Холодна війна санкцій

У США ухвалили “список Магнітського”, що передбачає фінансові та візові обмеження для порушників прав людини 

У США ухвалили “список Магнітського”, що передбачає фінансові та візові обмеження для порушників прав людини 

Стосунки Сполучених Штатів Америки та Росії вкотре загострилися. Днями американський Сенат ухвалив скандальний “закон Магнітського”, який, зокрема, передбачає введення санкцій щодо декількох десятків російських чиновників. У РФ на цю подію відреагували оперативно, пообіцявши, що невдовзі світ дізнається про “симетричну відповідь”. 

“Найвірогідніше, йтиметься про список громадян США, яким буде відмовлено у російській візі з тієї причини, що вони займалися діяльністю, яка порушує права людини. У Думу попереднього скликання такий список подавався на розгляд. Вважаю, що цього разу його, щоправда, трохи відредагувавши, ухвалять”, – заявив учора голова комітету Держдуми у міжнародних справах В’ячеслав Ніконов. 

Віце-спікер Ради федерації Світлана Орлова теж зазначила, що поява скоро аналогічного списку є цілком можливою: “Росія – велика держава, велика країна, і їй нічого боятися. Ми теж можемо ухвалити у відповідь список, наприклад, тих дипломатів, які втручаються у внутрішні справи країни, або список некомерційних організацій, що фінансуються за гроші США”.

Цікаво, що Росія вже має певний досвід як аналізу недотримання прав людини, так і обмеження діяльності закордонних некомерційних організацій. Цього тижня МЗС Росії опублікувало доповідь про права людини у 27 країнах Євросоюзу. Підсумок такий: у країнах ЄС демократія є неповноцінною (“недотримання прав меншин, ув’язнених, недостатній захист дітей, порушення недоторканності приватного життя, перевищення владних повноважень під час розгону вуличних демонстрацій”). 

А в жовтні влада РФ вирішила припинити на своїй території діяльність Американського агентства із міжнародного розвитку (USAID), яке було спонсором багатьох некомерційних організацій, зокрема правозахисних, підтримувало програми із охорони здоров’я та природи. У Москві вирішили, що воно намагалося вплинути на політичні процеси, і знайшли спосіб вивести USAID за межі Росії – ухвалили закон про некомерційні організації.

Санкції щодо окремих російських посадовців вже існують. Деякі із 2011-го, деякі ввели кілька місяців тому. “Список Магнітського” – це, можливо, найпомітніша із них. Його історія триває вже кілька років. У квітні 2010 року сенатор Бенджамін Кардін направив до Держдепартаменту США список із 60 посадовців Росії, причетних, як вважають, до переслідування і смерті юриста американського фонду Hermitage Capital Сергія Магнітського.

 Аналізуючи діяльність свого клієнта, той виявив докази корупції в органах влади, зокрема правоохоронних. Магнітського заарештували, а через деякий час він помер у СІЗО. Це трапилося ще восени 2009 року. У 2011-му члени Ради з прав людини при президентові Росії заявили: вони мають незаперечні докази того, що Сергій Магнітський помер від побиття гумовими дубинками.

Наразі існує дві версії “списку Магнітського” – ухвалена Сенатом та палатою представників. Для підпису президентові США мають надати зведений варіант списку, а для його створення скличуть спеціальну комісію. Цей процес не займатиме багато часу, тому нові санкції можуть стати реальними вже з нового року. Цікаво й те, що у тексті можуть згадати не лише російських чиновників, а взагалі осіб, причетних до порушення прав людини в усьому світі. Значить, і Україну. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6767 / 4.1MB / SQL:{query_count}