За тиждень до школи: яких змін чекати?

Без “дванадцятирічки” і триместрів, але з пілотним проектом інтегрованого навчання першокласників та оновленою програмою для 5-9 класів. Дітей обіцяють не “напихати” знаннями, а робити акцент на вмінні та розумінні

Уже за тиждень в Україні настане 1 вересня. Практично щороку це свято приносить нам щось нове. І 2017/2018 навчальний рік не стане винятком. Особлива зацікавленість організацією шкільного процесу зростає не так в самих учнів, як у їхніх батьків. Серед найголовніших запитань: чого чекати в новому навчальному році? Чи будуть якісь зміни в організації навчального процесу? Чи справді навчання ділитимуться на триместри, а відтак чи побільшає канікул та чи проходитимуть діти ЗНО у четвертому та дев’ятому класах? Аби знайти відповіді на всі ці питання, “Львівська Пошта” поспілкувалася з начальником управління освіти Львова Зоряною Довганик.

Головне не знання, а вміння

З першого вересня більше ста українських шкіл по всій країні перейдуть на новий державний стандарт початкової освіти. Першачки навчатимуться без дзвінків на урок, оцінок та домашніх завдань. Причому навчатимуться не за підручниками, як усі інші, а за спеціальними матеріалами. Навіть парти ставитимуть не в три ряди, а колом, аби діти не зациклювалися на дисципліні і почувалися комфортно.
Як пояснила міністр освіти і науки Лілія Гриневич, першокласників вчитимуть не заради знань, а заради вмінь. “Планується перейти від школи, де дітей буквально напихають знаннями, роблячи ставку на академічність і кількість, до школи, яка дає навички і знання, які застосовуються в реальному дорослому житті”, – зазначила вона.
Цього навчального року ані четвертокласники, ані дев’ятикласники проходити ЗНО не будуть! Не зазнає змін і структура навчання – навчання за триместрами не буде!
В експерименті із запуску нової початкової школи братимуть участь і дев’ять шкіл Львівщини. Спочатку мовилося про чотири: львівську школу №66 та початкову школу “Світанок”, Бродівську школу №3 та Дрогобицьку школу №2. Та оскільки з боку львівських педагогів була велика зацікавленість пілотним проектом, був розширений експеримент і залучені до нього ще п’ять шкіл: “Малюк”, “Дивосвіт”, Львівська школа №99, Золочівський НВК “Школа радості” та Сокальська школа №3.
“Для пілотного проекту обрали ті навчальні заклади, де насамперед була готовність керівника школи і вчителів, – пояснює Зоряна Довганик. – У школах буде запроваджене так зване інтегроване навчання, де щотижня вивчатимуть інші навчальні теми, де вчитель матиме свободу вибору форм і методів організації навчання. Тобто необов’язково, щоб зазначену тему діти вивчали впродовж одного уроку, а стільки, скільки вчитель вважатиме за потрібне. Головне довести тему до розуміння дітьми”.
До речі, якщо цей експеримент Міносвіти визнають вдалим, то всі школи України перейдуть на новий стандарт уже з 1 вересня 2018 року!

Ніяких нормативів – більше творчості

У новому навчальному році вчителі робитимуть акцент не на тому, що має вивчити учень, а для чого він має це зробити і як у подальшому зможе це використати. Наприклад, як зазначила керівник освіти Львова, велику увагу приділятимуть творчим роботам, щоб дитина виконувала вправу не задля її виконання, а так, аби згодом могла використати це на практиці.
Як і в попередні два роки, в учнів перших та других класів не буде оцінювання, а оцінювання знань третьо- і четвертокласників проводитимуть не для того, щоби поставити оцінку, бо так треба, а щоб оцінити рівень знань і зрозуміти, якого результату досягає дитина.
Канікули у школярів будуть: з 17 до 20 жовтня; з 25 грудня до 12 січня; з 8 до 11 березня, а також з 5 до 13 квітня
Також у других – четвертих класах обсяг домашніх завдань з усіх предметів має бути таким, щоб витрати часу на їх виконання не перевищували: у 2-ому класі – 45 хвилин, у 3-ому – годину 10 хвилин, у 4-ому – годину 30 хвилин.
Крім цього, на уроках фізкультури не буде нормативів, більшість часу приділять рухливим іграм та іграм на вулиці. “Наприклад, якщо буде зазначено, що 30 метрів потрібно пробігти за певну кількість часу, то це не буде догма, а лише цифри, до яких треба рівнятися. Також цього навчального року третій урок фізкультури можна буде замінити волейболом, баскетболом, плаванням, хореографією, шахами чи регбі. Все залежатиме від можливості школи і зацікавленості керівників та самих учнів”, – веде далі Зоряна Довганик.

