Як зміниться мапа релігій світу через 35 років

Мусульман та атеїстів побільшає, а більшість християн житиме в Африці

Навесні цього року американська соціологічна компанія Pew Research Centre опублікувала результати свого дослідження щодо розвитку чисельності світових релігій.
За основу науковці взяли демографічні показники та фактор релігійного навернення, однак не враховували наслідки надзвичайних ситуацій, як-от природні катастрофи, техногенні аварії чи військові дії. РІСУ, проаналізувавши звіт, виокремила сім тенденцій змін мапи релігій світу.
Великий зсув на південь. Якщо рівень народжуваності у країнах екваторіальної Африки (на одну жінку припадає 4,5 дітей, загальносвітовий показник – 2,4, а необхідний для природного самозаміщення – 2,1) і далі буде таким високим, то вже в середині цього століття близько половини всіх християн планети (42%) проживатиме в Африці, а частка мусульман зросте з 16 до 27%.
Ісламське зростання. Мусульмани мають найвищий рівень народжуваності. Нині у світі проживає понад 1,8 млрд мусульман (24% населення планети), а за півстоліття їх чисельність зросте на 70% і сягне майже 3 млрд людей (31%). Найбільше мусульман нині проживає у Південно-Східній Азії (майже 62%). У майбутньому їх побільшає на усіх континентах, однак передусім в екваторіальній Африці.
Зменшення кількості буддистів. Це пояснюється державною політикою “одна дитина” в Китаї, старінням населення в Японії, а також поширенням чернецтва в Непалі. Сьогодні прихильників буддизму – понад 500 млн, однак уже в середині століття їх кількість може зменшитись до 460 млн.
Старіння Європи. Європейські нації є одними з найстаріших у світі, середній вік населення тут складає 41 рік, а індекс народжуваності – 1,6, тож кількість населення тут зменшується. В майбутньому частка цього регіону у загальному християнстві впаде з 24 до 14%. У мусульман Європи народжуваність сягає значення 2,1. Окрім вищого рівня народжуваності, вірні ісламу молодші, ніж решта європейців (середній вік християнина тут 43, атеїста 39, мусульманина 33 роки). В Європі проживає також 12% нерелігійних людей світу.
Стабільна Латинська Америка. Тут рівень народжуваності стабільний – 2.1, а переважна більшість населення (90%) – християни, традиційно католики, однак зростає кількість євангельських християн. Лише 8% тутешніх людей є нерелігійними, а мусульман, індуїстів та буддистів дуже мало, однак тут проживає кожен п’ятий християнин світу. Схоже на те, що ситуація не змінюватиметься.
Атеїстів побільшає за рахунок християн. У світі проживає понад 1,16 млрд нерелігійних людей. Переважна більшість з цієї групи проживає в Азії (75%), а саме в Китаї (61%), що пояснюється специфічною релігійною політикою, відсутністю свободи совісті і особливостями світосприйняття: тут люди можуть відправляти культ предків, почитати Небо, але не вважати себе релігійними. Натомість у Європі до цієї групи належать здебільшого атеїсти та агностики.
Група нерелігійних складає 16% від населення планети, однак на неї припадає лише 10% від всіх народжень, решта – навернення. Майже всі (92%) переходи в групу нерелігійних припадають на християн. За 2015–2020 рр. від християнства відійде 7,15 млн людей. Нерелігійні будуть збільшувати свою чисельність повільніше, ніж зростатиме населення планети (середній вік 36 років, а індекс народжуваності –1,6). Тож абсолютна їх кількість зростатиме, а відносна зменшуватиметься. У 2060 році  їх буде 1,2 млрд, а це 12,5% від населення планети. Мапа нерелігійних істотно не зміниться: їх побільшає в розвинутих країнах Європи та Північної Америки. У США проживатиме 9% всіх нерелігійних людей планети.
Україна. За 2010 – 2015 рр. жителів України поменшало на понад 1,2 млн, а за останніх 25 років – майже на10 млн і становить 42,5 млн осіб.
Переважна більшість населення нашої країни – християни, їх понад 80%. Майже 15% нерелігійних, і менше відсотка юдеїв, мусульман та представників народних вірувань. Індекс народжуваності в Україні нижчий необхідного для самозаміщення та складає всього лише 1,5 (у нерелігійних – 1,2, а в мусульман – майже 2).
Вчені прогнозують, що кількість християн в Україні буде зростати, а нерелігійних – зменшуватись, через 30 років останніх буде вдвічі менше (6,6%). Натомість вдвічі збільшиться кількість мусульман (до 1,2 млн), а назагал населення України зменшиться до 40 млн людей.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.0331 / 4.37MB / SQL:{query_count}