Таке мале, а вже артист!

“Пошта” дізналася у психолога, чим корисна музика для дитини, як розпізнати в малюка музичні здібності та коли їх треба починати розвивати

Ваша дитина ще не надто впевнено ходить, але щойно зазвучить музика – одразу починає підспівувати і пританцьовувати? Обожнює звукові забавки, іграшкові сопілку, барабан? Постукує всім, що потрапить до рук, у ритм музиці? Тоді цілком імовірно, що вона – майбутній музикант.
Чим так корисна музика для дитини? Як вчасно розпізнати в малюка музичні здібності? Коли їх треба починати розвивати? Із цими запитаннями “Пошта” звернулася до матерів і психолога.

Кому барабан, а кому фортепіано

У тому, що любов до музики треба прищеплювати з раннього дитинства, впевнена мама двох дітей Вікторія Дворянин. На перше музичне заняття свою старшу донечку Єву жінка привела, коли їй було лише десять місяців. “Відомо, що діти починають слухати музику вже тоді, коли перебувають у маминому животику. Супроводжує їх музика і після народження. Взагалі постійна присутність музики лише на користь дітям! – наголошує вона. – На такі заняття з Євою ми почали ходити досить рано. Звісно, вона там більше бавилася, аніж щось слухала, а проте уроки ці їй завжди подобалися, особливо коли знайомили їх з різними інструментами, зокрема барабаном, сопілкою, кларнетом. Діти мали змогу взяти їх до рук, навіть спробувати пограти на них. Особливо до вподоби моїй дитині став барабан”.
Вікторія згадує, як одного разу в магазині її донька сіла за барабанну установку і почала вибивати ритм. Значить підсвідомо дитина все схоплює і потім вміє це відтворити.
Ще не народжений малюк може чути спів і запам’ятовувати мелодію. У цей період включайте йому твори класиків, тобто Моцарта, Чайковського, Вівальді
Те, щоб діти займалися музикою, завжди мріяла і Ярослава Лапій. Тож її старша донька зараз уже грає на фортепіано, а ось синочкові ще треба трохи підрости. “Я сама дуже люблю музику. У дитинстві мріяла стати видатною скрипалькою, але так склалося, що батьки не надто змушували мене до цього заняття, не надто наполягали, тож я його скоро покинула, – розповідає жінка. – Своїм дітям старатимуся прищеплювати любов до музики і зроблю усе, щоб вони займалися нею професійно”.
Зі слів Ярослави, донька на фортепіано почала грати з чотирьох років. Інструмент вдома є, тому проблем не виникало. “Спочатку Яринка просто стукала пальчиками по клавішах, згодом це стукання стало перетворюватися на мелодію, – веде далі жінка. – А ось Ігорчик у свої три роки ще поки не надто цікавиться музикою, але, гадаю, це можна виправити”.

Що каже психолог

На музику дитина починає реагувати вже в лоні матері. Ще не народжений малюк може чути спів і запам’ятовувати мелодію. У цей період включайте йому твори класиків, тобто Моцарта, Чайковського, Вівальді. До речі, дослідження показали, що ці мелодії зберігаються в пам’яті малюка впродовж п’ятнадцяти місяців після народження, і цілком ймовірно, що потім дитині подобатиметься саме класика.
Зі слів психолога Оксани Шпить, музика сприяє не лише розумовому і фізичному розвитку дитини, а й впливає на стан нервової системи: заспокоює, розслабляє чи, навпаки, розбурхує, збуджує.

