“Вітаміни” з теплиці

Як не отруїтися ранніми овочами та кому вони протипоказані

 Як не отруїтися ранніми овочами та кому вони протипоказані

З приходом весняного тепла починається справжній бум на свіжі овочі. На міських ринках – наче у вулику. Огірки, помідори, зелень, капуста, редиска… З думками про те, що нарешті наш організм поповниться вітамінами, купуємо це все, їмо самі й годуємо дітей. Та не треба бути фахівцем, аби зрозуміти, що на такого довірливого споживача чатує небезпека: нерідко замість зміцнення організму можна, навпаки, підірвати здоров’я. Через те що вся рання городина вирощена в тепличних умовах, існують ризики збагатити свій організм не вітамінами, а нітратами. Схожий випадок стався минулого тижня у Волинській області. На місцевому ринку Луцька співробітники ветеринарної міліції разом із працівниками управління державної ветеринарної медицини вилучили майже 700 кг редиски, вміст нітратів у якій перевищений утричі! На щастя, у Львові поки що такого не траплялося…

Обережно – нітрати!

Тепличні та ґрунтові овочі відрізняються не лише смаковими властивостями, а й хімічним складом. У гонитві за більшими тепличними врожаями багато господарств для якнайшвидшого дозрівання овочів щедро використовують добрива та стимулювальні речовини. Проте надлишок нітратів – не завжди несумлінне ставлення агрономів до майбутнього врожаю. Накопичення надмірної кількості нітратів може відбуватися й через неналежний температурний режим, недостатнє освітлення, порушення режиму вологості або ж тоді, коли посіви надто густі.
Що вища концентрація цих речовин, то небезпечнішим є овоч. Саме зі свіжими овочами в наш організм потрапляє від 40 до 80% добової дози нітратів, які всмоктуються шлунково-кишковим трактом і, потрапляючи в кров, миттєво розносяться по всьому організму. Проте велику небезпеку становлять не нітрати в чистому вигляді, а їх метаболіти, тобто нітрити, утворення яких відбувається при зберіганні, кулінарній обробці і безпосередньо в травному тракті під впливом різних мікроорганізмів. 
Якщо концентрація нітратів висока, можливі такі негативні наслідки, як кисневе голодування, рак шлунково-кишкового тракту, зміна функцій центральної нервової системи та серцевої діяльності. 
Не надто добрими є й смакові властивості ранніх овочів – у них менша кількість цукрів та ароматичних речовин. 

Зрізаємо “отруту”

Не всі овочі однаково накопичують нітрати – в одних їх більше, у інших менше. Найбільш схильні до накопичення азотистих сполук листкова капуста, салат, редиска, зелена цибуля, кріп, шпинат. На другому місці цвітна капуста, огірки, броколі, кабачки, селера, морква, білоголова капуста, редька. Найменш небезпечні бобові  – горох, квасоля, а також картопля, солодкий перець, брюссельська капуста, помідори, ріпчаста цибуля.
Важливо пам’ятати, в яких частинах овочів і городини сконцентрована максимальна кількість нітратів, і перед споживанням обов’язково їх видаляти. До прикладу, в листі петрушки і зелені кропу нітратів удвічі менше, ніж у стеблах. В капусті найбільше нітратів у верхніх листках, качані й прожилках листя. На поверхні моркви шкідливих речовин на 80% менше, ніж усередині, а в огірках і редисці, навпаки, верхній шар містить шкідливих речовин більше, ніж внутрішній. Тому в цих овочах обов’язково треба зрізати частину біля хвостика і шкірку. В столових буряках видаляйте гички і хвостики (корінці). Зрізайте позеленілі частини картоплі та моркви, бо в них міститься отруйна речовина – соланін.

Категоричне “ні”!

