearson Scholarship (бакалаврат)
Стипендія Lester B. Pearson Scholarship передбачає навчання на бакалавраті в Канаді. Грант можуть отримати студенти, які закінчують навчання в школі і збираються до університету з наступного навчального року. Для участі потрібно подати заявку на одну з програм бакалаврату в University of Toronto, а опісля на стипендію Lester B. Pearson Scholarship. Окрім того, кандидата має номінувати його ж школа. Грант покриває вартість навчання, підручників та проживання. До того ж, виплачується стипендія протягом чотирьох років навчання на бакалавраті.
Школа повинна номінувати студента до 30 листопада 2017-го, абітурієнт повинен подати заявку до 15 січня 2017-го.
Стипендіальна програма фонду Фрідріха Еберта (бакалаврат)
Фонд імені Фрідріха Еберта – стипендіальний фонд Німеччини, метою якого є підтримка молодих і талановитих студентів. “Програма основної підтримки” (Grundfцrderung) спрямована на підтримку бакалаврів та магістрів німецьких університетів. Розмір стипендії – 650 євро на місяць, тривалість фінансування залежить від академічної успішності та суспільно-політичної активності студента.
Конкурсний відбір стипендіатів проводиться у три етапи. Спочатку претенденти заповнюють онлайн-формуляр. Потім, у разі позитивної відповіді комісії, слід відправити необхідні документи. Після перевірки документів комісія відбирає кандидатів і запрошує їх до участі у співбесіді, після якої складаються два листи з характеристикою кандидата, які разом із документами відправляють на рішення відбіркової комісії. Про рішення комісії кандидатам повідомляють поштою. Заявку можна подати в будь-який час, конкретних строків фонд не встановлює.
Fulbright Graduate Student Program (магістратура)
Програма передбачає навчання в американських університетах на здобуття ступеня магістра. Галузі спеціалізації: гуманітарні, соціальні, точні, технічні та природничі дисципліни. Вимоги до кандидатів: мати українське громадянство та проживати в Україні; володіти англійською мовою на рівні достатньому для професійного спілкування в англомовному академічному середовищі; мати принаймні диплом бакалавра на час призначення стипендії (серпень 2018-го); повернутись в Україну щонайменше на два роки після завершення терміну гранту. Грант передбачає оплату навчання в університеті, щомісячну стипендію, медичне страхування та квиток в обидва боки. Дедлайн до 16 травня кожного року.
Chevening (магістратура)
Програма Chevening – це глобальна стипендіальна програма уряду Великої Британії. Заснована з метою надання можливості отримати освіту у вищих навчальних закладах Британії. Переважно по цій програмі навчаються на магістратурі – фахівці, які мають потенціал стати майбутніми лідерами, управлінцями та тими, хто формують суспільну думку. Chevening покриває такі витрати, як плата за навчання, щомісячна стипендія, подорож в обидві сторони, додаткові витрати на підготовку дисертації чи дипломної роботи, вартість оформлення візи. Вікових обмежень для отримання стипендії Chevening немає. Щоб претендувати на стипендію, заявник повинен: бути громадянином України та мати намір повернутися в Україну після навчання; мати вищу освіту; мати принаймні два роки робочого досвіду перед поданням заявки; володіти англійською мовою (за IELTS як мінімум 6,5 балів сумарно, за TOEFL – 79 балів). Дедлайн до 7 листопада 2017-го.
Justus & Louise Van Effen Scholarships (магістратура)
Програма покриває навчання на магістратурі всіх спеціальностей університету Делфта в Нідерландах. Тривалість стипендії – два роки. Окремого аплікаційного процесу на отримання гранту не передбачено. Кандидат лише повинен подати документи на обрану програму. Грант передбачає покриття коштів на навчання та проживання. Дедлайн до 1 грудня 2017-го.
BAYHOST (магістратура)
Програма надає грант на навчання в магістратурі або аспірантурі в Баварії. Стипендія BAYHOST покриває вартість навчання на магістерських і докторських програмах усіх спеціальностей. Для участі потрібно заповнити аплікаційну форму (https://bayhost-stipendiensystem.uni-regensburg.de/jahresstipendium/en ) та подати пакет документів. Грант передбачає 8 820 євро щорічно. Дедлайн до 1 грудня.

Де шукати інформацію

Більше інформації про гранти можна знайти на сайтах Посольств різних держав. Також це можуть бути приватні фундації, тож, щоб знайти інформацію про такі гранти потрібно регулярно моніторити різні освітні платформи. Найбільш відомі сайти, які розміщують інформацію про гранти та стипендіальні програми:
Studway.com.ua – на цьому сайті у розділі “Можливості” потрібно вибрати те, що цікавить. Наприклад, категорію “Грант” або “Стипендії”. Також можна обрати потрібну країну та напрям навчання, щоб полегшити пошук. На сайті представлено безліч грантів, у тому числі на навчання, стажування, стипендії, дослідження тощо. Тобто інформації сайт дає достатньо. Потрібно лише регулярно моніторити та фільтрувати її.
Science-community.org/uk – тут у розділі “Гранти та конкурси” зібрано стипендії та гранти для фінансування навчання за кордоном на рівні магістра чи бакалавра. До того ж, на сайті можна зручно відфільтрувати інформацію за країнами.
gurt.org.ua – на сайті можна знайти інформацію про безліч конкурсів, тренінгів, вакансій та грантів. Насправді сайт не робить акцент суто на грантах для навчання за кордоном. Проте час від часу інформація про можливість безкоштовного навчання за кордоном все ж з’являється. Якщо постійно оновлювати та стежити за новинами сайту можна знайти інформацію, яка Вас зацікавить.
biggggidea.com – ця платформа також не робить акценту на гранти на навчання за кордоном. Проте й тут можна віднайти інформацію про стипендії на навчання за рубежем. Головне, знову ж таки, цікавитись та регулярно відслідковувати новини на сайті.
Отож, платформ, які надають інформацію про стипендії та гранти на навчання за кордоном – достатньо. Головне – не опускати руки, якщо не знайшли слушної пропозиції. Адже постійно з’являються нові. Важливо – регулярно моніторити такі сайти.

