Квіткова містика весілля

У розпал весільного сезону “Пошта” довідалася у флористів та етнологів про квіткову символіку кохання й добробуту, давні весільні традиції українців та сучасні модні тенденції у виборі букетів нареченої

У кожного народу свої традиції та звичаї. В українців ж вони неймовірно барвисті й різноманітні. Неабияке значення у нашій обрядовості мають квіти. 
Ми їх збираємо в букети й несемо до церкви освячувати, вплітаємо у віночки наречених, різні квіти й трави використовуємо при купелях немовлят. Навіть коли будинок будуємо, перед завершенням, на крокву кріпимо букети із живих квітів, і все для того, аби було життя, аби були щастя й довголіття... 
Саме це символізують живі квіти. Отож, безперечно, й на весіллі квіти мають свою роль…   

Приворотне зілля українок

До прикладу, грецькі наречені прикрашались плющем, кучеряві стебла якого символізували нескінченність їхнього кохання. В Іспанії весільною квіткою вважається цвіт апельсина – символ щастя і родючості. В Україні ж чи не найпопулярнішим елементом весільного букета є біла троянда. Та не завжди було так, що букет нареченої був невід’ємним атрибутом українського весілля.
“Колись молодий дарував молодій “потрібні” подарунки, наприклад, чоботи. А букет – це тенденція двадцятого століття, яку ми просто перекопійовуємо з глянцевих журналів Європи й Америки. 
Звісно, тепер букет добирають за кольором до сукні нареченої чи вбрання нареченого, бутоньєрок гостей, квітів на столах тощо, він частково перейняв функції вельона, який підкидали вгору, аби довідатись, котра з дівчат наступною вийде заміж, але й кидання вельона – це також новочасний звичай, – розповідає “Львівській Пошті” науковий співробітник Інституту народознавства НАНУ Леся Горошко. –  Єдине, що втішає, це те, що сучасний весільний букет таки симпатичніший за радянський букет півметрових гвоздик. У запозичених звичаях складно шукати архаїку, бо у нас ці звичаї наразі нові”.
Натомість кандидат філологічних наук, доцент кафедри етнології Франкового вишу Володимир Галайчук розповів “Львівській Пошті”, що більш традиційними для українців є букетики-бутоньєрки, які дружки чіпляють усім гостям на весіллі. Етнолог каже, що ймовірно вони символізували приналежність до одного роду.
Колись молодий дарував молодій “потрібні” подарунки, наприклад, чоботи. А букет – це тенденція двадцятого століття, яку ми просто перекопійовуємо з глянцевих журналів Європи й Америки
У давніх весільних обрядах українці використовували радше зілля: мирт, барвінок, руту… “Для молодої шили вінок з барвінку. Також барвінок використовували і на похоронах, та де брали барвінок на похорон, на весілля з того місця вже брати не можна. Здебільшого рвали його у лісі, а дехто й поблизу хати на городі, де посадив собі. По-перше, барвінок вічнозелений, він символізує вічність, по-друге, він хрещатий, має форму хреста, що є сакральним. Можна сказати, що він освячує весілля. Вінок з барвінку шили, цілою ниткою, яка ні в якому разі не мала перериватись…”, – каже етнолог.
Любовний символізм мають й інші квіти, до прикладу, рута. Володимир Галайчук розповів, що вона є символом дівочості і строгості поведінки. Дівчина може віддати свій рутяний вінок тому, хто їй подобається. У деяких весільних піснях йдеться, що дівчина сіє руту і якщо хлопці її потопчуть, то це означає, що вона вже втратила свою цноту. Про це співається у веснянках, у стародавніх обрядових піснях.

Любисток і роман-зілля, себто ромашки, також рослини – символи кохання. Розмай-зілля, або любка дволиста, в українському фольклорі має й містичний символізм, кажуть, з неї приворотне зілля варили. 
“Є така гарна пісня: “Побігла до гаю копать зілля розмаю, ще до гаю не дійшла розмай-зіллячко знайшла. Полоскала на льоду, а варила на меду. Приставила до жару – кипи корінь помалу. Ще корінь не кипів, а козак вже прилетів…” Тобто приворожила дівчина козака”, – каже Володимир Галайчук.

