Поєднати приємне з корисним

Що робити в липні на городі та у саду

Надворі липень. Здавалось би, все, що потрібно було зробити, вже зроблене. Однак, аби вся проведена з весни робота не була марною, варто правильно розпланувати час, щоб урізноманітнити свій відпочинок та неважкими, але важливими роботами забезпечити собі гарний урожай.

На городі

Не забудьте про повторні літні посіви кропу, редиски, дайкону, редьки, салату, шпинату, цибулі на зелень, бобових, огірків, кукурудзи, спаржевої квасолі, буряків, моркви. Головне дивитися на терміни дозрівання! Вибирайте ранні сорти – і будете з урожаєм. До речі, на зиму добре зберігати моркву та буряки саме пізнього посіву. Можна висіяти й капусту швидких термінів дозрівання (ранні сорти). 
Проводити загальні заходи з догляду – прополювати, поливати, розпушувати ґрунт, вносити добрива, мульчувати. У середині літа відбувається активізація хвороб та шкідників на овочах. Потрібні постійний огляд рослин, профілактичні заходи, видалення хворих рослин. Зокрема, на початку липня стає активним такий шкідник багатьох овочевих культур, як блішка, що може залишити без врожаю за одну добу. Шкодить вона в першу чергу повторним посівам, проведеним улітку. 
Помідори необхідно формувати, видаляти пасинки, листя, що створює непотрібну тінь. Підв’язувати їх до опор. На початку цвітіння обприскати одновідсотковою бордоською рідиною або ж системними препаратами для боротьби з хворобами овочів. Можна проводити профілактичні обприскування часником, попелом найперше проти фітофторозу, особливо за зміни погодних умов, появи ранкової роси, нічних знижень температури. 
Якщо на кущах з’явилися довгі пасинки, то для “розвантаження” рослини варто нижні пасинки нахилити і прикопати – їй стане легше годувати цю всю зелену масу, бо будуть додаткові корені. Або ж видалити пасинки і поставити їх у воду чи розчин зі стимулятором. Вони пустять коріння і будуть придатні для садіння, наприклад, на звільнених місцях після збирання ранніх овочів. До того ж такі рослини швидко починають цвісти і встигають дати урожай. 
Рекомендується повністю видаляти листя до першої китиці, щойно на ній починають буріти плоди. В кінці місяця верхівки прищипують, щоб стимулювати швидке утворення нових зав’язей і дозрівання плодів. Провести зав’язування листя над головками цвітної капусти. 
Для боротьби зі шкідниками капусту можна опудрювати попелом. Для відлякування метеликів капустяної білянки потрібно регулярно обприскувати капусту настоєм полину або тим же попелом. Її взагалі треба регулярно оглядати, в тому числі й  листки зі зворотного боку. В міру виростання капусти глибину розпушування слід зменшити до 4 см. 
Проріджувати коренеплоди  моркви, петрушки, буряків, редьки. Збільшити глибину прополювання. Огірки формувати та підв’язувати. Поливати тільки теплою водою! Краще полити раз на 5-7 днів розчином із зеленим добривом (збродженою травою) та добре полити, глибоко зволоживши ґрунт, аніж поливати по кухлику щодня. Зеленці погано реагують на ґрунтову кірку – замульчуйте посадку. Ранні огірки треба збирати часто (через день-два), аби стимулювати утворення нових зав’язей. Після збирання необхідне рясне поливання і щотижневе підживлення хоча б настоєм деревної золи, а ще краще  комбінованим добривом з переважанням калійної солі.
Патисони і кабачки можуть загуститися, тож частину листя треба видалити. Якщо дощитиме, опилювати квіти самотужки. Гарбуз випускає дуже довгі батоги, які часто не мають на собі плодів. Тому їх потрібно формувати, залишаючи на рослині по 3-4 плоди. Бічні пагони видаляють, пагони з плодами вкорочують, залишаючи на них після плоду 3-4 листки. Гарбузи в цей час потрібно часто поливати і підживлювати. 
Наприкінці місяця збираємо цибулю та часник – вони вимагають сухого ґрунту в період утворення головок. Тому їх не поливають, а при затяжних дощах навіть укривають плівкою, щоб уникнути перезволоження та загнивання головок. 

У саду

Провести нормування плодів, видаливши надлишок, особливо на яблунях, аби відстань між плодами була 5-6 см, а на яблунях з великими плодами 8-12 см.  Робити це слід обережно, вирізаючи секатором зайві плоди! Для запобігання обламування гілок під вагою плодів потрібно виставити підпори. Сформувати крони. Вирізати пагони, що ростуть усередину, видаляти ті, що жирують (“вовчки” – товсті довгі пагони, які не братимуть участі у формуванні), проріджувати. 
Систематично оглядати фруктові дерева на наявність хвороб та шкідників. Проводити профілактичні обприскування проти них. При появі попелиці варто обприскати рослини з нижнього боку листків настоями золи, тютюну, часнику. Якщо виявили гнізда чорних мурах, скористайтеся  народними засобами, наприклад, закопайте риб’ячі кістки. Народних рецептів чимало – поливайте окропом, настоєм часнику. Можна взяти розчин препарату “Децис”, але він не повинен потрапити на плоди, що невдовзі дозріють.
Збирати урожай фруктів, знищувати падалицю, оглядати ловчі пояси – це допоможе зменшити кількість такого шкідника, як плодожерка. Адже він вилазить із падалиці та повертається на дерево чи заляльковується на зиму. Для закладання врожаю наступного року підживити плодові дерева після збору плодів послідом у співвідношенні 1:10 або ж комплексним добривом з розрахунку 60 г на відро води. На доросле дерево знадобиться до 8 відер. 
При появі хлорозу варто провести позакореневе підживлення мікро- та макроелементами (зараз продають спеціальні суміші) або ж узяти 20 г калійного добрива, 50 г сірчанокислого амонію, добового настою з 50 г суперфосфату, по 2 г марганцю, сірчанокислого калію, молібдену, цинку. Цієї суміші вистачить на 10 л води. Камедь, що виступає на кісточкових деревах, видалити зі стовбурів ножем до живої тканини. Місце обробити мідним купоросом (100 г на 10 л води), замастити коров’яком, садовим варом або ж натерти щавлем. 
Дуже корисно провести й позакореневе підживлення такою сумішшю: 2 ст. л. суперфосфату, 2 ст. л. сечовини, 1 ст. л. сірчанокислого калію на 10 літрів води. Можна узяти й повне мінеральне добриво. Ґрунт бажано мульчувати. Висівати сидерати під деревами, що мають більш ніж 6 років, за пристовбурним колом (його діаметр 1,2 метра). Використовувати як сидерати горох, гірчицю, люпин, фацелію. Навесні їх залишки прикопати. Це замінить внесення гною. 
Що робити в липні  у ягіднику, квітнику та винограднику, читайте в наступному числі “Пошти”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.4545 / 4.12MB / SQL:{query_count}