Маркіян Мальський, декан факультету міжнародних відносин ЛНУ ім. І. Франка, доктор економічних наук:
– Вважаю, що сьогодні кожен студент має освоїти навчальний курс за кордоном, бодай один семестр. Це нормальна практика, яка властива для розвинених країн світу. У Європі така студентська мобільність заохочується і підтримується. Дуже добре, коли студент слухає курс лекцій, який стосується його спеціальності, у вишах різних країн. Адже це надає доступ до інших джерел, практик. Зрештою, студенти мають можливість повчитися у відомих у цілій Європі професорів свого фаху. Підтримка та залучення студентів до різних міжнародних обмінних програм – один з пріоритетів нашого факультету. Сьогодні студенти мають можливість навчатись по міжнародних програмах і отримувати гранти на навчання за кордоном. Зокрема, студенти можуть багато почерпнути з програми Еразмус+, освоїти багато аспектів тієї чи іншої професії. Біда в тому, що випускники шкіл все частіше обирають навчання у Європі… Чому? Тому, що там фінансують освіту, створюють відповідні умови для навчання, а також там хороша інформаційна база та добрі умови проживання. Вважаю, що в освіту потрібно завжди інвестувати! Університети, в які держава інвестує кошти, дають хорошу базу знань. Для того, щоб забезпечити студентам добрі професійні знання, необхідно мати потужну матеріальну та інформаційну базу. Студенти, які блискуче вчаться за кордоном і повертаються в Україну, мають шанс швидкого кар’єрного росту, реалізації своїх професійних навичок та успішного ведення бізнесу. Звичайно, деякі студенти не повертаються, працюють у країнах ЄС. Можливо, це навіть добре, коли українські студенти, після закінчення іноземного вишу, залишаються там. Адже світ, а особливо Європа, сьогодні стає єдиною.
Ірена Барилюк, координатор академічної мобільності економічного факультету ЛНУ ім. І.Франка:
– Сьогодні у студентів широкий вибір програм міжнародної академічної мобільності. Франковий виш також підтримує та сприяє намірам студентів отримати досвід навчання за кордоном. Беремо активну участь у конкурсі проектів програми ТЕМПУС, Еразмус Мундус, Еразмус+, Мевлана. Загалом упродовж 2016-го на навчання у 39 країн світу було скеровано понад п’ять тисяч наших студентів. Зокрема, активну діяльність у напрямку міжнародної академічної мобільності провадить економічний факультет. Цьогорічне нововведення на нашому факультеті – спеціалізована вибіркова дисципліна “Міжнародні освітні програми та бізнес-проекти”. Серед університетів, які найбільше приваблюють студентів, ВНЗ країн Європи. Зокрема, Польщі, Німеччини, Італії, Франції, Іспанії, Австрії, Чехії, Литви, Фінляндії, Туреччини. Стипендії Європейського Союзу поділяють на два види: короткострокові програми мобільності за обміном на навчання (кредитна мобільність) для бакалаврів, магістрів та аспірантів та довгострокові програми (ступенева мобільність) для отримання ступеня магістра. Нещодавно на економічному факультеті відбулася II “Annual Erasmus+ Meeting”, де нашим студентам додавали мотивації подавати документи на Erasmus+ Programme. Окрім ступеневої (передбачає стипендію на повне забезпечення для навчання на магістратурі – “Львівська Пошта”) та кредитної (передбачає короткострокові програми обміну на 3-12 місяців для бакалаврів, магістрів, аспірантів, докторантів) мобільності, Erasmus+ Programme також передбачає можливість отримання грантів на проходження стажування у провідних західних компаніях упродовж двох-п’яти місяців. Для того, щоб претендувати на отримання гранту на навчання, студенту потрібно підготувати та подати пакет документів, заповнити онлайн-заявку, написати CV та мотиваційний лист, скласти план навчання, підготувати виписку з оцінками із залікової книжки/копію диплома, копію закордонного паспорта та документа, який підтверджує рівень володіння іноземною мовою. Критеріями успішного відбору є: висока академічна успішність, високий рівень володіння іноземними мовами та наявність декількох рекомендаційних листів від професорів у деяких випадках є додатковою перевагою, або ж необхідною умовою. Про умови подання документів, дедлайни, етапи проходження відборів та детальну інформацію можна отримати на сайті відділу міжнародних зв’язків ЛНУ ім. І. Франка (international.lnu.edu.ua). Інформація про весь перелік програм для українських студентів у країнах Західної Європи можна отримати тут – http://eeas.europa.eu/archives/delegations/ukraine/documents/virtual_library/education-in-eu_uk.pdf. Натхнення у виборі програм та успіхів у відборі!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7965 / 4.52MB / SQL:{query_count}