Усе для перемоги!

Топ-10 цікавих і корисних винаходів для українського війська, які з’явилися за останні два роки

Кожен воює за Україну на власному фронті: хтось бере зброю і йде на ворога впритул, хтось бере хрест і служить капеланом, а хтось вдягає білий халат і рятує життя. Ми всі – у режимі війни. І науковці, і пенсіонери, і навіть підлітки стають такими собі кулібіними. Виявляється, українські вчені, пересічні громадяни створюють винаходи, які не лише вдосконалюють існуюче військове обладнання, а й подекуди дивують своєю функціональністю і в прямому сенсі рятують життя. “Пошта” пропонує добірку найцікавіших з них.

1. Унікальні пов’язки, що миттєво гоять рани 

Львівські учені винайшли унікальний метод виробництва медичних гідрогелевих пов’язок, які швидко загоюють рани. Новинку розробили на кафедрі органічної хімії Національного університету “Львівська політехніка”, інформує прес-служба вишу. “Ці пов’язки армовані (зміцнені) поліпропіленовою сіткою і порівняно з аналогами набагато краще захищають рану від механічних ушкоджень. А наповнення їх лікарськими препаратами дає змогу гнучко підходити до лікування, враховуючи індивідуальні особливості пацієнта”, – переконують дослідники. Фізико-механічні властивості гідрогелів дозволяють виготовляти пов’язки як великих розмірів, так і цілі “протиопікові покривала” для екстреної допомоги при великих ушкодженнях шкіри. Технологія виготовлення цих пов’язок, за твердженням учених, не пов’язана з токсичними або алергенними сполуками. Винахід пройшов усі клінічні випробування і державну сертифікацію. Гідрогелеві пов’язки вже рятують життя українських бійців у зоні бойових дій.

2. Унікальний відновлювальний сплав для старої військової техніки

Харківські  вчені з Національного технічного університету “ХПІ” розробили унікальну формулу сплаву, яким покривають зношену бойову техніку, відроджуючи в ній нове життя. Цей сплав кращий за хром, який використовують зараз, бо міцніший і стійкіший до корозії, інформує телеканал ICTV. Вартість такого напилення – 400 гривень за квадратний метр. Свою розробку вчені запропонували гігантам машинобудування. Але впровадження технології у життя поки що гальмує брак фінансування. Після війни унікальний сплав можна буде використовувати у виробництві автомобілів та літаків. 

3. Диво-продукт для відновлення організму поранених бійців

Ідеться про унікальний продукт ентерального (за допомоги крапельниці) харчування “Реабілакт”, який має високу енергетичну цінність. Про це ще в 2014-ому повідомляв Інформаційно-аналітичний центр РНБО.
Продукт розробили молоді науковці Київського національного торгово-економічного університету – доцент Юлія Мотузка, аспіранти Дмитро Антюшко та Юлія Міклашевська. Цікаво, що цей продукт містить білкову складову, незамінні амінокислоти, вітаміни й мінеральні елементи та має надважливий вплив на корекцію порушеного обміну речовин в організмі людини на різних етапах лікування та відновлення. Медичні установи України вже користуються подібними продуктами, але вони завезені з інших країн і мають значну різницю в ціні.

4. Ефективна пічка без дров

У Калуші Івано-Франківської області колишній заступник командира танкової роти Олександр Жембус розробив пічку, яка може зігрівати військових у польових умовах при -25°C без дров, повідомляє Укрінформ.
“Паливо (дизпаливо) подається через тонку трубку, капає на розігріте дно труби, випаровується і перетворюється на газ. З таким пристроєм у мене солдати в полі спали без комбінезонів при мінус 25-ти”, – каже винахідник. І зазначає, що його винахід дуже простий та ефективний. Пічку можна легко модернізувати для приготування їжі, збирати за кілька секунд і переносити з місця на місце. Колишній військовий наголошує, що готовий власноруч робити такі пічки для бійців у зоні АТО, однак йому наразі не вистачає труб та арматури.

5. Робот-розвідник

Самохідну радіокеровану машину зібрали на одному з підприємств Львова у співпраці з місцевими ученими. Робот здатний евакуйовувати поранених солдат, може збирати інформацію і доставляти вантаж вагою до 300 кілограмів, інформує ресурс 4army.com.ua. Запас ходу в робота становить шість годин, при цьому на нього можна встановлювати акумулятори з будь-якої техніки. Механізм здатний працювати в умовах від -40 до +80 градусів °C під дощем, снігом та градом. При цьому вартість його виготовлення в десять разів нижча, аніж у зарубіжних аналогів, стверджують винахідники. Інженери розробили навіть гусениці, за допомоги яких робот може йти східцями.

6. Український аналог тепловізора

Дмитро Кривий, 18-річний хлопець з Вінниці, розробив прилад, що може замінити дорогий закордонний тепловізор, інформує 4army.com.ua.
Тепловізор зроблений у вигляді пов’язки на голову. За його допомоги робиться сканування навколишнього простору. “Якщо в задимленому чи у темному приміщенні до вас хтось наближається, прилад починає вібрувати. Розмір об’єкта, який наближається, можна визначити за допомоги інфрачервоних датчиків”, – пояснює винахідник. З його слів, якщо всім українським військовим видати спеціальні годинники, цей тепловізор зможе ідентифікувати, хто перед ними – бойовий побратим чи ворог.

