“Не так шкода грошей, як гідності”

Аби вас не надурили в найближчому магазині, треба бути уважним до дрібниць і наперед складати список покупок. А якщо таке сталося – залишити відгук у Книзі скарг

Нікому не подобається, коли ним маніпулюють, обдурюють. Нерідко, зробивши покупку, ми відчуваємо не так жаль, що вона обійшлася нам недешево, що довелося витратитися, як образу, що нас знову обманули… І не так шкода тих кількох гривень, як прикро, що хтось скористався з твоєї неуважності чи свідомо заговорив зуби…

Ввічливість чи окозамилювання?

Особливо буває образливо, коли начебто й знаєш продавця, бо магазин під боком, і заходиш туди часто. 
“До нашого магазину мені доводиться ходити часто, бо я рідко кудись вибираюся. Тож знаю усіх продавців. Та не раз помічала, що приходжу, черги наче й немає – двоє-троє людей, а часу це забирає багато: “Може, вам ще те, а може, те? Ось нам таке добре печиво привезли – скуштуйте-но…” І вже за мною зібралося кілька людей. Багато з них квапляться, нервують. А коли людина вже “заведена”, то не може проконтролювати, що і як їй рахують, цінники є не на всіх товарах, та й касового апарата нема, тож перевірити суму важко. Раз-другий я не могла звести свої обрахунки, і коли перепитувала продавця, вона обурювалася. А коли звернулася до власниці, то та сказала, що касовий апарат ставити не буде, бо не має як. І якщо мені щось не подобається, то можу до них не приходити”, – з жалем розповідає пані Марія і бідкається, що до іншого магазину ходити їй далеко. Та й не дуже сподівається жінка, що там ситуація краща. Куди звертатися, вона не знає, бо телефонувала у “спілку споживачів”, то їй сказали, що з перевірками вони не ходять. Але вона може звернутися зі скаргою та документами, що підтверджують непорозуміння. Проте, які наслідки ця скарга матиме, нічого не пояснили, просто порадили бути пильною. “Які документи на підтвердження, якщо я чека не маю, бо відсутній касовий апарат?” – запитує жінка.
Часом  продавці пропонують, якщо забракло грошей, “записати” їх у борг. Як розповіла “Львівській Пошті” пані Наталя, її чоловік часто вівся на таку “доброту”, а потім про борг нагадували їй. “Та хіба я знаю, скільки він винен, а потім узагалі вилізло, що борг взяли двічі – і з мене, і з нього. Звісно, вибачалися, мовляв, забули викреслити. А якби я не сказала удома, що з мене взяли борг, то так і минулося б… Та й узагалі, чи може людина пам’ятати, скільки точно вона заборгувала?” – каже жінка. Тож тепер вистерігається такої доброти, а як нагадують їй про якийсь борг, то каже: “Питайте з того, хто заборгував”.
Таких нарікань можна чути чимало. Звичайно, не слід звинувачувати всіх продавців, сподіваюся, більшість із них все ж таки чесні. А якщо й трапляються якісь непорозуміння, то вони є наслідком помилок – хто ж із нас їх не робить?! І тоді все вирішується швидко та мирно: і товар можна обміняти, і гроші повернути. Та коли раз-другий обпікся, довіряти важко. 

