Аби менше за опалення платити

Кому належиться субсидія при оплаті комунальних послуг, а кому в її наданні можуть відмовити

Через холодну осінь у Львові на два тижні швидше розпочався опалювальний сезон. Відповідно вже наступного місяця львів’янам прийдуть квитанції для оплати комунальних послуг, у яких будуть чималі суми за тепло. Та не всі спроможні сплатити їх у повному обсязі. Тож варто вже нині звернутися до служби соціального захисту свого району, щоб оформити пільги.
“Традиційно очікуємо вищої активності звернень жителів, оскільки рахунки за житлово-комунальні послуги включатимуть і вартість спожитого тепла, яка становить левову частку загальної суми. До слова, минулого опалювального сезону до нас з приводу оформлення субсидій звернулося 15,3 тисячі заявників, 14,9 тисячі сімей їх надали”, – каже начальник управління соціального захисту Львівської міської ради Наталя Федорович.

Як оформити

Субсидію можна оформляти тоді, коли розмір плати за житлово-комунальні послуги в межах норм споживання перевищує 15% середньомісячного доходу всіх членів сім’ї (для пенсіонерів – 10%). “На субсидію можуть претендувати сім’ї, до складу яких входять діти або інваліди І і ІІ груп, дохід яких на одну особу не перевищує 50% прожиткового мінімуму. Такі сім’ї сплачуватимуть лише 10% суми, вказаної у квитанції для оплати комунальних послуг”, – пояснює Наталя Федорович.
Для призначення субсидії треба подати: документ, який посвідчує особу (паспорт); довідки про доходи всіх членів сім’ї за попередні шість місяців. У районному відділі управління соцзахисту потрібно заповнити заяву, вказавши у ній розмір житлової площі, доходи працездатних і непрацездатних членів сім’ї за останні шість місяців, вписати усе майно, в тому числі й автомобільний транспорт. Якщо займаєтеся індивідуальною підприємницькою діяльністю, мусите подати з податкової адміністрації довідку про свій дохід за попередні два квартали, що передують місяцю звернення по субсидію.
Субсидію можна оформляти тоді, коли розмір плати за житлово-комунальні послуги в межах норм споживання перевищує 15% середньомісячного доходу всіх членів сім’ї (для пенсіонерів – 10%)
Для заповнення заяви необхідні: паспорти всіх членів сім’ї; ідентифікаційні номери; трудові книжки (для непрацюючих пенсіонерів).
Особи, яким надали субсидію, зобов’язані щомісяця сплачувати свою обов’язкову частку витрат для оплати комунальних послуг (15 або 10%). Якщо вони цього не зроблять, надання субсидії припиниться. 

Муніципальна субсидія

Але не всі львів’яни навіть після оформлення субсидії можуть сплатити цю обов’язкову частку (15 або 10%). Такій категорії населення Львівська міськ­рада надає муніципальну субсидію. Її призначають сім’ям для покриття 10% обов’язкового платежу, який потрібно вносити після призначення державної субсидії (залишається сплатити 5%). В окремих випадках субсидія надається для покриття 15% обов’язкового платежу (тоді комунальні послуги сім’ї повністю оплачує держава і місто).
“Цього року муніципальну субсидію призначили більш ніж тисячі заявникам. Станом на початок вересня в нашому місті муніципальну субсидію отримували 700 сімей”, – веде далі Наталя Федорович.
Право на муніципальну субсидію мають:
 До теми                                       
Для отримання докладнішої інформації про різні види соціальних гарантій можна звернутись до відділів соціального захисту за місцем проживання або ж зателефонувати на вказані номери:
• Галицький район (вул. Ліста, 5) – 261-44-50;
Личаківський район (вул. Театральна, 10) – 235-71-62;
• Залізничний район (вул. Виговського, 34) – 295-82-28;
Франківський район (вул. Генерала Чупринки, 85) – 237-50-81;
• Шевченківський район (вул. Липинського, 11) – 252-28-40;
 Сихівський район (пр-т Червоної Калини, 66) – 254-64-80.
– ветерани УПА – учасники бойових дій УПА та інваліди УПА;
– малолітні політичні в’язні сталінських таборів;
– вдови політичних в’язнів, інвалідів війни УПА, учасників бойових дій УПА;
– сім’ї, у яких проживає двоє і більше інвалідів;
– інваліди по зору І та ІІ груп;
– діти-сироти;
– одинокі непрацюючі інваліди І або ІІ групи загального захворювання та ІІІ групи, які мають висновки психіатричних медико-соціальних експертних комісій (МСЕК).
Окрім того, претендувати на муніципальну субсидію можуть громадяни, які не мають працездатних родичів, а також ті, в житловому приміщенні яких зареєстровані інші непрацюючі особи, а саме:
– ті, що доглядають інвалідів і, крім соціальних виплат, інших доходів не мають;
– пенсіонери, які, крім пенсії, інших доходів не мають;
– неповнолітні діти;
– повнолітні діти, які навчаються у вищих та професійно-технічних навчальних закладах;
– безробітні, які зареєстровані в центрі зайнятості та сприяють своєму працевлаштуванню.
Аби отримати такий вид допомоги, потрібно звернутися до районного відділу соціального захисту з документом, який підтверджує соціальний статус заявника (копія довідки МСЕК, копія посвідчення про встановлення статусу).

