Працююча мамуся, або Я встигну все!

“Пошта” дізналася, чому щораз більше львівських матерів відмовляються від декретної відпустки та шукають способів заробітку, чи легко їм поєднувати роботу і материнство та наскільки захищені в нашій державі права жінок у декреті

фото: архів Ярини Капітан
З появою на світ малюка життя кожного члена сім’ї кардинально змінюється. Окрім радісних моментів, мама в декреті мусить пережити безсонні ночі, постійні хвилювання і має насичений розпорядок дня. Звісно, після народження дитини жінка може дозволити собі не працювати, пішовши в декрет, тобто оформити відпустку по догляду дитини до трьох років. Але в сьогоднішніх українських реаліях все частіше можна бачити молодих мам, які встигають і малюків виховувати, і працювати. Стається це з різних причин: комусь потрібен додатковий дохід, бо ростити маленьку дитину на щомісячну допомогу вкрай важко, хтось не хоче втрачати кваліфікації, а хтось просто не може сидіти без діла, прагнучи самореалізації навіть із немовлям на руках.
Що змушує шукати роботу львівських матусь, які мають малих дітей, чи легко їм поєднувати працю і материнство та наскільки захищені в нашій державі права жінок у декреті, дізнавалася “Пошта”.

Розвиватися можна і в декреті

Додатковий дохід у сімейний бюджет 30-річна Ольга Довгань, продавець за фахом, стала приносити, коли її синочкові було лише три місяці. Починала з пошиття власноруч скроєних дитячих шапочок, згодом асортимент розширився. 
“Почалося все з того, що сусідка попросила дещо їй підшити на швейній машинці, яка роками припадала пилом на полиці. Відверто кажучи, шити я не любила, але після того мені стало дуже цікаво цим займатися. Спочатку позашивала все у домі, що було подерте, згодом взялася за використання нових тканин, а далі все закрутилося-завертілося, – згадує Ольга. – Під час вранішнього та обіднього сну сина сиділа в інтернеті, скачувала зразки моделей і викрійки, вночі копіювала їх на папір, потім переносила на тканину, а наступного дня зшивала елементи крою”.
Зі слів Олі Довгань, чоловік спочатку досить скептично ставився до її починань, мовляв, він і сам може забезпечити сім’ю, але згодом зрозумів, що це для жінки дуже важливо. 
“Додаткового заробітку як такого наша сім’я не потребувала, але, як кажуть, гроші зайвими не бувають. Крім цього, побачила, що син досить спокійний і дає мамі трохи відволіктися від щоденних турбот. Інколи навіть складалося враження, що він “у долі”, бо вже змалечку уважно сидів біля мене, все розглядав, навіть щось бурмотів, наче підказував, – веде далі жінка. – Усі свої вироби – шапочки, майки, футболки – я спочатку дарувала або ж продавала за символічну ціну родичам, знайомим і друзям. Та згодом почала збувати їх через інтернет. Отож, зараз маю цікаве заняття, яке приносить хоч невеликий, але дохід”.
Не зайвим став підробіток і для 32-річної Наталі Паськевич. Її чоловік також мав стабільну роботу, дохід, проте його заробітку з часом почало не вистачати на прожиття сім’ї, у якої дві доньки. 
“Я медсестра. На роботу в лікарню зможу повернутися ще не скоро, тож вирішила заробляти тим, що вмію: сусідам, родичам, навіть родичам сусідів за потреби роблю уколи, масажі. Хтось віддячує шоколадкою, хтось грішми. Все одно це, що не кажіть, заробіток, – розповідає вона. – Інколи доводиться їздити з меншою піврічною донечкою на руках, а коли є хтось удома, то й вирватися, щоби розвіятися, вдається”.
А ось 29-річна Ірина Бурбій, історик за фахом, роботу вдома знайшла через інтернет. Хоч, як сама каже, після народження сина її життя кардинально змінилося. Вільного часу стало обмаль, та все ж жінка не мала наміру відмовлятися від активного життя. 
“Спочатку бралася за все, що могла встигнути: набирала тексти, писала твори, реферати. Тепер веду сторінку на одному з інтернет-ресурсів, наповнюю її. Можливо, це не зовсім те, що я хотіла б, проте з такою роботою можу цілком і повністю присвятити себе вихованню синочка і бути завжди біля нього. Розлук з ним, навіть нетривалих, я не пережила б”. 