Поради від флористів
 
– Якщо плаття нареченої з малюнком або прикрашене кольоровими деталями, варто уникати дуже яскравих і складних букетів.
– Не варто використовувати в букеті квіти, які можуть залишати плями на одязі. Заплямити плаття можуть лілії.
– Уникати варто екзотичних квітів, їх запах може бути неприємним або викликати алергічні реакції.
– Якщо наречена бажає зберегти свій букет на пам’ять, то неодмінно потрібно подумати про другий букет, який вона кидатиме своїм незаміжнім подругам. Але, якщо такого букета немає, то кидати можна вельон.
 
Також приворотні властивості приписували і шавлії. Певний символізм має і калина, у ній символічні і цвіт, і ягоди. 
“Калиновий цвіт – символ чистоти, незайманості. Ягоди калини – кров. У весільній обрядовості калину використовували при завершенні весілля. Коли виводили молодих з комори, якщо молода була чесна, то батькам належалась пляшка горілки, прикрашена калиною і васильками, м’яткою. Якщо нечесна, то батькам такої пляшки не давали, весілля припинялось, а якщо таки продовжувалось, то було сумним. Батьків нареченої ганили. Калина в даному випадку символізує цноту… Ламання калини у фольклорі – образ позбавлення цноти”, – розповідає етнолог. 
Для весільного букета годиться кожна квітка, етнологи кажуть, що головне, аби вона була живою, красивою й пахучою. Поганих квітів не буває
Також Володимир Галайчук розповів і про містичні властивості рослини тої, яку ще називають аконіт. “Є така давня оповідка, її по-своєму у різних регіонах переповідають. Якось чорт у подобі парубка ходив до дівчини. Вона почала марніти, в’янути. Мама запідозрила, що щось недобре робиться з донькою. Вплела їй в косу оберіг. Вночі дідько як прийшов, не зумів і приступити до неї. Каже: “Викинь руту й тою, буду з тобою”. 
Вона починає шукати на собі ту руту й тою, та нічого немає. І помаленьку-помаленьку розбиралась, розбиралась аж до ранку, та коси розплести не втямила. Врешті настав ранок, запіли півні, і нечистий зі злістю каже: “Коб не рута й тоя, то була б ти дівка моя”. Окрім того, що тою вважали оберегом, їй приписували й лікарські властивості”.

Жива, красива й пахуча!

Троянди, еустоми, мальви, кали, ромашки, айстри, жоржини, чорнобривці, гвоздики, хризантеми… 
Для весільного букета годиться кожна квітка, етнологи кажуть, що головне, аби вона була живою, красивою й пахучою. Поганих квітів не буває. Та все ж не радять у весільних букетах використовувати зів’ялі та засушені квіти. Загалом же, оскільки букет нареченої не є традиційним для українців явищем, то й традиційних вимог до нього немає.
Букет нареченій дарує її майбутній чоловік, він обирає квіти, та все ж здебільшого жінки не можуть не “порадити”, не “натякнути”, які ж саме квіти вони б хотіли. Так здебільшого букет обирають як довершення загального візуального образу нареченої, під колір плаття чи тематичний колір весілля. 
Але жінки у будь-чому можуть добачити символізм, тож чоловікам треба бути дуже уважними у підборі квітів для букета своїм коханим. Букет виражатиме почуття нареченого. Його вибір дуже важливий. 
Львівська флористка Олена розповіла “Львівській Пошті”, що здебільшого наречені до вибору букета ставляться дуже скрупульозно, і все ж у цій справі не обходиться без втручання молодої дружини. Олена дала кілька порад для чоловіків, які все ж мають намір самотужки взяти на себе відповідальність й обрати букет. 
“Будьте уважні, потрібно зважити на все, на тематичний колір весілля, на квіткові уподобання нареченої, на її характер й темперамент, на сезон, бо, до прикладу, півонії в лютому дістати дуже непросто. Потрібно навіть максимально вивідати, яким буде весільне плаття. Звісно, не варто вдаватись до шпигунських штучок, та все ж деякі деталі свого вбрання наречена може виказати зовсім випадково. Важливо слухати жінок, це пригодиться не лише для того, аби підібрати букет!”, – каже пані Олена.
Жінки у будь-чому можуть добачити символізм, тож чоловікам треба бути дуже уважними у підборі квітів для букета своїм коханим. Букет виражатиме почуття нареченого. Його вибір дуже важливий
Львівська флорист пані Ганна розповіла виданню, що нині не так вже й багато наречених, які запитують про символізм, перш ніж обрати квіти для весільного букета. Та все ж, якщо комусь цікаво, то вона розповідає, що білі троянди у бутоні символізують чистоту й невинність. Троянди ж загалом є символом кохання. Ромашка – символізує мир, ніжність, кохання; орхідея – повагу, тюльпан – взаємність, соняшник – багатство, достаток, мальва – красу. Біла лілія – символ чистоти і невинності, вважається квіткою Діви Марії. 
“Нині у весільних букетах можна побачити все, що завгодно. Якось одна наречена попросила, аби у букеті неодмінно був чортополох. А здебільшого у цю пору обирають троянди, часто еустоми, ромашки, більш популярними стають кали. Ще ніколи не робила весільних букетів із чорнобривців та жоржин. Нині популярні монохромні букети, гратись можна з відтінками”, – каже пані Ганна.

