Як позбутися ведмедки на городі

Вклавши кошти та працю, витративши час, ми ніяк не чекаємо, що наші сподівання на гарний врожай хтось чи щось зіпсує.

Однак заглянувши на ділянку, помічаємо, що кілька рослин вже засохли, ще кілька “опустили вуха”. Новини нерадісні: на ділянці господарює вовчок, більше знаний за народною назвою – ведмедка, бо передні копальні ноги цього шкідника схожі на лапи ведмедя. Ще її називають капустянка, бо найбільше полюбляє розсаду капусти, або ж земляним рачком.
Ця комаха завдовжки від 35 – 50 мм, має короткі шкірясті надкрила, а її копальні передні ноги нагадують клішні. Переважно селиться в ґрунті, багатому на перегній. Зимові нори сягають метра в глибину. 
Цей шкідник знищує підземні частини рослин помідорів, капусти, перцю, баклажанів, суниць, квітів, цибулі та ін. У бульбах картоплі та інших коренеплодах капустянки виїдають порожнини.
Визначити наявність вовчка можна таким чином: рясно полити стежку, що веде до грядок, дати воді увібратися,  та втиснути в землю шматок фанери або дошки. Через добу дивимося: якщо під дошкою буде хоч один хід, шкідник вже оселився у вас на городі. 

Радикальні засоби захисту

Нині можна придбати чимало хімічних засобів захисту рослин, які є ефективними проти цього шкідника. Приміром, для захисту картоплі, а також капусти і томатів, можна використовувати “Медведтокс-У” (1 сотка/300г). Препарат вносять у борозни (3-4 см в глибину) між грядками або по периметру, після чого борозну присипають землею, поливають після посадки розсади або бульб (1кв.м/10л води).
Суспензія “Престиж 290 FS” (з розрахунку 10 л – 100 мл), також здатна допомогти в боротьбі з вовчком. Час замочування рослин – від 6 до 8 годин.
Гранули “Феноксин плюс” мають привабливий запах, який приманює шкідників, а всередині капсули є отрута. У гної, де часто гніздяться капустянки, роблять заглиблення і засипають гранули. Приманку слід прикрити, аби убезпечити домашніх тварин і птахів.
Використовувати препарат можна і безпосередньо на грядках, зробивши боріздки глибиною 3-5 см, в які розкладають на відстані 20-30 см одна від одної та прикривають землею. Процес варто повторити через 2 тижні, коли з’явиться нове потомство шкідників.

Народні засоби 

Якщо є бажання обійтися без хімії, можна скористатися народними методами боротьби із вовчком. Аби шкідники не заповзали на ділянку від сусідів, між овочевими культурами варто висіяти чорнобривці або розставити зелені гілочки вільхи на відстані 1,5 метра. Потрібно періодично замінювати зів’ялу вільху свіжими гілками. Також ці комахи не люблять запаху хвої, тож замульчовані нею рослини будуть у більшій безпеці.
Якщо все ж на вашій ділянці оселилися ці комахи, у літній період можна використовувати для поливу настоянку, приготовану з лушпиння цибулі. Готують його так: на 10 л теплої води беруть 900 г лушпиння, настоюють 4-5 днів, а перед використанням розводять у пропорції 1:5 та поливають 2-3 рази після дощу з інтервалом  5-7 днів. Можна приготувати настій курячого посліду: 10л води на 2 кг посліду, добре перемішати і розбавити 1:5. Поливають сухий ґрунт.
Аби відлякати комах використовують пісок, змочений гасом (1 склянку на відро піску). Висипають пісок на землю, після поливають гасом, перемішують за допомогою лопати 10 хвилин. Посипають отриманими “сюрпризом для ведмедок” ділянки, де висаджена розсада (не більше 0,5 л на метр квадратний).
Позбутися цих шкідників можна вкопавши у місцях, де найбільше скупчуються комахи, по саме горло півлітрові банки та на 2/3 заповнивши їх водою. З кінця травня і до початку липня (у період вегетації) 2-3 рази розпушують міжряддя, глибина розпушування 10-15 см, при цьому гинуть викопані личинки і яйця.
Коли садять овочеві культури (перці, помідори, баклажани  та ін.), використовують пластмасові пляшки (1-1,5 літрові), які нарізують кільцями по 10-15 см. Ці “конструкції” вкопують у ґрунт, залишаючи над поверхнею 5 см, а вже в них висаджують розсаду.
Знищити вовчка можна за допомогою приманок (грудки свіжого гною), які розкладають на початку травня. Комахи заповзають в них для влаштування своїх нір і виведення потомства. Через 3-4 тижні гній переглядають і знищують шкідників. Досвідчені борці зі шкідниками радять приготувати  саморобну отруту. Для цього яєчну шкаралупу перетирають на порошок, змочують соняшниковою олією і закладають в ґрунт.
Уникнути псування рослин цими комахами можна, якщо при посадці в лунку покласти часник. Досить буде одного зубця. Шкідники не терплять хвої. Можна розкидати хвойні гілочки, наприклад, модрини, між грядок. Запаху гнилої риби цей шкідник також не переносить. Слід покласти в лунку при посадці 2 шматочки дешевої риби. Грядки з посівами можна обкласти по периметру шматочками риби і присипати їх землею. Під час сходів насіння риба буде псуватися і відлякувати комах.
Гострі і тверді уламки шкаралупи також не подобаються комасі, коли вона підбирається до розсади. Зібрану за рік яєчну шкаралупу трохи подрібнюють та мульчують нею  розсаду. Роблять це так: спочатку висаджують і поливають рослини, а потім обсипають товстим шаром подрібненої шкаралупи, зверху присипають перегноєм або тирсою. Зваривши невелику каструлю пшеничної каші, вводять у неї препарат “Регент” та роблять невеличкі кульки. “Ласощі” заштовхують в нору вовчка.
У другій половині вересня на городі починають викопувати ями глибиною до метра та заповнюють кінським або будь-яким іншим гноєм разом з соломою. Коли починаються холоди (пізня осінь чи рання зима), “пастки” розкопують, а гній з них розкидають, аби комахи загинули від холоду. Восени, як варіант, використовують суміш гасу з водою, з розрахунку 100 г на 10л. У кожну нору заливають 30 г розчину. Можна використовувати розчин звичайного прального порошку.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
13.6809 / 4.11MB / SQL:{query_count}