Ідеальна їжа

При правильному грудному годуванні можна не тільки забезпечити дитину речовинами, необхідними для нормального розвитку, а й приділити їй більше уваги

Не так давно грудне вигодовування одними матерями сприймалося як подвиг, іншими – як цілком непотрібна й обтяжлива річ, що прив’язує до дитини. Це було зумовлене багатьма чинниками, головними з яких є нестача правдивої інформації, неправильне розуміння потреб немовляти і мами, недовіра до себе…
Сьогодні, на щастя, ситуація потроху вирівнюється: щораз більше молодих матерів з радістю годують малюків грудьми до року і більше, бачачи в цьому реальні переваги для дитини і зручність для себе. Адже що може бути досконалішим за те, що дано Богом, природою! 
Деякі молоді мами не впевнені, чи зможуть вигодувати дитину грудьми, однак доведено, що насправді проблеми з лактацією має дуже невеликий відсоток жінок, і на це зазвичай існує об’єктивна причина – патологія молочної залози. У багатьох випадках, коли мама “здається”, проблему можна легко вирішити, звернувшись до відповідного фахівця. Навіть двійню при правильному налаштуванні мами і, за потреби, супроводі фахівця можна вигодовувати тільки материнським молоком до півроку. 
Нещодавно мала нагоду познайомитися з мамою, яка успішно годує грудьми двійко дівчаток, яким уже по шість місяців. Каже, що спочатку сумнівалася, чи вдасться їй це. І тільки коли побачила, що за перший місяць обидві донечки набрали майже по кілограму, повірила: це справді можливо! За півроку діти, не отримуючи нічого, крім материнського молока, збільшили втроє свою вагу порівняно з тою, яку мали при народженні.
Кожна мама бажає своїй дитині тільки найкращого і хоче виростити її здоровою та розумною, тому повинна знати, що база цього закладається ще в період внутрішньоутробного розвитку і в ранньому дитячому віці, а вигодовування грудьми є незамінною складовою правильного гармонійного процесу розвитку людини.

Склад молока 

1. Материнське молоко – ідеальна їжа для немовляти. Воно чудово пристосоване до всіх особливостей травлення і обміну речовин новонародженого. Білковий, жировий і вуглеводний компоненти материнського молока, вітаміни, мінеральні речовини  повністю відповідають потребам дитини, а деякі взагалі унікальні. Це таурин, поліаміни, карнітин, інозітол, жирні кислоти. Вони незамінні для розвитку і формування центральної нервової системи, фоторецепторів сітківки ока тощо.
2. Захисну функцію материнського молока забезпечує вміст у ньому та в молозиві цілої низки специфічних і неспецифічних антиінфекційних факторів: секретного імуноглобуліну А у великій концентрації, живих клітинних елементів (нейтрофіли, макрофаги – клітини, що здатні знищувати бактерії і токсини та переробляти залишки мертвих клітин), лактоферину (антибактеріальний і противірусний захист, запобігання пліснявці), лізоциму (фермент, що руйнує клітинну стінку бактерій), біфідус-факторів, параамінобензойної кислоти (захист від малярії), антистафілококового фактора та інших, які сприяють формуванню власної повноцінної імунної системи. Крім того, грудне вигодовування відіграє велику роль й у профілактиці харчової алергії.
3. Регуляторна функція материнського молока пов’язана з наявністю в ньому різних гормонів, ферментів, факторів росту.
4. Годування грудьми – це могутній емоційний стимул для становлення психічних функцій дитини.

Переваги грудного вигодовування

Безпосередні:
– зменшення ризику кишкових інфекцій, профілактика дисбактеріозу;
– зменшення ризику респіраторно-вірусних захворювань, наприклад, отиту;
– зменшення ризику алергічних захворювань (особливо з гіпо­алергенною дієтою мами, у випадках схильності дитини до алергії);
– переваги фізичного розвитку дітей;
– переваги нервово-психічного розвитку дітей: малюки активніші – і емоційно, і фізично.
Віддалені:
– нервово-психічний розвиток, інтелект, соціальна адаптація (грудне вигодовування сприяє формуванню почуття впевненості у собі, захищеності, що, своєю чергою, зменшує агресивність у старшому віці; щодо інтелекту – існують дослідження, які встановили більш високий рівень IQ у дітей, вигодуваних грудьми);
– зниження ризику ожиріння, атеросклерозу і захворювання на діабет;
– повноцінність репродуктивної функції (особливо у дівчаток, зниження ймовірності непліддя і невиношування);
– формування щелепно-лицьового скелета, мови та слуху (профілактика неправильного прикусу, зниження ризику порушень мови і слуху).

