Збудуй свій світ!

“Пошта” запитала психолога, в чому полягає користь дитячих конструкторів, які навики вони розвивають, а продавця-консультанта – які саме варто купувати дітям різного віку

Конструктор – чи не єдина іграшка, якою люблять бавитися і малі, і дорослі. Химерні замки з баштами, будиночки для ляльок, гаражі, роботи, літаки і поїзди – все це спроби дітей збудувати свій індивідуальний світ. 

Чим корисні 

“Передовсім дитячий конструктор є приводом для того, щоб спілкуватися з дітьми різного віку в домашньому колі. Проте його складання не завжди дається дитині просто, як може здатися на перший погляд. А те, що ця іграшка інколи буває цікава й таткові, викликає особливий інтерес до неї в дитини. Проте дуже прошу батьків: не збирайте конструктор замість дітей – дозвольте їм експериментувати!” – наголошує дитячий психолог Юлія Гончар.
Конструктор – це не тільки цікава забавка, а й корисна. “При його збиранні дитина всебічно розвивається, бо тут задіяні сприйняття форми деталей і просторове мислення. Саме тому конструктор такий корисний і для хлопчиків, і для дівчаток будь-якого віку, допомагає розвиватися не тільки фізично, а й творчо”, – веде далі фахівець.
Для зовсім маленьких дітей конструктор корисний тим, що завдяки його різнобарвним деталям у малюка виникає поняття кольору та об’єму. Крім того, конструктор допоможе вивчити й запам’ятати  назви найпростіших геометричних фігур (куб, прямокутник, квадрат тощо).
Збираючи конструктор, дво-, трирічна дитина розвиває дрібну моторику рук, що своєю чергою допомагає швидше навчитися зав’язувати шнурівки на черевиках і застібати ґудзики на пальті. 
Перевага конструктора над іншими забавками полягає в його багатофункціональності
“Звичайно, існують інші способи розвитку дрібної моторики рук, приміром, ліплення фігурок з пластиліну, ігри з піском, малювання, але конструктор більше захоплює. Ту ж фігурку з пластиліну дитині доведеться брати акуратно, щоб не деформувалася, а з конструктором можна сміливо бавитися, до того ж, якщо зібрана модель розсиплеться, її можна знову легко скласти. І ще одна перевага – конструктором не можна забруднитися на відміну від того ж пластиліну чи піску”, – пояснює Юлія Гончар.
Перевага конструктора над іншими забавками полягає в його, так би мовити, багатофункціональності. Наприклад, з ляльки не можна зробити літак, а з літака – поїзд. А за допомоги конструктора дитина може легко створити і одне, і друге. 
“Конструктор розвиває увагу, акуратність, пам’ять і посидючість, адже щоб закінчити будиночок чи фортецю, доведеться витратити трохи часу, інколи перебудовувати їх, причому не один раз. Цей процес сприяє розвитку логіки і нестандартного мислення”, – вважає психолог. 
Найпершим і найпростішим конструктором в житті дитини є кубики
Останнім часом з’яви­лися конструктори, у яких, крім деталей, в комплекті є ще й креслення, за якими можна зібрати задуману виробниками модель. “Бавлячись  такими конструкторами, дитина вчиться діяти за планом. Але такі конструктори підходять тільки дітям шкільного віку – не варто давати їх малюкам до трьох-чотирьох років, бо вони мають багато дрібних деталей, які дитина може запхати до рота або до вуха!” – застерігає Юлія Гончар і радить цю одну з найкорисніших та розвивальних іграшок купити дитині обов’язково. 
“Сигналом про необхідність придбати малюкові конструктор є його перші спроби зламати якусь іграшку. І тут саме конструктор спрямує це намагання в  конструктивне русло, розвиваючи концентрацію уваги, моторику, уяву, пам’ять, інтелект, емоції та творчі можливості”, – резюмує фахівець.

