У місті Лева обговорювали майбутнє професійно-технічних навчальних закладів України

Сфера української освіти, що охоплює понад дев’ять мільйонів наших громадян, потребує ґрунтовного реформування

Стратегічна дорадча група (СДГ “Освіта”) розробила проект “Концепція розвитку освіти України на період 2015 – 2025 років”. Зараз його обговорюють керівні органи освіти, громадські організації та представники навчальних закладів. 
Зокрема, під час круглого столу, який відбувся 4 грудня у Львівському вищому професійному училищі харчових технологій, розглядали головні засади проекту та пропонували зміни до деяких його пунктів щодо професійно-технічної освіти. 
У роботі круглого столу взяли участь начальник відділу змісту й організації навчального процесу департаменту професійно-технічної освіти Міністерства освіти і науки України Алла Луцька, голова Громадської ради при Міністерстві освіти і науки України Галина Усатенко, заступник директора департаменту освіти і науки ЛОДА, начальник управління професійно-технічної освіти, координації діяльності вищих навчальних закладів і науки Роман Бабій, заступник начальника управління професійно-технічної освіти, координації діяльності вищих навчальних закладів і науки Роман Вороняк, директор Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Львівській області Володимир Бобко, представники професійно-технічної освіти Львівської, Тернопільської, Івано-Франківської, Чернівецької, Закарпатської, Рівненської та Волинської областей.
Як розповідає голова Громадської ради при Міністерстві освіти і науки України Галина Усатенко, в Україні тривають громадські обговорення “Концепції розвитку освіти України на період 2015 – 2025 років”, аби посилити проект пропозиціями та змінами, спрямованими на оптимізацію навчальних закладів.
Голова ради директорів ПТНЗ Львівської області, директор Львівського вищого професійного училища харчових технологій Наталія Склярчук наголошує: “В Україні планують прийняти закон про професійну освіту, який стане важливим чинником підготовки кваліфікованих робітників для всіх галузей економіки. У “Концепції розвитку освіти України на період 2015 – 2025 років” зміни щодо професійного навчання не дуже чітко прописані, тому сьогодні ми зібралися, щоб обговорити важливі моменти і внести відповідні поправки в цей документ!”

Виробниче навчання

Система професійно-технічної освіти в Україні добре розвинута, втім існує багато проблем і викликів, які не залежать від навчальних закладів і їх керівництва. До прикладу, не виділяють коштів на виробниче навчання із державного бюджету. 
Аби навчити учнів виготовляти продукцію, необхідно мати певний набір її компонентів, тож професійно-технічним навчальним закладам доводиться шукати гроші у спеціальних або благодійних фондах. А повинне бути бюджетне фінансування витрат на матеріали для проведення виробничого навчання в майстернях навчальних закладів. 
Фінансування мусить бути закладене на законодавчому рівні, мають бути захищені статті, які треба обов’язково виконувати!

Організація виробничої практики

Важливим аспектом діяльності професійно-технічних закладів освіти є також організація виробничої практики, яка, згідно з чинним законодавством, повинна проходити на виробництві та відповідним чином оплачуватись учням. 
Роботодавці ж не завжди готові брати до себе юнаків і дівчат, які не закінчили навчання, та платити їм. Варто зазначити, що роль роботодавців у підготовці кадрів наразі недостатня. Потрібно внести зміни на законодавчому рівні, зокрема, в Податковий кодекс України, що стимулювали би підприємців допомагати професійно-технічним навчальним закладам у підготовці кадрів. 
Такі пропозиції вже висувала Всеукраїнська асоціація працівників професійно-технічної освіти. Їх обговорювали й на парламентських слуханнях 2013-го. На превеликий жаль, Верховна Рада України досі не прийняла відповідних законів. 

Міжнародна співпраця

Розвиток навчальних закладів неможливий без вивчення досвіду українських і закордонних партнерів, тому потрібно вирішити питання фінансування міжнародної співпраці. 
Нещодавно до Львівського вищого професійного училища харчових технологій завітала делегація з Середньої професійної школи гастрономії і готельних послуг зі столиці Словаччини міста Братислава. Директор училища Наталія Склярчук розповідає: “Під час їх візиту в нас проводився кулінарний фестиваль “Феномен галицької кухні”, тож гості змогли ознайомитися не лише з навчальним закладом, а й із частинкою нашої культури. Ми навіть виявили багато спільного в наших національних кухнях і традиціях. 
Завдяки спілкуванню та відвідинам навчальних закладів у Братиславі та Львові ми стали краще розуміти, як розвивається професійно-технічна освіта у країнах, які нещодавно стали членами Євросоюзу. Там також існує низка проблем, натомість фінансування значно краще. 
Зокрема, братиславські колеги розповіли, що наступного року одержать від Євросоюзу 2 мільйони євро для створення навчально-практичного центру м’ясного напряму. Ми побачили в навчальному закладі багато аудиторій, позначених табличками “Створено за кошти Євросоюзу”, зокрема, Центр комп’ютерних технологій. Такі інвестиції дають навчальним закладам багато шансів для розвитку.

Адреса: м. Львів, вул. Данила Галицького, 8.
Тел.: (032) 235-46-12, 235-53-30.
E-mail: lplcht@ukr.net.
Сайт: www. lplcht.ucoz.com.

У братиславській школі впроваджений також спільний зі Швейцарією проект, спрямований на популяризацію робітничих професій. Братиславські партнери розповідали, що за рахунок проекту вони одержують кошти для промоції навчального закладу, виготовлення буклетів, розміщення інформації на радіо й телебаченні. До прикладу, при підготовці до Дня відкритих дверей для проведення майстер-класів виділяють кошти на матеріали. 
Ми також проводимо багато заходів для популяризації нашого навчального закладу, зокрема, з таких професій: пекар, кондитер, кухар, офіціант, бармен, продавець, касир-контролер, обліковець, агент із постачання, майстер ресторанного обслуговування. До речі, ми нещодавно проводили День відкритих дверей, де школярі мали змогу побачити майстер-класи з карвінгу, художнього пакування, виготовлення букетів із цукерок, складання серветок і сервірування столів. Тож було би добре отримувати фінансову допомогу для таких заходів. Наразі обходимося власними коштами спеціального фонду училища”.
Між Львівським вищим професійним училищем харчових технологій і Середньою професійною школою гастрономії і готельних послуг із Брати­слави підписана партнерська угода щодо співпраці в міжнародних проектах, тож уже з березня наступного року львівські учні зможуть стажуватись у Словаччині.
Тож Львівське вище професійне училище харчових технологій є провідним навчальним закладом, що динамічно розвивається. Його заснували у 1967-ому як Львівське професійно-технічне училище хлібопекарської промисловості, та згодом неодноразово реорганізували. Цього року навчальний заклад підвищив свій статус і став Львівським вищим професійним училищем харчових технологій. 
Навчальний заклад зберігає кращі традиції підготовки фахівців для харчової промисловості, які завжди потрібні суспільству. Водночас статус вищого професійного училища дозволяє впроваджувати складніші наукомісткі процеси, відтак готувати фахівців вищої робітничої кваліфікації. Учні одержують не лише третій-четвертий робітничий розряд, а й п’ятий, який виводить їх на вищий рівень професії, зокрема, дозволяє їм бути організаторами виробництва.
Випускники училища завжди забезпечені роботою, бо мають якісну освіту – базові теоретичні знання та ґрунтовну практичну підготовку.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.2658 / 4.14MB / SQL:{query_count}