Побачити світ без гроша в кишені

Автостоп або англійською hitchhiking – спосіб пересування, що полягає у використанні попутного транспорту, набув популярності з появою хіпі

Здавалося б, коли ти молодий, то увесь світ у долонях – бери і відкривай його для себе. Та, на жаль, для сучасної молоді стає перешкодою фінансове питання, адже, окрім витрат на проживання і харчування, у кругленьку суму обійдуться також квитки. Але сучасні студенти вже не перший рік мандрують автостопом і стверджують, що це – не спосіб зекономити, а пригода й розвага, яка не може не надихати.
Мотивацій для вибору такого способу подорожей є більше, ніж одна – бажання зекономити. Одне із правил стоперів – знайомство та обмін інформацією, враженнями з водієм та попутниками. Із власного досвіду можу сказати, що зазвичай підбирають туристів насамперед із метою отримати задоволення від бесіди, дізнатися щось нове, підняти настрій чи банально не заснути в дорозі. Такі подорожі є взаємовигідними і для водія, і для попутника. Не можна не відзначити, що пересування в машині зачасту є швидкішим і комфортнішим за рейсовий транспорт.

фото з особистого архіву Романа (4)

З історії автостопу

Дехто каже, що перші стопери з’явилися одразу з появою перших автомобілів. Автостоп або хічхайкінг як явище став помітним у 20-і рр. ХХ століття, що було пов’язано з автомобілізацією населення, недостатньо розвинутою сферою маршрутних перевезень і високою вартістю автівок для молоді. Справжньої ж популярності цей засіб пересування набув із появою хіпі і виходом у США в 1957 році книги Джека Керуака “В дорозі”, яка й до сьогодні служить за Біблію для всіх, хто марить подорожами.
Підходити до таких пригод треба з розумом, наперед усе розпланувавши
В Європі автостоп також існував давно, навіть у Ремарка є згадки про схожий спосіб пересування. Для країн СНД хічхайкінг став актуальним аж у 90-і роки. Причин було декілька: бажання побачити світ і відсутність грошей для цього.
Зараз автостоп є популярним по цілому світі, чимало молоді (і не лише) щодня для себе таким чином відкривають світ. Та підходити до таких пригод треба з розумом, наперед усе розпланувавши.

Як підготуватися до подорожі

Звісно, що в першу чергу потрібно вибрати напрямок і маршрут. Точно зайвими не будуть роздруківки карт вибраного напрямку. А от на GPS у телефоні покладатися не варто – за відсутності покриття (або роумінгу за кордоном) чи достатнього заряду ви ризикуєте заблукати на незнайомій вам дорозі.

Не варто розраховувати, що проїдете тисячі кілометрів за добу. Бажано планувати свій маршрут так, щоб між містами, які хочете відвідати відстань складала приблизно 300 км. Не забувайте, що вночі (особливо після довгої дороги) варто спати, а не ловити машини, тому розрахуйте час так, щоб до вечора ви опинилися в місті, намагайтеся виїхати зранку, якомога швидше. Корисною стане й інформація про альтернативні види пересування, а в нашому випадку це рейсовий транспорт – автобуси, електрички. Краще зайвий раз перестрахуватися, аніж залишитися посеред ночі в полі. Якщо ж така перспектива вас не лякає і погода на вашому боці, то беріть із собою намети і спальники. До речі, про погоду – завжди перевіряйте прогнози, щоб, нехай і приблизно, але знати, чого чекати на дорозі.
Не забувайте і про компанію! Найкраще і найбезпечніше подорожувати вдвох, парою “хлопець – дівчина”, бо двох юнаків не завжди матимуть сміливість впустити в машину, а лише дівчат можуть сприймати не зовсім правильно.