Декрет і робота: права та обов’язки матусь

До моменту народження дитини та після цього жінка має право на відпустку. Однак не кожна молода мама використовує її впродовж усього відведеного часу і повертається на роботу. Зі слів кандидата юридичних наук, доцента кафедри соціального права Львівського нацуніверситету  ім. І. Франка Оксани Жолнович, кожна матуся, яка вирішила працювати під час декретної відпустки, повинна знати свої права, обов’язки та регламент роботи.
“Є два види відпустки: у зв’язку з вагітністю та пологами і відпустка по догляду дитини до досягнення нею трирічного віку, – розповідає вона. – Відпустку в зв’язку з вагітністю та пологами надають з 30 тижня вагітності, коли майбутня мама приносить довідку лікарсько-консультативної комісії про те, що вона перебуває на 30 тижні вагітності і має право отримати відпустку. Термін такої відпустки становить 126 календарних днів – 70 днів до народження дитини та 56 днів після. Оплата такої відпустки становить 100 відсотків заробітку, причому роботодавець повинен виплатити гроші жінці до початку відпустки! Якщо ж жінка не працює, то може отримати допомогу в органах соціального захисту. Якщо пологи були складними або народилося двоє чи більше дітей, то відпустка після пологів, за висновком лікаря, який приймав пологи, продовжується до 70 календарних днів. Разом виходить 140 календарних днів. Відповідно присутня доплата за них”. 
Зі слів фахівця, до цієї відпустки жінка має право доєднати щорічну основну оплачувану відпустку, навіть якщо її термін ще не настав. Наприклад, жінка прийшла на роботу, відпрацювала три-чотири місяці (а повноцінну відпустку можуть надавати після шести місяців безперервної роботи), то незалежно від того, коли її відпустка за графіком, вона може написати заяву з проханням доєднати свою щорічну відпустку до відпустки у зв’язку з вагітністю і пологами (або перед цією відпусткою, або після неї), і роботодавець зобов’язаний надати її та оплатити з розрахунку 100 відсотків заробітку. Співрозмовниця “Пошти” нагадала, що щорічна основна відпустка залежить від професії, але мінімальна становить 24 календарні дні для більшості працівників. Якщо жінка – державний службовець і має тривалий стаж роботи, то відпустка продовжується. Більше 50 днів відпочивають науково-педагогічні працівники. 
Понад те, відпустку по догляду дитини до трьох років можуть надавати жінці, чоловікові чи будь-якому близькому родичу, який доглядатиме дитину. Відпустку можуть надати на весь термін, тобто на три роки, або ж жінка може використати її частково, наприклад рік, аж тоді вийти на роботу. Жінка сама обирає, скільки часу вона бажає бути в такій відпустці. Також можливий інший варіант: наприклад, жінка впродовж року перебуває у відпустці по догляду дитини, потім виходить на роботу, а на наступний період часу відпустку бере чоловік. Допоки дитині не виповниться три роки, жінка може будь-яку кількість разів брати таку відпустку! 
“Жінці відпустку по догляду дитини надають після того, як вона напише відповідну заяву. А ось якщо хоче чоловік взяти таку відпустку, то повинен з місця праці дружити подати довідку, що вона вийшла на повний робочий день”, – пояснює Оксана Жолнович.
Зі її слів, таку відпустку кілька років тому скасували (сума виплат тоді становила 130 гривень). Але тепер є одноразова допомога (нині її сума становить 42 тисячі гривень), частину її виплачують при народженні дитини, а решту суми жінка зможе отримувати щомісяця впродовж трьох-чотирьох років. 
Допоки жінка перебуває в дек­ретній відпустці по догляду дитини до трьох років, за нею зберігається робоче місце – жінку не мають права звільнити!  “Якщо жінка виходить на роботу на півставки, тобто на неповний робочий день, її вважають такою, що перебуває в декреті. Наприклад, учителька за основним місцем роботи пішла в декретну відпустку, але в цей час на півставки пішла працювати викладачем у приватний центр. Отож, за основним місцем праці її вважають такою, що пішла в декретну відпустку. Згідно з трудовим законодавством, людина не може працювати на дві повні ставки. Тож якщо жінка виходить під час декрету на повну ставку на іншу роботу, її вже не вважають декретницею! Основне місце праці передбачає зберігання трудової книжки і повний робочий день, а додаткова робота – це робота на неповний робочий час”, – веде далі Оксана Жолнович. 
Окрім того, роботодавець не має права звільняти з роботи одиноких матерів, які мають дітей віком до 14 років, залучати до роботи у нічний час без їхньої згоди, понаднормово чи у вихідні дні!

