Львівські татусі, долучайтеся!

У місті небайдужі матусі працюють над створенням програми “Львів дружній до дітей”. “Пошта” довідалася, на якому етапі зараз ця робота та чого варто від неї очікувати

Кожні мама і тато прагнуть, аби їхні діти росли здоровими, отримували якісні медичні послуги, всебічно розвивалися, мали можливість здобути добру освіту, доступ до цікавого дозвілля, зрештою, аби почувалися в безпеці на вулиці, в садку, в школі.
Щоб мами з маленькими дітьми у візках могли вільно гуляти містом, користуватися міським транспортом, під час прогулянки мали змогу погодувати чи перевдягнути малюка. Чи є все це у нас зараз і як цього досягти? Що таке “місто дружнє до дітей”? “Пошта” шукала відповіді на ці запитання разом із депутатами Львівської міськради, медиками, батьками та громадськими активістами.

На старті

Сьогодні в світі більше тисячі міст прагнуть здобути статус “Місто дружнє до дітей”, програму якого створювала міжнародна організація ЮНІСЕФ.  Найбільш поширена нині ця програма в Європі, особливо у Франції, Італії та Іспанії, пише сайт ГО “Батьки в дії”. У 2013 році вже була спроба реалізувати таку ініціативу у Львові, але тоді успіху вона не мала…
“Програма “Місто дружнє до дітей” міжнародної організації  ЮНІСЕФ охоплює всі сфери життя дитини – від моменту планування до повноліття, – пояснює Уляна Пак, депутат Львівської міськради, одна з ініціаторів проекту “Львів дружній до дітей”. – Ми вирішили взяти за основу цю програму і запровадити її в нашому місті. Стратегія містить кілька напрямків –  планування сім’ї, вагітність, народження дитини, охорона здоров’я, освіта, культура, участь дітей в управлінні містом, зокрема в тих питаннях, що стосуються їх безпосередньо, комфортна та безпечна інфраструктура, проблеми дітей із особливими потребами та забезпечення комфортних умов їхнього розвитку, діти, які опинилися в складних ситуаціях”.
Нещодавно у Львові за участі депутатів Львівської міськради, медиків, громадських активістів, активних батьків відбулися перші обговорення проекту. На основі пропозицій, які вже обговорили чи будуть обговорювати на наступних зустрічах, планують напрацювати конкретні програми, які можна буде реалізувати в різних сферах життя дітей через різноманітні акції, промоції, проекти.

Гармонія в сім’ї, гармонія в житті

Під час першої зустрічі найактивніше обговорювали питання планування вагітності, якість послуг у жіночих консультаціях, важливість шкіл відповідального батьківства. “Нині статеве життя молоді розпочинається доволі рано, але не всі хлопці та дівчата розуміють, які наслідки можуть бути, – веде далі Уляна Пак. – Дуже важливо, щоб дівчина, яка завагітніла і вирішила залишити дитину, знала, де вона зможе отримати допомогу, зокрема психологічну, куди звернутися, якщо вирішить віддати дитину на виховання іншим”. Зі слів Уляни Пак, під час обговорення було виокремлене питання промоції сімейних цінностей у місті.
На важливості сім’ї в гармонійному розвитку дитини наголошує і Олена Березовська, завідувач консультативної поліклініки дитячої лікарні “ОХМАТДИТ”.
“У нас досить агресії в зовнішньому світі, тож щоб дитина розвивалася гармонійно, ставала повноцінним членом суспільства, важливо, аби в родині була гармонія, спокій, розуміння, аби від батька та матері вона змогла отримати любов, підтримку, допомогу і захист”, – каже вона.
Головними “китами” повноцінного розвитку дитини, на думку медика, є грудне вигодовування, профілактика рахіту і вакцинація. “Дуже важливо, аби вже у пологових, поліклініках батьки змогли отримати інформацію про вакцинацію, – пояснює Олена Березовська. – Нині батьки не завжди чують вичерпні відповіді про якість вакцин, наслідки, які можуть бути після щеплення, тож коли щось іде не так, починають панікувати, і довіра до наступних щеплень знижується”.
Наталія Ліпська, директор БФ “Крила надії”, вважає, що не менш важливими для здоров’я дітей є повноцінні медогляди в садках і школах.
З її слів, за час навчання у школі діти заробляють цілий “букет” хвороб – сколіоз, погіршення зору, гастрит, неврози. І щоб реально оцінити їхній стан здоров’я, тих медоглядів, що є нині, недостатньо. “Не раз була свідком некомпетентності, непрофесійності медичних працівників школи. Люди, які працюють із дітьми, повинні мати первинні навики подання медичної допомоги”, – вважає вона.
Наталія Ліпська переконана, що в місті варто проводити більше спортивних заходів для дітей та сімей загалом. “У нас є безліч гастрономічних подій, а треба, щоб для дітей, молоді проводили більше спортивних подій – марафони, змагання”, – каже директор благодійного фонду.

