Все своє ношу зі собою

Які бувають слінги та як їх правильно вибирати, аби і мамі, і дитині було зручно

Сучасні матері хочуть, а іноді й мусять, бути мобільними: то довідки зібрати, то в поліклініку з немовлям поїхати, то на роботу час до часу вийти, то в іншу частину міста вибратися… Візочок, безперечно, річ зручна, але не для дальніх прогулянок, особливо якщо доводиться користуватись громадським транспортом. 
Сама мама не подужає затягти його навіть у низькопідлоговий автобус, адже водії нечасто під’їжджають на зупинку близько до бордюру. Треба або брати когось в дорогу, або ж просити сторонніх допомогти. Та й не до кожної крамниці ним заїдеш: бракує пандусів, а тими, що є, спробували б ті, хто їх зробив, піднятися візком!, не всюди є з’їзди з бордюрів, не в кожні двері проїде візок…
Однак щораз частіше можна зустріти “просунутих” мам, які сміливо вирушають куди завгодно разом із маленькою дитиною, – на прогулянку, на роботу, в гості. У цьому їм допомагає нова-стара річ – слінг. Слово іншомовне, проте й наші жінки здавна носили дітей, прив’язуючи до себе рядниною чи подолом. У різних куточках світу це робили по-своєму: на спині, на животі, на стегні. 
Отже, слінг – це шматок тканини, в якому немовля розташовується у фізіологічній, тобто природній позі. За умови правильного вдягання тканина, з якої виготовлений слінг, забезпечує підтримку спини дитинки по всій довжині хребта, а коли малюк трішки підростає – дозволяє носити вертикально з розведеними ніжками, що є чудовою профілактикою дисплазії. За умови вдалого крою і правильного вибору тканини в слінгу можна довго носити дитину й майже не відчувати її ваги. Сьогодні найбільш поширеними є слінг-шарф, слінг на кільцях і май-слінг.
Слінг протипоказаний тим, хто має проблеми з  хребтом!
Насамперед треба перелічити головні переваги “слінгоносіння”. Для мами це мобільність, вільні руки, розподіл ваги (рівномірний чи розвантаження, наприклад, хворого попереку), можливість непомітно годувати грудьми (часом навіть на ходу), безпечність (дитинка зафіксована і у випадку, наприклад, різкого гальмування мама має змогу схопитись за щось руками, аби не впасти). 
Для немовляти це можливість бути якнайближче до матері, чути її голос, серцебиття, дивитися їй в очі. А тепло материнського тіла не дає дитині змерзнути в холодну пору року. “Слінгодіти” спокійніші і на переконання психологів виростають впевненішими, адже знають, що мама завжди поряд, не мають страхів.
Однак навіть найкращі речі можна скомпрометувати неправильним використанням. Тож медики застерігають: слінг добра річ тільки при правильному застосуванні! На жаль, самі лікарі рідко вчать матерів користуватися ними (я поки що не зустріла ні педіатра, ні дитячої медсестри, які могли б це показати і розказати). Доводиться шукати інформацію в інтернеті. Якщо хочете придбати новий слінг, довідайтеся від якої фірми у вашому місті є представники-слінгоконсультанти, тоді можете сподіватися навчання. Якщо ж берете вживаний, по­просіть поперед­ньо­го власника на­вчити вас користуватися тією річчю. 
Вважається, що правильне використання слінга і взяття до уваги всіх необхідних пересторог створює безпеку як для дитини, так і для мами. Слінг протипоказаний тим, хто має проблеми з  хребтом! Неправильне користування слінгом може призвести до трагедії – дитина може випасти чи задихнутися.  
Найкраще, якщо перед придбанням випробуєте кілька видів: позичте у ваших знайомих слінг на день-два, аби попрактикуватися в носінні. Визначтеся, чи зручно вам буде користуватися тим чи тим різновидом. Однак насамперед зважте на вік дитини – не кожен слінг можна використовувати від її народження!

Слінг-шарф

Це відріз тканини завширшки 60-70 см і завдовжки 4-6 м (залежно від намоток і розміру одягу мами). Хороший слінг-шарф повинен бути з тканини саржевого переплетення, яка майже не розтягується по довжині та ширині, але трохи тягнеться по діагоналі. Завдяки цьому він гарно “обхоплює” маму і малюка, ніде не тисне і краще розподіляє вагу.
Його можна використовувати від народження і до того часу, коли дитина почне добре ходити. Проте для немовлят краще брати трикотажний шарф – він м’якший і комфортніший, але гірше тримає вагу, а тому не підходить для важчих малюків. У слінгу-шарфі дитинку можна носити горизонтально і вертикально, на животі, на спині, на стегні. При цьому вага розподіляється на обидва мамині плеча.
Недоліки: досить довга тканина, а подекуди й складні намотки – знадобиться певна кількість часу, щоб навчитися правильно ним користуватися, але воно того варте!

