Ліворукість: відхилення чи ознака геніальності?

“Пошта” запитала у психолога, чим особливі діти-шульги, чи варто їх переучувати і як самостійно визначити, праворукі вони чи ліворукі

Взявши ручку, Діана почала старанно виводити літері в зошиті, але… лівою рукою. Нею вона не лише пише, а й малює, чистить зуби, тримає ложку, розчісує волосся і кидає м’яча. Діана – шульга!
Зі слів матері Діани Ілони Солом’яненко, ліворукість дитини в сім’ї виявили після того, як їй виповнилося два роки. “Пригадую, як Діанка ще до року брала іграшки в ліву руку, але ми на це не звертали особливої уваги, переставляли їй забавку в праву руку та й усе, – розповідає жінка. – Однак згодом почали помічати, що лівою рукою вона робить геть усе – малює, показує на якийсь предмет, їсть. Якщо просили її зробити щось правою рукою, було видно, що їй це вдається значно гірше – лінії на папері виходили криві, а їжа з ложки падала на підлогу”.
Не змирилася з тим, що внучка ліворука, лише бабуся Діани: щоразу звертає їй увагу, каже, що ще не пізно перевчити. А батьки проти. То на чиєму боці правда?

 Хто такі ліворукі?

За оцінками вітчизняних і закордонних фахівців, ліворукими є приблизно 10% людей, і ця частка має тенденцію до збільшення. А проте питання, чому люди ліворукі, залишається досі без відповіді… Звісно, на цю тему існує чимало теорій, починаючи від природної, генетичної та спадкової і закінчуючи тим, до якої з грудей – правої чи лівої – мати вперше приклала дитину. Але жодна з гіпотез поки що не дала чіткої відповіді про походження ліворукості.
Зі слів дитячого психолога Оксани Шпить, ліворукість – це не патологія, не вада розвитку, не погана звичка, тим паче не примха чи впертість дитини! Ліворукість – важлива індивідуальна особливість, яку необхідно враховувати в процесі навчання та виховання.
“Ліворуким вважають того, хто в активній діяльності використовує ліву руку. Відомо, що людський мозок має праву і ліву півкулі. І якщо в праворуких домінує ліва півкуля, яка відповідає за мову, читання, обчислення, то в ліворуких навпаки. Завдяки творчій функції правої півкулі у ліворуких більше емоцій, чутливості, вразливості та неврівноваженості, аніж у праворуких. У таких дітей часто виявляють музичні та мистецькі здібності. Водночас їм важко всидіти на місці та правильно розпланувати свій час. Вони люблять фантазувати, але їм важко даються обчислення та логічне мислення, – каже психолог. – Але є й люди, у яких і ліва, і права півкулі функціонують однаково, їх називають “амбідекстри”.

Переучувати чи ні?

Багато батьків намагаються переучувати ліворуких дітей, змушуючи їх використовувати праву руку. Проте, зі слів Оксани Шпить, цього робити не варто, бо можна лише нашкодити!
“Ще кілька років тому вихователі в дитсадках переставляли дитині ложку з лівої руки в праву, а вчителі у школах змушували учнів писати тільки правою рукою. Зараз такого немає, – веде далі співрозмовниця “Пошти”. – Річ у тім, що в ліворуких дітей, яких завзято переучують, можуть виникнути психотравми та неврози, зокрема розлади сну, апетиту, частий біль голови, страх, заїкання, дратівливість, підвищена збудливість”.
Крім цього, ліворука людина правою рукою робить усе небагато гірше, в неї може бути знижена рухова активність, яка призведе до незначного сповільнення реакцій.

Якщо дитина – шульга

На переконання психолога, не має нічого страшного в тому, що ваша дитина ліворука. Навпаки, заохочуйте будь-які прояви її творчої активності. До речі, про те, що дитина шульга, варто обов’язково попередити вихователів дитсадка, вчителів у школі та тренера у спортивній секції.
І ще одне – надважливе: в жодному випадку не сваріть дитину і не порівнюйте її з іншими. “Пам’ятайте, що така дитина особлива, а отже, вимоги до неї також повинні бути іншими – з урахуванням її можливостей. А найголовніше любіть свою дитину такою, якою вона є!” – наголошує психолог.

Тести для визначення ліворукості

Проведіть з дитиною кілька тестів у ігровій формі:
* Нехай вона складе пальці рук у “замок”. Та рука буде ведучою, великий палець якої зверху.
* Нехай дитина схрестить руки на грудях. Рука, що лежить зверху, буде ведучою.
* Попросіть дитину поплескати в долоні. Ведучою вважається та рука, яка виконує при цьому активну роль.
* Дайте дитині два олівці (в кожну руку), зав’яжіть очі і попросіть намалювати два кола. Ведуча рука намалює акуратніше коло.
* Нехай вона відкрутить кришку пляшки з водою. Найімовірніше, дитина зробить це ведучою рукою.
* Нехай виріже фігурку з аркуша ножицями. Дитина зробить це ведучою рукою, хоча багато ліворуких вирізають правою.
* Дайте дитині гребінець і попросіть зачесатися. Вона це зробить ведучою рукою.
* Запропонуйте послухати, як цокає годинник, і простежте, до якого вуха дитина його прикладе.
* Згорніть у трубочку папір і попросіть дитину подивитися в далечінь, як це робить капітан корабля.
* Нехай дитина тупне ніжкою. Якою вона це зробить?
* Пограйте з дитиною в гру “Сорока-білобока” і подивіться, пальцями якої руки вона малює кола. Ця рука буде ведучою.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7715 / 4.4MB / SQL:{query_count}