Зі слів завідувача дитячого гастроентерологічного центру Львівської міської дитячої клінічної лікарні Ярослави Томків, дітям до трьох років та дошкільнятам ранні овочі взагалі протипоказані.
“Травна система цих дітей ще не сформована, не “навчилася” боротися зі шкідливими речовинами, тож ранні овочі можуть спричинити отруєння, – каже вона. – Свіжі овочі можна давати дітям не раніше як наприкінці весни –  на початку літа”.
Також не слід поспішати їсти їх літнім людям, що мають захворювання серцево-судинної системи, дихальних шляхів або ж анемію. Категорично протипоказані ранні овочі вагітним і жінкам, що годують грудьми. Канцерогени не лише можуть стати причиною алергії в дітей, але й призвести до серйозних недуг центральної нервової системи у плода та викликати відхилення в його розвитку.

Що робити при перших ознаках отруєння


У людини, що отруїлася ранніми овочами, спостерігаються такі симптоми: діарея, блювота, кольки в животі. Потрібно негайно покликати лікаря, випити багато рідини, очистити шлунок, аби викликати блювоту, а також зажити активоване вугілля (з розрахунку 1 таблетка на 10 кг ваги людини).

До теми:

Вибирайте правильно! І все ж ранніх овочів навесні дуже хочеться. Тому, вирушаючи по них, пам’ятайте кілька правил: • найбезпечніші ранні овочі – в магазинах; • що більший плід, то більше в ньому “хімії”; • уся зелень (кріп, шпинат, петрушка) та огірки повинні бути темно-зеленого кольору; зріз коренів городини має бути свіжим, огірки – твердими, з тонкою шкіркою; • вибирайте легку й не дуже тверду молоду капусту з яскраво-зеленим блискучим листям і вологим свіжим зрізом качана. • редиска має бути не дуже великою, твердою, рівномірно забарвленою, без темних чи жовтих плям; • при виборі солодкого перцю варто звернути увагу на чашечку (вона повинна бути зеленою) і свіжість зрізу. Як захиститися від нітратів? Зі слів головного спеціаліста санітарно-гігієнічного відділу головного управління держсанепідслужби Львівської області Мирослава Гушула, повністю очистити від нітратів ранні овочі неможливо, але зменшити їх кількість цілком реально. Для цього потрібно: * перед приготуванням їх ретельно вимити; механічне миття зменшує вміст нітратів у середньому на 10%; * перед споживанням овочі замочити на 15 – 20 хв. у холодній воді, злити її та замочити ще раз (при такій обробці вміст нітратів зменшується на 25 – 30%); * споживати ранні овочі бажано у невеликій кількості (приміром, у багатокомпонентних стравах – салатах); * найдієвіший метод нейтралізації нітратів – кулінарна обробка; при варінні овочів відвар потрібно зливати ще гарячим, бо при охолодженні частина нітратів може “повернутися” в овочі; цей простий спосіб допомагає зменшити рівень нітратів на 40 – 80%; * при приготуванні овочів на парі нітратів у них стає трохи менше, ніж при варінні у воді; при тушкуванні й смаженні вміст нітратів у готових стравах зменшується лише на 10%; * якщо овочі не піддати тепловій обробці, перед вживанням огірки, помідори, капусту чи зелень варто скропити лимонним або гранатовим соком – кислота, яка в них міститься, має властивість знешкоджувати нітрати; * якщо є підозра, що куплені овочі “багаті” на нітрати, зберігати їх потрібно не більш ніж добу, бажано в прохолодному темному місці чи в холодильнику; * перед вживанням овочів з підвищеним вмістом нітратів можна випити пігулку аскорбінової кислоти чи склянку фруктового соку. Довіряйте, але перевіряйте * У жодному разі не варто брати овочі на стихійних ринках; * купуючи ранні овочі на організованих ринках, бажано запитати у продавця, чи він має експертний висновок лабораторії санітарної експертизи, в якому міститься уся необхідна інформація: рівень нітратів у перевірених овочах, прізвище продавця і дата перевірки.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
12.7907 / 4.14MB / SQL:{query_count}