Слінг на кільцях

Найбільш універсальний і один з найпростіших. Підходить і для новонароджених, і для старших немовлят. В ньому можна носити дитинку горизонтально і вертикально, спереду, збоку, за спиною, можна годувати грудьми, і цього майже ніхто не помітить. В нього легко класти чи садити малюка, просто змінювати положення, навіть не виймаючи дитини, можна тихенько зняти і перекласти спляче немовля у ліжечко. 
Однак є кілька пересторог. Тканина слінга повинна бути натуральною, адже він призначений для носіння дитинки, а синтетична може спричиняти подразнення, навіть алергію (хімічні сполуки, що містяться в ній, парять). Переплетення бажано вибирати також саржеве – воно краще пропускає повітря і тканина не врізається в шкіру.
Плече слінга має бути правильно складене, бо погано продумані складки можуть перенести всю вагу малюка в одне місце, і воно дуже швидко почне нити та нестерпно боліти. Те ж саме станеться, якщо плече завузьке. Не варто обирати й плече з подушечкою – такий слінг досить складно навчитися носити так, аби та подушечка опинялася саме на плечі і не з’їжджала. 
 Чому не “кенгуру”?                            
Ергономічний рюкзак часто плутають з рюкзаком-“кенгуру”. Проте відмінності їх принципові. У першому дитя розташовується в зручній позі, а в “кенгуру” буквально висить на промежині: дуже велике навантаження припадає на тазостегнові органи дитини і спину мами! 
У рюкзаку-“кенгуру” дитя заважає мамі при ходьбі (ручки і ніжки опускаються дуже низько). Відчуття тягаря і дискомфорту, неприродне положення і шкода здоров’ю – ось суттєві причини відмови від носіння дітей в “кенгурушці”.
Дуже часто 3-5-місячні немовлята комфортніше почуваються в положенні “обличчям до світу”. Це найпоширеніша причина, через яку батьки вибирають саме рюкзак-“кенгуру”, а не слінг. 
Є три основні причини, через які варто відмовитися від такого положення малюка, оскільки вони принципові та важливі:
1. Спина маляти не має підтримки, оскільки ваше тіло не приймає вигину його хребта. Збільшується навантаження на промежину і нижній відділ хребта.
2. Кут розведення стегон змінюється: у положенні “обличчям до дорослого” маля “обіймає” того, хто носить, ніжками, а стегна дорослого допомагають утворити зручну для постави дугу. В іншому випадку стегна маляти будуть розгорнуті прямою лінією, створюючи дитині дискомфорт, навіть відчуття болю.
3. Голова немовляти не має підтримки, виникає навантаження на шийний відділ ще не міцного хребта. 
Багато виробників шиють слінги з бортиками, щоб легше було класти в них немовлят. Проте якщо бортики заширокі, то помістити на них малесеньку голівку дитини так, щоб не згиналася шия, важко. А ще вони призначені для того, щоби старшим діткам полотно не врізалося в шкіру під колінцями. Однак якщо слінг доб­ре розправлений, як радять в інструкціях, то полотно не натиратиме. Якщо ж слінг одягнутий неправильно, то й бортики не врятують! Часом бортики задовгі, доходять аж до кілець і заважають підтягнути слінг, що вкрай погано, бо не зможете міцно закріпити дитину. 
“Хвіст” слінга повинен бути незашитий, тоді слінг легко підтягнути чи послабити саме в тому місці, де є потреба. Якщо “хвіст” зібраний в тугенький ремінець, то такий слінг можна тільки більш-менш підтягнути. Окрім того, широким розпущеним “хвостом” часто прикривають немовля під час годування або захищають від вітру. 
Кільця мають бути надійні! 7-10 см у діаметрі. Якщо вони менші – відрегулювати борти буде дуже складно. Найоптимальніша товщина (ширина, якщо вони плоскі) кілець – 0,5 см, бо що товстіші (ширші), то менше перетискають тканину і відповідно легше регулюються.

Май-слінг та наплічник

Май-слінг – це прямокутник з чотирма довгими лямками: дві, коротші, зав’язуються на талії, а дві довгі обмотуються навколо мами і дитинки. Щоб май-слінг був зручним і лямки не врізалися в плечі, вони мають бути досить широкі (12 – 25 см, навіть більше). Носити в май-слінгу немовля можна з 3-4 місяців, бо цей вид не передбачає горизонтального положення.
На основі май-слінга роб­лять ергономічні наплічники – так звані слінгорюкзачки. Їх відмінність від май-слінга в тому, що шиють їх із товстішої тканини, а замість довгих лямок роблять коротші з різними защіпками чи липучками (звичайно, надійними!). Пояс  цупкий і на застібці. “Посадка” і “висадка” дитини займає кілька секунд. 
При цьому зберігається широке розведення ніжок і правильне розподілення ваги, на відміну від наплічників-“кенгуру”. І хоча слінгорюкзачки дуже зручні, садити в них малюка можна з 4 місяців, а ще краще з півроку.  
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
13.5902 / 4.16MB / SQL:{query_count}