Must-have для стопера: що покласти у ранець

Перша і головна порада: не перевантажуйте себе речима, беріть лише дійсно необхідне. Навіть водії не завжди захочуть взяти людину з ранцем, більшим за неї.
Якщо ви не знаєте мови вашого співрозмовника досконало, нехай це не стає причиною мовчанок – висловлюйтеся жестами, асоціаціями чи просто посмішками
Отже, до речей першої необхідності в дорозі варто віднести:
1. Вся інформація про маршрут. Це вищезгадані роздруківки маршруту і розклади руху транспорту, набір ваших документів (паспорт, студентський квиток за наявністю, для подорожей в інші країни – закордонний паспорт, страхівка), гроші готівкою і на картці з урахуванням імовірних додаткових витрат.

2. Теплий і зручний одяг. Не забувайте, що на дорозі ви можете простояти і півдня, тому якщо подорожуєте взимку, беріть теплі шерстяні й бавовняні речі, шапку, рукавиці, подбайте про те, щоб верхній одяг легко знімався – не хочеться ж спітніти потім у машині. Якщо для пригод ви обрали літо, то подбайте, щоб ваші речі були з натуральних матеріалів і не “парили” на сонці, прихопіть головний убір. На всякий випадок, візьміть теплу куртку або светр. Взуття повинно бути максимально закритим і водонепроникним.
Варто придбати жилети або наклейки зі світловідбиваючими стрічками на випадок, якщо подорожуватимете ввечері, після заходу сонця – це допоможе водієві побачити вас попри темряву. Досвідчені автостопери також радять надавати перевагу яскравому одягу, який приверне увагу водія.
Не забувайте про компанію! Найкраще і найбезпечніше подорожувати вдвох, парою “хлопець – дівчина”
Для дівчат і жінок також важливим є те, що вибирати потрібно скромний одяг, забувши про короткі шорти і спідниці, відкриті животи і відверті декольте – такі “обладунки” можуть наразити вас на неприємності, бо ж, на жаль, на узбіччях доріг стоять не лише туристи…
3. Питна вода і їжа на перекус. Ви ж не думаєте, що не зголоднієте в дорозі? Можете приготувати собі бутерброди, придбати печиво, питні йогурти, фрукти. Не забувайте про звичайну питну воду, за яку собі неодноразові подякуєте протягом дня. Якщо подорожуєте у холодну пору року, можете взяти термос із гарячим напоєм – чаєм або кавою.
4. Не забудьте про засоби особистої гігієни, аптечку, мінімальний набір посуду, ліхтарик і зарядні пристрої для ваших ґаджетів.
5. Листи картону і маркер. Це не є обов’язковий атрибут автостопу, але саме він надає цієї неповторної атмосфери подорожі. Якщо у вас довгий маршрут, не пишіть відразу його кінцеву точку. Навряд чи хтось вас зможе підвезти від Чернігова відразу до Львова, але якщо поділити на “Київ” і “Житомир”, то зловити машину буде куди простіше.

Про що варто відразу попередити водія

Коли вам зупиняться, ви насамперед повинні сказати дві речі: куди прямуєте і що  подорожуєте автостопом. Можете не використовувати цього терміну, але тоді знайдіть правильні слова, щоб попередити водія, що збираєтеся їхати безкоштовно. Таким чином, ви уникнете непорозумінь в кінці вашого спільного шляху.
Звертайте завжди увагу на водія! Не сідайте в машину до нетверезих чи агресивних, пам’ятайте, що завжди можете відмовитися від неприємної вам подорожі і почекати наступну машину.
Я завжди стараюсь їздити з думкою, що світ наповнений багатьма хорошими людьми і переконуюся в цьому в кожній своїй подорожі
Також не забувайте підтримувати бесіду з водієм: цікавтеся його справами, сім’єю, роботою тощо. Завжди намагайтеся уникнути таких тем як політика, фінанси і релігія, особливо якщо ви подорожуєте в чужій країні. Навіть якщо ви не знаєте мови вашого співрозмовника досконало, нехай це не стає причиною мовчанок – висловлюйтеся жестами, асоціаціями чи просто посмішками. І, заради Бога, не забудьте подякувати водієві!

