Чужих дітей не буває!

Віктор Шемчук, губернатор Львівщини, – про реалізацію завдання Президента України щодо забезпечення права дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківської опіки, на виховання у сім’ї

Губернатор Львівщини Віктор Шемчук та міністр соціальної політики Наталія Королевська 4 жовтня відкрили дитячий будинок сімейного типу у с. Домажир, що на Яворівщині (фото: loda.gov.ua)
На Львівщині сьогодні функціонує 96 прийомних сімей та 25 дитячих будинків сімейного типу, у яких виховується 307 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
“Президент України чітко ставить завдання перед органами виконавчої влади: забезпечити право кожної дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, виховуватись у сім’ї, – наголошує губернатор Львівщини Віктор Шемчук. – Служби у справах дітей вживають максимальних заходів щодо влаштування дітей-сиріт під усиновлення, опіку та піклування, у прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу.
І тільки за умови неможливості влаштувати дитину в сім’ю її можуть влаштувати до державного закладу. Але це не позбавляє органи опіки та піклування від обов’язку пошуку для такої дитини нової родини”.
Сьогодні з губернатором Львівщини говоримо про реалізацію в області завдання Президента України щодо профілактики соціального сирітства, розвитку національного усиновлення та сімейних форм виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. 
– Скажіть, будь ласка, чи є результативність введення посад фахівців із соціальної роботи на місцях?
– На виконання завдання Президента України щодо профілактики соціального сирітства та з метою здійснення модернізації соціальних служб для повного охоплення увагою держави найуразливіших категорій громадян і покращення надання соціальних послуг у Львівській області ввели 709 посад фахівців із соціальної роботи. Посади фахівців вводили із розрахунку: один фахівець для роботи у сільській місцевості з населенням до 1500 осіб та один фахівець на 3000 осіб міського населення. 
Таким чином введення посад фахівців із соціальної роботи у районних та міських центрах соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді області сприяло: виявленню усіх сімей, які потребують соціальної підтримки з боку держави;  організації своєчасної допомоги у вирішенні всіх проблемних питань як сім’ї у цілому, так і кожного з її членів; безпосередньому наданню соціальних послуг сім’ям з дітьми; забезпеченню координації роботи з вирішення проблемних питань членів сімей та інших категорій соціальних груп населення; збільшенню показників проведення соціальної роботи з дітьми, сім’ями та молоддю; підвищенню якості надання соціальних послуг населенню.
Поставлені завдання обумовлюють перехід на інший, новий рівень взаємодії фахівців із соціальної роботи як із системою соціального захисту населення, громадою, так і з іншими системами: охорони здоров’я, освіти та науки, внутрішніх справ і, власне, із самою сім’єю. 
– Однією з соціальних ініціатив Президента України є розвиток національного усиновлення та сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Як навчання кандидатів в опікуни, прийомні батьки та батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу впливає на подальше функціонування прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу?
– Львівським обласним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді у 2013 році двічі було проведено навчання для кандидатів у прийомні батьки, батьки-вихователі, опікуни/піклувальники (у квітні та червні). Усього пройшло навчання 57 осіб, з них 35 осіб – кандидати в опікуни, 11 сімей та одна особа – кандидати у прийомні батьки. Усі кандидати, які пройшли навчання, отримали довідки та рекомендації про включення їх до електронного банку даних потенційних прийомних батьків, батьків-вихователів, опікунів. 
Після проходження навчання, як зазначають кандидати, вони краще усвідомлюють свою роль у процесі виховання та соціального захисту дітей, які залишились без батьківського піклування, що вимагає використання інших методів виховання порівняно з тими, які були б актуальними та дієвими для виховання біологічних дітей.
Під час занять у групах учасники вивчають нормативні документи щодо створення прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу, психологічні аспекти та методи виховання прийомних дітей, принципи формування психолого-педагогічних навиків у батьків для роботи з важкими дітьми та дітьми, постраждалими від насилля. 
– Чи використовують у роботі з сім’ями, дітьми та молоддю інноваційні підходи та апробують закордонний досвід?
– На Львівщині підтримується ініціатива місцевих громад “Місто, дружнє до дитини” (ІМДД), запроваджена в Україні у 1996-му на основі закордонного досвіду з метою зробити міста комфортними для проживання усіх громадян, насамперед дітей, визнаючи їхні інтере­си найвищим пріоритетом. В області створення моделі розвитку місцевих громад “Місто, дружнє до дитини” розпочалось 5 червня 2006 р.
Проведення системної роботи структурних підрозділів облдержадміністрації, центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, органів місцевого самоврядування в рамках проекту “Створення моделі розвитку місцевих громад “Місто дружнє до дитини”, реалізованого спілкою громадських організацій “Центр єднання європейської молоді “За спільне майбутнє”, за підтримки Представництва ООН ЮНІСЕФ в Україні та сприяння Львівської обл­держадміністрації, дало можливість активізувати учнівський актив, скоординувати роботу дитячих громадських організацій, громадського сектору, депутатського корпусу, керівництва міськвиконкому, навчальних закладів, закладів позашкільної освіти Дрогобича, Червонограда, Винників з метою забезпечення функціонування моделі місцевого самоврядування, спрямованої на забезпечення дотримання прав дітей, покращення їхнього соціального становища, залучення їх до прийняття рішень.
Залучення дітей до ухвалення рішень забезпечує розвиток лідерських якостей дітей-активістів, дитячих громадських організацій, учнівського самоврядування, впливає на формування їхньої громадської свідомості та формує майбутню політичну, економічну та культурну еліти нації.
офіційно
Розмовляла Марта Букевич
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.4061 / 4.11MB / SQL:{query_count}