Папа Іван Павло ІІ – надія для України

У квітні 2014 року очікуємо знаменної події – канонізації одразу двох понтифіків, які змінили обличчя світу і Церкви та мали пряме відношення до України

фото: архів
На цьому тижні у Ватикані, як уже писала “Пошта”, оголосили, що канонізація Папи Івана ХХІІІ та Папи Івана Павла ІІ відбудеться 27 квітня наступного року, у Неділю Милосердя, за літургійним календарем Латинської Церкви. 
Саме Іван ХХІІІ (“Папа Миру”, як його називали), який був обраним як перехідний Папа, не тільки скликав ІІ Ватиканський Собор і проголосив новий курс на “аджорнаменто” – оновлення Католицької Церкви, додав їй відваги йти у ногу з часом, залишаючись при цьому оплотом віри та моралі, а й особисто долучився до розв’язання Карибської кризи. Він доклав немало зусиль і до визволення з Сибіру Патріарха Йосифа Сліпого, глави переслідуваної тоді УГКЦ.
Іван ХХІІІ стане святим через 50 років після смерті й 13 років після беатифікації. Іван Павло ІІ  - Папа, який змінив історію. Сьогодні чимало вчених підкреслює його особливу заслугу у падінні комунізму. Він був тим, хто справді об’єднав Європу, а його пам’ятний візит в Україну дав нам можливість відчути, що Бог про нас пам’ятає і любить.      
Шлях до проголошення святим Івана Павла ІІ, який помер 2 квітня 2005 року, визнано найкоротшим у сучасній історії: наступник Папи Войтили, Бенедикт XVI, погодився на беатифікацію попередника вже через місяць та 11 днів після його смерті. Так Папа Рацінґер відповів на гасла “Santo subito” (“Одразу святий”), що виднілися на транспарантах, принесених діячами італійських католицьких рухів на жалобні урочистості Івана Павла ІІ. Але це була також і відповідь на петицію великої групи кардиналів, які ще перед квітневим конклавом уклали прохання до наступного Папи про те, аби якнайшвидше внести Івана Павла ІІ до лику святих.
Шлях до проголошення святим Івана Павла ІІ, який помер 2 квітня 2005 року, визнано найкоротшим у сучасній історії
Довголітній другий особистий Секретар Святішого Отця Івана Павла ІІ, а нині Голова Конференції Римо-Католицьких Єпископів України Архиєпископ-Митрополит Львівський Мечислав Мокшицький висловив радість з приводу того, що нарешті визначили остаточну дату канонізації – для цього обрали Неділю Божого Милосердя 2014 року. Про це він сказав в інтерв’ю для Радіо Ватикана. 
 До теми                                       
З 266 понтифіків 90 проголосили святими і блаженними.
З урахуванням двох новоканонізованих Святіших Отців – Івана XXIII та Івана Павла II - трохи більше третини понтифіків (90 з 266) було проголошено Католицькою Церквою святими або блаженними, інформує catholicnews.org.ua.
Серед них – усі Папи, які були єпископами Риму в часи гонінь (до Міланського едикту імператора Костянтина 313 року) та які шануються як мученики за віру. На престолі святого Петра до 313 року був 31 Папа, включно з Євсевієм (309), який управляв Церквою всього чотири місяці і помер у вигнанні на Сицилії.
Серед святих першого тисячоліття християнства були такі видатні особистості, як Григорій Великий (590-604), Мартин I (649-655), Микола I Великий (858-867).
У другому тисячолітті в Католицькій Церкві правила прославлення стали більш суворими, число канонізованих Пап значно зменшилося. Першим єпископом Риму, якого оголосили святим у другому тисячолітті, був Лев IX (1049-1054), а потім Григорій VII (1073-1085). Наступного понтифіка прославили через два століття: це був Целестин V (1294) – перший Папа, який добровільно пішов у відставку зі свого поста. До кінця минулого тисячоліття канонізували ще двох Пап – Пія V (1566-1572) і Пія X (1903-1914).
Кількох інших понтифіків також шанували як святих, проте через відсутність відповідних формальних церемоній їх сьогодні називають “блаженними”. Це Віктор III (1086-1087), Урбан II (1088-1099), Євген III (1145-1153), Григорій X (1271-1276), Інокентій V (1276), Бенедикт XI (1303-1304), Урбан V (1362-1370) та Інокентій XI (1676-1689).
У XX столітті був проголошений святим Пій X (1903-1914), а блаженними стали Пій IX (1846-1878) та Іван XXIII (1958-1963). Іван Павло II став першим понтифіком, прославленим у третьому тисячолітті.
Архиєпископ Мокшицький пригадав, що Іван Павло ІІ саме у це свято відійшов у вічність і “часто повторював, що світ потребує милосердя”. “Теперішній світ, – сказав Львівський Митрополит, – також дуже потребує великого милосердя. Думаю, він буде тим святим, який до всіх наближуватиме Христа і Милосердного Бога”. Архиєпископ Мечислав Мокшицький пригадав про зв’язок Блаженного Папи з Україною, а у контексті того, що він сам був його довголітнім секретарем, зазначив, що майбутня канонізація є для нього причиною великої радості, але водночас і великим зобов’язанням. 
“Святіший Отець Іван Павло ІІ – це також надія для України, – вважає Львівський Архиєпископ латинського обряду, – бо знаємо, що він доклав багато зусиль для творення єдиної спільної Європи. Зокрема він заохочував поляків, аби вони сміливо вступили у Європейський Союз. Певен, що і для України він буде тим, хто додасть нам відваги та сили, аби ми з довірою увійшли в оту “велику Європу”, яка також потребує України”, – сказав Митрополит Мечислав Мокшицький.

