Справжнісінька “рукавичка”…

Львівський дитячий садок №78 працює у звичному режимі, проте деякі батьки змушені забирати своїх дітей ще в обід – кількість їх у групах сягає 40-60, в той час як ліжок вистачає лише для 25-30-ти

фото: Андрій Польовий
Становище з дитячими садками в нашій країні плачевне, адже для того, щоб влаштувати нині малюка в дошкільний заклад, варто запастися не лише терпінням і потрібними зв’язками, а й грошима. Проте, як виявилося, і це ще не все. 
Навіть коли батькам вдасться здолати всі ці перепони, перед ними постає дилема – або робота, або дитина. Безліч матерів змушені забирати дітей в обідню пору, бо умови перебування їх у багатьох садках далекі від ідеальних: групи переповнені, бракує ліжок, не працює харчоблок, у одних садках дітям холодно, у інших душно, гуляють рідко, хворіють часто…

Діти, діти, де вас подіти?

Незважаючи на те, що львівський дошкільний заклад №78, що на вул. Чукаріна, 9, на “повну потужність” почав працювати лиш місяць тому, в батьків, які водять сюди своїх малюків, уже чимало претензій.
Нагадаємо, що починаючи з минулого року в садку стали функціонувати вісім груп із короткотривалим перебуванням дітей (чотири групи працювали з 9.00 до 13.00, решта – з 14.30 до 18.30). А з лютого цього року цей дошкільний заклад запрацював у належному режимі. Щоправда, лише чотири групи, три й далі в планах.
“Я цілий рік чекала, що садочок запрацює на “повну потужність”, що нарешті водитиму своїх дітей у групи на цілий день. І це нарешті сталося. Та замість радощів прийшло розчарування – в групі по 40-50 і більше дітей! В середню групу водять і трирічних, і п’ятирічних, хоча нам обіцяли, що з лютого все зміниться. Тепер нас годують іншими обіцянками: кажуть, аби ми зачекали, коли відкриють ще три групи. Але коли це буде і де гарантія, що після цього дітей знову не наберуть забагато?” – обурюється мама двох дітей Оля.
Зі слів жінки, зараз у ясельній групі 48 малюків, в той час як ліжок тільки 23. А ось у середній групі цього садка дітей за списком 57, а ліжок 26… “Навіть у випадку, якщо з якихось причин не всі батьки зможуть привести своїх дітей у групи, ліжок все одно бракуватиме, – веде далі Оля. – Часто трапляється, що вихователі змушені дзвонити батькам на роботу і просити, аби вони забрали дитину ще до обіднього сну, бо, мовляв, їх ніде покласти спати. Це абсурд!”
Зі слів ще однієї матусі Наталі, яка також водить свою дитину в 78-й садок, аби хоч якось вирішити ситуацію, батьківським коштом придбали кілька двоповерхових ліжок. “Але це не змінило ситуації – все одно дітей більше, ніж ліжко-місць. Дітям затісно в групі, нема свіжого повітря, а вихователі просто не в змозі приділити кожному вихованцеві достатньо уваги. Гадаю, невдовзі нам доведеться знову власним коштом докуповувати матраци, постіль тощо”, – каже вона.
Вкрай обурена ситуацією з ліжками й Люба. Коли в липні минулого року вона прийшла записувати свою дитину в садок, їй одразу ж натякнули на спонсорську допомогу. Казали, що гроші підуть на придбання ліжок. “Суму назвали – тисячу гривень. І коли я запитала, чи можу вносити її частинами, то керівництво обурилося, зазначивши, що найближчого понеділка йому потрібно заплатити 16 тисяч гривень за вчасно привезені ліжка. Звісно, я віддала цілу суму одразу, – стверджує Люба. – З вересня дитина була в садку по півдня. А починаючи з лютого, коли дошкільна установа запрацювала належно, з’ясувалося, що дитина так само не могла залишитися, бо не мала де спати. Тобто на ліжка гроші я здала, а дитині місця не вистачило…”

На прогулянку зась!

 
фото: Андрій Польовий
Гостро в садочку стоїть питання і з прогулянковими майданчиками. Зі слів жінок, вони не те що недовлаштовані – їх практично немає. 
“Минулої весни батьки дітей, які в той час ходили у садок, власноруч прибрали територію, обкопали її, навіть здали гроші на землю, якою мали засипати майданчик. Завідувачка нам обіцяла, що міська рада закупить пісочниці, поставить “грибочки”, аби влітку, коли діти виходитимуть на вулицю, їм не світило на голову сонце. Проте нічого не зробили: територія й далі занедбана, багато сміття, скла. Під накриттям від дощу повинні були покласти підлогу, але там зараз тільки щебінь розкиданий”, – бідкається Наталя.
Зі слів жінок, якщо минулорічної осені діти через безвихідь були змушені бавитися камінцями, то тепер їх просто на вулицю не виводять. Чим вони гратимуться цього року з настанням тепла – невідомо!

То здавати чи не здавати?

Більшість батьків вже звикли до того, що змушені регулярно вносити певну суму в фонд дитячого садка. Причому не йдеться про купівлю рушничків або книжок. Іноді цей список розширюється до таких неймовірних меж, що деякі “побори” сміливо можна назвати просто абсурдними.
“Звісно, батьки не проти допомагати садочку. Але коли це масово і ледь не щомісяця – то вже занадто, – висловлює свою думку Наталя. – Я вже другий рік воджу дитину у садок і не пам’ятаю, аби в групу бодай щось купили державним коштом. Усе спонсорують батьки: вже здали гроші на ліжка, стелажі, шафи, книги, забавки, піаніно, проектор, живий куток… Виявляється, ще треба купити посуд, придбати шафку для санвузла (бо ніде ховати відра й ганчірки) та принтер у групу (хоча кілька принтерів у садку вже є і ми, батьки, також давали на них гроші)”.

