Зміни, що чекають на Грузію

Уряд Іванішвілі обіцяє не шкодувати ані зусиль, ані грошей на перетворення

Уряд Іванішвілі обіцяє не шкодувати ані зусиль, ані грошей на перетворення

Новообраний уряд Грузії має намір змінити конституцію, провести реформу МВС, міноборони, суддівства, прокуратури, а також врешті налагодити відносини із Росією. Цього тижня парламент республіки проголосував за створення нового кабінету міністрів на чолі з лідером коаліції “Грузинська мрія” Бідзіною Іванішвілі. “За” віддали голоси 88 депутатів, “проти” – 54. Депутати також підтримали програму нового уряду “Для сильної, демократичної і єдиної Грузії”, у якій описуються майбутні реформи. 

Передусім Іванішвілі хоче підправити конституцію, аби “виключити авторитарне правління” в Грузії. “Більшість суб’єктів, які входять до “Грузинської мрії”, віддають перевагу парламентському правлінню. Проте остаточне рішення про конституційний устрій країни буде ухвалене на підставі угоди з громадськістю. Це забезпечить максимальне врахування всіх розумних доказів та інтересів”, – йдеться у програмі.

 Згідно з програмою, конституція має встановити модель правління, що забезпечуватиме як необхідну для урядовців стабільність, так і можливість опозиції реально контролювати окремі рішення влади. Проте наразі сам Іванішвілі критично висловлюється щодо своїх опонентів.

У програмі реформ багато місця присвячено й змінам силових та оборонних відомств. Наприклад, МВС позбавлять функції дотримання безпеки. Цим займатиметься окреме відомство – Служба державної безпеки.  МВС же перетвориться на деполітизоване міністерство, що складатиметься із двох підрозділів – Департаменту по охороні кордонів та Департаменту поліції (тут теж маємо поділ на дві частини – патрульна та кримінальна поліції). Суттєвих змін зазнає і прокуратура, яка має стати незалежним правоохоронним органом у системі міністерства юстиції. Прокурора призначатиме президент за згодою парламенту на п’ять років. Його звільнення відбуватиметься або за рішенням президента, яке підтримає парламент, або ж шляхом проведення імпічменту.

Грузинські урядовці також мають намір розробити нову Стратегію національної безпеки. Планується, що Збройні сили стануть більш підзвітними і уряду, і громадськості. 

“Головним завданням уряду стане повна деполітизація міністерства оборони, кадрове забезпечення Збройних сил за професійною ознакою, також, враховуючи міжнародні стандарти, буде здійснено перерозподіл функцій між Міністерством оборони і Об’єднаним штабом ЗС Грузії”, – наголошується в програмі. Міноборони зобов’яжуть звітуватися перед парламентом, зокрема, про використання коштів.

Головним міжнародним партнером Грузії залишатимуться США. Країна прагнутиме “до вступу в Євросоюз, євроатлантичної орієнтації та інтеграції в НАТО”. Водночас Іванішвілі хоче якомога раніше налагодити відносини з Росією. Він вважає, що саме провокація Саакашвілі призвела до подій серпня 2008-го.

Новообраний прем’єр-міністр Грузії, повернувшись рік тому в політику, запевняв, що прийшов всього на три роки. Під час свого виступу у парламенті він підтвердив, що не має наміру засиджуватися в уряді. “Я вже один рік у політиці – маю на увазі перебування в опозиції. Після того, як ми виграли на виборах, можу сказати більш конкретно – через півтора роки я маю намір піти з політики, але не збираюся їхати з країни. Я залишу таку команду, яка виконає всі реформи, і я не знімаю відповідальності з себе за ті обіцянки, про які говорив не раз. Я залишуся одним із активних членів громадянського сектору”, – заявив Іванішвілі під час звернення до парламенту. 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8083 / 4.08MB / SQL:{query_count}