Заборгованість – не перешкода

“Оформити субсидію, маючи заборгованість за комунальні послуги, можна. Із серпня 2010 року відпала потреба укладати угоду про реструктуризацію боргу. Але наголошую: якщо сім’ї субсидію все ж таки оформили, то попередню заборгованість вона також повинна сплатити – бодай частинами щомісяця! Якщо ж борг не погашатиметься, то, згідно з чинним законодавством, надання субсидії мають право припинити”, – зазначає Наталя Федорович.   
А от яким чином ви сплачуватимете цей борг, повин­на вирішити організація, яка надає комунальні послуги. Держава цього не регламентує. Проте кожна така організація (ЛКП) намагається не допускати, аби заборгованість існувала більш ніж три роки. Для того, щоб оформити субсидію, власник помешкання повинен звернутися у відділ соціального захисту населення за місцем проживання, підготувати необхідний пакет документів і написати заяву відповідного зразка. 

Кому можуть відмовити

Проте є випадки, коли можуть відмовити у наданні державної субсидії. Її не призначають сім’ям, у яких є працездатні особи, котрі не працюють офіційно і не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні. У такому випадку потрібно вирішувати питання працевлаштування (реєстрація в центрі зайнятості, влаштування на роботу). Але до них не належать:
– громадяни, які доглядають дітей до досягнення ними трирічного віку;
– громадяни, які доглядають дітей, що потребують догляду протягом часу, зазначеного в медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку;
– громадяни, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають їх;
– громадяни, які доглядають інвалідів I групи, дітей-інвалідів віком до 18 років або інвалідів I чи II груп внаслідок психічного розладу, а також осіб, які досягли 80-річного віку;
– фізичні особи, які надають соціальні послуги.
Були випадки, коли власники квартири під час звернення по субсидію не володіли всією інформацією про майно інших членів сім’ї (доньки, зятя). Проте закон є закон
“Субсидію не нададуть: якщо по неї звернеться не власник житла, а співмешканець чи квартирант; якщо сім’я має дві чи більше квартири, транспортні засоби, земельну ділянку, більшу за 0,6 гектара, – розповідає заступник начальника управління праці та соціального захисту Львівської облдержадміністрації Оксана Яковець. – Проблеми з наданням субсидій можуть виникнути й у тих, хто не задекларував усіх своїх доходів. Тож важливо внести у декларацію достовірні дані, бо соціальні інспектори тепер ретельніше перевіряють інформацію про фінансовий та майновий стан сім’ї! І в разі виявлення ними невідповідності надання житлової субсидії припинять”.
Зі слів посадовця, це може статися й ненавмисно. “Були випадки, коли власники квартири під час звернення по субсидію не володіли всією інформацією про майно інших членів сім’ї (доньки, зятя). Проте закон є закон”, – запевняє Оксана Яковець і радить: перш ніж заповнювати декларацію, варто проконсультуватися з юристом, аби не виникало проблем. 
Важко буде оформити субсидію й тим, хто впродовж року придбав ще одну квартиру, автомобіль, земельну ділянку чи зробив інші покупки (будматеріали, побутову техніку тощо), сума яких перевищує десять прожиткових мінімумів сім’ї. 
“Наприклад, сім’я складається із працездатних матері і батька. Умовно їх мінімальна зарплата становить приблизно 1 150 гривень, на двох – 2 300. Плюс допомога на дитину – 1 500 гривень. Разом виходить 3 800. Десять прожиткових мінімумів на цю сім’ю становить 38 000 гривень. І якщо ця сім’я здійснила покупку, сума якої перевищує 38 000 гривень, то вже не має права на субсидію від держави”, – пояснює Оксана Яковець. 
Державну субсидію в такому разі можна буде оформити тільки через рік. Це ж стосується і купівлі квартири.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8091 / 4.15MB / SQL:{query_count}