Підручники: обіцяли і не дали…

Книжок для учнів четвертих і сьомих класів досі бракує. Винні, зі слів чиновників, перевізники

фото: 2.bp.blogspot.com
В українських школах учні четвертих і сьомих класів розпочали друге півріччя без підручників. У Інституті модернізації змісту освіти (ІМЗО), який відповідає за забезпечення школярів навчальною літературою, заявляють, що Міністерство освіти та ІМЗО виконали держзамовлення з виготовлення підручників на всі сто відсотків. Про це сказала директор інституту Наталія Вяткіна, інформує Освіта.ua.
Однак попри таку її заяву більшість шкіл України й досі залишаються без підручників для учнів четвертих та сьомих класів. Цю ситуацію директор ІМЗО пояснює проблемами з перевізниками. 
“Те, що деякі підручники в деяких школах чи навіть районах не отримані, залежало від того, що це робилося вже під Новий рік, і перевіз­ники не встигали з різних причин: були погодні умови, а на Західній Україні нічого не працює, бо свята”, – виправдовувалася посадовець.
Однак Наталія Вяткіна помиляється, бо навіть школи Києва досі працюють без згаданих підручників! 
“Ми забезпечені підручниками на чотири відсотки, і невідомо, коли ситуація покращиться. Із 532 підручників для четвертого класу отримали лише 37, а з 364-ох для сьомого жодного”, – каже директор 148-ої школи м. Києва Сергій Горбачов, інформує одне з інтернет-видань.
Перевізники не встигали з різних причин: були погодні умови, а на Західній Україні нічого не працює, бо свята…
Чиновники від Міносвіти запевняють, що підручники для учнів згаданих класів доставлені до обласних управлінь, отож, міністерство виконало свої обов’язки щодо їх доставки. 
“Попрошу це запа­м’я­тати, можете занотувати, що державне замовлення вважається виконаним, якщо книжки доставлені до обласних управлінь освіти. Крапка. Все!” –  саме так прокоментувала ситуацію з наявністю підручників для учнів четвертих та сьомих класів в українських школах директор Інституту мо­дернізації змісту освіти. Але все ж таки визнала, що 50% підручників, які мали закуповувати за рахунок місцевих бюджетів, ще не надруковані… 
“Вони не ненадруковані, але будуть надруковані!” – ось пояснення Наталії Вяткіної. Проте, коли це станеться, вона й сама не знає. 
Такі слова чиновниці обурили батьків учнів по всій Україні. До прикладу, мама столичного школяра Олена Герасимова нарікає: “Мій син вчиться у сьомому класі. Підручників за новою програмою нема жодного!”.  І це в столиці! А що вже казати про регіони?
Заява Наталії Вяткіної спричинила неабиякий резонанс, зокрема, жваве обговорення на facebook-сторінці громадської активістки і журналістки Іванни Коберник, яка обурюється через те, що школи отримали підручники, але… із тих дисциплін, з яких вони необов’язкові. 
Можете занотувати, що державне замовлення вважається виконаним, якщо книжки доставлені до обласних управлінь освіти 
“Може, ще хтось із відповідальних осіб пояснить мені, з якого дива четвертий  клас отримав підручники з образотворчого мистецтва і трудового навчання, без яких можна легко обійтися? Але не отримав підручників з інформатики, незважаючи на те, що за старою програмою інформатики в четвертому класі раніше не було і книжок немає ні старих, ні нових…Так, деякі підручники не надруковані і не будуть надруковані, подивіться на слайд. На слайді вказано, що надруковано все, що було передбачене коштом держбюджету, – пише Іванна Коберник. – Байдужість до дітей – ось головний гріх чиновників від освіти. Можна пробачити помилки, недостатність бюджетних коштів, неповороткість бюрократичних процедур, але коли я чую “це не наша проблема, занотуйте, хто не зрозумів”, то розумію: допоки люди з такою психологією при посадах – все безнадійно щодо системних змін! Тільки індивідуальний план спасіння власних дітей. Питають: а як правильно мала б реагувати директор? Сказати, що “ми постійно знаходимося в контакті з обласними управліннями освіти, моніторимо, в чому проблема доставки, інформуємо МОН про ці проблеми і надаємо пропозиції, як їх вирішити; ми приносимо вибачення за те, що діти понад півроку займаються без підручників; ми опублікуємо на сайті відомості, які підручники не друкуються і чим їх можна замінити; наші фахівці працюють над тим, щоб дати вчителям інформацію про безкоштовні онлайн-ресурси, де вони можуть взяти сучасні матеріали для уроків, – ми ж Інститут модернізації змісту освіти”! Але для цього треба не бути байдужим до дітей і вчителів”.
