Акцент на Професійно-технічну освіту: досвід і перспективи

Система професійно-технічної освіти – база для підготовки робітничих кадрів Львівської області

Професійно-технічна освіта не тільки забезпечує здобуття спеціальності випускниками загальноосвітніх закладів, а й бере активну участь у підвищенні кваліфікації працівників шляхом удосконалення та поглиблення знань, умінь і навичок за професією чи здобутою спеціальністю відповідно до сучасних вимог виробництва чи сфери послуг.

Характеристика мережі установ професійно-технічного навчання 

Система професійно-технічної освіти Львівської області охоплює 58 професійно-технічних навчальних закладів (21 вище професійне училище, 2 міжрегіональні вищі професійні училища, 2 вищі професійні художні училища, 1 Міжрегіональний центр професійно-технічної освіти художнього моделювання та дизайну, 25 професійних ліцеїв, 1 художнє професійно-технічне училище, 6 навчальних закладів при установах виконання покарань) і 3 установи (Навчально-методичний центр професійно-технічної освіти у Львівській області, Львівський державний будинок техніки, Львівський державний палац естетичного виховання учнівської молоді).
За останнє десятиліття мережа професійно-технічної освіти (ПТО) Львівщини постійно реорганізовувалась. Зокрема, у 2013 – 2014 роках 8 професійно-технічних навчальних закладів стали вищими професійними училищами.
Щодо розподілу ПТНЗ за галузевим спрямуванням, то левову частку становлять заклади, що готують спеціалістів для промисловості (35%), сфери послуг (25%), агропромислового комплексу (19%), а також будівництва (17%). Значно менше ПТНЗ, які здійснюють підготовку кадрів для сфери транспорту (4%).
Щодо територіального розподілу професійно-технічних навчальних закладів, то 33% ПТНЗ сконцентровані у Львові, решта – у районних центрах області й селищах міського типу. Є на території регіону райони, у яких немає жодного ПТНЗ. 
У 2013 – 2014 навчальному році отримано ліцензії на підготовку кваліфікованих робітників відповідно до потреб регіонального ринку праці з нових професій: покрівельник сталевих покрівель, покрівельник рулонних покрівель і покрівель із штучних матеріалів, візажист-стиліст, майстер ресторанного обслуговування, а також на підготовку за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодшого спеціаліста зі спеціальностей: “Дизайн”, “Декоративно-прикладне мистецтво”, “Зварювальне виробництво”, “Будівництво та експлуатація будівель і споруд”, “Швейне виробництво”, “Перукарське мистецтво та декоративна косметика”, “Моделювання та конструювання промислових виробів”.

Учні та слухачі ПТНЗ

У професійно-технічних навчальних закладах області щороку навчається понад 27 тисяч учнів із 136 робітничих професій і 14 спеціальностей за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодшого спеціаліста. 54% учнів одночасно з професією здобувають повну загальну середню освіту, 81% навчається за складними інтегрованими професіями, 80% здобувають дві та більше професій, що підвищує мобільність випускників на ринку праці. 
З початку 2011 року простежується різке зменшення кількості учнів ПТНЗ Львівщини. Цього року воно пов’язане з тим, що 2 ПТНЗ приєднали до вищих навчальних закладів. За кількістю професійно-технічних навчальних закладів Львівщина посідає четверте місце в Україні, за кількістю учнів, які в них навчаються, – друге.
У 2013 – 2014 навчальному році ПТНЗ області випустили 12 337 кваліфікованих робітників, центри при ВТК – 810. Працевлаштовані за професією 74,6% випускників ПТНЗ, далі вчаться у вищих та інших навчальних закладах 13%, призвані на військову службу 5%.

Інноваційні підходи до підготовки кваліфікованих робітників і міжнародна співпраця

У Львівській області міжнародне співробітництво налагодили 10 ПТНЗ: Львівське ВПУ ресторанного сервісу і туризму, Львівське ВПУ торгівлі та сфери послуг, Ставропігійське ВПУ м. Львова, Львівське вище художнє професійне училище, Львівське вище професійне училище №29, Львівське ВПУ побутового обслуговування, Дрогобицький професійний політехнічний ліцей, Львівське ВПУ харчових технологій, Погірцівське ВПУ, Львівське вище професійне політехнічне училище.
Професійно-технічні навчальні заклади уклали довготермінові угоди з навчальними закладами, доброчинними фондами й органами управління освітою різних країн. 
Основні результати міжнародної співпраці: проведення спільних навчальних і виховних заходів, обмін досвідом у сфері професійної підготовки, обмін делегаціями викладачів та учнів, спільні майстер-класи національних кухонь, ознайомлення з культурою і традиціями регіонів, матеріально-технічним і навчально-методичним забезпеченням різних професій, створення сучасних навчально-виробничих столярних майстерень механічної та ручної обробки деревини та кабінету професійно-теоретичної підготовки, оснащення майстерень сучасними верстатами, підвищення кваліфікації майстрів і викладачів, дружба та партнерство, спільні семінари для педагогічних працівників, створення умов для проходження виробничої практики учнів за кордоном.
На Львівщині активно діють навчально-практичні центри, створені на базі ПТНЗ області. З метою впровадження ступеневої підготовки кадрів, проведення наукових досліджень за участі ПТНЗ в області створили 6 навчально-науково-виробничих комплексів, 11 ПТНЗ співпрацюють із вищими навчальними закладами за угодами.

Робота з обдарованими учнями

У 2014 році провели 5 обласних етапів всеукраїнських конкурсів фахової майстерності серед учнів професійно-технічних навчальних закладів, що здобувають фахи: слюсаря з ремонту рухомого складу, маляра, слюсаря з ремонту автомобілів, тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва, кухаря.
Переможці обласних етапів конкурсів взяли участь у всеукраїнських етапах. 

Соціальне забезпечення та захист учнів, слухачів і педагогічних працівників 

Система професійно-технічної освіти у Львівській області виконує важливу соціальну функцію, оскільки лише вона дає змогу молодій людині, незалежно від соціального і фізичного стану, матеріальних статків родини, реалізувати на безкоштовній основі свої конституційні права на освіту. 
З 52 ПТНЗ лише в одному не надають повної загальної середньої освіти. Професійно-технічні навчальні заклади гарантують соціальний захист дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей із малозабезпечених і багатодітних сімей, проблемної молоді.
Вороняк Роман Михайлович, заступник начальника управління професійно-технічної освіти, координації діяльності вищих навчальних закладів і науки
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9484 / 4.13MB / SQL:{query_count}