Альтернатива автостопу

Якщо ви поки що не готові морально сідати в машину до незнайомих людей, тоді вам варто познайомитися з інтернет-порталом BlaВlaСar. Його діяльність поширена на 22 країни (Бельгія, Великобританія, Голландія, Iндія, Іспанія, Італія, Люксембург, Мексика, Німеччина, Польща, Португалія, Росія, Румунія, Сербiя, Туреччина, Угорщина, Україна, Франція, Хорватiя, Бразилія, Чехія, Словаччина…).  На сайті ви можете зареєструватися, вибрати потрібні вам дату і місто, а система сама знайде водіїв чи попутників. Згідно із правилами, користувачі сайту при реєстрації повинні використовувати тільки свої реальні дані, оскільки псевдоніми заборонені. Також пропонується використовувати авторизацію через соціальні мережі, щоб підтвердити реальність профілю. 

Подорожуючи з допомогою BlaBlaCar, ви маєте можливість зекономити до 70% від вартості проїзду. Згідно з даними сайту, його користувачі зекономили вже 275 мільйонів євро. Опубліковано більше трьох мільярдів кілометрів проїжджених маршрутів (цього вистарчить, щоб обійти Землю більше, ніж 80 тисяч разів).

Тепер зі Львова доїдемо в Прагу за 16 євро

 
 фото: leoexpress.com.ua
Чеський перевізник LEO Express запускає зі Львова два автобусні рейси – до Праги і Відня

Обидва маршрути працюють лише у літній період і з’єднають центр Західної України з великими європейськими містами.
Від Львова до Праги можна дістатися з пересадками – цей маршрут є комбінованим. Зі Львова пасажири їдуть автобусом, а в польському місті Богумін пересідають на потяг до Праги. З нашого міста рейси відправляються о 1.00 і 5.55, з пересадками в Богуміні о 9.55 і 15.55, кінцева зупинка – Прага – о 13.22 і 18.22. Зворотній рейс вирушає о 11.11 і 19.11 і повертається до Львова о 1.40 і 9.40 відповідно. 
Рейс Львів – Відень виконуватиметься лише автобусом, який прямуватиме через польські міста Жешув, Краків, Катовіце, Богумін, чеські Остраву та Брно і прибуває до аеропорту Відень. Час відправлення зі Львова – 1.00, а до кінцевої станції Парндорф автобус прибуває о 15.40. Зворотній рейс відправляється о 16.40 і до столиці Західної України прибуває о 9.40.
Детальний розклад руху і квитки вже є на сайті компанії. Приємно вражає вартість таких подорожей: до Праги львів’яни мають змогу доїхати лише за 16,6 євро, а вартість квитка до Відня є ще меншою – 11,1 євро. Пасажирам надаються безкоштовно напої, закуски, а також доступ до мережі wi-fi.
У жовтні минулого року перевізник LEO Express вже запустив автобусний рейс Кошице – Ужгород – Мукачево.