Працювати ще є над чим

Робота над проектом триватиме до червня. Під час наступних зустрічей планують обговорити питання освіти, культури, участі дітей в управлінні містом, комфортної та безпечної інфраструктури, проб­леми дітей із особливими потребами, а також тих, що опинилися в скрутних ситуаціях.
“Ми часто відстоювали питання батьківства і материнства, комфортного середовища для дітей, сімей, тож вирішили, щоб наші дії були ефективнішими, організуватися, об’єднатися, аби систематизувати свою роботу, – продовжує розмову Уляна Пак. – Хочемо розробити загальноміську стратегію, яка буде вказувати, у яких напрямках рухатися, щоб створити “місто дружнє до дитини””.
На думку співрозмовниці “Пошти”, наразі Львів не надто дружній до дітей, ще є над чим працювати. “Мамі з дитиною у візочку в нашому місті не завжди комфортно, адже бракує і низькопідлогового транспорту, щоб можна було завезти в нього візок, і пандусів. Є проблема бордюрів. А ще питання харчування в школах, де в їдальнях продають різні снеки, газовані напої, – зазначає вона. – Я сама молода мама, тож це спонукало мене до такої роботи. Певні зрушення вже є”.
Уляна Пак додає, що ця програма – тільки початок тривалої й копіткої роботи, але переконує, що розуміння її важливості, актуальності є серед львівських освітян, медиків та спеціалістів соціального захисту. “Будемо прагнути максимально залучити однодумців для написання концепції, зокрема депутатів, аби вже за конкретними напрямками розробляти програми, проекти, промо-акції, шукати кошти!” – наголошує депутат.
Про те, що Львів не завжди дружній до дітей, говорить і Олена Березовська. “У нас є досить гуртків, де діти могли б займатися. Та водночас місто забудовують дуже інтенсивно, і в цій забудові не завжди є місце для дитячих майданчиків, парків, стадіонів”, – пояснює вона. А ось у медичній сфері, на її переконання, Львів є дружнім до дітей.
Ініціатори проекту закликають долучитися до розробки програми під час робочих зустрічей і запов­нити анкету попереднього опитування, яку можна знайти на goo.gl/vDXKfZ.  
Ольга Посипанко, депутат Львівської міськради:
– Думаю, що Львів не настільки, як би нам того хотілося, є відкритим та привітним до дитини. Програма, яку ініціювали мої колеги, дуже важлива і на часі. Як мама, вважаю, що для розвитку дитини треба акцентувати увагу на кожному етапі її життя, починаючи з утроби. Турбота має бути вже в період вагітності жінки – стан здоров’я, підтримка, комфорт у пологових будинках, сам момент народження. Коли дитина з’являється на світ, має бути робота з матерями вдома. Нині, як мені видається, педіатри недостатньо часу та уваги приділяють малюкам. Важливо, аби для матерів проводили роз’яснювальну роботу щодо важливості вакцинації, а тепер це все йде просто, як кажуть, за течією. Тут і держава мала б більше уваги приділяти. Наступне питання – садочок і все, що стосується комфортного перебування в ньому дітей, створення для них сучасних кімнат. Є діти з обмеженими фізичними можливостями, які мають свої потреби, і на це також мусимо звертати увагу. У школі варто запроваджувати передовий досвід навчання. Дуже важливо приділити увагу повноцінному розвитку дітей у підлітковий період, зокрема в питанні статевого дозрівання. Особливо коли йдеться про дівчат, аби запобігти можливі аборти, захворювання, які можуть негативно вплинути на жіноче здоров’я. Є речі, які комусь можуть видатися другорядними, але вони також роблять життя батьків та дітей комфортнішим. Наприклад, дуже важливо, щоб у дитячих поліклініках були пеленальні столики, щоб мама мала куди покласти немовля, доки сама знімає верхній одяг, чи щоб перевдягти малюка.
Мар’яна Кузько, координатор проектів ГО “Батьки в дії”:
– Світ змінюється, і батьки зараз стають значно активнішими, мобільнішими. Львів – велике місто, в якому живе багато сімей із дітьми, кількість їх щороку зростає. Ми, насамперед як мами, відчули необхідність створення єдиної комплексної програми, яка могла б охопити всі сфери життя маленьких львів’ян, створити умови для того, аби наші діти зростали в комфорті. За результатами двох зустрічей бачимо, що насамперед у реалізації такої стратегії зацікавлені активні матері, які вносять дуже конструктивні конкретні пропозиції, спрямовані на вирішення тих проблем, з якими батьки стикаються щодня. Деякі зауваження, озвучені на першій зустрічі, повторили абсолютно інші учасники на другій. Чули їх і від представників інших сфер, тому вже можемо говорити про комплексний характер цих проблем. Надалі плануємо проводити консультації не лише з громадськістю, а й з представниками експертного середовища, формувати програму так, аби вона мала не декларативний характер, а щоб її активно використовували в щоденному житті міста, брали до уваги під час розробки інших програм, що стосуються життя дітей у місті. Сподіваємось, що до наступних зустрічей активно долучаться і тати: донесуть своє бачення міста, комфортного для дітей. Я, як львів’янка і як мама, щодня також стикаюся з цілою низкою проблем материнства у Львові. Однозначно з моменту народження мого старшого сина Львів став комфортнішим, зручнішим, однак ще є над чим працювати. Пересуватися центральною частиною Львова стало зручніше (а вісім років тому з візочком було майже неможливо). Проте не всюди зважають на потреби батьків із дітьми під час проектування та перепланування вулиць. Багато закладів як приватних, так і комунальних стали відкритішими для дітей, але не всюди батьків із дітьми готові прийняти чи як клієнтів, чи як користувачів певної послуги. Громадський транспорт все ще залишається недоступним, адже низькопідлогових трамваїв та автобусів дуже мало. Дитячі майданчики також потребують серйозного вдосконалення. В місті бракує дитсадочків, у багатьох школах переповнені класи. Дуже хотілося б, щоб ці питання були вирішені.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8549 / 4.47MB / SQL:{query_count}