“Сьогодні у кожному місті можна знайти такі центри, де музичні заняття проводять навіть щойно народженим дітям. І це дуже добре, бо ж відомо, що малюки, знайомі з музикою із самого народження, частіше звертатимуть увагу на почуття і переживання інших людей, краще і швидше схоплюватимуть усе нове і переважно добре вчитимуться в школі”, – пояснює психолог.
Та чи всі діти мають музикальний слух? Зі слів психолога, є кілька ознак, за якими це можна дізнатися:
– дитина любить бавитися звуковими іграшками; 
– у момент, коли чує пісеньку або мелодію, починає рухатися в такт усім тілом або хитати головою; 
– зачувши музику, кидає свої справи і починає прислухатися; 
– емоційно радіє під час звучання улюбленої музики (деякі діти починають пританцьовувати, ще навіть не навчившись ходити, сидячи в ліжечку); 
– висловлює свої емоції за допомоги звуків: одні означають подив, другі – радість, треті – образу; 
– любить слухати різну музику, не лише дитячі пісні та колискові у маминому виконанні; 
– якщо бачить музичний інструмент, починає його вивчати, хоче дізнатися, як він звучить; 
– може відтворити нескладний ритм, наприклад, якщо ви проспіваєте або простукаєте його.
Музика сприяє не лише розумовому і фізичному розвитку дитини, а й впливає на стан нервової системи
Отож, якщо у вашої дитини є музичні здібності, то, на думку психолога, їх потрібно розвивати. В пригоді стануть багато методик і програм із розвитку дітей, розроблених для різного віку: від пренатального до дошкільного. “Наприклад, для розвитку в малюків ритмічного сприйняття можна використовувати музичні інструменти. В хатніх умовах це: ложки, палички, камінці, пластикові пляшечки чи коробочки, які варто наповнити крупою, горохом, квасолею, – веде далі співрозмовниця “Пошти”. – Не забувайте вмикати дитині музику перед сном. Для заспокоєння і розслаблення найкраще підійде спокійна і тиха мелодія. Трохи старшу дитину при ввімкненій музиці попросіть заплющити очі та уявити себе в лісі чи на березі моря, після цього запитайте її, які емоції в неї викликає та чи та мелодія. Це не лише розслабляє, а й розвиває уяву”.
Але пам’ятайте: питання про те, на якому інструменті гратиме ваша дитина – фортепіано, скрипці чи, може, контрабасі, повинна вирішувати тільки вона сама! Якщо у дитини немає жодного бажання слухати або тим паче займатися музикою, силувати до цього її не варто! Цілком можливо, що перед вами майбутній спортсмен або художник.

Оксана Муха, співачка:
– Любов до музики дітям не можна прищепити – вона має прийти природним шляхом! Якщо батьки слухають красиву музику і вона часто звучить удома, то це автоматично передається дитині. Удома найкраще вмикати гарну, спокійну, бажано класичну музику, щоб дитина жила там, де звучить музика. А ось відвідувати з новонародженим спеціальні музичні центри вважаю не зовсім потрібним. Інша річ, коли дитина сама тягнеться до будь-якого музичного інструмента. Тоді батьки повинні це розвивати і дозволяти пробувати грати на ньому. Звісно, якщо дитина в певний момент потягнулася до клавіш фортепіано, то це ще не означає, що вона стане піаністкою, а якщо до гітари – то на ній і гратиме. Чи є в дитини музикальний слух, визначити дуже просто – вона впізнаватиме знайому музику, ритмічно наспівуватиме її (мугикатиме). Маючи талант від Бога і добрий слух, вона сама проявить хист до музики. Коли ж дитя не виявляє жодного інтересу до музики, у нього відсутнє відчуття ритму, вимагати чогось не варто! Також не потрібно батькам нав’язувати гру на тому чи іншому інструменті. Часто вони це роблять через те, що самі колись у дитинстві в тому плані не реалізувалися. Діючи так, дитину можна легко “скалічити”. До шести-семи років вона просто мордуватиметься і лише згодом почне щось грати. І цю гру батьки називатимуть музикою… А вся насолода звуку, яка йде від інструмента, з’являється в дітей після сьомого-восьмого класу, коли вони вже навчаються в спеціалізованих класах. Загалом я обома руками за те, щоб дитина володіла бодай одним музичним інструментом. Для цього найкраще підійдуть фортепіано, гітара, акордеон. А ось на скрипці грати не так легко – крім того що в дитини повинен бути ідеальний слух, то ще й у неї задіяні дві руки, які повинні одночасно виконувати абсолютно різні речі.
Олена Лендєл, співорганізатор одного з центрів музичного розвитку:
– Правильно кажуть: “Не виховуйте дітей – виховуйте себе”. Музичний розвиток дитини починається ще в утробі матері. Ритм серця – перший ритм, який дитина чує і запам’ятовує. Тож коли ми пригортаємо до себе маля, воно чує знайомий ритм і заспокоюється. Це ж саме стосується музики. Прослуховування спокійної класичної музики під час вагітності позитивно впливає і на майбутню маму, і на дитину. Часто у нас запитують, з якого віку варто починати займатися музикою з дитиною. Вмикайте дітям музику, відвідуйте з ними концерти вже від народження! Ви здивуєтеся, які немовлята уважні слухачі. А вже від рочку можна бувати з ними на спеціальних музичних заняттях, які відбуваються в ігровій формі та допомагають дітям краще розуміти і відчувати музику. В цьому процесі головне отримувати від музики задоволення. Якщо дитина бачитиме, що ви любите музику – їй також вона подобатиметься!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8353 / 4.45MB / SQL:{query_count}