Варіанти заробітку

Для жінки, яка перебуває у відпустці по догляду дитини, варіантів заробітку є досить багато. Загалом робота для матерів у декреті ділиться на ту, що в офісі, і ту, що вдома. З першою дещо складніше, оскільки дитину доведеться або брати зі собою, або з кимось залишати. А ось варіантів заробітку вдома вистачає.
* В’яжіть, вишивайте, шийте одяг або штори, постільну білизну. Перебуваючи в декреті займіться створенням дитячого чи дорослого одягу, іграшок, пледів, шарфів – варіантів безліч.
* Готуйте солодощі. Таке заняття може перетворитися не лише на хобі, а й на улюблену роботу. Візьміться за випікання тортів, печива, а ще ласощів, які тепер модно класти у бонбоньєрки для гостей на весіллі, хрестинах чи уродинах. 
* Станьте консультантом косметичної фірми, яка вам подобається, і даруйте красу!
* Вчителювання або викладацьку роботу в декреті замініть репетиторством. Можна набрати маленьких дітей або ж випускників для підготовки до іспитів – вибір за вами.
* Іноземними мовами володіють далеко не всі. Отож, переклади – чудовий варіант для віддаленої роботи.
* Підійде і робота копірайтера. Існує чимало сайтів для продажу своїх статей. Крім того, інтернет-бізнес постійно потребує редакторів та авторів різних текстів. Знайти роботодавця допоможуть біржі фрилансу. 
* Інтернет-магазин – варіант, який підходить для матерів, схильних до   торгівлі. Звичайно, це вимагає деяких грошових вкладень, але якщо вам вдасться зробити все правильно, фінансовий результат не забариться.
* Якщо ви непоганий психолог, бухгалтер, юрист, лікар або інший фахівець, займіться консалтингом. Є багато сайтів для пропозиції послуг, якими ви можете скористатися або ж створити власний інтернет-майданчик.
* Якщо ви хороший перукар або ж умієте робити манікюр, педикюр, нарощувати нігті, це також може стати доволі прибутковою справою. Тим паче, що свій робочий день ви зможете розписувати на власне бажання.
* Створення сайту або блогу, ведення його в інтернеті – ще один із новітніх способів заробітку в інтернеті.

Працюючі матері здоровіші!

Після народження дитини кожна жінка робить складний вибір між роботою та доглядом малюка. Переймається тим, як зберегти своє здоров’я, тому найчастіше обирає щось одне. Проте вчені мають власну думку щодо цього питання: переконані, що жінки, які не покидають роботи, є здоровішими, їхнє життя стає якіснішим, пише nashamama.com.
Науковці запевняють, що жінка, покинувши роботу заради догляду дитини, сама прирікає себе на життя, яке не приноситиме їй морального задоволення, що неодмінно позначиться на здоров’ї. Крім того, вчені виявили, що поєднання роботи і хатніх обов’язків не впливає на стан здоров’я жінки. Проте це не означає, що в той період жінка не переживатиме стресів.