“Великий Папа”
Канонізація Івана Павла ІІ означає, що його визнають прикладом для наслідування для католиків у всьому світі. За 26 років понтифікату можна виділити деякі ключові моменти, якими особливо відзначилось його життя і папство. 
Людяність
Кароль Войтила захоплювався життям, мистецтвом, спортом. Він любив поезію і драму. Сам був актором і написав сценарій вистави до того, як став священиком. Допоки дозволяло здоров’я займався спортом.
“Я ніколи не забував того досвіду, коли був робітником і в той же час “таємним” семінаристом. На завод на восьмигодинні зміни (денні чи нічні) я брав із собою деякі книжки” - розповідав він.
Іван Павло ІІ був Папою, близьким кожному. Він любив сміятись і не боявся це показувати. Він також прославився тим, що обіймав людей.
Безстрашність
Отець був людиною глибокої віри, довіру покладав на Бога. Він готувався до священства у таємній семінарії у Кракові, був висвячений також таємно. Закликав людей не боятися життєвих труднощів, ніколи не заперечував своїх проблем зі здоров’ям, навіть жартував із них. Він підкреслював важливість сумління. Це вважав найкращим методом протистояння матеріалізму. Як шлях до демократії він обирав розуміння.
Папа-мандрівник
Іван Павло ІІ був Папою і світовим лідером, який подорожував найбільше в історії. Він відвідав 129 країн, здійснив 146 подорожей за межі Італії, що в сумі дорівнює трьом відстаням від Землі до Місяця, зазначає “Кредо”. Під час своїх мандрівок він зустрічався з різними людьми. Його перша подорож була до Мексики, яку він полюбив з першого погляду. Останню здійнив у серпні 2004 року до Люрду у Франції, а через вісім місяців помер.
Він просив пробачення
В часі ювілею 2000 року він попросив пробачення за гріхи Церкви.  А сам особисто вибачив Алі Агсу, який намагався його вбити 13 травня 1981 року.
Святі
Іван Павло ІІ особливо відзначився кількістю беатифікованих та кононізованих за його сприяння святих, які походили з різних культур і народів, соціальних верств і станів. За понтифікату він беатифікував 1340 осіб, канонізував 483. Лише сама ця цифра є більшою, ніж сумарна кількість канонізацій його попередників. Серед них такі отці Церкви, як Жанн Беретт Молі, Хуан Дієго та Катері Текавіта, Піо, Мати Тереза та Іван ХХІІІ.
Молодь
Його щире ставлення викликало тісний зв’язок із молоддю. Він запропонував їй збиратись кожні два-три роки, що стало початком Всесвітнього Дня молоді. Перша зустріч поза Римом відбулась в аргентинському Буенос-Айресі у 1987 році. 
Діалог із релігіями
Іван Павло ІІ будував мости між усіма, навіть тими, хто не розділяв його точки зору. Він був першим Папою після апостола Петра, який відвідав синагогу та звернувся до євреїв словами “Наші старші брати”.
Іван Павло ІІ покращив стосунки з православними, англіканами та протестантами. Він також зібрав лідерів інших релігій для спільної молитви за мир.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6526 / 4.14MB / SQL:{query_count}