Гаряча серпнева пора

Що робити останнього місяця літа в саду, квітнику, на городі

Надворі серпень – останній місяць літа. Пора гаряча, особливо для тих, хто ще з весни трудився. Початок основного збору врожаю. Те, що за уважність до землі та копітку працю подарувала матінка природа, потрібно не лише вчасно і правильно зібрати, а й правильно покласти на зберігання. Крім того, належить готувати ділянку до наступного року.

Сад

Плодові дерева у серпні припиняють свій ріст і всі життєві сили перемикають на дозрівання плодів. Прикореневу поросль і бур’яни під кронами, як і раніше, ретельно видаляють. За посухи дерева поливають, але літні сорти не надто рясно, бо це може призвести до опадання плодів. 
Під гілками, обвішаними плодами, обов’язково встановлюють підпори. Між опорою і гілкою бажано покласти ганчірку, складену в кілька шарів, або ж картон, щоби зменшити тертя і 
травмування кори. Падалицю збирають і залежно від стану переробляють або ж узагалі викидають з ділянки, аби шкідники, що в ній сидять, знову не потрапили на дерево. 
Через два тижні після збирання плодів у ранніх сортів яблунь і груш починається активний ріст коренів. Щоб вони добре перезимували, їх підгодовують фосфорно-калійними добривами: на квадратний метр в пристовбурних колах вносять 4-5 кг перегною і 30-40 г амофоски.
Друга половина серпня – оптимальний час для розмноження садових суниць. Посаджені в цей час молоді розетки встигають добре укоренитися і наступного року дадуть непоганий урожай
Кущі смородини і аґрусу оглядають і вирізають хворі та старі гілки. Вносять добрива, як і під дерева, та мульчують ґрунт. Зривають плоди обліпихи, щоби не стали занадто м’якими та не деформувалися під час збирання. 
На початку місяця вирізають пагони малини, які відплодоносили, а також  слабкі. Це допоможе убезпечити малинник в
ід поширення хвороб і сприятиме кращому росту молодих пагонів. Ближче до кінця місяця можна прищипнути верхівки однорічних пагонів, аби зупинити їх ріст і пришвидшити визрівання. Корисним буде внесення перепрілої органіки у вигляді мульчі шаром 5-7 см. 
У винограднику розрихлюють верхній шар ґрунту і підживлюють рослини розчином органіки. На плодоносних батогах видаляють верхівки, залишаючи 4-5 листків над останнім гроном. 
Якщо хтось практикує викошування суниць після плодоношення і не встиг скосити їх у липні, зробити це потрібно якнайшвидше, щоб до зими встигло відрости сильне листя. Бур’яни в міжряддях виполюють, розпушують ґрунт і вносять добрива –  суперфосфат або деревну золу. Друга половина серпня – оптимальний час для розмноження садових суниць. Посаджені в цей час молоді розетки встигають добре укоренитися і наступного року дадуть непоганий урожай.

Город

У серпні й далі пильнують овочеві культури – прополюють їх та підживлюють. Але вже й урожай на підході! 
Помідори та солодкий перець починають плодоносити. Під ці культури на початку серпня ще вносять органіку або мінеральні добрива. Зачатки квіткових китиць помідорів видаляють, залишивши над верхньою сформованою китицею тільки два листки. Цей прийом дозволить пришвидшити дозрівання плодів, що зав’язалися, до настання стійких холодів. 
Перець рихлять і регулярно рясно поливають, збираючи врожай через 3-5 днів. Огірки для довшого терміну плодоношення також підживлюють і поливають, зриваючи плоди через 2-3 дні. Цибулю після пожовтіння і вилягання пер прибирають для досушування в сухе і добре провітрюване місце. Але якщо стоїть суха тепла погода, то залишають її на кілька днів на грядці.
Картопляне бадилля скошують приблизно за 15 днів до викопування, щоби бульби краще визріли. Ранні сорти картоплі викопують до кінця серпня
Часник викопують одразу після пожовтіння листя. Пізня білоголова капуста активно набирає вагу, зав’язуючи качани. Її підживлюють раз на місяць розчином органіки або вносять мінеральні добрива. Борються зі шкідниками, обпилюючи тютюновим пилом або обприскуючи відповідними препаратами. 
Столові буряки, моркву і кабачки при посушливій погоді й далі поливають та підживлюють. А ось гарбузи у серпні вже не удобрюють, кінці батогів з квітками і дрібними зав’язками обрізають. Від цього плоди набирають вагу і швидше визрівають ті, що зав’язалися. 
Картопляне бадилля скошують приблизно за 15 днів до викопування, щоби бульби краще визріли. Ранні сорти картоплі викопують до кінця серпня. На початку місяця можна посіяти кріп, петрушку, редис для другого врожаю.

