Ось тобі й рівний доступ до освіти…

Головна освітянка Львова Зоряна Довганик розповіла про умови прийому учнів до спеціалізованих шкіл, а саме правила проведення конкурсного відбору, і про те, що робити, якщо вашу дитину відмовились узяти в перший клас

фото: gk-press.if.ua
Упродовж червня львівські школи записують до лав першокласників новачків. Якщо середня загальноосвітня школа розташована неподалік будинку, в якому мешкають батьки дитини, їм достатньо написати відповідну заяву і принести медичну довідку. А ось ті, що воліють віддати сина чи доньку до спеціа­лізованої школи, мусять привести її на співбесіду, яка вважається умовою конкурсного відбору до такого навчального закладу. 
Зауважимо, що умови зарахування до школи регламентуються Законом України “Про освіту”, в якому зазначено, що вступати до неї можуть особи, яким виповнилося шість років. Але в Законі України “Про дошкільну освіту” вказано й те, що дошкільну освіту мають право здобувати діти від двох місяців до шести-семи років. Отож, батьки мають право або залишати дитину в садочку до семи років, або вже у шість відправляти до школи.
Зі слів Зоряни Довганик, начальника відділу освіти Львівської міськради, прийом дітей до загальноосвітніх навчальних закладів відбувається на безконкурсній основі за місцем проживання відповідно до території обслуговування школи. Але дитина має право навчатися незалежно від місця проживання в будь-якій школі міста, якщо є вільні місця. Прийом до спеціалізованих закладів, зокрема спеціалізованих шкіл, гімназій, ліцеїв, відбувається на конкурсній основі у вигляді співбесіди. 
Перевіряти, чи дитина вміє читати, писати, рахувати, навчальним закладам заборонено
“Співбесіду для майбутніх школярів проводить комісія, яка повинна відбуватися обов’язково в присутності батьків. Членів комісії не може бути більше трьох, серед яких повинен бути вчитель початкових класів і практичний психолог. Час проведення таких випробувань визначає навчальний заклад за погодженням з районним відділом освіти, – розповідає Зоряна Довганик. – За результатами передбачених завдань визначають рівень розвитку дитини, її готовність до систематичного навчання, а також здатність сприймати і вивчати ті предмети, які є профільними в тій чи тій школі. Перевіряючи готовність дитини до школи, звертають увагу насамперед на психологічний стан, активність, уміння контактувати з людьми. Про інтелектуальний розвиток свідчить рівень уяви, уваги, мислення, мовлення. Запитують дитину і про розуміння навколишнього світу, просять намалювати якийсь предмет або людину. Перевіряти, чи дитина вміє читати, писати, рахувати, навчальним закладам заборонено, оскільки діти мають це засвоїти вже у початковій школі”.
Після співбесіди, пояснює начальник відділу освіти, батьки ознайомлюються з її результатами, а комісія впродовж п’яти днів має повідомити їх про те, чи зарахують дитину до школи. Якщо відмовляють, то повин­ні це чітко обґрунтувати, аргументувати. Якщо ж батьки мають сумніви щодо чесності таких висновків, то можуть подати заяву про апеляцію. У кожній школі є апеляційна комісія, яка за цими ж результатами переглядає рішення попередньої комісії. Повторне випробування не допускається! Якщо батьки невдоволені рішенням апеляційної комісії на базі школи, то мають право звернутися до міського відділу освіти, де в результаті звернення також буде створена апеляційна комісія. 
Ми не раз зверталися до Міносвіти, аби воно скасувало ці конкурсні випробування
Крім того, батьки часто запитують, чи мають діти пільгових категорій право першочергового вступу. Зоряна Довганик пояснює, що правила вступу, які стосуються пільг, навчальний заклад визначає самостійно. Їх обговорюють і затверджують на педагогічних радах. Якщо педрада вирішила віддавати перевагу при рівній кількості балів дітям учасників АТО або тим, у кого старші брат чи сестра вже навчаються у цій школі, то таке правило діє лише у цій школі.
В будь-якому випадку, запевняє головна освітянка Львова, дитина зможе вступити до першого класу звичайної загальноосвітньої школи за місцем проживання – для неї там завжди знайдеться місце! А якщо апеляційна комісія буде на боці батьків, то їхній син чи донька навчатиметься в спеціалізованій.
“Хоча й говоримо про рівний доступ до освіти, проте прийом на основі конкурсного відбору не дозволяє забезпечувати його всім дітям. Ми не раз зверталися до Міністерства освіти, аби воно скасувало ці конкурсні випробування, бо вони є психологічним навантаженням для дитини. Новий Закон України “Про освіту” якраз передбачає цей рівний доступ усіх до середньої освіти. Проте наразі жодних змін немає, при прийомі заяв про вступ до початкової школи користуємося інструкцією міністерства, затвердженою кілька років тому”, – пояснює Зоряна Довганик.
За інформацією міського управління освіти, цього року до першого класу пі­дуть понад вісім тисяч дітей. У спеціалізованих школах конкурс становить переважно дві-три особи на місце, а в одному класі, як правило, можуть навчатися тридцять учнів. До речі, якщо ваша дитина уже вчиться в середній загальноосвітній школі, то при переведенні до спеціалізованої конкурсний відбір також обов’язковий! Із дітьми початкової школи проводять співбесіду за участі психолога. А старша школа проводить відбір у два етапи – через письмову роботу та усну співбесіду. Лише у разі переведення з однієї спеціалізованої школи до іншої того ж профілю школяра можуть зарахувати тільки за результатами співбесіди.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7188 / 4.1MB / SQL:{query_count}