Реабілітація бійців: куди звертатися

Львівщина замовила 1,5 тисячі путівок для вояків, які вже мають статус учасника бойових дій. Утім в санаторії бійці поїдуть не раніше, ніж через місяць

фото: postfactum.ks.ua
Ще в квітні Львівська обласна рада дала 1 млн 300 тисяч гривень на лікування та реабілітацію демобілізованих бійців зі сходу України. За ці гроші обіцяли допомогти всім, хто потребуватиме цього. Проте, як зазначив “Пошті” керівник департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Богдан Чечотка, окремої програми реабілітації демобілізованих у області досі немає.
“Львівська область особлива тим, що до її медзакладів потрапляють не нещодавно поранені, безпосередньо з фронту, як це є, до прикладу, в Дніпропетровську, а переважно ті, що вже виписалися із госпіталів і потребують реабілітації. Це не є невідкладні, гострі стани, які потребують негайного втручання. Демобілізованих обслуговують в цивільних медзакладах, а не у військовому госпіталі”, – каже він. 
З його слів, вояків лікують та оздоровлюють у рамках тієї ж обласної програми “Діагностика, лікування та реабілітація осіб, які постраждали внаслідок (під час) Революції Гідності на 2014 – 2015 роки”. 
Фахівці Львівської обласної клінічної психіатричної лікарні, Львівського обласного клінічного психоневрологічного диспансеру та Львівського обласного дитячого психоневрологічного диспансеру у співпраці з волонтерськими організаціями забезпечують окрему медико-психологічну допомогу учасникам АТО в так званих психологічних пораднях.
Демобілізований звертається в “Єдине вікно”, його скеровують у заклад, що займається тим видом реабілітації, який показаний йому згідно з медичними висновками
Окремою ділянкою є санаторно-курортне лікування. “Ми замовили півтори тисячі путівок для тих вояків, які вже отримали статус учасника бойових дій. Відправляли їх на оздоровлення за рахунок недоїзду в санаторії від Мінсоцполітики, а також коштом місцевих бюджетів. Наразі путівки ми замовили, але будуть вони не раніше, ніж через місяць”, – пояснює “Пошті” Леся Курницька, начальник відділу реабілітації та обслуговування інвалідів, ветеранів війни та праці департаменту соціального захисту населення Львівської ОДА. 
Як пояснює “Пошті” Оксана Яковець, заступник директора департаменту соціального захисту населення ОДА, оздоровлюватимуть демобілізованих у санаторіях Західної України, навіть у “Феофанії”. 
Щоправда, для цього залучають спонсорські кошти. “Соціальні працівники знаходять волонтерів, громадські організації, які долучаються до кожної окремо взятої історії. В цілому наш департамент подав заявку до Мінсоцполітики на півтори тисячі путівок для оздоровлення демобілізованих бійців, які проживають на Львівщині. Санаторії – найрізноманітніші, у тому числі й унікальний санаторій “Немирів”, який має великий досвід реабілітації після серйозних опіків”, – запевняє Оксана Яковець.
інфографіка: Львівська ОДА
“Ми готові прийняти наших хлопців, адже маємо значний досвід у лікуванні та реабілітації післяопікових станів. Ефект від наших сірководневих ванн особливо відчутний у випадку, якщо післяопікові стани вчасно проліковані. Ці ванни потрібно приймати одразу ж після стаціонарного лікування, після виписки з хірургічного стаціонару. Після сірководневих ванн рубці розсмоктуються! 
Маємо окреме відділення для дітей, що зазнали опіків. Проте до нас можуть їхати й після осколкових поранень, гострих станів після поранень. Узагалі сірководневі ванни є панацеєю від багатьох хвороб. Унікальність нашого курорту в тому, що саме він має найбільш концентровану сірководневу воду в Україні – до 180-200 міліграмів на літр”, – розповідає “Пошті” Володимир Комар, головний лікар ДП “Санаторій “Немирів”, заслужений лікар України. 
Проте, чи врахують цей досвід у Мінсоцполітики при розподілі путівок, зараз важко передбачити…
Крім того, після повернення додому демобілізовані учасники АТО з Львівської області можуть скористатися проектом “Єдине вікно”, який запровадила Львівська облдержадміністрація для того, аби кожен боєць, повернувшись із зони АТО, міг отримати медичну й психологічну реабілітацію, пройти діагностику і обласну медичну комісію, яка встановить рівень втрати ним працездатності.
Санаторій “Немирів” готовий прийняти бійців, адже має досвід у лікуванні та реабілітації післяопікових станів
В “Єдиному вікні” соціальні працівники забезпечують військових з інвалідністю індивідуальною програмою реабілітації, а лікарі – медичною діагностикою, стаціонарним доглядом, психолого-психіатричною допомогою та фізичною реабілітацією.
Серед клієнтів “Єдиного вікна” чи не найбільше постраждалих з наслідками вогнепальних поранень верхніх і нижніх кінцівок, інфікованими ранами, гострим гематогенним остеомієлітом, закритими черепно-мозковими травмами та контузіями, опіками, пневмоніями, пов’язаними з переохолодженням тощо.
 “Взагалі алгоритм скерування демобілізованого простий: він звертається у “Єдине вікно”, і фахівці відправляють його у заклад, який займається таким видом реабілітації, який показаний саме йому згідно з медичними висновками”, – пояснює Богдан Чечотка. – Якщо говорити про фізичну реабілітацію для демобілізованих, то найчастіше у вояків виникають загострення хронічних недуг, а також хвороби шлунково-кишкового тракту і серцево-судинної системи. Тож ми замовили путівки у санаторії Любіня Великого, Моршина, Трускавця”.
З березня, відколи працює “Єдине вікно”, туди звернулося 79 демобілізованих бійців. Чи не найбільше звернень з приводу саме медичної реабілітації, адже учасники АТО повертаються без рук-ніг, після важких поранень із госпіталів і потребують належної уваги медиків. 


“Єдине вікно” для демобілізованих військових із зони АТО провадить роботу на базі Львівського обласного госпіталю інвалідів війни та репресованих ім. Ю. Липи за адресою: м. Львів-Винники, вул. В. Івасюка, 31. Контактний телефон 296 11 45. 
Кожен демобілізований, який воліє скористатися послугами цієї програми, повинен мати зі собою мінімальний пакет документів: паспорт, ідентифікаційний номер і документ, що підтверджує статус учасника бойових дій.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
6.3268 / 4.13MB / SQL:{query_count}