Який обрати

Аліна Ніткевич, продавець-консультант з магазину іграшок, радить вибирати конструктор з дитиною. “У такий спосіб ви оберете саме ту іграшку, яка їй підійде. Бо дуже часто буває так, що батьки вибирають іграшку для себе, на свій смак, незважаючи на зацікавлення дитини”, – каже вона.
Зі її слів, найпершим і найпростішим конструктором в житті дитини є кубики. Вони не тільки захоплюють малюків, але й допомагають розвиватися просторовій уяві, знайомлять із формами предметів, формують сприйняття кольору. 
Дітям до двох років варто купувати пластмасові конструктори у вигляді кубиків, пірамідок, конусів, трикутників, циліндрів тощо. З такого конструктора можна складати будиночки, мости, гаражі, навіть цілі міста. Можна віддавати перевагу й тим, до складу яких входять гнучкі деталі з пластику чи великі дерев’яні.
Дітям від трьох до чотирьох років можна придбати великі блокові конструктори з деталями різних розмірів і форм (іноді в них є навіть колеса). З них також можна збирати будинки, автомобілі, а з деяких навіть тварин.
Чотирирічним і п’яти­річним дітям підійдуть різні види конструкторів на болтовому з’єднанні, а також дерев’яні, для виготовлення яких використовують тільки якісні сорти деревини. Збирати їх дуже складно й захопливо, часто необхідне використання клею. Такі конструктори допомагають розвивати інженерно-конструкторські здібності, привчають до акуратності, вимагають уваги. Крім того, дитині, якій виповнилося п’ять років, можна купити конструктор Lego. Ці конструктори бувають різних видів для різних вікових категорій. Також є конструктори спеціально для дівчаток і для хлопчиків: хлопчики можуть збирати пожежні або поліційні станції, вертольоти, а дівчатка – замки, тварин, будиночки для ляльок.
Шестирічних дітей варто потішити магнітними конструкторами, суглобними, контурними чи конструкторами-лабіринтами.
“Збираючись подарувати конструктор своїй дитині, спочатку зберіть щось із нього самі. Зверніть увагу на упаковання: воно повинно бути міцним і привертати увагу дитини, щоб надалі можна було зберігати в ньому не лише сам конструктор, а й витвори з нього”, – радить продавець-консультант.
А взагалі, на пораду дитячого психолога Юлії Гончар, обирати конструктор треба за такими критеріями:
– Матеріал, з якого він виготовлений, повинен бути екологічним і безпечним.
– Елементи мають легко кріпитися і не травмувати пальців малюка.
– Деталі не повинні бути дуже яскравими. Варто віддавати перевагу червоним, жовтим, синім і зеленим кольорам.
– Мусить бути багато­варіантніcть збирання, яка задіює фантазію дитини, формує навички проектування й допомагає втілювати власні ідеї.


Популярні типи дитячих конструкторів

За способами з’єднання елементів, можливостями конструювання і використаними у виробництві матеріалами дитячі конструктори бувають:
* Класичні з блочним з’єднанням (кубики, піраміди, арки, мозаїка, циліндри, конуси тощо). Складаються “нарощуванням” деталей.
* Динамічні із суглобним з’єднанням (своєрідна імітація суглобів). Дозволяють створювати рухливі вироби, що сприяє активізації просторового мислення та розвитку дрібної моторики рук.
* Динамічні із болтовим з’єднанням (елементи поєднуються за допомоги болтів).
* Контурні (складаються з численних гнучких трубочок, які за допомоги кольорових кріплень, паличок можуть набувати найхимерніших форм).
* У вигляді лабіринтів (доріжок, містечок), які конструюються за допомоги механічного з’єднання елементів. 
• Магнітні (з дрібних деталей – паличок, пластинок, металевих кульок), що дозволяють створювати конструкції незвичних форм.
• Електромеханічні (з пластмасових деталей, транзисторів тощо). Працюють на батарейках, оснащені пультом. Юні техніки можуть створювати з них рухомі озвучені об’єкти різного рівня складності.
• Електронні (з електросхемами). Призначені для підлітків, які можуть власноруч збирати з них приймачі, сигналізації, музичні пристрої тощо.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6776 / 4.14MB / SQL:{query_count}