На переконання Іванни Коберник, прикра ситуація з підручниками виникла через те, що формально державне замовлення виконане в повному обсязі, проте порушена сама суть конкурсу – вибір учителями підручників. Наприкінці грудня склалися певні умови. Деякі видавництва не встигали до кінця фінансового року виконати свої замовлення і відмовились від друку підручників. Ці кошти забрали собі інші видавництва, збільшивши свої наклади, і в школи надійдуть не ті підручники, які замовляли учителі!
“Четверті та сьомі класи мають самі вирішувати свої проблеми, бо частина грошей “згоріла” в бюджеті наприкінці року, а гроші місцевих бюджетів – нема механізму перерахунку. На 2016-ий  бюджетне фінансування є тільки на малозабезпечених учнів (38 мі­льйонів), а це 10 відсотків від потреби! МОН не готовий зробити головний крок і передати кошти і повноваження на закупівлю підручників самим школам! І тоді буде доречно стояти на брифінгу і казати: це не наша проблема! А поки гроші розподіляються в Києві, це проблема МОН”, – пише Іванна Коберник на своїй сторінці у Facebook. 
І доки чиновники наввипередки обіцяли безкоштовні підручники, свідомі батьки купували планшети або ж ремонтували-клеїли підручники з математики і української літератури власноруч. 
З якого дива четвертий клас отримав підручники з образотворчого мистецтва і трудового навчання, без яких можна легко обійтися?
Мама львівської четвертокласниці Інна із ситуа­цією змирилася, кажучи, що обіцянкам чиновників не вірила ще з літа. “Я своїй дитині закачала підручники у планшет, але для цього довелося придбати планшет із великою діагоналлю екрана, щоб зручно було користуватися. Треба було одразу сказати батькам, що підручників не буде, то кожен би вирішував, що робити. А взагалі я шокована таким підходом до забезпечення підручниками”, – пояснює вона. 
Натомість тато львівського семикласника Юрій нарікає на інше: “Педеефки” українських підручників є в мережі. Але не всі батьки можуть купити дітям планшет чи телефон із великим розміром екрана. Доводиться роздруковувати якщо не цілі параграфи, то хоча б окремі вправи”. 
Невизначеною залишається й ситуація з виданням підручників для учнів восьмих класів. Зі слів заступника директора ІМЗО Юрія Завалевського, в бюджеті на це передбачили тільки 38 млн грн – для малозабезпечених і пільгових категорій. Цих підручників вистачить для 10-12% дітей. Але ж Наталія Вяткіна запевняє, що підручники для учнів восьмих класів будуть доставлені до управлінь освіти уже влітку 2016 року!..
Проте видавці не винні. Директор харківського видавництва “Ранок” Віктор Круглов пояснює проблеми із забезпеченням підручниками незрозумілою ситуа­цією щодо фінансування. 
“По-перше, цей поділ фінансування (50 на 50), незрозумілі тиражі підвищують собівартість підруч­ника. По-друге, це дуже довгі регламенти. Насправді видавці надрукували підручники дуже швидко, але почали через організаційні і тендерні процедури робити це надто пізно”, – каже він. 
На його думку, Україна в цьому питанні має перейняти європейський досвід: коли школи не лише вирішують, за якими підручниками працювати, а й те, з якими видавництвами співпрацювати. Крім того, відповідальними за доставку теж мають бути видавництва, щоби не виникало ситуацій, подібних до нинішньої.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.6784 / 4.15MB / SQL:{query_count}