ЗНО-2014: час реєструватись!

“Пошта” розповідає, які помилки абітурієнтів можуть завадити вступу до вишу та які документи необхідно підготувати

фото: архів
Після довгих святкувань вступникам варто згадати, що вже два тижні триває реєстрація на зовнішнє незалежне оцінювання. Кожен абітурієнт, який не здатен самостійно заповнити та роздрукувати необхідні документи для реєстрації на ЗНО-2014, може звернутись до спеціальних пунктів у Львові. 
Цього тижня вони розпочали роботу після новорічно-різдвяних свят і діють у Львівській державній фінансовій академії (вул. Ко­перника, 3), Львівському національному університеті ім. І. Франка (вул. Університетська, 1, кім. 217), Національному університеті “Львівська політехніка” (вул. Карпінського, 3/4, кім. 213), Націо­нальному лісотехнічному уні­верситеті України (вул. Ге­нерала Чупринки, 105, кім. 107), Львівському державному університеті безпеки життєдіяльності (вул. Кле­парівська, 35), Львівському інституті менеджменту (вул. Ліська, 16), Львівсько­му національному універ­ситеті ветеринарної ме­дицини та біотехнології ім. С.З. Гжицького (вул. Пекарська, 50), Національній академії державного управління при президентові Украї­ни Львівського регіонального інституту державного управління (смт Брюховичі, вул. Сухомлинського, 16).

Визначитися з фахом

Випускники дуже часто можуть змінювати свої уподобання щодо тої чи тої професії. Та перед реєстрацією на ЗНО більшість із них уже, як правило, визначаються з майбутнім фахом. Той, хто ще вагається, може спробувати свої сили, подавши під час вступної кампанії документи одразу на кілька спеціальностей (не більше трьох у одному виші). Але за умови, що матиме сертифікати ЗНО з необхідних для конкурсного відбору предметів. 
Тож до вибору дисциплін треба підійти дуже серйозно, визначившись із  навчальним закладом, до якого хочете подати документи. Адже попри те, що Міністерством освіти і науки України затверджені Умови прийому до вищих навчальних закладів України у 2014 році, кожен виш має власні правила прийому, які можуть відрізнятися між собою. 
“В цьому документі кожен ВНЗ прописує особливості конкурсного відбору, наприклад, порядок проходження медичного огляду чи порядок проведення та форми творчих конкурсів, визначає перелік предметів і сертифікатів ЗНО, деталізує графік роботи. Звертаємо увагу на те, що при вступі на однакові напрями підготовки різні навчальні заклади можуть вимагати різні сертифікати ЗНО. Здебільшого це стосується непрофільних дисциплін, однак розбіжності трапляються і в профільних, на іспиті з яких потрібно отримати не менш ніж 140 балів або й більшу їх кількість, визначену правилами прийому до вишу”, – пояснюють координатори освітніх програм Громадянської мережі ОПОРА.

Обрати предмети 

“Абітурієнт на власний розсуд обирає перелік дисциплін, результати тестування з яких знадобляться йому для вступу до вишу. Вступник може обрати не більш ніж чотири предмети, серед яких іноземні мови, українська мова і література, російська мова, математика, географія, біологія, фізика, історія України, хімія, всесвітня історія та світова література. Якихось обов’язкових предметів немає”, – каже директор Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти Лариса Середяк. 
Варто пам’ятати, що тести можна писати лише з однієї  іноземної мови – англійської, німецької, французької або іспанської. У разі необхідності тести з історії України, всесвітньої історії, математики, біології, географії, фізики, хімії можуть бути перекладені кримськотатарською, молдовською, польською, російською, румунською, угорською мовами, а зі світової літератури – російською. Але це обов’язково треба зазначити у реєстраційній картці. 