Квітник

Примули висаджують у тіні дерев на захищені від холодних вітрів місця. У піщаний ґрунт вносять глину, дернову землю, перегній або компост. Важкі глинисті ґрунти поліпшують – додають попіл, вапно, пісок, торф, перегній.
Із середини місяця кореневища дельфініуму легко діляться на частини під час викопування. Розділені частини обробляють 0,1-відсотковим розчином марганцівки, а зрізи на кореневищі та відділених частинах припудрюють деревним попелом.
Якщо кущі півонії вже старі та не дуже рясно цвітуть, у другій декаді серпня їх ділять так, аби кожна частина мала 2-3 бруньки і корені завдовжки 10-15 см. Одержані частини півоній при висаджуванні не заглиблюють, бо вони погано цвістимуть. Поділ флоксів розпочинають наприкінці серпня: вкорочують їх надземну частину, видаляючи не лише суцвіття, а й пагони. Поділу підлягають і старі кущі хост. Якщо маєте намір пересадити весь кущ, намагайтеся викопати його з великою грудкою землі.
У щеплених рослин (бузку, троянд та ін.) вчасно вирізають дику порість. Не пізно купити й нові саджанці бузку та посадити їх. У посадкову яму кладуть по жмені м’ясо-кісткового і кісткового борошна та розтертої яєчної шкаралупи. Після садіння ґрунт навколо стовбура рясно поливають, коли вода ввійде у землю, мульчують торфом або тонким шаром перегною.
У першій декаді серпня востаннє підживлюють жоржини суперфосфатом і калієм. І далі пасинкують бокові пагони. Хризантеми в період бутонізації підживлюють фосфорно-калійними добривами; троянди – розчином подвійного суперфосфату (1 ст. л. на 10 л води) і сульфату калію (1 ст. л. на 10 л води); флокси та бульбові кали, що пізно цвітуть, – фосфорно-калійними добривами.
В похмурі дні можна починати поступово загартовувати вкорінені живці декоративних і плодових чагарників. Укриття знімають із них спочатку на кілька годин, поступово цей час збільшують і через кілька тижнів, залежно від погодних умов, забирають зовсім
На початку місяця обрізують, поливають і підживлюють алісум та лобелію, що відцвітають, аби милуватися їх повторним квітуванням. Триває збирання насіння квіткових культур. Розфасувавши його у пакетики чи коробочки, не забудьте зазначити назву рослини (сорт) і рік збирання. У третій декаді серпня висаджують на постійне місце розсаду дволітників і багатолітників, не загущуючи при цьому насадження. Наприклад, розсаду дзвоників садять на відстані 30-35 см. При висаджуванні у ямки можна внести по 5-6 г нітрофоски. До кінця місяця можна посадити й цибулини пролісків.
Не забувайте про шкідників! Троянди задля профілактики варто обприскати настоєм попелу, гумату калію. А щоб листя кал не пошкоджував павутинний кліщ, їх двічі-тричі обробляють акарицидними препаратами (фітоверм, неорон, актелік). Поливання рослин, як і раніше, актуальне, особливо в жаркі дні. Троянди у серпні починають готувати до зими: поливання зменшують, розпушування припиняють, пагони не вирізають, дозволяючи цвісти молодим рослинам.
У міру необхідності поливають і косять галявини. В похмурі дні можна починати поступово загартовувати вкорінені живці декоративних і плодових чагарників. Укриття знімають із них спочатку на кілька годин, поступово цей час збільшують і через кілька тижнів, залежно від погодних умов, забирають зовсім. Місце садіння живців регулярно прополюють, поливають і розпушують, під молоді рослини вносять фосфорні та калійні добрива.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.7774 / 4.14MB / SQL:{query_count}