Артур Ґаутама, 
мандрівник, генеаолог, краєзнавець:
– Як давно ти подорожуєш автостопом?
Будучи малим, завжди в селі просився до людей, щоб покатали на возі з кіньми, навіть якщо мені не по дорозі. Вперше саме автостопом проїхався з Бердичева до Вінниці, це було в березні 2014-ого. Попався молодий цікавий водій, була гарна розмова, сподобалося, але надалі часто практикував. Масово став їздити стопом в лютому 2015 року, після того, як втратив стипендію і мав 2 місяці канікул. От з того часу дотепер.
– Які міста, країни відвідав?
Стопом об’їздив чи не всю Західну Україну (багато сіл та містечок, усі обласні центри), також був у Києві, Полтаві, Харкові, Кіровограді й інших містах Сходу і Центру. Щодо закордону, то стопом їздив лише в Білорусі. Але за тиждень-два, отримавши візу, планую підкорювати Європу.
– Чи є щось, що тобі запам’яталося найбільше?
Завжди пам’ятаються цікаві водії і моменти, коли ти годину стоїш на дорозі, бо ніхто не зупиняється. Якось мене до себе запрошувала жіночка, яка посварилася з чоловіком. Частенько стопом доїжджав швидше, ніж добирався б автобусом. Під час однієї з мандрівок познайомився зі своєю дівчиною, вже рік як разом.
– Ти вважаєш автостоп безпечним способом подорожування?
Так! Під час автостопу зі мною траплялося менше небезпечних подій, ніж у моєму дворі вдома.
– Чи є якісь табу для таких подорожей? що не можна казати водієві, а про що інколи варто попереджати?
Завжди попереджай що їдеш стопом/ безкоштовно, щоб водій не відчував себе обманутим і ніколи не сідай до того, хто не подобається або викликає підозру, дбай і про свою безпеку.

Роман,
мандрівник зі Львова
– Як давно ти подорожуєш автостопом? Які міста/ країни відвідав? Що тобі запам’яталося найбільше?
З 2013-го року, тоді вперше спробував подорожувати таким способом і він мені сподобався більше, ніж звичайні потяги чи автобуси, тому що пригод в таких подорожах набагато більше і кожна з них не подібна на іншу, тому що завжди попадаються інші водії, висаджують в інших місцевостях і це додає до подорожі більше цікавих історій і спогадів.
На сьогодні побачив 27 країн, всі перечислювати довго, а міста – тим більше. З найцікавішого для себе – відвідав Північну Європу: Швецію, Данію, Фінляндію і засніжену навіть влітку Норвегію. Із Західної Європи найцікавішими для мене були Нідерланди та Франція, а з Південної – Косово, Албанія і Боснія та Герцоговина. Ще також сподобались австрійські Альпи і Хорватія.
– Ти вважаєш автостоп безпечним способом подорожування?
Так! За 3 роки зі мною жодного разу не було ніяких інцидентів, дивних водіїв чи небезпечних ситуацій, головне – не думати про погане, тому що думки – це велика сила і якщо вважати, що світ поганий і на дорогах безліч злочинців, то саме такі вам і будуть попадатись, я завжди стараюсь їздити з думкою, що світ наповнений багатьма хорошими людьми і переконуюсь в цьому у кожній своїй подорожі. Люди готові тебе везти, годувати, поселити вдома, не думаючи про якусь винагороду.
І, на крайній випадок, ти завжди маєш право вибору: сідати в машину до того водія чи ні. Так як в Європі стопити можна тільки на заправках, то ніхто в машину не заволоче.
–  Про що варто і не варто говорити з водієм?
Не варто вихвалятися, що їдеш безплатно, що ніколи ні за що не платиш. Якщо ви їдете автостопом із друзями і розділилися на пари, то не варто дзвонити їм і сміятися, бо вас вже підібрали, а вони далі чекають. Це те, що стосується теми автостопу, ну а решта, то, думаю, входить в правила звичайного спілкування з людьми.
А варто говорити про те, що говорить водій. Дуже часто підбирають когось просто для компанії, щоб поговорити і навіть якщо далекобійник слухає шансон, розказує про свою роботу чи жінку і не бажає говорити про ваш футбол, то варто, мабуть, грати за його правилами, бо, все-таки, він вас підібрав і ви маєте бути вдячні за це і вислухати його історії, вони бувають деколи досить веселі і цікаві. Можуть розкривати ваші погляди на життя і навколишній світ, так і пізнаються різні нації, культури, релігії. Так ви більше проникаєте в повсякденні речі цієї країни, а не тільки туристичні місця і гарні фото на пам’ять. Це і є суть автостопу.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.2393 / 4.24MB / SQL:{query_count}