Обіцяного три роки чекають…

Студенти з потерпілих від повені сімей "висять" у повітрі: на бюджетну форму навчання їх ще не перевели, зате можуть запросто відрахувати за несплату

Студенти з потерпілих від повені сімей "висять" у повітрі: на бюджетну форму навчання їх ще не перевели, зате можуть запросто відрахувати за несплату

Понад 450 студентів-платників Львівщини з потерпілих від повені родин чекають переведення на бюджетну форму навчання. Це пообіцяв їм уряд іще першого вересня. "Пошта" вирішила нарешті з'ясувати: чому цього не сталося навіть через півтора місяця і вочевидь, не станеться найближчим часом? Чи можуть цих студентів відрахувати за несплату?

ek-you.org.ua
tolpa.jpg

Студенти на роздоріжжі: з одного боку, Кабмін обнадіяв їх, що вони навчатимуться безкоштовно, з іншого - кожен з них підписав угоду, в якій зобов'язався внести плату за навчання до конкретної дати

 

Безкоштовна вища освіта для студентів з потерпілих сімей була найнесподіванішою обіцянкою уряду Юлії Тимошенко. Студентам, які навчалися за контрактною формою навчання, уряд надав можливість перевестися до будь-якого уні­верситету країни за своєю спеціальністю і продовжити навчання там, щоправда, вже безкоштовно. Ініціатива з без­оплатною освітою виглядала переконливо і нестандартно до тих пір, поки не настав час її реалізовувати. А тут почалася тяганина. Процедура переведення така. Студенти із внесених до реєстру потерпілих родин отримують відповідну посвідку, яка, власне, і є підставою для переведення їх на бюджетну форму навчання. Спочатку списки формуються на обласному рівні, а тоді спе­ціалісти обласного управління освіти передають їх до Мініс­терства освіти і науки, а вже звідти - до Міністерства фі­нансів та Міністерства економіки. Перше міністерство виділяє гроші, друге - формує місця держзамовлення. Після цього списки пересилають до місцевих органів влади і ректоратів.

Ця процедура, згідно з постановою Кабміну, мала завершитися до початку навчального року. Проте, як повідомив "Пошті" головний спеціаліст відділу координації ВНЗ головного управління освіти ЛОДА Ірина Різенко, списки студентів досі не сформовано навіть на обласних рівнях. Передусім тому, що спочатку до таких списків вносили всіх, хто потерпів від повені, але, як з'ясувалося пізніше, на таку пільгу можуть розраховувати тільки потерпілі І - ІІІ ступенів. Після уточнення список студентів тільки на Львівщині скоротився зі 750-ти до 450-ти. Проте заяви від потерпілих студентів надходять і досі. Якщо на Львівщині таких заяв небагато, то список спудеїв Івано-Франківської області днями збільшився на 200 осіб.

Непродуманість механізму створила навіть правову колізію. Чи повинні студенти, які з дня на день чекають переведення на бюджет, платити на даний час за навчання? І чи повернуть їм ці гроші назад, коли їх таки переведуть на бюджетну форму навчання?

Студенти на роздоріжжі. З одного боку, Кабмін обнадіяв їх, що з першого вересня вони навчатимуться безкоштовно, з іншого - кожен з них підписав угоду, в якій зобов'язався внести плату за навчання до конкретної дати. Виходить, що платити вони вже не повинні, але юридично це нічим не підкріплено. Ректори вишів нині мають усі правові підстави відчислити студента, який не виконав умови договору. Щоправда, у типовому договорі між студентом-платником і ВНЗ є пункт про форс-мажорні обставини і зміни у законодавстві. Такими змінами можна вважати першу постанову Кабміну, але в ній нічого не сказано про відтермінування оплати. Заступник міністра Павло Полянський надіслав листа від міністерства керівникам вищих навчальних закладів, в якому просить "відтермінувати час оплати коштів за навчання студентам з числа сімей І - ІІІ категорій". Але цей лист, як каже Віктор Кусий, головний спеціаліст-юрисконсульт головного управління освіти та науки ЛОДА,  насправді не має юридичної сили. Її мають лише постанова чи наказ. Тому, з правової точки зору, ректори вишів не зобов'язані брати його до уваги.

Наразі відома лише позиція ЛНУ імені Івана Франка щодо цієї проблеми. За словами в. о. ректора Василя Височанського, Франковий університет не відраховуватиме студентів з потерпілих районів, якщо вони досі не внесли оплату за нав­чання.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
15.3162 / 4.1MB / SQL:{query_count}