Вступ-2014: за крок до мрії

Цього року прийом документів у виші розпочнеться пізніше. “Пошта” зібрала все найважливіше, що має знати абітурієнт

фото: архів
Цього року через останні події в країні вступна кампанія розпочнеться  пізніше – 11 липня, а не 1-го, як це було торік, і завершиться не 31 липня, а триватиме до 12.00 1 серпня. 
Наразі ж для тих абітурієнтів, які з поважних причин не змогли скласти іспити в основній сесії ЗНО, а також для вступників, які проживають у Донецькій та Луганській областях, до 15 липня триває додаткова сесія.

Вибір за вступником

Менш як за десять днів приймальні комісії розпочнуть приймати документи охочих здобути вищу освіту. 
Цього року, як і попередніх, абітурієнт має право подавати документи для вступу до п’яти вищих навчальних закладів – на три спеціальності в кожному (максимум 15 спеціальностей), про це йдеться в офіційній заяві Міністерства освіти і науки України. 
При цьому заяви, подані на певний напрям підготовки (спеціальність) до одного ВНЗ за різними формами навчання, вважаються фактом подання однієї заяви. У заявах, поданих до одного вишу, вступник зазначає пріоритет кожного напряму підготовки (спеціальності).
Нагадуємо, кожен виш в Україні має свої затверджені правила вступу і вони можуть мати свої особливості. Тож маючи намір стати студентом певного закладу, аби згодом не виникло несподіваних перепон для втілення мрії, варто зайти на сайт обраного вишу і уважно прочитати їх. 

Особисто чи через інтернет

Заяви і документи від вступників прийматимуть як у паперовій, так і в електронній формі (http://ez.osvitavsim.org.ua). 
Як показує досвід минулих років, у перші два-три дні у роботі електронної системи можуть виникати проблеми, однак у наступні дні зареєструватися через інтернет на усі можливі 15 факультетів займає не більше півгодини. За наступного оновлення рейтингових списків абітурієнт зможе знайти себе серед інших претендентів на студентське місце. Тож варто застановитися, чи вартує вистоювати довжелезні черги та створювати ажіотаж у приймальних комісіях.
Проте абітурієнти, які мають підстави для особливих умов зарахування (наприклад, пільгові категорії абітурієнтів), не можуть подати електронну заяву про вступ. Таким вступникам потрібно особисто подати документи у приймальні комісії.
Максимальний бал атестата про повну загальну середню освіту цього року становить лише 60 балів!
Також варто зазначити, що реєструючись відразу у кількох закладах, краще залишити оригінали документів у себе, аби мати змогу без клопоту подати їх до того вишу, який найбільше відповідає прагненням абітурієнта.  
Прийом документів від осіб, які вступають на основі повної загальної середньої освіти (не складали ЗНО) і проходять співбесіду, закінчується 24 липня о 18.00. Співбесіди та вступні екзамени проводяться з 25 липня до 1 серпня.
Прийом заяв і документів від осіб, які для вступу на навчання мають проходити творчі конкурси у вищих навчальних закладах, також закінчується 24 липня. Творчі конкурси проводять у кілька сесій із 21 липня до 1 серпня, згідно з розкладом обраного закладу.

Атестат дешевшає

Цьогорічним нововведенням є зменшення ваги шкільного атестату при вступі до ВНЗ. Якщо ще минулого року максимальний бал атестата про повну загальну середню освіту становив 200 балів, то тепер лише 60! 
Таблиця відповідності середнього бала документа про повну загальну середню освіту, обрахованого за 12-бальною шкалою, значенням 60-бальної шкали оприлюднена на сайті osvita.ua.
Як і в попередні роки, вступники мають право подавати сертифікат ЗНО, виданий у 2014 році, або сертифікати чи їх дублікати, видані з 2008-2013 роках.

Чотири “хвилі” щасливців

Після того, як усі абітурієнти подадуть документи у ВНЗ України, формується остаточний рейтинговий список (перелік усіх абітурієнтів, які подали документи у ВНЗ, із зазначенням рейтингового бала та рейтингового місця кожного абітурієнта). Такий список формується в кожному навчальному закладі та за кожною окремою спеціальністю.
Перші рейтингові списки із зазначенням осіб, рекомендованих для зарахування у ВНЗ на бюджетну форму навчання, оприлюднюються 2 серпня не пізніше 12-ої години (“перша хвиля”). Після кожної “хвилі” в абітурієнтів буде три дні (до 4-го серпня включно) для того, щоби подати оригінали документів до того вишу, який їх рекомендував до зарахування.
Як і раніше, після оприлюднення “четвертої хвилі” (11 серпня – МОН) на державні місця вступлять не ті абітурієнти, у яких вищі бали, а ті, які подали оригінали документів. Щодо місць для пільговиків, то їх теж не чіпали, вони і надалі становлять 25%. 

