“Патріярхату” – 45!

Часопис впродовж майже півстоліття гуртує українських греко-католиків 

Часопис впродовж майже півстоліття гуртує українських греко-католиків 

Один із найповажніший часописів греко-католиків “Патріярхат” відзначає своє 45-річчя. З цієї нагоди в Українському католицькому університеті відбулася міжнародна конференція “Між журналістикою і ортодоксією: прозорість та відповідальність”, присвячена 45-літтю журналу “Патріярхат”.

Участь у цьому заході взяли редактори провідних католицьких видань, священнослужителі, журналісти-католики з Києва, Львова, Вінниці та Луцька, а також провідний кореспондент американського видання National Catholic Reporter і аналітик ватиканської рубрики CNN Джон Аллен.

“Не кожен журнал доживає до такого поважного віку – 45 років, – розповідає Анатолій Бабинський, головний редактор “Патріярхату”. – Тому ми вирішили, що сам по собі цей факт вже вартий уваги. Увесь цей час наше видання об’єднувало українських греко-католиків з усього світу і продовжує виконувати цю функцію нині”.

Він зазначив, що журнал “Патріярхат” можна придбати не тільки в Україні, а всюди, де живуть українці, від Сіднею до Чикаго. Часопис пропонує своїм читачам аналітичні та пізнавальні матеріали про життя Української греко-католицької церкви та інших церков Київської традиції. Серед авторів журналу є багато сучасних українських богословів та журналістів.

Конференцію відкрив ректор УКУ владика Борис Ґудзяк. Єпископ нагадав, що у той час, коли поставав часопис, вся редакційна політика спрямовувалася проти течії. Бо такий громадянський рух, що існував за початку журналу, виразно репрезентував УГКЦ, яка тоді була найбільшою нелегальною церквою у світі. Також він зазначив, що цей рух і саме розуміння патріархату відрізняється від поняття патріархальності, як його подає постмодерна культура і різноманітні філософські течії минулого століття. Адже у дусі цього розуміння сьогодні наші жінки стають академічними богословами. “Зберігаючи традиційні поняття, надаючи їм цілком нового значення, журнал “Патріярхат” робить неоціненний вклад у сучасне християнське життя”, – сказав владика Борис Ґудзяк.

Ділячись своїм досвідом роботи, Джон Ален наголосив, що насамперед важливими є професійні засади і принципи роботи: рівновага, чесність, повнота і точність. Що ж до лояльності до Церкви, то це – особиста позиція, яка  не повинна впливати на роботу журналіста.

Він також зазначив, що Церква живе і діє за іншим принципом, аніж світські заклади. Вона інакше відчуває час, мислить століттями і навмисне не поспішає оприлюднювати своє судження з того чи іншого приводу. Дуже добре, що у світі, який вже відмовився від осмислення, є така установа, яка його прагне і вимагає, однак Церква дуже відстає у реагуванні на події. “Якщо почуєте, що наближається кінець світу, їдьте до Рима, туди кінець світу прийде наостанок”, – пригадав він старий жарт. 

Особливо американський журналіст подякував українцям за те розуміння призначення і місії Церкви, яке він отримав десять років тому на українській землі. Це було під час візиту блаженного папи Іоана Павла ІІ до Львова. Падав сильний дощ. Шукаючи, де б придбати парасолю, він звернув увагу на молоду жіночку. Вона, стоячи навколішки на мокрій землі, молилася під дощем і плакала. На його запитання, чому вона це робить, жінка відповіла, що її дідусь був греко-католицьким священиком. За це він відбував покарання в таборах, а вона плаче, бо увляє собі, як тішиться його душа в небі з того, що на нашу землю приїхав Святіший отець. За словами Джона Алена, тоді він усвідомив, що Церква – це Божа установа, за яку люди готові пожертвувати своїм життям, і це усвідомлення давало йому силу долати ті сумніви та виклики, які перед ним поставали.

 

ДОВІДКА

Журнал “Патріярхат” – часопис, заснований групою активних мирян греко-католиків, членів Українського патріархального руху, який зародився на підтримку діяльності Патріарха Йосифа Сліпого в 1963 році у США. Спочатку видання мало назву “За Патріархат”, оскільки своєю головною метою ставить популяризацію ідеї визнання патріаршого статусу Української греко-католицької церкви. Перейменовано на “Патріярхат” у 1977 році. Редакцію часопису в різні роки очолювали Степан Процик, Василь Пасічняк, Микола Галів та Петро Дідула. У 2009 році новим редактором часопису став Анатолій Бабинський. 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
9.1042 / 4.1MB / SQL:{query_count}