Підготувати необхідні документи 

Для того, аби вдало зареєструватися на тестування, варто підготувати необхідні документи:
– заяву-реєстраційну картку (сформувати її можна самостійно, скориставшись програмою створення заяви-реєстраційної картки особи, яка бажає пройти зовнішнє незалежне оцінювання в 2014 році, розміщеною на веб-сайті Українського та регіональних центрів оцінювання якості освіти, або звернутися по допомогу до працівника пункту реєстрації);
– копію паспорта (сторінки з фотокарткою, прізвищем, ім’ям, по батькові і датою народження) чи свідоцтва про народження (для осіб, які народилися після 1 вересня 1997 року і не отримали паспорта);
– копію документа про повну загальну середню освіту (якщо такого документа вступник ще не має, але здобуде повну загальну середню освіту в 2014 році, треба подати довідку з навчального закладу за формою, розробленою Українським центром оцінювання якості освіти (зразок довідки можна роздрукувати із сайту ЛРЦОЯО));
– дві ідентичні фотокартки для документів розміром 3х4 см.
В окремих випадках потрібно додати ще й інші документи, а саме:
– висновок закладу охорони здоров’я про необхідність створення особливих (специфічних) умов проходження ЗНО (у разі потреби подають особи, які мають захворювання, що можуть стати перешкодою для участі в тестуваннях);
– копію документа про зміну прізвища, імені, по батькові (для осіб, у документах яких є розбіжності в особових даних);
– переклади документів державною мовою, завірені нотаріально (для осіб, які подають документи, оформлені іноземною мовою);
– копію документа, що підтверджує законність перебування на території України (подають іноземці, особи без громадянства, біженці, особи, які потребують додаткового або тимчасового захисту, закордонні українці).
На копіях усіх документів, які подаються для реєстрації, потрібно написати Згідно з оригіналом (без лапок), поставити особистий підпис і зазначити власне прізвище, ініціали та дату засвідчення копії. 

Отримати підтвердження

Усі документи треба надіслати не пізніше 5 березня до регіонального центру оцінювання якості освіти. Для жителів Львова та області їх потрібно надсилати на адресу: 79039,  м. Львів, вул. Шевченка, 116. 
“Документи варто надсилати у конверті формату А4 рекомендованим або цінним листом. Якщо збережете номер реєстраційної картки та поштового відправлення, то зможете на сайті ЛРЦОЯО дізнатися про те, на якому етапі обробки вони перебувають”, – веде далі Лариса Середяк. 
Підтвердженням факту реєстрації для участі в ЗНО є Сертифікат, який буде надіслано рекомендованим листом разом із реєстраційною карткою абітурієнта, інформаційним бюлетенем “Зовнішнє незалежне оцінювання. 2014 рік” та повідомленням про створення особливих умов проходження зовнішнього оцінювання (для осіб, які подали відповідний висновок закладу охорони здоров’я).
Вступник не буде зареєстрований для проходження ЗНО, якщо:
– надішле не всі документи, необхідні для здійснення реєстрації;
– неналежно оформить заяву-реєстраційну картку;
– зазначить в заяві-реєстраційній картці недостовірні дані;
– подасть заяву пізніше встановленого терміну (визначається за поштовим штемпелем відправлення).
Тих абітурієнтів, які не пройшли реєстрації на ЗНО, повідомлять про це письмово. Після цього їм треба буде ще раз правильно оформити документи, усунувши причину, яка завадила реєстрації, та повторно надіслати їх РЦОЯО. 
Якщо впродовж трьох тижнів з часу відправлення реєстраційних документів вступник не отримає сертифіката або листа з відмовою в реєстрації, йому потрібно буде звернутися до Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти, зателефонувавши на номер служби інформаційної підтримки (032)242-26-60.
 ЗНО у світі                               
В більшості країн школярі складають випускні іспити, які водночас є вступними. Програми для них розробляють або спеціальні навчальні центри, або освітянські міністерства.
Росія
Єдиний державний іспит Росії одночасно є і випускним шкільним, і вступним університетським. Для його складання розробили однотипні завдання та критерії їх оцінювання. 
Італія
Успішні випускники шкіл складають два письмові та один усний іспит. А приймає його спеціальна комісія, створена міністерством освіти. Також профільне відомство обирає, який саме письмовий іспит треба скласти. 
Німеччина
Щоб стати студентом у цій країні, належить скласти чотири письмові або усні іспити. Але, як і в Італії, допуск до них ще слід отримати, тобто вивчити за шкільною партою 28 курсів.
Великобританія
У Англії, щоби вступити до вишу, шкільного курсу недостатньо. Спершу абітурієнти повинні два роки підвищувати рівень своїх знань і скласти іспити. Їх розробляють спеціальні незалежні організації, а міністерство лише дає методичні рекомендації. 
Франція
Для вступу до вишу тут необхідно бути бакалавром. Для цього більшість навчається у академічному ліцеї, після якого складає внутрішні випускні іспити. Теми іспитів визначає міністерство освіти. 
США
Американська система вступу вимагає скласти іспити SAT (тест перевіряє знання з англійської  мови і математики, складати його можна сім разів на рік) та ACT (перевіряє англійську мову, математику, читання і природознавство). А найбільш престижні виші ще вимагають проходження профільних тестів.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
9.0046 / 4.16MB / SQL:{query_count}