Помаранчевий – колір радості, зелений – надії та життя 

Нині вибір квітів величезний, та все ж деякі відтінки традиційно пов’язують з певною порою року, відтак жовті букети наречених переважають yлітку, білі взимку і рожеві навесні. Також можна піти й іншим шляхом, вибирати для весільного букета сезонні квіти.

Білий букет нареченої. Це символ чистоти, витонченості та елегантності. Здебільшого білі букети вибирають ті, хто прагне в усьому відповідати традиціям. Якщо ж ви боїтеся, що білі квіти будуть зливатися з платтям, вибирайте букет в портбукетниці, або букет на ланцюжку – тоді це буде цілком самостійний аксесуар, який привертатиме увагу і ні в якому разі не зливатиметься з платтям. Найчастіше для білих букетів обирають троянди, кали, орхідеї, лілії, тюльпани, гвоздики, конвалії або проліски.
Рожевий. Будучи символом солодощів і ніжності, рожевий колір добре підходить для такого романтичного випадку, як весілля. Відтінки рожевого можуть варіюватися від зовсім блідого до насичено-яскравого, практично лілового. Добре гармоніюють ніжно-рожеві букети з класичним білим весільним платтям. Для рожевих весільних букетів обирають троянди, тюльпани, гортензію, хризантеми, кали, орхідеї.
Помаранчевий – колір радості та гарного настрою. А в деяких країнах саме він символізує кохання. Для помаранчевих весільних букетів обирають троянди, хризантеми, кали, тюльпани, орхідеї, гербери.

Червоний – це символ кохання і пристрасті. Люди, які обирають букет тільки з червоних квітів одного сорту, безмежно впевнені в собі і в своїх почуттях. Для червоних весільних букетів вибирають троянди, тюльпани, гербери, невеликі півонії. Оригінальна ідея: використовувати для весільного букета червоні маки. 
Жовтий. Такі букети на весілля обирають нечасто, ймовірно, наречені згадують про те, що “жовті тюльпани – вісники розлуки...” Та все ж жовтий  –  колір сонця і тепла, яке буде зігрівати подружнє життя. У багатьох країнах це символ процвітання. Для жовтих весільних букетів обирають троянди, тюльпани, хризантеми, кали. Можна використовувати в букеті невеликі квіти соняшника.

Синій. Комусь, можливо, синій букет здасться дивним явищем, тим паче на весіллі. Та все ж це дуже популярний колір. Синь – барва ніжності, а букети, що складаються з квітів різних відтінків синього, викликають захоплення. Так само, як і білий, синій колір букетів підходить майже до всіх весільних тем. Для синіх весільних букетів вибирають іриси, гортензію, гіацинти, дельфініум, тирлич. Оригінальна ідея: використовувати для весільного букета фіалки, проліски чи волошки.
Фіолетовий. Фіолетові і бузкові квіти – знак ніжності і делікатності, вони символізують глибину почуттів, відданість і довіру своєму партнеру. Тому флористичні композиції у фіолетових тонах на весіллі виглядають вишукано і романтично. Для фіолетових або бузкових весільних букетів обирають тюльпани, фрезії, троянди, еустоми, півонії, гладіолуси. Оригінальна ідея: весільний букет з фіалок або бузку.

Зелений – символ життя. Але знайти квіти зеленого кольору не так-то просто. Ймовірно, тому цей колір вибирають для весільних букетів найрідше. Зелений – колір надії, і на весіллі його присутність буде цілком гармонійною. Для зелених весільних букетів обирають хризантеми, фрезії, орхідеї, краспедії, інформує girko.lviv.ua.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
13.6838 / 4.21MB / SQL:{query_count}