Звертайте увагу на дрібниці

“Мала декілька прикрих випадків з продавцями: то обважили, то неправильно порахували. Тепер намагаюся бути пильною, адже не так шкода грошей, як гідності, – каже Надія. – Найперше, коли заходжу до магазину, звертаю увагу, де розташований… кондиціонер. Чому? Бо маю прикру науку. Якось улітку в спеку, розігріта після маршрутки, я забігла в магазин, п’яти хвилин в черзі і біля каси під холодним потоком повітря вистачило, щоб заробити гнійну ангіну і на два тижні злягти. Тож тепер розташування кондиціонера є для мене свідченням, як у тому чи тому магазині ставляться до покупців”, – розповідає “Львівській Пошті” пані Галина. 
Завдання продавця – впливати на наші емоції: тиснути на жаль, страх, любов, сексуальні прояви
Крім того, жінка радить дивитися, чи є цінники, чи працює касовий апарат, як викладений товар. Наприклад, якщо приміщення захаращене, тісне, пачки з печивом чи іншими продуктами стоять під ногами, краще пошукати інший магазин. А якщо ж поблизу його нема, то обійтися необхідним мінімумом товару. Ще варто звернути увагу, чим протирають стільниці, чи є різні ножі для різних продуктів. Якщо ганчірка брудна, однозначно краще обійтися запакованим товаром, аби чого не підхопити. Співрозмовниця розповіла, як її колежанка випадково забруднилася в магазині і попросилася до вбиральні помити руки. Там були поскладані… кавуни, овочі та інші продукти!
Пані Галина переконана, що покупці все ж таки можуть впливати на те, як їх обслуговують у найближчому магазині, вимагаючи передусім чек на кожну покупку та не боячись просити зробити перерахунок, якщо виникли сумніви. Рахуючи вдруге, продавець радше визнає свою помилку і попросить вибачення, аніж спробує надурити знову, і надалі запам’ятає вас як уважного і принципового покупця.

Складайте список

Натомість маркетолог Олена Анатійчук каже, що людина, як правило, спершу сприймає “картинку”, а вже потім включає розум. Тому й придумані такі речі, як яскраві упаковання, викладка товару, щоби збільшити продажі. До того ж що більше товару на полицях – то більший виторг. 
“Ми на підсвідомому рівні хочемо мати великий вибір товару, тому якщо полиці магазину порожні, ми виходимо з нього. Тож часом таке нагромадження товару штучне. Нині заволодіти увагою покупця складно, бо перенасичений ринок. Маємо багато товарів одного виду, товарів-замінників. А оскільки існує така велика пропозиція, ми приймаємо рішення швидко, на інтуїтивному рівні, бо не маємо часу довго думати. Окрім того, таких рішень ми приймаємо за день дуже багато. Мозок не встигає за нашими емоціями. Тож завдання продавця –впливати на наші емоції: тиснути на жаль, страх, любов, сексуальні прояви тощо”, – запевняє маркетолог. 
І радить складати список, по що саме йдете до магазину, аби вже на місці не розгубитися і намагатися його дотримуватися, щоб не виходити за рамки сімейного бюджету. Також варто порахувати приблизну вартість покупок і наперед узяти необхідну суму з невеликим запасом. Що більше грошей у вашому гаманці, то більше ви можете витратити. Також доведено, що ми легше витрачаємо гроші, яких не бачимо, тобто з банківської картки. Тому, щоб уникнути перевитрат, краще розраховуватися готівкою або мати обмеження щодо витрат з картки.

Не нехтуйте Книгою скарг

У Держпродспоживслужбі Управління захисту прав споживачів у Львівській області розповіли, що підприємці часто користуються тим, що зараз накладено мораторій на перевірки. Наразі перевірки закладів торгівлі служба проводить лише за фактом звернення. Але для цього потрібно прийти в управління і написати заяву, в якій у довільній формі викласти, що і як сталося, та прикріпити документи, які це підтверджують. Термін розгляду такої заяви – від 30 до 45 днів. 
Якщо ви не отримали чек, то можете переписати дані з патенту (реєстраційного документа), який міститься в “Кутку споживача”, і додати його до заяви, а також взяти пояснення продавця. Крім того, там має бути Книга скарг і пропозицій, в якій належить зробити запис, виклавши ситуацію. Варто звернути увагу, що Книга скарг повинна бути прошита (сторінки пронумеровані) і скріплена печаткою. Наприкінці кожного року підприємець подає її в податкову службу разом із декларацією про доходи й видатки. Якщо набралося багато негативних відгуків, підприємцеві можуть не продовжити патент.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8059 / 4.42MB / SQL:{query_count}