Сьогодні – інавгурація Папи Франциска

Вперше за майже тисячу років у цій події візьме участь Константинопольський патріарх

Вперше за майже тисячу років у цій події візьме участь Константинопольський патріарх

Сьогодні для католиків усього світу відбудеться велика урочиста подія – інавгурація Папи Франциска, тобто введення на престол нового понтифіка. Як учора зазначив голова прес-центру Ватикану Федеріко Ломбарді, святкування розпочнеться о 8.45 за римським часом. Папа урочисто проїде від Дому святої Марти на джипі чи папамобілі площею святого Петра. 

Сама ж інавгурація розпочнеться біля гробниці апостола Петра. Про це інформує “Католицький оглядач”. Туди Папа вирушить із захристії собору в супроводі десяти патріархів та верховних архиєпископів Східних католицьких церков, з яких четверо – кардинали, аби разом помолитися біля гробниці першого Папи Римського. Тож, очевидно, до цих десяти належить і Глава УГКЦ Святослав Шевчук. 

Перед престолом кардинал-протодиякон накладе Святішому Отцеві паллій (той самий, який носив Папа Бенедикт XVI), кардинал-протопресвітер зачитає молитву, а кардинал-декан вручить перстень. Його виготовив відомий італійський ювелір Енріко Манфріні, а модель обрав сам Папа з-поміж кількох пропонованих. На персні зображений святий Петро з ключами, а виготовлений він із позолоченого срібла. 

Звідти процесія вирушить до місця богослужіння перед фасадом головної ватиканської базиліки. Перстень Папи називається “Перстень Рибалки”, оскільки перший Папа – апостол Петро – був рибалкою. Отже перстень свідчить, що Папа Франциск стає наступником святого Петра. 

Паллій – це елемент літургійного одягу: вузька накидка з овечої шерсті з вишитими червоними хрестами, що символізують пролиту кров Ісуса Христа. (Архиєпископам Папа вручає білі паллії з чорними хрестами, що символізують послух Папі та особливу близькість до Святого Престолу.) Паллій нагадує про те, як Ісус несе загублену вівцю, і символізує повноту влади Святішого Отця.  

Опісля шестеро кардиналів висловлять жест покори новому Папі від імені всієї Колегії кардиналів. Після всіх символічних моментів інавгурації нового понтифіка відбудеться Свята літургія з читаннями на спомин святого Йосифа. Її разом із Папою співслужитимуть понад сто осіб, серед яких і настоятелі двох монаших чинів – отець Гарбальйо, головний настоятель францисканців, та отець Ніколас, головний настоятель єзуїтів. Євангеліє читатимуть не латинською і грецькою (так уже склалося традиційно, що означає вшанування Західної та Східної церков), а лише грецькою, оскільки (зі слів отця Федеріко Ломбарді), як висловився Папа, латинської і так було багато. 

Святу Євхаристію на літургії будуть уділяти диякони, а не сам понтифік. Загалом тривалість святкової церемонії не мала б перевищити двох годин. Проповідь Папа виголосить італійською. 

Після літургії він зустріне голів іноземних делегацій, які прибудуть вітати його. Загалом у списку 132 делегації. Очевидно, Ватиканський телецентр продовжить транслювати цю зустріч і після закінчення літургії.

Свою присутність на урочистостях підтвердили короновані особи з багатьох країн. Із Великобританії приїде спадкоємець трону принц Чарльз, з Іспанії – королева Софія і принц Філіп, з Бельгії – король Альберт і королева Паола. США представлятиме віце-президент Джо Байден, Аргентину – президент Крістіна Фернандес де Кіршнер, Бразилію, Польщу і Мексику – їх президенти. З Німеччини прибудуть президент Йоахім Гаук та канцлер Ангела Меркель. Австрію представлятимуть президент, канцлер та віце-канцлер.  Варто зазначити, що Апостольська Столиця підтримує дипломатичні відносини зі 179 державами.

На доручення Президента України на церемонії інтронізації новообраного Папи Римського Франциска у Ватикані нашу державу представлятиме віце-прем’єр-міністр Костянтин Грищенко. 

“Україна, як держава, що спирається на загальні для європейських країн християнські цінності і в цьому році відзначає 1025-річчя Хрещення Київської Русі, з діяльністю нового Папи Римського пов’язує надії і подальший плідний розвиток традиційно добрих відносин зі Святим Престолом”, – повідомляє прес-служба віце-прем’єра.

Нагадаємо також, що Папа Франциск закликав своїх земляків не їхати до Рима на інавгураційні урочистості, натомість гроші на подорож передати бідним і потребуючим.

Згодом Папа у залі святого Климента прийме голів делегацій сорока християнських Церков, серед яких Константинопольський патріарх Варфоломій (уперше візьме участь в урочистостях з часу великого поділу Церкви в 1054 році), вірменський католикос Керекін ІІ, митрополит Ілларіон Алфеєв від Російської православної церкви, англіканський архиєпископ Джастін Велбі. Привітати Папу прибудуть і голови єврейських комітетів та рабини. Про свою участь у церемонії заявили і мусульманські, і буддистські, і джайністські організації.

Очільник прес-центру Ватикану наголосив, що Апостольська Столиця нікого особисто не запрошувала, а лише інформувала про дату інавгурації, тому кожен, хто бажав привітати Папу, міг заявити про свою присутність. Кожен може прибути без запрошення і кожного у Ватикані гостинно приймуть: ніхто не буде ні привілейований, ні відкинений. 

ДО ТЕМИ

Інавгурація в прямому ефірі

Трансляція інавгураційної Святої меси Папи Римського Франциска на Першому Національному розпочнеться 19 березня о 12.30. Коментуватимуть її  головний редактор цього телеканалу Христина Стебельська та отець Сергій Панченко.

Окрім цього, долучитися до майже тригодинної молитви українські віряни зможуть завдяки трансляції на “5 каналі”.   

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
10.8106 / 4.12MB / SQL:{query_count}