З дітьми вам тут не місце…

“Пошта” запитала в ріелтерів, чому власники квартир не хочуть здавати їх сім’ям із малюками, чого насправді побоюються, а у адвоката – на чиєму боці закон

Діти плакатимуть, бігатимуть по хаті, малюватимуть по стінах або пошкодять меблі, обдеруть шпалери, врешті-решт, заважатимуть сусідам… Яких тільки  відмовок не чують сім’ї з малими дітьми, воліючи винайняти помешкання, нарікають на дискримінацію та упереджене ставлення, а ріелтери та орендодавці в один голос стверджують, що це особиста справа власника квартири, тому заселяють тих, кого він не проти прийняти.
Тож “Пошта” вирішила дізнатися, чому так є, чого насправді побоюються власники квартир, коли не хочуть впускати до помешкання сім’ю з дітьми, і на чиєму боці закон.

Порядність гарантуємо!

Ось уже два тижні шукає квартиру Тетяна. З дня на день їй народжувати, а жити нема де. “Вийшло так, що теперішнє житло власники продали, але ще тиждень-два дозволили в ньому побути. А з попередньої квартири, яку я винаймала аж дев’ять років, мене виселили майже відразу, щойно дізналися про мою вагітність”, – каже вона.
Що саме це і є причиною відмови в житлі, орендодавець не вказав – лише пояснив, що з-за кордону має повернутися син, а ще у нього в планах зробити ремонт. Але… за короткий час у квартиру заселилися інші люди.
Отож, зараз жінка в активному пошуку помешкання. Проте, до кого б вона не телефонувала, чує у відповідь: “Ви нам не підходите”. Щоправда, вражають не так слова відмови, як їх пояснення. “Маленька дитина буде ночами плакати, потім бігати, бавитися, а це заважатиме сусідам. Також у відповідь чула, що винайм квартири неможливий, бо дитина може зіпсувати меблі, пошкрябати стіни. Хоча я чітко пояснюю, що в мене меблі та побутова техніка свої, – розповідає “Пошті”Тетяна. – Ще одна “легенда”, якої побоюються орендодавці: сім’ю з маленькою дитиною важче виселити з квартири. Насправді це нонсенс! Ми можемо просто вийти на вулицю погуляти, а за цей час власник винесе всі наші речі з помешкання і скаже забиратися геть. І не доведеш, що колись там жила, навіть якщо був підписаний якийсь договір. Жодної юридичної сили він не має…”
Звісно, жінка не втрачає надії, вірить, що знайде потрібну квартиру. Бажано, аби вона була одно- або навіть двокімнатна, не надто висока за поверховістю або щоб був справний ліфт у висотці. А ще щоб не коштувала більше трьох тисяч гривень на місяць. Щодо району, то розглядає варіанти від Левандівки до Сихова. А ось Топольна, Рясне, Личаківська їй не підходять.
Досить довго шукали помешкання Марія та Андрій через те, що в них підростає двоє діток. Їм також доводилося чути усілякі відмови від орендодавців. “Спочатку хотіли знайти квартиру самі, без посередників, але чомусь нам траплялися помешкання, в яких або умови були просто жахливі, або власники принципові – з дітьми зась! Серед найчастіших причин відмови були: діти меблі потрощать, шпалери помалюють, м’ячем шибки повибивають, – розповідає Марія. – Тож вирішили звернутися до ріелтерів, і лише через місяць нам знайшли потрібний варіант”.
Жінка розповідає, що власниця квартири час до часу навідується до них, перевіряє, чи все гаразд. “Звісно, за рік оренди доводилося дещо компенсувати, зокрема замінити клямку, заново пофарбувати валиком стіну, але загалом власниця нами задоволена. Казала, що колишні орендарі – двоє молодих студентів – були надто галасливі, влаштовували гучні забави і не дотримували порядку”, – зазначає співрозмовниця “Пошти”.

Якщо з дітьми, то дорожче

Як розповіла “Пошті” ріелтер Оксана Мулянська, зараз на ринку оренди житла сім’ям, в яких скоро повинні народитися діти (або вже підростають), справді винайняти квартиру не так уже й легко. “Власники нам відразу наголошують, аби тільки не сім’я з дітьми. Бояться, що візочок може пошкодити штукатурку, малюк може повідривати ручки в шафках, помалювати шпалери і так далі, – пояснює вона. – До речі, власники мають повне право відмовляти таким сім’ям! Радо зголошуються, якщо житиме сім’я, де є дитина уже шкільного віку. Хоча за час моєї практики були такі випадки, коли клієнти пропонували власникам помешкань більші гроші, і вони радо їх приймали”.
Не раз доводилося переконувати власників квартир, що молода сім’я з дітьми – це ідеальний варіант, ще одному ріелтерові Ірині Запоріжець. “Кажу їм, що якщо є дитина, то, найімовірніше, в квартирі завжди буде чисто, відремонтовані меблі, справні крани, ніхто не влаштовуватиме гучних вечірок, п’янок, – каже ріелтер. – А якщо власники переживають через помальовані стіни, пояснюю їм, що це все можна виправити і що неадекватні студенти, які під час п’янки трощать меблі, – набагато гірше!”

Оксана Жолнович, адвокат:
– На сьогодні ринок оренди квартир у Львові нецивілізований. Винайм помешкань відбувається переважно нелегально – ніхто договору оренди, як це прописано в законі, не укладає. Це тіньовий спосіб винайму квартир. Хто, як, з ким і що погодив, хто живе, а хто ні в квартирі, на яких умовах і підставах – особиста справа власника. Держава на це вплинути не може, бо це розглядатиметься як втручання у господарську чи підприємницьку діяльність. Часто можна чути, що в нас діє закон, у якому йдеться, що коли у квартиронаймачів є неповнолітні діти, їх не можна виселяти. Але тимчасовий винайм квартири – не той випадок! У законі мовиться про членів родини. Наприклад, батьки проживали з дідусями і бабусями, але через певні причини хочуть роз’їхатися. Ще один приклад: люди розлучилися, квартира, де вони мешкали, була чоловікова, і він не хоче, щоб дружина жила там із дітьми. Ось тоді цей закон на захисті дітей, а сім’ї з дітьми, які тимчасово винаймають квартиру, не набувають жодних прав на це житло. Тож на бажання або після закінчення терміну оренди їх можна легко виселити. Також у свідомості наших людей міцно засіли радянські стереотипи. Тоді, в ті часи, у неприватизоване житло можна було прописати не лише членів сім’ї. І згодом таких дітей неможливо було виписати. А зараз суд захищає лише власника житла! Якщо ж власники житла більше переживають, що скажуть сусіди з приводу сім’ї з маленькою дитиною, аніж за свої помешкання – тоді це прихований винайм. Тобто власники бояться, що про їхні справи дізнаються сусіди, це призведе до розголосу – і їм доведеться платити податки. А сім’ям з маленькими дітьми раджу шукати помешкання, щодо винайму якого можна укласти офіційну угоду. Можливо, це буде дещо дорожче, але безпечніше. Принаймні так можна буде захистити своє право на проживання, якщо одного чудового дня вам скажуть забиратися геть.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.0218 / 4.41MB / SQL:{query_count}