До сусідів – по позитивні емоції

Як львів’яни Підкарпатським воєводством мандрували та знайомилися з перлинами краю. Поляки зуміли зберегти красені-замки, до яких туристи залюбки повертаються

фото: Ірина Цицак
Відреставровані красені-замки, доглянуті парки, найбільший скансен у Польщі, чудові краєвиди Східних Карпат і Бещадська вузькоколійка, справжнісінькі роботи на одному із заводів, потужна ГЕС, сучасний виставковий комплекс в Ясьонці і, звісно, добротні дороги – це мальовниче і гостинне Підкарпатське воєводство сусідньої Польщі. Все це побачити мали змогу львівські журналісти (зокрема і «Львівська Пошта») та представник фірми-туроператора, які минулого тижня побували з туристично-ознайомчою поїздкою в Підкарпатському воєводстві. Поїздку до Польщі організувала Львівська облдержадміністрація на запрошення маршалка воєводства Владислава Ортиля. Львівській групі зорганізували дуже цікавий і насичений маршрут воєводством. До слова, влітку 2017-го делегація польських медійників із аналогічною поїздкою відвідала Львівщину.
Спадщиною та гордістю Підкарпаття є замки і палаци знатних родів, зокрема Потоцьких та Любомирських. А ось досвід відбудови та збереження замків є цікавим для Львівщини! Варто і нашим посадовцям досвід перейняти, завдяки чому і як полякам вдалося зберегти замки.
Польща неабияк виграє від туризму, адже вміє все гарно подати і зацікавити повернутися сюди знову. Тут добре продумана інфраструктура, потужно розвинена і розрекламована туристична галузь. Є різні державні програми, та полякам суттєво допомагають гроші від Євросоюзу. Звісно, є суворий контроль з боку ЄС.
Бещадська лісова вузькоколійка – одна з популярних туристичних атракцій Підкарпатського воєводства
Зі Львова до прикордонного Перемишля рукою подати. «До Перемишля на каву і «віцєчку», – зазвичай кажуть львів’яни і мандрують на вихідні до цього мальовничого міста. Найшвидше (без нервів) дістатися пункту призначення можна, сівши в Інтерсіті+ «Київ – Перемишль». Власним транспортом чи автобусом їхатимете довше, бо на кордоні завжди черги. І ще більше терпіння вам знадобиться, якщо ви вирішили потрапити до сусідньої Польщі через піший пункт пропуску «Шегині – Медика». Українці швидко пропускають, а ось біля польського кордону традиційно довгі черги. І так роками. Чому? Бо так звані українські «човники нікуди не поділися… Можливо, колись картина на кордоні зміниться.
Затишний Перемишль люблять львів’яни – хтось їде з екскурсійною метою, хтось на шопінг. Тут є на що подивитися: гарно відреставровані кам’яниці, костели, Казимирський замок, греко-католицький катедральний собор, музей Перемишльського краю…
У цьому прикордонному місті обов’язково відвідайте Музей дзвонів і файок (люльок). Він є справжньою гордістю Перемишля, адже від розмаїття тамтешньої колекції очі розбігаються. Оглянувши експонати, вузенькими сходами підніметеся на 40-метрову годинникову вежу. І ось перед вами мальовнича й захоплива панорама сонячного Перемишля.
За 11 кілометрів на захід від Перемишля вздовж Сяну на туриста чекає вишуканий Красічинський красень-замок. Хто побував тут бодай раз – захоче повернутися сюди знову. Це справді перлина польського Ренесансу. Дуже атмосферне й затишне місце. Замково-палацовий комплекс гарно відреставрований, доглянутий. А в тамтешній замковій каплиці очей від краси не відвести! Замок має вигляд чотирикутника із внутрішнім двором. Тут є чотири башти: Папська – з аттиком у вигляді папської корони, Божа – з куполом, Королівська – з шістьма маленькими вежами і Дворянська – з оглядовою терасою. У Красічинському замку туристам розповідають легенду про білу пані – дівчину, яка відмовилася виходити заміж за нелюба, і покінчила життя самогубством…
У каретному дворі замку в Ланьцуті одна з найбільших колекцій карет в Європі
Завітавши у справах до Жешува, заплануйте й мандрівку до розкішного музею-замку Любомирських у Ланьцуті (всього за 18 км на схід від міста). Палацово-парковий ансамбль поляки з гордістю називають справжньою скарбницею національної історії та культури. І це дійсно так.
Потік туристичних груп не лише з Польщі, але й з інших країн тут доволі великий. За рік замок приймає майже 300 тисяч відвідувачів. За інформацією Польської туристичної організації, на відновлення замку знадобилося два роки і 19 мільйонів злотих. Ремонт закінчили в 2016-ому, відремонтувавши 84 приміщення. Роботи стосувалися інтер’єрів, вікон і дверей, починалися зі стель і закінчувалися дерев’яними підлогами. Всього було відреставровано 140 антикварних меблів, 65 ламп та люстр. На початку XX століття Ланьцутський замок вважався п’ятим у світі за житловою площею.
Нині він є одним із найбільш збережених у Польщі. В 2005 році замковий комплекс президентом Польщі названий пам’яткою історії. Туристи в захваті і від мальовничого парку, створеного в англійському стилі, і від красивої оранжереї. І це ще не все: в Ланьцуті є велика колекція кінних екіпажів. У тутешньому каретному дворі – одна з найбільших колекцій в Європі. Яке тут розмаїття карет!
