До школи із задоволенням

Як налаштувати дитину на шкільний ритм і яких правил варто дотримуватись, щоб адаптація до навчального процесу пройшла легко і спокійно

фото: Олег Огородник, Діана Кормухіна
Літні канікули закінчилися, час повертатися до реальності у вигляді нового навчального року. Але якщо ще вчорашнє 1 вересня принесло більшості учням радість та усмішки, то вже з понеділка школярі повністю заглибляться а суворі реалії навчального процесу.
Щоби полегшити адаптацію, діти повинні дотримуватись низки правил, а батьки розуміти, що пристосуватися до школи після тривалих канікул учні можуть довго і складно. Зокрема, психологи зазначають: період адаптації у старшокласників може тривати два тижні, а в “початківців” – навіть два-три місяці! Річ у тім, що за три місяці вакацій діти втрачають здатність швидко концентрувати увагу на певному предметі, їм досить важко включитися у робочий процес. Крім цього, під час літніх канікул розпорядок дня, харчування та сну порушився, і тепер все має чути чітким і без потурань.
Отож, яких правил варто дотримуватись, щоб адаптація до навчального процесу пройшла легко і спокійно та від яких речей варто відмовитися учневі з початку навчального року, дізналася “Львівська Пошта”.

Починайте ранок з усмішки

Першим пунктом у підготовці до школи є дотримання режиму дня. При цьому зовсім неважливо, йде дитина у перший клас чи в п’ятий. “Режим дня – важлива складова правильного способу життя будь-якої дитини, адже його дотримання здатне вберегти дитячий організм від перевтоми, а також зміцнити здоров’я, – розповідає терапевт Уляна Іванченко. – Дорослі знають, як важко прийти в норму після відпустки або кількаденних вихідних, коли лягали далеко за північ, спали до обіду і їли тоді, коли хотіли. Однак діти – не дорослі, тому й вимоги до них інші. Отож, перехід до правильного режиму сну і харчування повинен бути поступовий, в ідеалі – ще задовго до 1 вересня”.
Та якщо в сім’ї цього не робили, починати варто вже сьогодні. “Що раніше дитина ляже спати, то легше призвичаїться до раннього прокидання. Проте багато що тут залежить від батьків. Якщо мама і тато не переглянуть свій режим дня, зробити це дитині буде складно. Тому прокидайтеся з усмішкою, повторюйте собі і дитині, що цей день буде веселий та цікавий, – веде далі лікар. – А ось постійне недосипання або різке пробудження сприяють підвищеній втомлюваності, поганому настрою та неуважності. Молодші школярі повинні спати не менше десяти годин, а підлітки – не менше дев’яти”.
Батьки повинні бути готові, що в перші тижні школяр може приходити додому втомленим і сон­ним. Це нормально, бо мозок тільки починає включатися в роботу. В такому разі дитині можна запропонувати подрімати після уроків 40-60 хвилин. А якщо вона не хоче, бажано створити спокійну й невимушену атмосферу – піти на прогулянку, зайнятися чимось цікавим – помалювати, почитати книгу.
Дорікати дитині, що вона розслабилася за час літніх канікул, не варто. Навпаки – необхідно зробити так, щоб спочатку навантаження були мінімальними і поступово збільшувалися.

Їжа для найрозумніших

За статистикою, більшість людей псують собі шлунки саме в шкільні роки. Тому дітей, які три місяці харчувалися нерегулярно, час навчити споживати “правильну” їжу, бажано за графіком. “У раціоні школяра неодмінно повинні бути супи, м’ясні страви, овочі та фрукти. Сніданок обов’язковий, такий, щоб сподобався дитині: чай із канапкою, йогурт, каша чи запіканка. Та за 10-15 хвилин до цього не забудьте дати їй склянку води. Вона “включить” шлунково-кишковий тракт, і дитина добре почуватиметься, – радить терапевт. – Обов’язково давайте дитині зі собою якийсь фрукт, сік, булочку. Повернувшись зі школи, вона повинна з’їсти теплу рідку страву, далі можна запропонувати їй якусь перекуску і лише потім приготувати легку вечерю”.
Крім цього, зі слів Уляни Іванченко, на початку вересня в раціон дитини бажано додати вітаміни, включити в меню більше салатів і фруктів. “До раціону дитини повинні входити всі необхідні для росту і розвитку вітаміни та мікроелементи: магній (міститься в горіхах, насінні, бананах, гречці, какао, бобових, зелені), який підвищує стійкість до стресів і заспокоює нервову систему, а також холін і лецитин (є в яйцях, печінці, рибі, молоці), які забезпечують нормальну роботу мозку і нервової системи. Також нехай дитина щодня з’їдає жменю горіхів, які допоможуть полегшити розумові навантаження, а також чорний шоколад, який є помічним у інтелектуальній діяльності”, – каже Уляна Іванченко.