7. Пошукова система поранених солдат

В Одесі 15-річний винахідник Борис Чубін створив систему, яка, з його слів, дозволить значно скоротити українським військовим людські втрати на полі бою. Комплекс складатиметься зі спеціального обладнання та програмного забезпечення, який у разі поранення солдата точно покаже, де він є та які ушкодження має, повідомляє УНІАН.
“Якщо солдат отримає поранення в будь-яку частину тіла, прилад списуватиме з нього біометричні показники і передаватиме їх до ген­штабу для скерування до постраждалого мобільної швидкої допомоги”, – каже винахідник, який, працюючи над проектом, консультується з військовими фахівцями.

8. Ліжко-трансформер

Черкаський винахідник Максим Чернявський створив спеціально для українських військових ліжко, аби ті не спали на холодній землі. Конструкція, каже він, із цупкої тканини та спеціального металу. Унікальність такого винаходу в його компактності, інформує Радіо Свобода.
Таке ліжко дуже зручно використовувати і як ноші для поранених. 

9. Захисні екрани для БТРів

Волонтер із Запоріжжя Денис П’ятигорець започаткував виготовлення саморобних захисних екранів для БТРів. Волонтери самостійно займаються закупівлею зварювальних апаратів, генераторів, ключів та іншого інструменту для створення протикумулятивних екранів, повідомляє ТСН.
“Я придумав креслення екрана, а допрацював його голова виробництва запорізького заводу (в минулому – артилерист). Знайшли гроші на сигнальний примірник і вже через два дні в базовому таборі 51-ої бригади розстрілювали його з РПГ. Екран витримав кілька влучень, і нашому щастю не було меж”, – розповідає волонтер. З його слів, естафету з виробництва екранів підхопили вже сім міст України.

10. Пристрій для швидкого загоєння ран

Доцент Буковинського медуніверситету хірург Олександр Білик разом із однодумцями – працівниками колишнього заводу “Кварц” – сконструював спеціальну портативну помпу для швидкого загоєння ран, пише “Чернівецький промінь”. Пристрій працює за допомоги вакууму. Спеціальна система складається з вакуумної помпи, яка автоматично підтримує в рані сталий негативний тиск із відповідної пов’язки, дренажів тощо. Зі слів лікаря, на відміну від помп іноземного виробництва, більшість з яких одноразові, цю можна використовувати багато разів, що суттєво здешевлює її вартість. Пристрій може працювати як на батарейках, так і на акумуляторах і має два режими роботи. “Приміром, якщо у хворого стоїть дренаж у плевральній, черевній порожнині чи в сечовому міхурі, то помпа налаштовується на режим дренування, для якого задається інший рівень тиску”, – пояснює автор винаходу. Іноземні помпи продають з “рідними” перехідниками і комплектуючими, тому щось у них замінити, подовжити термін служби неможливо. Натомість чернівецька система адаптована під трубки звичайних систем, які можна замінювати. Її не потрібно купувати для кожного пацієнта окремо: кількох цілком достатньо, щоб на роки забезпечити потребу відділення. Уже провели стендові випробування і випустили першу дослідну партію. Наразі до клінічних випробувань помпи долучилися хірурги з інших міст. На підставі їх пропозицій розробники модернізують свій виріб, однак про серійний випуск поки що не йдеться.
Ірина Яремко, співкоординатор Центру забезпечення військових Народної Самооборони Львівщини:
– Відколи проводять АТО, час до часу чула, що з’являються приватні ініціативи, різні розробки для того, аби нашим хлопцям було легше воювати. Проте хочу сказати наступне: всі побутові речі, винаходи медичного призначення для бійців мають бути апробовані на полігоні або в умовах, максимально наближених до зони військових дій. За весь той час, що ми возимо благодійну допомогу для українських військових, віддаємо перевагу тим речам, які вже заздалегідь випробувані, мають підтверджені висновки щодо ефективності у певних цілях. Бо невідомо, як поведе себе винахід в умовах війни. Адже всі ми чули історію, коли люди купували в магазинах неякісні бронежилети… Не маємо ніякого права випробовувати на наших хлопцях різні ноу-хау! Зрештою, відповідні наукові інстанції повинні різнобічно тестувати окремі ініціативи винахідників, упевнитися, що вони дійсно ефективні, має налагодитися серійний випуск цієї продукції, відтак уже ми будемо передавати її хлопцям. Як відомо, в Україні процес від патенту до виробництва тривалий, військове виробництво на низькому рівні… Єдине, що ми намагалися вдосконалити, то це каремати. Отримали великий рулон і розрізали його на нестандартні частини, щоб були зручніші для хлопців. Тут ми нічим не ризикували. Коли відправляємо посилки українським військовим, укомплектовуємо аптечки стандартними препаратами й матеріалами.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.4605 / 4.18MB / SQL:{query_count}