Вступ-2016: більше місць для пільговиків

На цьогорічних абітурієнтів чекають нові зміни при вступі, однак частина пропозицій не має відповідного обґрунтування внесення

Щороку саме о цій порі активно обговорюють умови вступу до українських вишів. Цей документ змінюється дуже часто і саме від нього залежить доля майбутніх вступників 2016-го. Міністерство освіти й цього року вдосконалює Умови прийому до вищих навчальних закладів України, які визначають основні процедури вступу, повідомляє Освіта.ua.
Цього року підставою для внесення змін до вищеза­значених Умов є прийнятий 24 грудня 2015 року законопроект, відповідно до якого були внесені зміни до статті 44 закону “Про вищу освіту”. Він прикметний тим, що попри намагання зробити вступ до вишів лише на конкурсній основі (скасувати окремий вступ для пільговиків/позаконкурсників), на пропозицію комітету ВРУ з питань науки і освіти була внесена нова норма про збільшення категорій вступників, які можуть не проходити ЗНО. 
Крім того, в проекті нових Змін до Умов прийому з’явилися й інші, дуже сумнівні пропозиції без відповідного обґрунтування їх внесення. Понад те, частина з них навіть суперечить вже згадуваній статті 44 Закону України “Про вищу освіту”.
Пропонується нараховувати додаткові бали до результатів ЗНО із застосуванням інших додаткових коефіцієнтів
1. Надання можливості вишам додавати учасникам вузівських олімпіад бали до результату ЗНО. Університетам надається можливість проводити всеукраїнські олімпіади на основі повної загальної середньої освіти на певні спеціальності. Учасникам цих олімпіад можуть додавати до 20 балів з предметів при вступі. Ці бали пропонується додавати до отриманих під час написання тесту ЗНО результатів з двох предметів, значно підвищуючи таким чином позицію абітурієнта в рейтингу. Але це положення суперечитиме нормам закону “Про вищу освіту”, бо чітко визначає такі складові конкурсного бала вступника:
– бали за сертифікат ЗНО з української мови та літератури;
– бали за сертифікат ЗНО з другого предмета;
– бали за сертифікат ЗНО з третього предмета або бали за конкурс творчих чи фізичних здібностей (у разі їх проведення);
– середній бал документа про повну середню освіту;
– бали за особливі успіхи та/або за успішне закінчення підготовчих курсів.
При цьому бали за особ­ливі успіхи у навчанні можуть отримати призери IV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад та призери III етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів – членів Малої академії наук України. А ось бали за підготовчі курси при вишах – тільки вступники на природничо-математичні та інженерно-технічні спеціальності, хоча щодо них досі тривають суперечки про необхідність врахування додаткових балів, адже не всі абітурієнти мають однакову можливість вчитися на таких курсах (не всі мають змогу їздити на них, оплачувати їх вартість).

Щоб  урівноважити вагу складових конкурсного бала, в минулі роки були введені коефіцієнти. Закон містить лише загальні вимоги мінімальних та максимальних показників коефіцієнтів і те, що їх сума повинна дорівнювати одиниці, а остаточні коефіцієнти визначають виші самостійно. Наприклад, вага кожного результату ЗНО повинна бути не меншою 20%, вага атестата – від 0 до 10%, а вага додаткових балів – від 0 до 5%. А в проекті Змін до Умов прийому пропонується нараховувати вступникові додаткові бали до результатів ЗНО із застосуванням інших додаткових коефіцієнтів, які має визначати виш так, щоб результат вступника з предмета не перевищував 200 балів. І така ситуація може спровокувати корупційну складову.
2. Збільшення ваги творчого конкурсу при вступі на молодшого спеціаліста. Ще однією поправкою мають намір підвищити вагу бала за конкурс творчих або фізичних здібностей (у разі його проведення) до 70 відсотків при вступі на спеціальності культура і мистецтво, архітектура та будівництво, а також культура, мистецтво, будівництво та архітектура. Однак закон визначає, що “вага бала за конкурс творчих або фізичних здібностей має становити не більш як 50%”! Оцінювання творчих конкурсів у вишах може мати суб’єктивний характер, тож збільшення ваги цієї складової конкурсного бала недоречне!
3. Для мотивації вступу до вишів тих абітурієнтів, які брали участь у міжнародних олімпіадах, є чемпіонами і призерами Олімпійських, Паралімпійських і Дефлімпійських ігор, пропонується наперед визначати їх результати з конкурсних предметів як 200 балів. Заохочення таких вступників бути студентами українських вишів, звісно, потрібне, але це не повинно статися шляхом визначення їх результату (ЗНО чи вступного іспиту) без проходження самого іспиту! Можливо, таким абітурієнтам необхідно цільово виділяти місця держзамовлення за умови вступу на відповідну спеціальність.
Кількість місць для пільговиків насправді зросте, а не зменшиться, як це було задекларовано
4. Зміни в позаконкурсному вступі. Суть їх полягає у тому, щоб скасувати його. На жаль, попри зміну назви, суть підходу не змінилася. Умовами прийому, затвердженими восени минулого року, передбачалося, що до 5% місць державного замовлення може бути відведено для вступників, які мають право на позаконкурсний вступ (такі вступники проходили ЗНО і серед них формувався окремий рейтинговий список). А в оприлюдненому для обговорення проекті змін пропонується, що квоти будуть встановлюватися вишами в межах 10% (в Луганській та Донецькій областях – в межах 30%) максимального обсягу держзамовлення, тобто кількість місць для пільговиків насправді зросте, а не зменшиться, як це було задекларовано! А ті, що вступатимуть за загальним конкурсом, претендуватимуть на значно меншу кількість державних місць.
Однак найбільша проблема в іншому – зарахування до вишів у межах встановлених квот відбуватиметься виключно за результатами вступних іспитів. Тобто особи певних категорій, які проходитимуть ЗНО, не матимуть змоги претендувати на місця, визначені цією квотою. Фактично пропонується повернутися до старої практики вступних іспитів, оцінки за які можна було одержати не лише завдяки знанням, а й “домовленостям”, тобто корупції. Такий підхід лише стимулюватиме не писати тестів і позбавить вступ конкурентності.
Першочергово в такій ситуації потрібно повернути абітурієнтам право вибору, щоб вони могли претендувати на зарахування на квотні місця за результатами іспитів чи за результатами ЗНО-2016.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.5584 / 4.13MB / SQL:{query_count}