Думка завідувачки

Завідувач дошкільного закладу №78 Галина Мавдрик призналася, що групи в її садочку направду переповнені, але запевнила “Пошту”, що всі діти забезпечені і ліжками для обіднього сну, і робочими місцями для творчих занять.
“У нас є дві групи, режим роботи яких становить 10,5 години, і ще дві групи з 12-годинним робочим днем. Звичайно, вони дуже переповнені, оскільки ремонтні роботи не завершили і нам не вдалося відкрити усі сім груп, як планували, – каже завідувач. – Може, в перші дні лютого і був ажіотаж, але зараз усе внормувалося”.
Загалом, з її слів, у садку 88 вихованців. Середня щоденна відвідуваність груп – від 17 до 25 дітей. “Наприклад, сьогодні (розмова була у вівторок, 4 березня – “Пошта”) до ясельної групи прийшло 20 дітей. Всі вони мали можливість лягти спати. Були навіть вільні ліжка. Є батьки, які забирають дітей в обідню пору, але тільки на власне бажання. Отож ті батьки, які водили дітей до обіду, можуть залишати їх на цілий день”, – запевнила завідувач.
На наше запитання, що робили б вихователі, якби дітей прийшло не 20, а 30-40, вона відповіла, що “це неможливо, бо відвідуваність садочка становить 50-60%”, “ми контролюємо ситуацію, постійно контактуємо з батьками”. Галина Мавдрик переконана, що ситуація покращиться тільки тоді, коли відкриють ще три групи. “Думаю, до літа діти якось перебудуть, а далі відкриємо нові групи, і ситуація стане набагато кращою, – додала вона. – Наразі в цих трьох групах триває ремонт. Потрібно доробити вуличні майданчики (поставити павільйони), облаштувати спортзал”.
До речі, приміщення садочка розраховане на 12 груп. Сім приміщень займає дошкільний заклад, ще чотири закріплені за центром туризму.
Галина Слічна, головний освітянин Львова
Наповнюваність груп у дошкільних навчальних закладах повинна становити: до 15 осіб для дітей віком від одного до трьох років і до 20 осіб для дітей віком від трьох до шести (семи) років. Різновікові – до 15 осіб. Про це йдеться в статті 14 Закону України “Про дошкільну освіту”.

Практично всі садочкові групи Львова переповнені, але в межах розумного. Найбільше проблем із місцями в них на Левандівці, в центральній частині міста та на Сихові. Я щодня проводжу моніторинг відвідування дітьми дошкільних навчальних закладів. У середньому від спискового складу присутніми в садочках є лише 60% дітей. Середній показник по Львову такий – на 100 садочкових місцях виховують 152 дитини.

Про проблеми із садочком №78, що на Сихові, мені відомо. До управління освіти надійшла скарга від батьків, тому вже є наказ про проведення перевірки цього дошкільного закладу. Найімовірніше, вона відбудеться в четвер, 6 березня. У мене буде дуже багато запитань до завідувачки цього садка. Головне з них: на якій підставі вона набрала так багато дітей, якщо садок не в змозі всіх їх розмістити?..
20.03.2014 13:00
Ілона Чечвірко

Наповнюваність груп у дошкільних навчальних закладах повинна становити: до 15 осіб для дітей віком від одного до трьох років і до 20 осіб для дітей віком від трьох до шести (семи) років. Різновікові – до 15 осіб. Про це йдеться в статті 14 Закону України “Про дошкільну освіту”. Та не робіть з пані Мавдрик звіра! Цього абзацу з закону не дотримується жоден завідувач дитсадка у Львові! У сусідньому 179 садку практично у всіх групах понад 40 дітей записано ( Та певно пані Гнідець із 179 садка гарно поділилась благодійно-примусовии внесками з усіма, хто має перевіряти, в тому числі із Слічною і все ОК.


11.03.2014 14:44
odoventura@gmail.com

наша дитина у 78 садочку, все що написано правда, дійшло до повного абсурду закупили двоповерхові ліжка, маємо фото кому треба вишлемо, мало того ми маємо ще давати гроші шоб наша дитина спала на них? 57 чоловік в групах по списках і ті виправдання шо не всі ходять просто гидко слухати, давайте тоді всі порушувати закон, давайте до завідуючої ходити зі зброєю аби та почала працювати по закону, як нам добитися правди? Садовий був обіцяв, Слічна обіцяла, тепер завідуюча, всі перекидують одне на одного шо то та дала вказівку, на прийом приходиш "шо вихочете від мене". Слухайте люди, то повний безлад!!! Ви дрежслужбовці, ви не бізнесмени, виконуйте закони! Це вам не магазин з простроченими продуктами це наші діти! Буде погано нашим дітям буде погано вам, я вам це гарантую! На дворі весна, літо, як ви хочете шоб вихователі вдягали оту кількість дітей? Підійдіть під ясла послухайте шо там твориться, педагоги працють за ті 1200 а вам до дупи. Ще раз повторюю схаменіться поки не стало лихо, усьому є терпець.


Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9499 / 4.27MB / SQL:{query_count}