Радіємо урокам разом

Щоби дитина охоче відвідувала школу після літніх канікул, необхідно допомогти їй налаштуватися на навчання. Зі слів дитячого психолога Світлани Шеремети, насамперед дитину треба переконати у тому, що в школі буде цікаво та весело, що вона знову зустріне своїх друзів та познайомиться з новими. Окрім того, школа – це нові знання, вміння, емоції, досвід та ще чимало цікавих моментів. “Батькам варто цікавитися кожним днем, проведеним учнем у школі. Запитуйте свою дитину, чи цікаво їй було слухати вчителя, що нового вона дізналася на уроці або чим годували її в їдальні, – радить психолог. – Та, окрім запитань, батькам варто вміти вислухати дитину. Часто деякі моменти, які вона вважає дуже важливими, батьки пропускають, не звертаючи на них уваги. А це дуже погано”.
Також, на переконання психолога, за набуті навички, вміння і знання своїх дітей потрібно частіше хвалити. Їм це буде дуже приємно.

Забути про телевізор і комп’ютер?

Сучасній дитині легше відмовитися від книжок, аніж від комп’ютерних ігор чи телевізора, проте час, проведений за останніми, все ж таки доведеться скоротити. “Різні ґаджети, телевізор, комп’ютер не є відпочинком! Користуватися ними можна дозволяти не більше 30-40 хвилин на день молодшим школярам”, – розповідає психолог.
Також із початком навчального року не варто надмірно навантажувати учня різними позашкільними заняттями та секціями. Особливо, зі слів Світлани Шеремети, це стосується першокласників. Бо їм і так забагато нових вражень. Вони часом важко звикають навіть до розписаних по хвилинах шкільних занять, тому перший рік навчання для них повинен пройти без танців чи карате. Трохи старших дітей додатковими заняттями можна зацікавлювати через місяць-два навчання у школі.
Це стосується й самих уроків. “Часто батьки, незадоволені виконанням домашнього завдання, змушують дітей переписувати його по кілька разів. Цього робити не можна, бо це спричинить утому і відіб’є бажання вчитися”, – пояснює психолог.
Ще один важливий момент, про який не варто забувати, – не порівнювати свою дитину з іншими дітьми. Адже кожна дитина – це особистість по-своєму талановита.

Корисні поради батькам

* Якщо дитина відмовляється застелити ліжко, швидко зав’язати шнурівки або ж швидко поїсти – грайте на швидкість. Використовуйте для цього секундомір, який є чудовим мотиватором.
* Щоб запобігти сварки на кшталт “надягни куртку”, просто скажіть дитині: “Витягни руки”, а потім швидко одягніть її.
* Більшість дітей не хочуть їсти в шкільній їдальні. Тому запропонуйте їм обрати та купити ланч-бокс. Кожного дня наповнюйте його різноманітними продуктами і давайте до школи. Тоді дитина точно не буде голодна.
* Організм потребує великої кількості рідини, а в школі діти зазвичай п’ють небагато. Для того, щоби покращити водний баланс організму, запропонуйте дитині купити кольорову пляшечку типу “‘My bottle” – нехай бере її зі собою до школи. Наливайте туди фруктову воду або різноманітні соки.
* Щоби школярі більше читали, заохочуйте їх до цього маленькими желейними ведмедиками. Розкладіть на сторінці кілька штук, і коли дитина прочитає до того місця, де лежить ведмедик, може забрати його та з’їсти.
* Якщо школяр не дуже хоче вчитися, купуйте шкільне приладдя з його улюбленими героями та персонажами. Дитині буде набагато цікавіше писати у зошиті з “Тачками” на обкладинці.
* Щоби дитина не боялася висловлювати свої думки, розмовляйте з нею як із дорослою.
* Допоможіть дітям визначити розпорядок дня. По-перше, вони самі будуть організовувати свій день, а по-друге, дотримуватимуться розпорядку.
* Щоби школяр швидко запам’ятав розклад занять, сфотографуйте його і поставте як заставку в телефон.
* Мотивуйте дитину усілякими нагородами, тоді їй буде цікавіше вчитися.
* Щоби школяр краще запам’ятав матеріал, змусьте перечитати все записане ним у той день, коли був урок.
* Якщо дитина не любить снідати, готуйте різноманітні “кольорові” сніданки.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
7.5662 / 4.16MB / SQL:{query_count}