Море вражень залишить і поїздка Бещадською лісовою вузькоколійкою. Ще б пак, ви мандруєте потягом і споглядаєте мальовничі гірські ландшафти та краєвиди Бещадського національного парку. Аж дух перехоплює! А яке тут чисте гірське повітря! Це одна з найкращих і популярних туристичних атракцій Підкарпатського воєводства.
Музей народної архітектури в Сяноці – найбільший музей просто неба в Польщі і третій за територією в Європі
Також у горах, в оточенні лісів на кордоні двох ландшафтних парків опиняємося в справжній перлині Польщі – одному з найкращих готелів Європи, який має назву «Арламув». Вражають і його розміри –  230 гектарів. Хоча він чотиризірковий, йому можна дати п’ять зірок. Це дуже розкішний і красивий об’єкт, де є все для відпочинку, спорту, догляду себе (тут є один із найбільших у Польщі спа-об’єкт), розваг та конференцій. Тут є вертолітний майданчик, поле для гольфу, школа верхової їзди, взимку сюди їдуть на гірськолижні спуски.
Тут як у казці. Чому? Бо з кожного номера можна милуватися мальовничими краєвидами гір, лісів, долин. Це польська приватна інвестиція. Кажуть, що тут, окрім поляків, люблять відпочивати німці, англійці, українці та росіяни.
До готельного комплексу входить колишній об’єкт Ради міністрів Польщі, який після реконструкції має назву «Резиденція». «Арламув» з’єднаний з «Резиденцією» підземним переходом. Свого часу це місце називалося «Центр відпочинку установи Ради міністрів Польщі» і було місцем розваг та полювання тодішньої партійної й урядової верхівки. Це був закритий урядовий осередок: в центрі могли перебувати лише керівні органи комуністичної партії та їхні особисті гості. Були тут лідер Югославії Йосип Броз Тіто, бельгійський король Бодуен і його дружина Фабіола, президент Франції Валері Жискар д’Естен. Свого часу тут гостював інтернований керівник  «Солідарності», а пізніше президент Польщі Лех Валенса.
До речі, гордістю готелю є теплоелектроцентраль на біомасі, що виробляє тепло, електричний струм, а також крижану воду для системи кондиціювання. За інформацією Польської туристичної організації, це найсучасніший і найбільший такого типу об’єкт у Польщі, один із небагатьох у Європі. Арламівська теплоелектроцентраль була серед лауреатів конкурсу «Будівництво року в енергетиці».
На заводі NSG Group Pilkington Automotive Poland працюють сучасні роботи та більш ніж тисяча робітників
Ще одним цікавим об’єктом, який вражає масштабами, в Підкарпатському воєводстві є озеро Соліна, штучно створене в 1968 році. Це одна з найбільших і найкрасивіших водойм Польщі. Туристів у ній не менше, ніж у музеях. Тут можна прогулятися греблею водосховища (працює Солінська ГЕС, яка є однією з найбільших не лише в Польщі, а й у Європі) і помилуватися мальовничими краєвидами. Особливо гарно, коли заходить сонце. Її висота – 82 метри, довжина – понад 600 метрів. До речі, на відому греблю також можна подивитися зсередини. До програми екскурсії найбільшою в Польщі ГЕС входить прогулянка галереями греблі (звісно, з екскурсоводами), кіносеанс та презентація на тему відновлювальних джерел енергії. Туристи, які відвідують галерею, опиняються на глибині 5 метрів нижче рівня дна Солінського озера.
Туристів у Львові завше чекають у Шевченківському гаю, а ось у Підкарпатському воєводстві вас гостинно запросять до Музею народної архітектури в Сяноці. Звісно, тутешні масштаби набагато більші та й доглянутий музей краще. Це найбільший музей просто неба в Польщі і третій за територією в Європі. Понад 150 об’єктів архітектури розташовані на 38 гектарах. У скансені більш ніж 30 тисяч експонатів народної культури краю. Однією з найцікавіших атракцій Сяноцького скансену є спеціально відбудований Галіційський Ринок (міська площа). Які тут гарно збережені дерев’яні будиночки! Тут можна побачити, як жив учитель, кравець, годинникар, перукар, що продавали в склепі (крамниці).
Промисловою гордістю воєводства є завод NSG Group Pilkington Automotive Poland, де виробляють скло для автомобілів (зокрема для Jaguar, Range Rover, Mercedes, BMW та інших). Саме тут і працюють сучасні роботи та більш ніж тисяча робітників. На жаль, фотографувати, а тим паче знімати на відео, виробничий процес на підприємстві суворо заборонено. Та побачені роботи – надовго закарбуються у пам’яті.
Відвідала львівська делегація й новенький виставково-конгресовий центр в Ясьонці, що поруч аеропорту у Жешуві. Це найбільший конференційно-виставковий комплекс у Підкарпатському воєводстві. Загальна вартість проекту становила майже 155 мільйонів злотих, зокрема це традиційно й кошти ЄС. Центр передбачений для проведення масштабних виставок, ярмарок і конференцій.
Львів – Підкарпатське
воєводство (Польща) – Львів
Редакція газети «Львівська Пошта» дякує Управлінню туризму та департаменту міжнародної технічної допомоги і міжнародного співробітництва Львівської ОДА за організацію подорожі.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8906 / 4.52MB / SQL:{query_count}