Ольга Посипанко, депутат Львівської міськради:
– Поєднувати виховання дитини, особливо маленької, і певну діяльність (в моєму випадку громадську та політичну) досить складно. Ще коли я була вагітна, то майже до пологів займалася роботою, бо відчувала відповідальність перед громадою. Не дивлячись на свій стан, не завжди добре самопочуття, намагалася завершити роботу, зокрема програму, яку готувала впродовж півроку, адже вона підтримує громади Рудного, Брюховичів та Винників. Я відчувала, що повинна це зробити, бо громади цього чекають. Моєму синові лише п’ять місяців, тож поєднувати свою діяльність і виховання дитини, звісно, важко. Людина, яка мені може допомогти, з якою я можу залишити дитину і бути спокійна, що з нею все буде гаразд, – це моя мама. Але вона також працює, тому їй доводиться часто відпрошуватися, щоб я могла приїхати на сесію міськради чи взяти участь у роботі бюджетної комісії, адже бувають питання, розгляд яких потребує кворуму. Крім того, відві­дую селищну раду, Львівську міськраду, проводжу зустрічі з громадянами. Завжди намагаюся тримати руку на пульсі, хочу знати, що відбувається, які проблеми вирішують у ратуші та які рішення ухвалюють. На мою думку, держава наразі не створила належних умов, щоб мама, у якої маленькі діти, могла повноцінно працювати. По-перше, це фінансове забезпечення. Я виховую дитину і отримую за місяць трохи більше ніж 800 гривень допомоги. За ці гроші неможливо ні прохарчувати, ні одягнути дитину, не кажучи вже про те, що мамі, яка годує малюка, треба самій належно харчуватися. По-друге, щоб залишити маленьку дитину, треба найняти няню чи просити когось із найближчої родини побути з малюком. Послуги няні тепер коштують від 30 гривень за годину. Тому аби мама могла найняти няню і вийти на роботу, їй потрібно отримувати належну зарплату, з чим нині у Львові складно, тим паче на державній службі.
Ярина Капітан (Федак), мама трьох дітей, помічник-консультант народного депутата України:
– У мене три синочки, але з жодним із них я не перебувала в традиційній декретній відпустці. Зокрема, із найстаршим сиділа найдовше – приблизно до півтора року, із середущим – трохи менше, а з найменшим не припиняла працювати взагалі. У роботу включилася, щойно народила, тобто ще в пологовому відповідала на телефонні дзвінки, на листи, бо на цьому ж телефоні була налаштована електронна скринька. Звісно, якщо у матерів, які пішли в декрет, робота вимагає присутності у офісі чи на заводі, тоді важко поєднувати роботу і виховання дитини. У мене все простіше: оскільки суть моєї роботи полягає у зв’язках з громадськістю, особливої присутності в офісі це не вимагає, тож можу виконувати роботу вдома. Понад те, велику роль відіграє сама дитина – якщо вона вередлива, то її не варто мордувати, маючи за пріоритет питання роботи. Якщо ж дитина така, як у мене, тобто тиха, спокійна, то чому б ні? Зізнаюся, що переді мною навіть не поставало питання, чи я піду в декретну відпустку. Мій роботодавець сказала, що в перші два тижні я, звісно, можу трохи відпочити і не виконувати свою роботу на сто відсотків, але мине два тижні, і я повинна повернутися. Зараз моєму найменшому синочкові півроку, але й тепер керівництво поблажливо ставиться до мене і до виконання моїх завдань (наприклад, якусь роботу я можу виконати не одразу ж, а пізно ввечері, коли діти позасинають). Крім того, маю змогу з ним усюди їздити. Навіть інколи жартую, що синочок за свої кілька місяців життя у міськраді був більше, аніж деякі містяни, які живуть у Львові роками. Ще одна дуже важлива деталь – у декреті значно легше працювати, якщо в тебе команда співробітників, яка будь-коли готова тебе