А тим часом триває додаткова сесія

Основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО), яка тривала з 3 до 27 червня, на Львівщині пройшла спокійно та без інцидентів. Лише в окремих випадках під час загального контролю в абітурієнтів вилучали телефони чи шпаргалки, і просили покинути аудиторію. Загалом на участь зареєструвались 17 430 людей, які проходили тести у 74 пунктах. 
 Документи, необхідні для вступу: 
* документ, що засвідчує особу і громадянство (найчастіше паспорт, свідоцтво про народження для осіб, які за віком не мають паспорта). Необхідні копії 1, 2 та 11-ї сторінок; для хлопців обов’язково – приписне посвідчення або військовий квиток;
* атестат про повну середню освіту і додаток до нього;
* сертифікат ЗНО та додаток до сертифіката, яке роздруковується з вашої персональної сторінки на сайті Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО);
* медичну довідку за формою 086-о (оригінал);
* шість кольорових фотокарток розміром 3 на 4 см;
* копія ідентифікаційного коду.
У випадку відсутності бодай одного документа із вище перелічених, приймальна комісія в праві відмовити прийняти заяву. Пам’ятайте, головне – взяти із собою оригінали документів. Копії документів засвідчуються у присутності абітурієнта приймальною комісією вищого навчального закладу за умови пред’явлення абітурієнтом оригіналів. 
Зараз для абітурієнтів, які з поважних причин не змогли скласти іспити в основній сесії ЗНО, вихованців виправних закладів та вступників, які проживають у Донецькій та Луганській областях, триває додаткова сесія. Абітурієнти уже написали тестування з географії та фізики (1, 2 липня). Сьогодні, 3 липня, тести писатимуть з російської мови. Останнє тестування відбудеться 15 липня з хімії.
“На участь у додатковій сесії у Львівському регіональному центрі оцінювання якості освіти (ЛРЦОЯО) зареєструвались 190 осіб, з них 101 людина з Автономної Республіки Крим, Донеччини та Луганщини, – зазначила директор ЛРЦОЯО Лариса Середяк. – Через незначну кількість учасників додаткова сесія відбуватиметься лише у двох пунктах: у ЗОШ №9 та СШ №22 м. Львова”.
Зі слів начальника департаменту освіти та науки Львівської ОДА Олександри Небожук, щоб абітурієнти з Луганської та Донецької областей змогли скласти ЗНО, на час вступної кампанії мають змогу поселитись у гуртожитки семи вишів Львова та області. Проживання для абітурієнта та дорослого, що його супроводжує, безкоштовне.

Гарячі телефони

Цього тижня у департаменті освіти та науки Львівської ОДА повинна запрацювати гаряча лінія щодо вступної кампанії 2014 року. 
Зі слів Олександри Небожук, зазвичай такі телефони починають працювати тоді, коли стартує вступна кампанія, однак через зміщені терміни подачі документів у ВНЗ у департаменті освіти вирішили відкрити гарячу лінію швидше.
А ось при  ЛРЦОЯО гаряча лінія уже працює і вона в першу чергу розрахована для абітурієнтів з Донбасу. “Кожну суботу та неділю до 15 липня та по буднях з 8.00 до 20.00 у Львівському регіональному центрі оцінювання якості освіти працює гаряча лінія (032) 242 20 60”, – повідомила Лариса Середяк.

 Видача дублікатів сертифікатів 
Сертифікат ЗНО – документ, що засвідчує факт проходження абітурієнтом ЗНО. 
У випадку втрати чи пошкодження сертифіката та за необхідності внесення змін у персональні дані (прізвище, ім’я, по батькові, серія та номер документа) необхідно особисто звернутись до Львівського РЦОЯО та подати письмову заяву на виготовлення дубліката сертифіката. Дублікати сертифікатів 2010 – 2014 років виготовляє регіональний центр.
До розгляду приймаються заяви, що написані абітурієнтами власноручно та подані особисто або надіслані поштовим відправленням на адресу 79039, м. Львів, вул. Шевченка, 116, корп. 2. Фінансові витрати становлять 1 грн 20 коп. Якщо ж документ надсилатимуть поштою, то вартість становитиме 11 грн 40 коп.
При втраті сертифіката необхідно надати такий комплект документів:
* заява на виготовлення дубліката сертифіката ЗНО 2010 – 2014 років, якщо сертифікат втрачено;
* копію паспорта або свідоцтва про народження чи іншого документа, на підставі якого здійснювалася реєстрація учасника ЗНО (з поміткою “Згідно з оригіналом” та підписом абітурієнта);
* копія платіжної квитанції про компенсацію витрат на виготовлення дубліката сертифіката;
* дві фотокартки розміром 3 на 4 см (обов’язково), одна з яких наклеюється на заяву;
* два пластикових файли формату А4 для зберігання документів;
* ксерокопія втраченого сертифіката, якщо є.
Про те, як відновити пошкоджений сертифікат, змінити персональні дані або виявлені помилки, а також, як виготовити дублікат сертифікатів 2008 та 2009 років читайте на сайті Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти: www.lvtest.org.ua
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7892 / 4.16MB / SQL:{query_count}