З підручниками та оновленою програмою

Як зазначила Зоряна Довганик, цього року, на відміну від попередніх, підручниками будуть забезпечені учні всіх класів. Нові підручники отримають школярі дев’ятих класів. Перші надходження вже тривають, решта – до початку навчання.
А ось для учнів п’ятих – дев’ятих класів з 1 вересня стартує оновлена навчальна програма. Міністерство освіти вже затвердило 40 оновлених навчальних програм для учнів згаданих класів, у яких встановлено орієнтацію на результат навчання, а не на зміст, впроваджено компетентнісний підхід.
На перше місце програм винесені очікувані результати навчання учня, тобто те, які компетентності мають формуватися в дитини під час вивчення певної теми. Кожен з очікуваних результатів навчання містить три компоненти: знаннєвий, діяльнісний та ціннісний. У першому передбачено, що називає чи пояснює учень, у другому – що вміє, знаходить, обирає, а в третьому – що оцінює, усвідомлює та які висновки робить.

Стоп фейк!

Перед початком нового навчального року в місті та в соцмережах жваво обговорюють інформацію про те, що Міносвіти начебто хоче ввести ЗНО для учнів четвертих і дев’ятих класів, а також поділити шкільний навчальний рік на шість триместрів. Мовляв, щойно літні канікули закінчаться, як уже за місяць, з 2 жовтня, будуть нові. Потім ще одні – із 17 листопада. Наступні, як і раніше було, на Різдво та Новий рік, а потім ще в лютому, в квітні і традиційні літні – з 30 червня по 31 серпня включно.
Але, як запевнила “Львівську Пошту” голов­ний освітянин Львова, усе це фейк! “Цього навчального року ані четвертокласники, ані дев’ятикласники проходити ЗНО не будуть! Не зазнає змін і структура навчання – навчання за триместрами не буде! Про це вже зазначили і в Міністерстві освіти, – каже Зоряна Довганик. – Структура 2017/2018 навчального року буде приблизно такою ж, як і торік. Отож, навчальний рік розпочнеться 1 вересня і повинен закінчитися не пізніше 1 липня (включно з іспитами, проходженням практики тощо). Кількість канікул – не менше 30 календарних днів”.
Також, зі слів Зоряни Довганик, у випадку карантину, який може бути запроваджений взимку чи навесні, навчальні заняття по суботах відпрацьовувати не можна. Карантин також не вважатимуть канікулами.
“Рекомендована структура у нас виглядає приблизно так: навчання розпочинається 1 вересня і закінчується 25 травня. Канікули у школярів будуть: з 17 до 20 жовтня; з 25 грудня до 12 січня; з 8 до 11 березня (навіть якщо Міжнародний жіночий день буде робочим); а також з 5 до 13 квітня”, – зазначила співрозмовниця. І додала, що якщо навчальний заклад через об’єктивні причини і за погодженням з педагогічним колективом та батьками ухвалить рішення про іншу структуру навчання, про це повинно бути поінформоване управління освіти.

Дітям про захист Батьківщини

Перший урок у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах Львівщини відбудеться під гаслом “Нам є що захищати”, повідомляє прес-служба Львівської ОДА.
Зі слів головного освітянина області Любомири Мандзій, від початку нового навчального року значну увагу приділятимуть національно-патріотичному вихованню.
Загалом на урочисту лінійку в освітні заклади Львівщини запросять учасників Революції Гідності та рідних Героїв Небесної сотні, а також воїнів АТО.

Перший раз у перший клас

В Україні у День знань до першого класу підуть 408 тисяч 208 першокласників. Найбільшу кількість першачків приймуть Дніпропетровська та Одеська області, а також Київ. Щодо сільської місцевості, то найбільший набір передбачається у Львівській та Закарпатській областях. Зокрема, за попередніми даними, цього року в школи Львова підуть 8 тисяч 424 першокласники. До речі, за останні роки це найбільша кількість дітей (на 2 тисячі 700 більше, аніж торік). На Львівщині кількість першачків сягне майже 28 тисяч дітей.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7636 / 4.44MB / SQL:{query_count}