підстрахувати! Вважаю, що коли мама зайнята, а не лише приділяє час дитині, то змінюються й сімейні цінності: дитя маму більше цінує, пристосовується до маминого ритму життя, розуміє, що в цьому світі не все так просто дається, тому треба працювати. Та й я сама розумію, що якщо піду надовго в декрет, то вилечу з того виру подій, а потім буде важко увімкнутися в робочий процес. У нашій сім’ї обов’язки поділені – чоловік відвозить старших у садок та школу, а я вже забираю їх зі школи та відводжу на гуртки. Старший син Захарчик ходить на бадмінтон і плавання, середущий Тарасик – на бадмінтон і танці, а найменший Андрійко, виходить так, що на бадмінтон, на плавання і на танці, бо я його завжди беру зі собою (Сміється). Що більше я зайнята, то більший у мене порядок, адже знаю, що маю певні обов’язки, тому повинна кожну вільну хвилину використати вже і зараз, бо за кілька годин цього вже може не бути. У результаті навіть бувають такі вечори, що є час для читання книжки, особливо якщо вже всі сплять, речі поскладані, їжа приготовлена, в домі прибрано, а робота закінчена. Із третім сином набагато більше стали допомагати батьки. До нас частенько приїжджає моя мама, допомагає робити якусь хатню роботу, і це вже велика допомога. Крім цього, найменшого бавлять старші брати. З власного досвіду скажу, що коли народжується первісток, мама справді повинна віддати йому всю увагу, а якщо є можливість – не працювати. Та коли вже народжується друга, а то й третя дитина, найменшій мама вже не так потрібна. Маю на увазі, що старші діти, так би мовити, компенсують той мамин брак уваги. І коли я бачу, як емоційно найменший реагує на присутність братиків, як махає ручками та ніжками, то розумію, що можу перепочити або зайнятися власними справами.
Лілія Козій, мама п’ятьох дітей, керівник креативного простору CoMMuna:
– Уперше спробувала поєднати декретну відпустку і роботу, коли народила другу дитину. А коли на світ з’явилося ще троє дітей, навіть не думала залишати професію. Іти працювати під час декретної відпустки спонукала специфіка моєї тодішньої роботи: в цей час я працювала у відділі реклами на радіостанції і чудово розуміла, що мої потенційні клієнти не чекатимуть, допоки я три роки сидітиму в декреті, адже їм треба рекламуватися, з кимось працювати. Можливо, жінки, які працюють на іншій роботі та не мають потреби в матеріальному забезпеченні, можуть піти в декретну відпустку. Однак моя тодішня спеціальність дозволяла поєднувати роботу і догляд дитини – я могла працювати дистанційно, між годуваннями дитини бігати на зустрічі з клієнтами. Не останню роль відіграв і дохід. Звісно, це була не головна причина, адже чоловік і тоді, і тепер забезпечує сім’ю, але для самодостатності та впевненості жінки дохід є важливим. Коли народилися мої третя, четверта і п’ята дитина, в декретну відпустку я вже не йшла. У мене була власна справа, тож могла керувати своїм часом. З вихованням дітей мені допомагають мої та чоловікові батьки, зокрема мама, крім того, маємо няню. Перекласти усю роботу щодо догляду дітей на плечі когось одного доволі складно, тим паче, що батьки вже старші. Якщо молода мама має поруч батьків, які допоможуть, це дуже добре, але, звісно, і вони повинні мати своє приватне життя. Няня нам дуже допомагає (вона має бути такою, якій довірятимеш). Якщо брати класичний восьмигодинний робочий день, то я працюю чотири години на день. Зранку я мама, поки відправлю середущих дітей до школи. Потім ще дві години приділяю найменшій донечці і тільки згодом займаюся робочими питаннями. А ввечері я знову мама.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.3368 / 4.58MB / SQL:{query_count}