Вищі пенсії: кому і на скільки

Ті, у кого розмір підвищення менший за 140 гривень, доплату за жовтень отримають разом із пенсією за листопад

фото: report.if.ua
Те, про що стільки говорили українські політики і на що так довго чекали українські пенсіонери, звершилося! 3-го жовтня парламент ухвалив Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій”, який набув чинності з 11 жовтня, і більшість українських пенсіонерів уже в цьому місяці отримають пенсію з доплатою, а частина вже отримала її.

Відновлення справедливості?

Цей закон передбачає осучаснення пенсій, тобто їх перерахунок відповідно до актуальних показників складових, за якими й обраховують розмір щомісячних пенсійних виплат в Україні. Як уже не раз заявляв віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко, таке “осучаснення є відновленням справедливості”, адже відбувається вперше за останні п’ять років. Востаннє воно було здійснене в 2012-ому, “після чого Янукович-Азаров вивели це за межі законодавчого поля, і цей процес фактично припинився”.
Комусь пенсії підвищили суттєво, а комусь не дуже. Як розповіла “Пошті” львів’янка пані Мирослава, її пенсія стала не надто більшою, а от чоловікові її підвищили на більш ніж 900 гривень. Тож сподівається, що тепер хоч трохи стане легше. Натомість її знайома переживає через те, що їй дали пенсію без доплати…
А от пані Марія каже, що пенсії ще не отримала, але на підвищення не дуже сподівається, бо хоч і пропрацювала понад 40 років, зарплату мала невелику: “Обіцяли житло, тож трималася за місце. Поки його отримала, вже й діти виросли, а тоді почалася розруха 90-их. Добре хоч не забиратимуть частину заробленої пенсії, бо хочу чи не хочу, а поки можу – працюватиму. Чоловік хворий, потребує регулярного прийому ліків. Одна ампула коштує більше ста гривень. А пенсію йому підвищили на трохи більше ніж 200 гривень”. Бідкається, що з витратами на лікування грошей завжди не вистачає, тож допомагають діти. “А їм також, напевно, нині нелегко – життя недешеве, своїх дітей ставити на ноги треба. Хоч і приємно, що ми виховали добрих людей, які про нас пам’ятають і дбають, хочеться все ж таки мати своє, адже не байдикували – все життя пропрацювали. Та й онуків хочеться потішити”, – каже жінка.

Кому ж підвищили

Як розповіла “Львівській Пошті” начальник Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області Галина Недзельська, осучаснення – це перерахунок всіх пенсій з урахуванням актуального показника середньої заробітної плати по Україні за три останні роки (3764,40 грн), індивідуального коефіцієнта заробітної плати та страхового стажу пенсіонера. Проте ні в кого пенсія не стане меншою!
“Що вищою була заробітна плата особи та більший стаж, то більшим буде розмір пенсійної виплати”, – каже посадовець.
Зокрема, показник середньої зарплати збільшується втричі – до 3764 грн, натомість коефіцієнт за трудовий стаж зменшується з 1,35% до 1%. Найвищі прибавки до виплат отримають ті, що вийшли на пенсію давно, одержуючи при цьому зарплати в кілька разів вище середніх. Наприклад, суттєво збільшилися, зі слів Галини Недзельської, виплати колишнім шахтарям – вони мають великий стаж роботи, отримували велику заробітну плату, тож їхня пенсія значно підвищилася.
Однак не варто очікувати підвищення пенсій тим, що вийшли на пенсію нещодавно – насамперед у 2017 році, бо для її обрахунку застосовували показник середньої заробітної плати – 3764 грн  (той самий, що й при осучасненні).
“Таким особам підвищення розміру виплати не відбулося, хіба що вони мають надбавки, які залежать від розміру прожиткового мінімуму, наприклад, пенсію за особливі заслуги, але це незначне підвищення. Підвищення пенсій відбулося передусім тим особам, яким пенсії були призначені давніше, і для їх обрахунку брали показник середньої заробітної плати по Україні – 1197 гривень”, – пояснює Галина Недзельська.
Крім того, осучаснення не позначиться на пенсійних виплатах “спецпенсіонерів”, які отримують пенсії відповідно до Законів України “Про державну службу”, “Про наукову та науково-технічну діяльність”, “Про прокуратуру”, “Про статус народного депутата”, “Про службу в органах місцевого самоврядування” тощо.
Перерахунок проведений автоматизованим способом, тому додатково звертатися до органів Пенсійного фонду не варто! Розмір підвищення розрахований індивідуально для кожного пенсіонера за матеріалами, які містяться в пенсійній справі.
Зі слів керівника Пенсійного фонду Львівщини, виплати перерахували 92% пенсіонерів області. З них 35% мають добавку до 140 грн, а 65% – 140 і більше грн. Середня сума підвищення становить 502 грн.
Доплати до пенсій у розмірі 140 грн і більше будуть виплачені одержувачам за додатковими відомостями впродовж жовтня (а це майже 400 тисяч пенсіонерів). Тим же, у кого розмір підвищення менший за 140 грн, доплату (зокрема і за жовтень) зроблять у наступному місяці одночасно з пенсією за листопад!

Що змінилося

Згідно з ухваленими законами, з жовтня цього року мінімальний розмір пенсії за віком встановлений на рівні прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян (1452 грн) за наявності пов­ного страхового стажу: 30 років у жінок та 35 років у чоловіків (для пенсій, призначених до 1 жовтня 2011 року – за наявності стажу, відповідно, 20 років для жінок і 25 для чоловіків).
Для тих осіб, які не набули повного страхового стажу та не є інвалідами, мінімальний гарантований рівень виплат пенсій та державних соціальних допомог збільшився з 949 до 1373 грн.
Важливим є й те, що пенсіонери, які ще працюють, відтепер отримуватимуть пенсію в повному обсязі, бо зменшення її на 15% скасували! Що стосується пенсійного віку, то для осіб, які мають повний страховий стаж, збережене право призначення пенсії за віком у 60 років.
Варто зазначити, що в законі закладене регулярне осучаснення пенсій, тож людям більше не доведеться чекати, коли наші політики згадають про пенсіонерів.
“Передбачено, що перерахунок будуть здійснювати щороку залежно від показника зростання середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачені страхові внески, та від показника зростання індексу споживчих цін за попередній рік у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України”, –  запевняє Галина Недзельська.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7772 / 4.41MB / SQL:{query_count}