Зміцнити дух і тіло

Перед початком літа кількість охочих записатися в Пласт зростає в рази. Однак аби побувати влітку у таборі, треба займатися в організації увесь рік!

фото: Архів Станиця Львів Пласт
Ці хлопці та дівчата ходять в одностроях, сплять у наметах, готують їжу на вогнищі, активно вивчають історію та культуру рідного народу, а ще беруть участь у різноманітних міських та державних заходах – спортивних, культурних, політичних і, звісно, відпочивають. Уже понад сто років Пласт гуртує навколо себе і дітей, і дорослих. Хтось приходить сюди в шість років, а хтось аж у тридцять. 
“Пошта” вирішила поцікавитися, чи може Пласт стати доброю альтернативою вулиці, яким чином допомагає дітям реалізувати потенціал і скеровувати нестримну енергію в потрібне русло, як проводить літні табори і хто може до них потрапити.

Спершу навчання – потім відпочинок

У Львові налічується понад півтори тисячі пластунів різного віку. Особливо зростає кількість охочих записатися в організацію  перед початком літа. “У весняний період кількість тих, що хочуть стати пластунами, зростає в рази, – каже Матвій Дух, голова осередку Пласту у Львові. – Дехто вважає, що достатньо прийти, записатися і уже влітку можна взяти участь у таборі. Але це не так! Аби побувати в літньому таборі, дитина мусить упродовж року відвідувати наші збори, щоб зрозуміти, що це за організація, чим ми займаємося, яка наша мета, мати уяву про те, що загалом відбуватиметься в таборі, бути готовою до цього”. 
Зі слів співрозмовника “Пошти”, навчальний рік у Пласті розпочинається у жовтні, але записуватися можна в будь-який час вже відтепер. “Торік у нас на черзі перебувало понад 300 кандидатів у пластуни, хоча реально ми можемо взяти лише кілька десятків. Тож реєструємо всіх тих, що подають заявки, і коли настає черга, волонтер телефонує і повідомляє, що дитину можуть узяти, – пояснює Матвій Дух. – Скільки ми зможемо взяти дітей,  залежить від того, скільки у нас буде наставників, як будуть сформовані групи”.
Ті, що займалися в організації рік, зможуть відвідати лиш один табір, а ті, що довше, – два-три
У Пласті дітей ділять на певні групи – улади. Найменші учасники організації – “пташата”. Це діти у віці від двох до шести років, переважно ті, що народилися в сім’ях пластунів і вже з раннього віку є активними членами організації. Далі йдуть “новаки та новачки” (вік – від шести до одинадцяти років) та “юнаки і юначки” (від одинадцяти до вісімнадцяти років). Після вісімнадцяти років молоді люди вирішують, чи хочуть залишитися в організації далі, чи ні. “До  вісімнадцяти років кожен закріплений за певною групою, опісля пластун може вирішувати, чи хоче він бути виховником, тобто набирати дітей, займатися з ними, чи інструктором, який їде на одну зміну в табір, чи вчити дітей у спортивному, військовому або історичному напрямку”, – веде далі співрозмовник “Пошти”.  
Як каже Матвій Дух, пластуни займаються за скаутською методикою, але її адаптують під різний вік. Наприклад, для менших дітей заняття відбуваються у вигляді гри, ненав’язливо – через казки, байки, історії, більше на підсвідомому рівні. Діти дізнаються про історію, культуру рідного краю, обов’язковим є й патріотичне виховання. А ще відбуваються різні майстерки, що допомагають розвинути моторику. Для дітей старшого віку навчання вже складніше: вони дізнаються, хто такі скаути, як можна себе розвивати, хто ми є, чому українці, яка в нас історія, культура, що треба любити, плекати тощо. 
“До одинадцяти років пластуни переважно отримують інформацію, а опісля вже можуть робити щось самостійно, долучатися до тих, що проводять певні заходи, відповідати за якусь ланку роботи. Це допомагає навчитися бути відповідальним, розуміти, яку користь у подальшому житті можна принести суспільству. Ми складаємо програму так, аби до вісімнадцяти років кожна дитина могла вивчати різні дисципліни, пробувати себе в різних напрямках роботи. Тих, кому вже виповнилося вісімнадцять, ділимо на категорії за напрямками – водний, повітряний, історичний, мистецький, патріотичний”, – пояснює голова осередку Пласту. 

Відпочинок просто неба

Діти, які впродовж року займалися в організації, улітку мають можливість відпочити в таборі. “Ми організовуємо різні табори, вибираємо певну тематику, наприклад, мандрівний, скелелазіння чи стаціонарний. Якщо відпочиваємо в горах, то діти до одинадцяти років живуть на базах, старші – в польових умовах. Вони повинні вміти самі приготувати їжу, напнути намет, випрати речі тощо, – каже Матвій Дух. – Ті, що займалися в організації тільки рік, зможуть відвідати лиш один табір, а ті, що довше і є активними членами, беруть участь в різних заходах, – два-три табори за літо”.
Ми не виховуємо дітей, а створюємо їм умови для саморозвитку!
Участь у таборі не є безкоштовною – батьки сплачують певну частину вартості таборового відпочинку і роблять щоквартальні внески за участь їхньої дитини в організації. “Аби працювати, розвиватися, ми шукаємо спонсорів, донорів. Допомагає нам, зокрема, місто. Але й батьки є одним із основ­них джерел фінансування та розвитку”, – запевняє Матвій Дух.  
Чи приводити дитину у Пласт, чи ні – вирішувати батькам, але силувати її до цього однозначно не варто! “Якщо батьки хочуть, аби їхній син чи донька долучилися до Пласту, раджу привести дитину до нас, щоб вона побачила все на власні очі, спробувала, і сама вирішила, бути пластуном чи ні, – каже голова осередку Пласту. – Стараємося забезпечити кожній дитині середовище однодумців, зокрема, через виховання, дотримання християнської моралі, певних канонів – культурних, психологічних. Ми не виховуємо дітей, а створюємо їм умови для саморозвитку!”
Богдан Гасюк, який є пластуном ось уже майже тридцять років (дружина і сини також належать до Пласту), додає, що Пласт – це не гурток, у який можна записати дитину і мати вільний час. “Насамперед батьки повинні зрозуміти, які цінності він виховує, бути союзником у цьому. Пласт вчить бути людьми, які дають раду в будь-яких обставинах, усе вміють. Ті хлопці, які були призвані в армію, кажуть, що якби не Пласт, вони б так легко не пережили службу, під час якої доводилося довго перебувати в наметах, ходити з мокрими ногами, самостійно готувати їжу. Пласт є дуже потрібною школою”, – переконує  Богдан Гасюк.
Записатися в Пласт можна за номером телефону 238 88 26 (з понеділка по четвер із 18.00 до 21.00). Адреса канцелярії: вул. Шептицьких, 16.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.2490 / 4.41MB / SQL:{query_count}