Переваги для мами

Грудне вигодовування забезпечить:
– фізичний контакт та емоційне спілкування з дитиною;
– зменшить імовірність виникнення неврозів, онкологічних захворювань молочних залоз і репродуктивних органів;
– прискорить скорочення матки після пологів, зменшить ризик запальних процесів у ній;
– нормалізує рівень холестерину, зменшить ризик розвитку жовчнокам’яної хвороби і остеопорозу;
– зекономить гроші та час;
– забезпечить неабияку зручність для активного життя з дитиною (їжа завжди з собою, в потрібній кількості та необхідної температури).

Загальні правила грудного вигодовування

1. Для щонайшвидшого становлення лактації дуже важливими є раннє прикладання дитини до грудей (в перші 30 хвилин – 2 години після пологів) і відсутність догрудного вигодовування.
2. Дуже важливо якнайшвидше навчитися правильно прикладати дитину до грудей. Це забезпечить ефективне смоктання і вироблення потрібної кількості молока, а також вбереже від утворення тріщин на сосках.
3. Годування на вимогу, а не за режимом. У перші дні життя дитини необхідні щонайменше 12 прикладань на добу, що допоможе уникнути набрякання грудей, дитина швидше набиратиме вагу, швидше збільшуватиметься кількість молока і посилюватиметься молоковіддача, легше формуватимуться у немовляти навички грудного вигодовування.
4. Обов’язкові нічні годування. Вони є умовою достатньою і тривалої лактації, бо найбільша кількість пролактину – гормону, що відповідає за лактацію – виробляється з 3 до 8 ранку.
5. Перші півроку немовля, що перебуває на природному вигодовуванні, не потребує нічого, крім материнського молока: ані соків, ані пригодовування, ані водички. 
6. При годуванні на вимогу молоко не потрібно зціджувати. 
7. Не варто обмежувати малюка в смоктанні. Більшість діток насичуються за 10-20 хвилин, але є й такі, що смокчуть груди півгодини, годину, навіть більше. Адже процес смоктання для немовляти – це не тільки насичення, а й спілкування з мамою. При правильному прикладанні тривалість годування не впливає на утворення тріщин і саден на сосках. Коли дитина наїлася і задовольнила свою потребу в спілкуванні з мамою, то відпустить груди сама. 
8. Чергування грудей. На одне годування – одна грудь. За недостатньої лактації, а також якщо дитина велика і вимагає ще, можна давати обидві за одне годування. Тоді біля одної груді дитина повинна перебувати не менш ніж 15-20 хвилин, аби вона максимально спорожнилася, а наступне годування потрібно почати з тієї, яка була останньою у попередньому.
9. Дитина не потребує смоктунця. Його використання  – це шкідлива звичка, яка призводить до плутання сосків, неефективного смоктання, зменшення кількості молока. Використаннясмоктунця виправдане за відсутності мами; якщо дитині більш ніж три місяці; за умови достатньої лактації та відсутності проблем із прикладанням. Якщо дитина потребує догодовування або пиття (тільки за медичними показаннями!), то догодовування і додаткову рідину треба давати тільки з ложечки, шприца або піпетки. Не використовувати пляшечки із соскою, бо це може призвести до відмови від грудей!
10. На вимогу мами: якщо маля ледаче і рідко просить їсти, необхідно його прикладати не рідше ніж раз на 2 години (в перші місяці).

Правильне прикладання

Найважливішими чинниками успішної лактації є правильне положення дитини біля грудей і правильна техніка грудного вигодовування.
Ключові моменти положення дитини біля грудей:
– голова і тулуб – на одній лінії;
– обличчя дитини повернене до грудей матері, носик – навпроти соска;
– животик дитини притиснутий до живота мами;
– якщо дитина щойно народилася, треба підтримувати усе її тіло.
Ознаки правильного прикладання:
– підборіддя дитини торкається грудей матері;
– ротик широко розкритий;
– нижня губа вивернута;
– щічки округлені;
– більшої частини ареоли не видно;
– мати не відчуває болю навіть при тривалому смоктанні;
– чути, як дитина ковтає молоко.
Новонароджені володіють смоктальним і ковтальним рефлексами, але абсолютно позбавлені рефлексу захоплення грудей. Цього малюка має навчити мама. Він щоразу “помилятиметься”, а мама – поправлятиме, доки дитина не навчиться захоплювати сосок правильно. Процес навчання триватиме близько двох місяців. До того часу, поки немовля не навчилося правильно смоктати груди, радять не давати йому жодних імітаторів грудей (соску, смоктунця), бо існуватиме велика ймовірність відмови від грудей. Ліпше дати посмоктати свій палець, ніж соску. 
Добре, якщо дитина навчиться їсти в кількох положеннях, наприклад, сидячи в класичній позиції та лежачи. Тоді у мами не виникатимуть проблеми ні вдень, наприклад, у парку, ні вночі.
Р.S. Наступного разу “Пошта” розповість, як визначити, чи вистачає дитині молока, та з якими проблемами найчастіше стикаються матері при грудному годуванні.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6620 / 4.15MB / SQL:{query_count}